Nie widać końca problemów branży transportowej. "Rok 2021 będzie dla nas jeszcze trudniejszy"

Źródło:
TVN24
Problemy branży transportowej
Problemy branży transportowejTVN24
wideo 2/7
Problemy branży transportowejTVN24

Nie wszystkie firmy transportowe przetrwały pandemię. Rok 2021 może być jeszcze gorszy niż 2020 - mówią polscy przedsiębiorcy, europejscy liderzy w wożeniu turystów. W przeciwieństwie do innych branż, im luzowanie obostrzeń niewiele pomoże bowiem klienci do podróżowania autokarami szybko nie wrócą. Sytuacja jest krytyczna, bo pieniądze się kończą, a o zawieszone raty, upominają się banki. Materiał Łukasza Wieczorka.

Firmę Rafała Jańczuka odwiedziliśmy w marcu 2020 roku, na początku pandemii. Wtedy w jego zajezdni znajdowało się 200 autobusów, z czego 190 powinno znajdować się na drogach. Co zmieniło się w tym czasie? - 200 autokarów, stoimy już ponad rok - przyznał właściciel firmy przewozowej Raf Trans.

Parking dalej jest pełny, tyle że część autokarów nie ma tablic rejestracyjnych. - Około 150 autobusów jest wyrejestrowanych, gdyż nie ma sensu nawet myśleć o ich uruchomieniu - powiedział.

50 pojazdów ciągle jest w gotowości, gdyby wpadło jakieś zlecenie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Kierowcy uciekają do innych przewoźników

Kierowców jest mniej niż przed rokiem. Uciekli do innych firm, które rozwożą towar ciężarówkami. - Było 200 kierowców, a zostało 50 - zaznaczył Rafał Jańczuk. - Jedna czwarta załogi straciła pracę - powiedział natomiast wiceprezes firmy przewozowej Sindbad Bogdan Kurys.

Branża wielokrotnie apelowała o pomoc. - Chcielibyśmy, żeby pojawiły się takie bardziej sensowne propozycje dla dużych firm, które dają pracę wielu ludziom - apelował w marcu 2020 roku Bogdan Kurys. - My jako duża firma, zatrudniająca bardzo dużo osób, nie dostaliśmy nic. Jedyną pomocą było dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników - mówił już w 2021 roku.

Liczne koszty

Wiele firm dostało wsparcie od państwa, ale przy ciągłych kosztach i zerowym zysku nie da się mówić o wyjściu na prostą. - Każda tarcza, która została nam dana, ona już w tej chwili poszła na leasingi, ubezpieczenia – podkreśliła prezes zarządu Matour Poland Izabella Maciejowska.

Pani Izabella szacuje, że sam leasing jednego autokaru kosztuje 28 tysięcy złotych miesięcznie.

- Rok 2020 był najtrudniejszym rokiem w karierze - mówił pod koniec zeszłego roku Grzegorz Urbanik z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników "Autokary 2020". - Okazuje się, że rok 2021 będzie dla nas jeszcze trudniejszy - przyznał teraz.

Kończy się wsparcie finansowe, zawieszone raty trzeba będzie spłacać. - Czekamy tylko jak przyjdą leasingi do nas i zapukają, odbierając swój majątek w postaci autobusów i nasz majątek w postaci naszego całego dorobku życia - powiedziała Izabella Maciejowska.

Ruch w wakacje się nie odrodzi

Na sezon wakacyjny przedsiębiorcy szczególnie nie liczą. Pandemia trwa, trudno mówić o ruchu turystycznym. - Jeżeli chodzi o turystykę to pierwsze są Chiny, a drugie - Indie. Indie na pewno nie przyjadą. My pracujemy z największymi biurami podróży w Chinach, też nie planują przyjazdu w tym roku - mówił Rafał Jańczuk.

Rafał Jańczuk szacuje, że ruch w wakacje wzrośnie do około 10 procent tego z poprzednich lat. - Jeżeli nie będziemy przewidziany w jakiejś pomocy dalszej, żeby nas na tej kroplówce utrzymać, na tym małym oddychaniu tylko, to będzie bardzo słabo dla branży autokarowej - powiedział.

