Polska i Świat

Polska i Świat

Nagła zmiana planu lotów

Rząd opublikował rozporządzenie, które zakazało lotów z kilku państw, w tym ze Zjednoczonego Królestwa. Niedoszli podróżni mają pretensje o to, że taki zakaz opublikowano właściwie w ostatniej chwili. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Trudne wybory za granicami kraju

Prawie 400 tysięcy Polaków zarejestrowało się, by wziąć udział w wyborach za granicą. Ale czy wszystkim uda się zagłosować? Już wiadomo, że w sześciu krajach będzie to niemożliwe. A jak sprawnie pójdzie w pozostałych? Polska dyplomacja wprost mówi, że z powodu pandemii w niektórych państwach nie ma gwarancji, że wszystkie głosy dotrą na czas. Materiał Łukasza Karusty.

Trwa walka o wyborcę niezdecydowanego

Ciągle istnieje całkiem pokaźna grupa wyborców niezdecydowanych. W niektórych sondażach to nawet kilkanaście procent uprawnionych do głosowania. I właśnie o nich teraz toczy się walka. Wyjątkowo niełatwa. Barbara Sobska.

Kosztowna prezydentura

Ile kosztuje prezydentura? Ta właśnie trwająca - najwięcej w historii urzędu. To prawie 900 milionów złotych w pięć lat. Jak zawsze przy tego rodzaju informacjach pojawia się spór. Zwolennicy prezydenta mówią, że godne i skuteczne pełnienie urzędu po prostu musi kosztować. A druga strona pyta, ile z tych milionów to realne wydatki na uprawnione potrzeby, a ile to autopromocja, zwłaszcza w okresie kampanii. Magdalena Gwóźdź.

Branża muzyczna czeka na odmrożenie

Ciągle nie ma decyzji w sprawie odmrażania branży muzycznej. Artyści mówią krótko: też chcemy wrócić do pracy. Zaznaczają, że koncert to nie tylko wydarzenie muzyczne, ale przedsięwzięcie biznesowe, które daje zarobek wielu firmom. Sylwia Piestrzyńska.

Byłej szefowej kampanii Dudy bliżej do Trzaskowskiego

Jeszcze kilkanaście tygodni temu była mózgiem kampanii Andrzeja Dudy, a przynajmniej miała być. Bo dość szybko drogi jej i sztabu rozeszły się. Teraz Jolanta Turczynowicz-Kieryłło idzie dalej mówiąc o tym, że bliżej jej do tego, co mówi Rafał Trzaskowski. W odniesieniu do obecnej kampanii Andrzeja Dudy, używa też słowa niemoc. Jacek Tacik.

Przemysł stoczniowy a obietnice wyborcze

Lada dzień miną trzy lata od momentu, w którym rząd Zjednoczonej Prawicy obiecywał, że oto na naszych oczach odradza się polski przemysł stoczniowy. Na miejsce pojechała więc nasza ekipa sprawdzić postępy i okazuje się, że praca nie wre. Maciej Cnota.

Spór w Kościele

Spór w polskim Kościele przybiera na sile i osiąga niespotykane rozmiary. To pokłosie filmu braci Sekielskich "Zabawa w Chowanego" o pedofilii wśród duchownych i o jej ukrywaniu. Po emisji filmu, prymas Polski Wojciech Polak, sprawę ukazanego tam biskupa zgłosił do Watykanu. Biskup ma o to ogromne pretensje, które wyraził publicznie. Teraz odpowiada prymas. Też publicznie. Dawid Rydzek.

Kandydaci mówią o wojsku, rodzinie i Kościele

Rafał Trzaskowski chce, jeśli zostanie prezydentem, postawić Antoniego Macierewicza przed Trybunałem Stanu. Zdaniem kandydata Koalicji Obywatelskiej polska obronność jest osłabiona i winę za to ponosi właśnie były minister obrony. Ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda mówił o ochronie rodziny, a niezależny kandydat Szymon Hołownia o rozdziale państwa od Kościoła. Adrianna Otręba.

