Polska i Świat

Polska i Świat

Zastępcy rozwiązaniem problemu bezkrólewia

Mieszkańcy nie dostali na czas zasiłków, bo nie było komu podjąć decyzji o wypłacie. W Sejmie wrócił temat bezkrólewia w miastach i gminach, po tym, gdy rządzący zdobyli mandat posłów czy senatorów. Szykują się zmiany. W decydującą fazę wchodzi projekt ustawy, który zakłada, że po odejściu prezydenta miasta, na jego miejsce wejdzie zastępca. Premier nie wyznaczy też komisarzy. Łukasz Wieczorek.

Młodzi w samorządach

Te wybory i sukcesy w nich są ich pierwszymi krokami w działalności publicznej. Chcą działać i się wykazać, chcą się uczyć, chociaż niektórzy z nich jeszcze się kształcą. Nabierają pierwszych politycznych szlifów i nie liczą na taryfę ulgową. Najmłodszy wójt w Polsce ma 25 lat, najmłodszy radny 18 lat. Aleksandra Kąkol.

Debata nad projektami w sprawie aborcji

W Sejmie dyskusja nad czterema projektami trwała kilka godzin. Głosowanie odbędzie się w piątek. Szef rządu Donald Tusk chce, by wszystkie projekty trafiły do dalszy prac w komisji. Dawid Rydzek.

Rząd przywraca finansowanie programu in vitro

Rząd wprowadza program leczenia niepłodności metodą in vitro. Symbolicznie program rusza w dzień dziecka - władze wydadzą na ten cel 2,5 mld złotych. In vitro przywraca nadzieje tym, którzy borykają się z niepłodnością, a prywatnie nie mogli sobie na to pozwolić. Anna Wilczyńska.

Pytania o listę firm sprowadzających ukraińskie zboże

Minister rolnictwa publikację importerów zboża z Ukrainy nazywa błędem - były skargi, protesty, żądania sprostowań i zapowiedzi procesów. Efekt jest taki, że nie wiemy do końca i precyzyjnie, kto sprowadzał zboże i kto na tym zarabiał. Maciej Warsiński.

Stanowisko Kierwińskiego obronione

W środę w Sejmie PiS chciał wyrażenia wotum nieufności wobec szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego. Wniosek został odrzucony. Ministrowi zarzucano odpowiedzialność za protesty rolników, w których doszło do zamieszek, ale nie tylko. Zdaniem Kierwińskiego demolki polskiej policji dokonał PiS i wymienia całą listę, począwszy od ponad 16 tysięcy wakatów. Dawid Rydzek.

Partie szykują się do wyborów do Parlamentu Europejskiego

Politycy po jednych wyborach już myślą o kolejnych. Za nami samorządowe, a przed nami czerwcowe do Parlamentu Europejskiego. Wynik z niedzieli jest często barometrem tego, na jakie poparcie mogą liczyć poszczególne partie. Tak jak i fakt, że jeśli chodzi o frekwencję, to co drugi wyborca nie poszedł głosować. Koalicja w eurowyborach gra na siebie, czyli do wyborów idzie każdy osobno. Barbara Sobska.

PiS przegrywa w miastach

Jarosław Kaczyński z wyników wyborów jest zadowolony i mówi o dziewiątym zwycięstwie z rzędu, ale przy takim wyniku PiS i tak traci władzę w części sejmików, w których rządził dotychczas - w dolnośląskim, śląskim i mazowieckim. Tylko w 16 miastach kandydaci PiS weszli do drugiej tury. Miasta, w których jego kandydaci dalej są w grze to między innymi Poznań, Kielce i Rzeszów. Aleksandra Kąkol.

Niska frekwencja w wyborach samorządowych

Frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła nieco ponad 50 procent. To znaczy, że co druga osoba, która mogła głosować, nie zrobiła tego. Powodów jest wiele, ale tegoroczny udział lub jego brak, źle wypada nie tylko w kontekście październikowego rekordu, ale i poprzednich wyborów samorządowych. Najbardziej zawiedli młodzi. Łukasz Łubian.

Klęska Lewicy

Lewica, która potrafi nie przebierać w słowach, teraz szuka synonimów do słowa klęska. Ich wynik w tych wyborach jest niesatysfakcjonujący. Rozczarowanie słychać. Jest czas na wnioski, ale bez szukania winnych. Lewica miała apetyt na więcej i skończyła z podobnym wynikiem jak w poprzednich wyborach. Dawid Rydzek.

Trzecia Droga na podium

W prawie każdym z województwie Trzecia Droga była na trzecim miejscu, zdobywając najczęściej kilkanaście procent głosów. Liderzy są zadowoleni - według nich współpraca PSL-u z Polską 2050 przynosi efekty i stąd kilka niespodzianek. Maciej Warsiński.