Przewoźnicy niejednokrotnie sygnalizowali rządowi, że branża potrzebuje wsparcia, nie tylko na czas lockdownu. - Uruchomiono Tarczę Branżową, która została przedłużona na kwiecień i na maj. Łączny koszt tej tarczy to 7-8 miliardów złotych - powiedział Bartosz Marczuk z Polskiego Funduszu Rozwoju.

- (tarcza) Da nam jakąś branżową pomoc, ale branżową, nie dedykowaną każdemu przedsiębiorcy. Jak ja dostaje pięć tysięcy złotych i to samo dostaje fryzjer, to przepraszam bardzo, ale to nie jest pomoc, która jest mi w stanie pomóc powiedziała pani Izabella.

Na polskim rynku działa około 3,2 tys. firm z licencją na przejazdy międzynarodowe i drugie tyle z licencją krajową.

Autorka/Autor:Łukasz Wieczorek

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Otwieranie wirtualnych skrzynek, w których mogą kryć się nagrody, to rozrywka szalenie popularna wśród dzieci. A według specjalistów - pierwszy krok do uzależnienia od hazardu. Za cyfrowe przedmioty płaci się prawdziwymi pieniędzmi - czasami setki, a nawet tysiące złotych.

"Jedna z największych patologii" polskiego internetu

"Jedna z największych patologii" polskiego internetu

Źródło:
tvn24.pl

Wigilia, w tym tegoroczna, może stać się kolejnym dniem objętym zakazem handlu. Tak zakłada projekt złożony przez Lewicę. Przeciwna "nagłym zmianom legislacyjnym" jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która przygotowała własną propozycję w tej sprawie.

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Źródło:
tvn24.pl

Niby mam dach nad głową w domu pomocy społecznej, ale jak rozglądam się wokół, to widzę, że jestem za zdrowa, aby tu być. Otrzymałam dużą pomoc od ludzi, od sąsiadów, od urzędu miasta, ale chciałabym wrócić do swoich 27 metrów kwadratowych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl blisko 90-letnia Anna Wilkus, która straciła w pożarze budynku wielorodzinnego mieszkanie. - Byłem przekonany, że skoro opłacamy co roku ubezpieczenie, to w razie dramatu możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela - dodaje Paweł Jaskulski, jej sąsiad.

"Przyjmij mnie, bo pali się nasz dom"

"Przyjmij mnie, bo pali się nasz dom"

Źródło:
tvn24.pl

IKEA ma przeznaczyć sześć milionów euro (ponad 26 milionów złotych) na odszkodowania dla więźniów byłej NRD - podaje CNN. Z dziennikarskiego śledztwa sprzed lat wynikało, że szwedzki koncern wykorzystywał przymusową pracę między innymi więźniów politycznych, z czego miało zdawać sobie sprawę ówczesne kierownictwo firmy.

Miliony na odszkodowania. "Wierzchołek góry lodowej"

Miliony na odszkodowania. "Wierzchołek góry lodowej"

Źródło:
CNN

Przez Polskę w ciągu najbliższych pięciu lat przetoczy się rewolucja cyfrowa z wykorzystaniem sztucznej inteligencji - uważa Katarzyna Śledziewska z Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie to szybka i intensywna zmiana, a to, ile osób straci pracę, zależy od sposobu jej przeprowadzenia - wskazała ekspertka.

"Nowy etap rewolucji to kwestia pięciu lat". Część osób może stracić pracę

"Nowy etap rewolucji to kwestia pięciu lat". Część osób może stracić pracę

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto padła główna wygrana. Do jednego z graczy trafi 2,6 miliona złotych. Oto wyniki losowania z 2 listopada 2024 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Allegro w ostatniej chwili wycofało się z zapowiadanego pilotażu sprzedaży alkoholu przez internet. Spółka tłumaczy, że ma to związek ze zmianą przepisów szykowaną przez rząd. Część sklepów ma obecnie w internetowej ofercie alkohol, pomimo, że resort zdrowia stoi na stanowisku, że taka sprzedaż jest zakazana. Tą kwestią zajmowały się sądy administracyjne.

