Polska i Świat

Polska i Świat

"Parada sodomitów" - tak szef Ministerstwa Obrony Narodowej mówił o marszu równości w Poznaniu i tak rozpoczął dyskusję o tym, co ministrowi wypada a czego nie. Rzecznik Praw Obywatelskich nie ma wątpliwości, że słowa ministra to przejaw niebezpiecznego zjawiska, którego nie chciał z kolei komentować rzecznik rządu do spraw równego traktowania.

Pacjenci, którzy nie stawiają się na umówione wizyty trafią na czarną listę. Na pomysł wpadł lekarz z Gliwic, bo miał dość łatania grafikowych dziur.

Zamiast plastiku - grzyb. Polka opracowała ekologiczną metodę pakowania produktów. To alternatywa dla jednorazowych i plastikowych opakowań. Po wykorzystaniu, można je bezpiecznie wyrzucić albo zjeść.

Premier ogłosił datę wyborów, a zatem oficjalnie rusza kampania samorządowa. Walka o wyborców potrwa do 21 października - wtedy będziemy wybierać prezydentów, wójtów, burmistrzów i radnych. Druga tura dwa tygodnie później.

Niesegregowane śmieci będą droższe i to czterokrotnie. Tak ministerstwo środowiska chce przekonać dotąd nieprzekonanych, by w ochronie środowiska pomogli. Argument finansowy może nie powinien być kluczowy, ale jest szansa, że zadziała.

Platforma Obywatelska z kolejnym kandydatem we Wrocławiu. Tym razem to nazwisko uzgodnione z Nowoczesną, więc to prawdopodobnie ostatnie podejście do walki o prezydenturę w mieście. Jacek Sutryk to człowiek obecnego prezydenta - także z poparciem SLD. Czy to wystarczy, by wygrać?

Sytuacja nie jest zła, jest katastrofalnie zła - woła o pomoc kuzynka Oleha Sencowa, skazanego na 20 lat kolonii karnej ukraińskiego reżysera. Mężczyzna od trzech miesięcy prowadzi głodówkę, domaga się uwolnienia z rosyjskich więzień ponad 60 ukraińskich więźniów politycznych. Świat organizuje akcje wsparcia, ale Moskwa milczy - Igor Sokołowski.

Ona socjolożka, on geolog. W małżeństwie od ponad 10 lat. Prowadzą poradnię rodzinną. Jak piszą na stronie, są "doradcami życia rodzinnego". Jednak ich porady wielu zszokowały. - To XIX-wieczny model związku - mówi seksuolog. A małżeństwo chwali się na swojej stronie, że spotkania w poradni rodzinnej są współfinansowane przez gminę Wrocław - Witold Tabaka.

Z czym kojarzy się Łódź? To włókiennictwo, manufaktury, Łódzka Szkoła Filmowa... Otóż nic z tych rzeczy. Miasto postawiło na nowatorską promocję. Łódź promuje jednorożec. Łukasz Wieczorek.

Turcja znalazła się na krawędzi - tak źle już dawno nie było. Waluta jest coraz słabsza, sankcje nałożone na Ankarę są coraz bardziej odczuwalne. Pojawiły się niepokój, nerwowość i pytanie czy prezydent kryzysowi podoła. Maciej Warsiński.

Nowe wątki w sprawie rosyjskiego handlu ukraińskim węglem w Polsce. Po kilkunastu dniach starań otrzymaliśmy oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sprawie węgla z Donbasu. Ministerstwo po raz pierwszy potwierdza, że otrzymało informacje od Ukraińców i zapewnia, że przekazało je do Ministerstwa Energii, przecząc tym samym słowom ministra Tchórzewskiego. Sebastian Wasilewski.

Polska już może być dumna z występów naszych lekkoatletów na mistrzostwach Europy. Osiągnięty przez nich wynik może być jeszcze lepszy, bo niektórzy dopiero stają przed szansą zdobycia krążka. Okazuje się jednak, że finansowanie polskiej lekkoatletyki nijak się ma do sukcesów sportowców - Barbara Sobska.

Kończy się epoka żywych symboli, dowódców Powstania Warszawskiego - takimi słowami pożegnano Zbigniewa Ścibora-Rylskiego. Generał ma piękną kartę historii. Przypominał o niej wielokrotnie, bo walczył o to, by pamiętać, jak cenna jest wolność. Miał 101 lat. Paulina Chacińska.

Będą nowości, ale też pozycje, które widzowie pokochali. Będzie w czym wybierać. TVN Discovery przygotowało na jesień wiele atrakcji - to między innymi nowe seriale "Pułapka" i "Pod powierzchnią". Nie zabraknie też kontynuacji znanych programów, takich jak "Mam Talent!", "Top Model" czy "Kuchenne rewolucje". Równie interesująco prezentuje się oferta kanałów tematycznych.

Mieszkańcy bloku na warszawskiej Woli, którzy z dnia na dzień muszą się pilnie wyprowadzić właśnie pakują walizki. Ich mieszkania są w fatalnym stanie, bo ktoś wcześniej czegoś nie dopilnował. Pytanie kto - politycy na wzajem przerzucają się winą - o problemie lokatorów, który trafił w sam środek politycznego boju o Warszawę - Maria Mikołajewska.

Czy będzie weto prezydenta do zmiany ordynacji do Parlamentu Europejskiego? Andrzej Duda mówi, że mocno skłania się w kierunku zablokowania tej propozycji. Ustawa jest już gotowa, prezydent jest krytyczny, ale PiS zapewnia, że w zmianach nie chodzi o zwiększenie swoich szans, a o transparentność.

Unijna debata o zmianie czasu. Tym razem mogą w niej wziąć udział wszyscy - wystarczy na stronie Komisji Europejskiej odpowiedzieć na kilka pytań. Zanim padnie odpowiedź, warto poznać argumenty za i przeciw.

W Bytomiu kolejne zatrzymania osób podejrzanych o handlowanie dopalaczami. Wobec wszystkich zastosowano trzymiesięczny areszt. W magazynie "Polska i Świat" pytamy, czy wejście w życie znowelizowanej ustawy pomoże wygrać walkę z dilerami. W zeszłym roku 21 osób umarło po zażyciu dopalaczy. W tym roku tylko do tej pory dopalacze zabiły aż 20 osób.

Spór o niebieskie koperty na miejscach dla niepełnosprawnych w Krakowie. Głos zabrał konserwator zabytków i zadecydował, że tak pomalowane muszą zniknąć z centrum.