Wyborczy niezbędnik

Wybory prezydenckie odbędą się w czasie bezprecedensowej pandemii, dlatego sam akt głosowania będzie bezprecedensowy. Rządzący przestrzegają, że udający się do lokali wyborczych, muszą zasłaniać usta i nosy pod groźbą otrzymania mandatu i kary administracyjnej. Wyborczy niezbędnik opracował Łukasz Wieczorek.

Kampanijne obietnice

Mija pięć lat prezydentury - jest apetyt na kolejne pięć. Są też pytania, ale odpowiedzi trochę mniej. Dziś pierwsze rozliczenie działań prezydenta Andrzeja Dudy z kampanijnych obietnic w 2015 roku. Dawid Rydzek.

Maseczkowy chaos

Najpierw minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił, że maseczki nie pomagają. Potem nakazał ich noszenie dodając, że będziemy je nosić, aż będzie szczepionka na koronwirusa. Potem ten wymóg zluzowano. Mówiąc krótko - jeśli chodzi o maseczki łatwo się pogubić, ale ich noszenie ciągle w niektórych sytuacjach obowiązuje. Łukasz Wieczorek.

Pytania o Fundusz Medyczny

W marcu Andrzej Duda miał do wyboru przekazać dwa miliardy złotych na onkologię lub na media państwowe - pojawiały się wtedy zarzuty, że ważniejsze jest wsparcie finansowe na media. W odpowiedzi prezydent obiecał wówczas rekompensatę w postaci Funduszu Medycznego. Status tej obietnicy sprawdził Jacek Tacik.

Ludzie LGBT

Kwestia mniejszości seksualnych zaczęła być traktowana jako kolejny polityczny temat w kampanii, ale wbrew temu, co próbują wmówić niektórzy, LGBT to ludzie - cierpiący z powodu kolejnych ataków i kolejnego odczłowieczania. Magdalena Gwóźdź.

Władze mówią o Polsce bez LGBT

To były wyjątkowo przykre dni dla mniejszości seksualnych w Polsce. W czwartek europoseł Joachim Brudziński napisał: Polska bez LGBT jest najpiękniejsza, w piątek poseł Jacek Żalek powiedział, że LGBT to nie ludzie, a w sobotę Andrzej Duda w kontekście LGBT mówił o neobolszewizmie. - Skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka, czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym - mówił kilka godzin później poseł PiS Przemysław Czarnek. Adrianna Otręba.

Pospolite ruszenie

Polonia do poniedziałku ma czas, aby zgłosić się do swoich konsulów. To warunek, aby wziąć udział w wyborach prezydenckich, ale wcale nie gwarancja oddania głosu, bo czasu na głosowanie korespondencyjne też będzie mało, a są obawy, że listonosze nie wszędzie dotrą na czas. Michał Tracz.

Ataki na LGBT

Alkohol, przemoc, ubóstwo - rzeczy, które niszczą polską rodzinę jest wiele. Ale w kampanii kandydata Prawa i Sprawiedliwości Andrzeja Dudy największym dla niej zagrożeniem wydają się być osoby LGBT. Adrianna Otręba.

Walka sztabów

Wygrana będzie ich zasługą, wyborcza porażka dowodem, że można było zrobić więcej - w sztabach wyborczych praca wre całą dobę. To od nich zależy, jak przygotowani są kandydaci do spotkań z wyborcami, to oni dbają, aby nie było wpadek. O sobie mówią niechętnie, ale Barbarze Sobskiej nie odmówili.

Willa pod specjalnym nadzorem

Nawet 18 policjantów, przez całą dobę, pilnowało domu Jarosława Kaczyńskiego. Bo może być zagrożony - tłumaczą politycy PiS, ale na pytanie dlaczego zatem nie jest to oficjalna ochrona - nie odpowiadają. Tomasz Marzec.

Emerytki z karami od sanepidu

Sanepid wciąż nie umorzył kar dla dwóch emerytek, chociaż przyznaje, że nie ma pewności, czy rzeczywiście złamały prawo. Miesiąc temu kobiety pojawiły się przed Sądem Najwyższym z konstytucją w ręku. Teraz z kieszeni powinny wyjąć za to 10 tysięcy złotych. Sylwia Piestrzyńska.