Gigant w ostatniej chwili zmienił zdanie. "Będziemy uważnie obserwować sytuację"

Gigant w ostatniej chwili zmienił zdanie. "Będziemy uważnie obserwować sytuację"

Źródło:
tvn24.pl

Gmina Kościelisko zaapelowała do mieszkańców, którzy nielegalnie wynajmowali pokoje, by zarejestrowali swoją działalność, bo nie spotkają ich za to żadne konsekwencje. Z szarej strefy wyszło wielu przedsiębiorców. Tylko w jednym apartamentowcu znalazły się 134 miejsca hotelowe

Ogłosili, że nie będzie kar. Nagle przybyło 600 miejsc dla turystów. "To jeszcze nie koniec"

Ogłosili, że nie będzie kar. Nagle przybyło 600 miejsc dla turystów. "To jeszcze nie koniec"

Źródło:
PAP

Berkshire Hathaway zgromadziło na koniec trzeciego kwartału 325,2 miliarda dolarów gotówki, pozbywając się w ciągu trzech ostatnich miesięcy dużych pakietów akcji, w tym Apple i Bank of America - wynika z raportu finansowego opublikowanego w sobotę.

Miliarder sprzedaje akcje, góra gotówki rośnie

Miliarder sprzedaje akcje, góra gotówki rośnie

Źródło:
PAP

Finansiści, prawnicy, specjaliści do spraw administracji, programiści czy sekretarki - to jedne z zawodów najbardziej narażonych na wpływ sztucznej inteligencji według analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 20 wymienianych przez ekspertów zawodach zatrudnionych jest obecnie w Polsce około 3,68 miliona osób. Większość to kobiety.

20 najbardziej narażonych zawodów. To miliony osób w Polsce

20 najbardziej narażonych zawodów. To miliony osób w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pracownik obsługi naziemnej lotniska w Helsinkach zginął podczas odholowywania samolotu na płycie. 61-latek znalazł się między kadłubem samolotu, a pojazdem do opróżniania toalet samolotowych i został zmiażdżony.

Pracownik lotniska zmiażdżony podczas odholowywania samolotu

Pracownik lotniska zmiażdżony podczas odholowywania samolotu

Źródło:
PAP

Nie zgadzamy się z takimi rozliczeniami. To jest państwo w państwie - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pan Tomasz z Zielonej Góry. Dostał fakturę za prąd na ponad 20 tysięcy złotych i wysokie prognozy na kolejne miesiące. - Ktoś zmienił taryfę - stwierdza. Enea zapowiada korektę rozliczeń.

Gigantyczny rachunek za prąd. "Katastrofa"

Gigantyczny rachunek za prąd. "Katastrofa"

Źródło:
tvn24.pl

W grudniu udostępniona zostanie aplikacja mobilna e-Urząd Skarbowy, a w lutym 2025 roku znajdzie się w niej usługa e-PIT - poinformowało Ministerstwo Finansów. Podatnicy będą mogli złożyć w ten sposób deklarację podatkową. W systemie e-usług w marcu ma być również dostępny chatbot i płatności kartą.

Zmiany dla podatników. Nowość w sprawie składania PIT

Zmiany dla podatników. Nowość w sprawie składania PIT

Źródło:
PAP

W Rosji rośnie liczba przypadków kradzieży masła po gwałtownym wzroście cen tego produktu - informują niezależne rosyjskie portale. W Moskwie zatrzymano dwóch uzbrojonych w noże mężczyzn, którzy - nie zwracając uwagi na kamery monitoringu - zapakowali do plecaka 25 kostek masła i usiłowali uciec.

"Armagedon z masłem". W Rosji fala kradzieży

"Armagedon z masłem". W Rosji fala kradzieży

Źródło:
Reuters, The Moscow Times, tvn24.pl

- Podtrzymujemy nasze stanowisko w sprawie odbudowy centrum handlowego przy Marywilskiej. Jesteśmy na końcowym etapie koncepcji - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Małgorzata Konarska, prezes zarządu spółki Marywilska 44. Hala targowa przy Marywilskiej w Warszawie spłonęła 12 maja. - Myślę, że w drugim półroczu przyszłego roku uda się wbić łopatę i rozpocząć pracę - dodaje Konarska.

"Podtrzymujemy nasze stanowisko". Co dalej z handlem przy Marywilskiej 44?

"Podtrzymujemy nasze stanowisko". Co dalej z handlem przy Marywilskiej 44?

Źródło:
tvn24.pl

Kwota zasiłku pogrzebowego wynosi obecnie 4 tysiące złotych. Wysokość tego świadczenia nie zmieniła się od 13 lat mimo, że koszty pogrzebu w tym czasie mocno poszły w górę. Podwyżkę zasiłku pogrzebowego zapowiadała Koalicja Obywatelska w swoich 100 konkretach. Na stole leżą dwie propozycje. Materiał programu "Polska i Świat".

Zasiłek pogrzebowy od 13 lat bez zmian. Co z wyborczą obietnicą?

Zasiłek pogrzebowy od 13 lat bez zmian. Co z wyborczą obietnicą?

Źródło:
tvn24.pl

Mikroprzedsiębiorcy od piątku mogą składać do ZUS wnioski o tak zwane wakacje składkowe, czyli zwolnienie raz w roku z opłaty własnego obowiązkowego ubezpieczenia. Według prognoz resortu rozwoju i technologii z nowego rozwiązania może skorzystać 1,7 miliona małych przedsiębiorców.

Ulga dla 1,7 miliona przedsiębiorców. Można już składać wnioski

Ulga dla 1,7 miliona przedsiębiorców. Można już składać wnioski

Źródło:
PAP

W tym roku po Wszystkich Świętych z polskich cmentarzy na wysypiska trafi blisko 120 tysięcy ton odpadów - szacuje Stowarzyszenie "Polski Recykling". Zdaniem ekspertów antidotum na zalew śmieci jest segregacja.

120 tysięcy ton odpadów z cmentarzy. Segregacja jest rzadkością

120 tysięcy ton odpadów z cmentarzy. Segregacja jest rzadkością

Źródło:
PAP

Do końca października bieżącego roku spadkobiercy wysłali blisko 7 tysięcy zapytań dotyczących odnalezienia rachunków bankowych zmarłej osoby - przekazała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Jeszcze dwa lata temu wynik ten był o połowę niższy.

Coraz więcej spadkobierców poszukuje kont zmarłych

Coraz więcej spadkobierców poszukuje kont zmarłych

Źródło:
PAP

Rosyjski miliarder Roman Awdiejew oznajmił w czwartek, że sprzedał swoje akcje w Rossium Group i nie posiada już żadnych aktywów w Rosji, co pozwoli mu zajmować się swoimi 23 dziećmi.

Rosyjski miliarder wycofał się z biznesu. Chce mieć czas dla 23 dzieci

Rosyjski miliarder wycofał się z biznesu. Chce mieć czas dla 23 dzieci

Źródło:
PAP

Organizatorzy turystyki poszkodowani przez powódź będą mogli się ubiegać o bezzwrotne dotacje z Turystycznego Funduszu Pomocowego na pokrycie zwrotów wpłat podróżnym - przewiduje opublikowany w czwartek projekt rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki.

Dotacje dla organizatorów turystyki dotkniętych powodzią. Jest projekt

Dotacje dla organizatorów turystyki dotkniętych powodzią. Jest projekt

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wszczęła w czwartek formalne postępowanie w sprawie chińskiej platformy handlowej Temu, między innymi za handel podróbkami, w tym kosmetykami i zabawkami oraz stosowanie systemów, które mogą prowadzić do uzależnienia użytkowników.

Bruksela wszczęła formalne postępowanie wobec platformy Temu

Bruksela wszczęła formalne postępowanie wobec platformy Temu

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2024 roku wzrosły rok do roku o 5 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. Do wzrostu rocznego wskaźnika inflacji przyczynił się wyższy wzrost cen żywności, roczną inflację podbiły też ceny paliw z uwagi na efekt niskiej bazy - ocenili analitycy.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP