Polska i Świat

Polska i Świat

Czy PiS szykuje kolejną wojnę z Unią Europejską? Tym razem chodzi o ordynację wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Ustawa przeszła przez Sejm, teraz czas na Senat i na to, czy weźmie on pod uwagę miażdżącą opinię biura legislacyjnego, która brzmi: ordynacja do PE złamie prawo europejskie.

Wśród ofiar pożarów w Grecji są Polacy - kobieta i jej syn, którzy zginęli w trakcie ewakuacji. Uciekali przed ogniem, dostali się na łódź, ale ta zatonęła. Z rodziny przeżył tylko ojciec. Jest już ponad 70 ofiar, ale bilans może się zwiększyć, jest też wiele zniszczeń i walka o przetrwanie.

Upadłość lotniska w Radomiu stała się faktem, ale wcale to nie oznacza, że samolotów w Radomiu nie będzie. Lotnisko chcą przejąć i rozbudować Polskie Porty Lotnicze. Jaki mają pomysł na to miejsce?

Sześciu pływaków chce przepłynąć Bałtyk wpław. Sztafeta rozpoczęła się na plaży w Kołobrzegu. Każdy z zawodników będzie płynął przez godzinę, po czym czeka go pięciogodzinna przerwa.

Grecja w płomieniach, a to ostatnio najczęściej wybierany przez Polaków kierunek na wakacje. Paulina Chacińska sprawdza, co zrobić jeśli mamy wykupioną wycieczkę, a zagrożenie jest spore. Na co możemy liczyć?

Platforma zmienia zdanie i we Wrocławiu porzuca swojego kandydata na prezydenta. Kazimierz Michał Ujazdowski osamotniony i zaskoczony, za to Nowoczesna wzmocniona, bo to ona ma wskazać, kto powalczy o rządy w mieście. Taka koalicja i takie jej ofiary.

Nowy selekcjoner, ale w drużynie na razie po staremu. Jerzy Brzęczek został oficjalnie przedstawiony przez PZPN i jest otwarcie pytany, jaki ma plan na sukces. Bo sukcesu po mundialowej porażce chcą kibice. Wśród zawodników rewolucji nie ma, są kontrowersje w sztabie trenerskim.

Sinice kwitną w Bałtyku i psują wypoczynek turystów. To kolejne zamknięte kąpieliska i kolejne prognozy, które bardziej sprzyjają bakteriom niż ludziom. Zakaz na plażach boli, ale jego złamanie może zaboleć jeszcze bardziej.

Gdańsk-Kraków w trzy godziny, ale nie przez Warszawę. Za to z przystankiem przy Centralnym Porcie Lotniczym. Rząd widzi swój ogromny plan i rozkłada go na kilkanaście najbliższych lat. 1300 kilometrów nowych torów, 20 nowych tras. Ambitnie, ale jak przypomina Łukasz Wieczorek, wcale nie tak oryginalnie. Bo poprzednikom planów nie brakowało. Tylko potem czegoś było brak.

Miała być wojna z dopalaczami, jest walka o życie. Każdy dzień to rosnące statystyki, młodzi ludzie po dopalaczach to szpitalna codzienność, co wcale nie oznacza, że lekarze mają łatwe zadanie. Te substancje są groźne także dlatego, że są tajemnicze. Ich skład to niewiadoma, więc leczenie nie zawsze ma szczęśliwy finał.

Przeciwko zmianom w Sądzie Najwyższym są protesty. Nie tak liczne jak przed rokiem, ale przed Sejmem z mocną obecnością policji. Po piątkowych starciach właśnie pod adresem policjantów są poważne zastrzeżenia protestujących. Posłowie opozycji interweniują u szefa MSWiA, ale druga strona też nie pozostaje dłużna.

Dodatkowe konkurencje na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie i szansa dla kobiet. Międzynarodowy Komitet Olimpijski rozszerzy rywalizację, ale nie wszystkim to się podoba.

Trwa spór o kryteria oceny dla nauczycieli i dyrektorów. Regulamin jest skomplikowany, a czasu na jego opracowania mało. Nauczyciele już teraz wskazują na nierówności, absurdy i możliwość upolitycznienia.

Jest pierwszy fotoradar inspekcji na autostradzie w Polsce. Zdjęcia piratom drogowym już robi urządzenie na węźle Sośnica na Śląsku. I to nie koniec. Drogowcy wskazują kolejne miejsca, gdzie powinny powstać rejestratory prędkości. Które odcinki wytypowali?

Szczyt w Helsinkach według amerykańskich mediów to porażka Trumpa i zwycięstwo Putina. Wynik: zero do jednego. Dlatego prezydent Stanów Zjednoczonych chce teraz rewanżu. Zapowiada, że może być "najgorszym wrogiem, jakiego Rosja kiedykolwiek miała" i zaprasza Władimira Putina... do Białego Domu. Już tej jesieni, czyli w czasie wyborów do Kongresu.

Prezydent wbrew niezadowoleniu swojej partii nie odpuszcza. Składa do Senatu wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie zmiany konstytucji. Termin, który proponuje, dla Prawa i Sprawiedliwości jest kłopotliwy. Państwowa Komisja Wyborcza ma więcej zastrzeżeń.

Wybory do Parlamentu Europejskiego na nowych zasadach. Zyskują duże ugrupowania, gorzej z mniejszymi. Ci już widzą, że na tym stracą. Barbara Sobska o nowej ordynacji i sporym problemie.

W piątek przed Sejmem zorganizowano protesty. Rok temu też były i w tej samej sprawie. Co przez ten czas zrobili posłowie Prawa i Sprawiedliwości, przeanalizował Witold Tabaka.

Wiele poprawek, burzliwe obrady i w końcu finał. Sejm głosami PiS uchwalił zmiany w Sądzie Najwyższym. Chodzi między innymi o zmiany procedur wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego i kwestie obsady stanowisk w tym sądzie. PiS triumfuje, opozycja nie przebiera w słowach.