Polska i Świat

Polska i Świat

Straż graniczna potwierdza, że zgodnie z rozporządzeniem dorośli i dzieci z Michałowa zostali zawróceni na granicę. Co dalej się z nimi dzieje, w jakim są stanie, gdzie dokładnie trafili i dlaczego tak się stało? Pytań jest dużo, zresztą nie tylko o tę grupę. Aktywiści alarmują, że spotykają więcej takich migrantów, o których losie nic nie wiedzą. Monika Celej.

Wynajem mieszkań, czyli jazda bez trzymanki. Studenci wracają na uczelnie, szukają mieszkań i zderzają się z wysokimi cenami. Oferty są drogie, popyt jest wysoki i są sprzeczne interesy najemców i wynajmujących. Sylwia Piestrzyńska.

Takiej rewolucji dawno nie było i dawno nie wywoływała ona tak dużych obaw ekspertów. Ci mówią wprost, że zapewnienia premiera w sprawie podatków w Polskim Ładzie są złudne - nie jest dobrze, będzie gorzej i drożej. Barbara Sobska.

Pandemia bardzo odbiła się na chorych na serce - lekarze wiedzą, że ci pacjenci potrzebują kontaktu z lekarzem. W ubiegłym roku z przyczyn sercowo-naczyniowych zmarło w Polsce o 17 procent więcej pacjentów niż rok wcześniej. To największy przyrost zgonów wśród innych chorób przewlekłych w czasie koronawirusa. Anna Wilczyńska.

Kary za Turów już są naliczane, ale polscy rządzący dalej przekonują, że Unia Europejska nie dostanie od nich ani jednego euro. Polska płacić nie zamierza. Jadwiga Emilewicz z PiS podkreśla nawet, że nie jesteśmy pierwszym krajem, który nie ustąpi Unii. Tyle że Konkret24 te informacje sprawdził i wyglądają one inaczej, niż to, co mówi posłanka. Dawid Rydzek.

Zrobimy wszystko, co będziemy mogli, żeby szybko uzyskać porozumienie - tak oświadcza minister klimatu i środowiska. Spór o Turów trwa, więc w środę zespoły wróciły do Pragi i kontynuują negocjacje. Na razie słychać krytykę polskich władz. Michał Tracz.

Pokonali 25 kilometrów - na piechotę, przez lasy i bagna - żeby dostać się do Michałowa, ale stąd zostali zawróceni - tak jak już wcześniej - na podstawie rozporządzenia. Dla służb to działanie zgodnie z rozporządzeniem, tylko czy taka procedura jest zgodna z polską konstytucją i międzynarodowymi konwencjami, które podpisała Polska i zobowiązała się ich przestrzegać? Jacek Tacik.

Wiceprezes PiS Joachim Brudziński, a obecnie europoseł mógł budować też kariery wielu znajomych i współpracowników w spółkach Skarbu Państwa. Dawid Rydzek.

Na mapie Polski jest coraz mniej miast liczących 100, 200 i 300 tysięcy mieszkańców. Dane GUS nie pozostawiają złudzeń - większość średnich polskich miast się wyludnia. Do 2050 roku w niektórych z nich może nie być nawet połowy mieszkańców. Łukasz Wieczorek sprawdził, dlaczego tak się dzieje i jakie niesie to za sobą skutki.

Wielu osobom hospicjum kojarzy się tylko ze smutkiem czy chorobą. Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w Warszawie zorganizowała charytatywny piknik, który ma pomóc odczarować ten wizerunek. Na imprezie zbierano także pieniądze, które pomogą sfinansować remont pomieszczeń dla rodzin pacjentów i pracowników. Cały reportaż dostępny w TVN24 GO w cyklu "Blizny. Onkologia".

Wypalenie zawodowe do tej pory było rozpatrywane w kategoriach zjawiska społecznego. Teraz zostało uznane za chorobę. Ma symbol nadany przez WHO i od 1 stycznia przyszłego roku znajdzie się w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Poważne schorzenie i poważny problem, bo może dotykać nawet co czwartego Polaka. Maria Mikołajewska. 

W historii Republiki Federalnej Niemiec jeszcze nigdy nie było wyborów, które zakończyłyby się niemal remisem. Jeszcze nigdy werdykt wyborców nie był tak niejednoznaczny. Socjaldemokraci z SPD wygrali wybory do Bundestagu, zdobywając prawie 26 procent głosów i wyprzedzając chadeków z CDU/CSU o dwa punkty procentowe. Maciej Warsiński sprawdził, co ten wybór oznacza dla Polski.

Księstwo Zjednoczonej Prawicy - patrząc na siatkę powiązań, tak można powiedzieć o tym, co dzieje się w zarządach i radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Swoich ludzi mają tam między innymi Mateusz Morawiecki, Jacek Sasin, Mariusz Błaszczak, Joachim Brudziński i Zbigniew Ziobro. Dziennikarskie śledztwo Gazety Wyborczej, Onetu i Radia Zet pokazało, że prawie tysiąc osób ma powiązania z politykami Zjednoczonej Prawicy. Dawid Rydzek.

Polska i Czechy przy stole i przy negocjacjach, czyli kolejna odsłona konfliktu o kopalnie Turów. Kara pół miliona euro dziennie dalej obowiązuje. Czy Polska ma pomysł, jak ten kryzys rozwiązać? Karolina Bałuc.  

Ministrowie spraw wewnętrznych i obrony narodowej ramię w ramię o sytuacji na Białorusi. Polscy żołnierze na wschodniej granicy mają być "prowokowani przez funkcjonariuszy białoruskich", a uchodźcy to przykrywka dla osób przeszkolonych bojowo, terrorystów i kryminalistów. Helsińska Fundacja Praw Człowieka mówi o odmawianiu imigrantom prawa do azylu. Chce, żeby sytuacje na granicy sprawdziła unijna komisarz spraw wewnętrznych. Minister Mariusz Kamiński chce za to przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni. Sylwia Piestrzyńska.

Sędziowie nie chcą orzekać z osobami wskazanymi przez nową KRS. Nie chcą, by wyroki wydane przez niewłaściwie obsadzone składy były w przyszłości podważane. Takie stanowisko ma swoje skutki, niektórych spotykają za to konsekwencje służbowe. Barbara Sobska.

24 września 2021 roku dostaliśmy potwierdzenie otrzymania koncesji na kolejne 10 lat. W walce o prawo do nadawania towarzyszyli nam widzowie TVN24. Nie tylko przed telewizorami. W obronie naszej stacji nie raz wyszli państwo na ulicę. Czujemy to wsparcie i jeszcze raz za nie dziękujemy. Łukasz Wieczorek.