Nie widać końca problemów branży transportowej. "Rok 2021 będzie dla nas jeszcze trudniejszy"

Źródło:
TVN24
Problemy branży transportowej
Problemy branży transportowejTVN24
wideo 2/7
Problemy branży transportowejTVN24

Nie wszystkie firmy transportowe przetrwały pandemię. Rok 2021 może być jeszcze gorszy niż 2020 - mówią polscy przedsiębiorcy, europejscy liderzy w wożeniu turystów. W przeciwieństwie do innych branż, im luzowanie obostrzeń niewiele pomoże bowiem klienci do podróżowania autokarami szybko nie wrócą. Sytuacja jest krytyczna, bo pieniądze się kończą, a o zawieszone raty, upominają się banki. Materiał Łukasza Wieczorka.

Firmę Rafała Jańczuka odwiedziliśmy w marcu 2020 roku, na początku pandemii. Wtedy w jego zajezdni znajdowało się 200 autobusów, z czego 190 powinno znajdować się na drogach. Co zmieniło się w tym czasie? - 200 autokarów, stoimy już ponad rok - przyznał właściciel firmy przewozowej Raf Trans.

Parking dalej jest pełny, tyle że część autokarów nie ma tablic rejestracyjnych. - Około 150 autobusów jest wyrejestrowanych, gdyż nie ma sensu nawet myśleć o ich uruchomieniu - powiedział.

50 pojazdów ciągle jest w gotowości, gdyby wpadło jakieś zlecenie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Kierowcy uciekają do innych przewoźników

Kierowców jest mniej niż przed rokiem. Uciekli do innych firm, które rozwożą towar ciężarówkami. - Było 200 kierowców, a zostało 50 - zaznaczył Rafał Jańczuk. - Jedna czwarta załogi straciła pracę - powiedział natomiast wiceprezes firmy przewozowej Sindbad Bogdan Kurys.

Branża wielokrotnie apelowała o pomoc. - Chcielibyśmy, żeby pojawiły się takie bardziej sensowne propozycje dla dużych firm, które dają pracę wielu ludziom - apelował w marcu 2020 roku Bogdan Kurys. - My jako duża firma, zatrudniająca bardzo dużo osób, nie dostaliśmy nic. Jedyną pomocą było dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników - mówił już w 2021 roku.

Liczne koszty

Wiele firm dostało wsparcie od państwa, ale przy ciągłych kosztach i zerowym zysku nie da się mówić o wyjściu na prostą. - Każda tarcza, która została nam dana, ona już w tej chwili poszła na leasingi, ubezpieczenia – podkreśliła prezes zarządu Matour Poland Izabella Maciejowska.

Pani Izabella szacuje, że sam leasing jednego autokaru kosztuje 28 tysięcy złotych miesięcznie.

- Rok 2020 był najtrudniejszym rokiem w karierze - mówił pod koniec zeszłego roku Grzegorz Urbanik z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników "Autokary 2020". - Okazuje się, że rok 2021 będzie dla nas jeszcze trudniejszy - przyznał teraz.

Kończy się wsparcie finansowe, zawieszone raty trzeba będzie spłacać. - Czekamy tylko jak przyjdą leasingi do nas i zapukają, odbierając swój majątek w postaci autobusów i nasz majątek w postaci naszego całego dorobku życia - powiedziała Izabella Maciejowska.

Ruch w wakacje się nie odrodzi

Na sezon wakacyjny przedsiębiorcy szczególnie nie liczą. Pandemia trwa, trudno mówić o ruchu turystycznym. - Jeżeli chodzi o turystykę to pierwsze są Chiny, a drugie - Indie. Indie na pewno nie przyjadą. My pracujemy z największymi biurami podróży w Chinach, też nie planują przyjazdu w tym roku - mówił Rafał Jańczuk.

Rafał Jańczuk szacuje, że ruch w wakacje wzrośnie do około 10 procent tego z poprzednich lat. - Jeżeli nie będziemy przewidziany w jakiejś pomocy dalszej, żeby nas na tej kroplówce utrzymać, na tym małym oddychaniu tylko, to będzie bardzo słabo dla branży autokarowej - powiedział.

Przewoźnicy niejednokrotnie sygnalizowali rządowi, że branża potrzebuje wsparcia, nie tylko na czas lockdownu. - Uruchomiono Tarczę Branżową, która została przedłużona na kwiecień i na maj. Łączny koszt tej tarczy to 7-8 miliardów złotych - powiedział Bartosz Marczuk z Polskiego Funduszu Rozwoju.

- (tarcza) Da nam jakąś branżową pomoc, ale branżową, nie dedykowaną każdemu przedsiębiorcy. Jak ja dostaje pięć tysięcy złotych i to samo dostaje fryzjer, to przepraszam bardzo, ale to nie jest pomoc, która jest mi w stanie pomóc powiedziała pani Izabella.

Na polskim rynku działa około 3,2 tys. firm z licencją na przejazdy międzynarodowe i drugie tyle z licencją krajową.

Autorka/Autor:Łukasz Wieczorek

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP