Polska i Świat

Polska i Świat

NIK zawiadamia prokuraturę

Najwyższa Izba Kontroli złożyła 10 zawiadomień do prokuratury w sprawie podejrzenia przestępstwa przez sześć spółek Skarbu Państwa i cztery fundacje. Przed urzędnikami NIK zamknięto drzwi w wielu miejscach. Kontroli nie chciał m.in. Orlen, PGNiG, Energa i Sigma oraz fundacje założone przez te koncerny. Mowa o gigantycznych pieniądzach - w ciągu pięciu lat spółki przeznaczyły na darowizny blisko 841 milionów złotych. Aleksandra Kąkol.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową na ten rok. Zakłada ona 30 proc. podwyżki dla nauczycieli i dodatkowe 3 mld zł na onkologię i psychologię dziecięcą. Najważniejsza ustawa, czyli budżetowa będzie głosowana w czwartek. Od niej zależy los rządu, więc to nie jest gra na czas, ale wyścig z czasem. Adrianna Otręba.

Klaszczący protest, żony skazanych na sali. Wtorek w Sejmie

Sejm obradował bez Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego. Obaj siedzą w więzieniu po prawomocnym wyroku. Na sali były żony, był klaszczący protest, próba obstrukcji i oburzenie z powodu faktu ich skazania i osadzenia. PiS uważa, że są niewinni i domaga się ich uwolnienia. Debata w tej sprawie ma się odbyć w środę, a we wtorek posłowie wrócili do prac m.in. nad komisją ds. Pegasusa. Barbara Sobska.

Zmiany w sądach i Prokuraturze Krajowej

Adam Bodnar nie zamierza się wycofać ze zmian w Prokuraturze Krajowej. Zapowiedział to na antenie TVN24 i wyjaśniał, dlaczego Dariusz Barki nie jest Prokuratorem Krajowym od 2022 roku. Zapowiada też rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego i ministra sprawiedliwości. Zawiesił też w poniedziałek prezesa i wiceprezesów Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, a jedną z zawieszonych osób jest sędzia Przemysław Radzik. Łukasz Łubian.

Donald Tusk spotkał się z Andrzejem Dudą

Po godzinie 12.30 w poniedziałek Donald Tusk opuścił Pałac Prezydencki po spotkaniu z Andrzejem Dudą. Dla prezydenta to, co się dzieje to "terror praworządności", dla premiera praworządność to jest jedna z najważniejszych zasad, jakimi chce się kierować. Maciej Warsiński.

PiS naradza się przy Nowogrodzkiej, premier zapowiada wybory samorządowe

We wtorek posiedzenie Sejmu - posłowie będą pracować nad budżetem państwa, a w poniedziałek po najnowszych wydarzeniach, nagła narada w siedzibie PiS przy Nowogrodzkiej. Działania wobec rządu Tuska to główny temat. Premier ogłosił już oficjalnie, że wybory samorządowe odbędą się 7 i 21 kwietnia. Barbara Sobska.

Pytania o niezależność "zabetonowanej prokuratury" 

Zbigniew Ziobro "zabetonował prokuraturę". Gdyby była ona niezależna, tej sytuacji byśmy nie mieli - mówi Janusz Kaczmarek, były szef MSWiA i były prokurator generalny. Dariusz Barski oprócz podległości służbowej był także bliskim znajomym Zbigniewa Ziobry - jest ojcem chrzestnym jego dziecka. Aleksandra Kąkol.

Kraków nie wyrzuci starych samochodów z miasta

Przynajmniej nie tak szybko, jak planowali radni. Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił uchwałę wprowadzającą strefę czystego transportu od 1 lipca. Przeciwnicy ekostrefy triumfują. Miasto zapewnia, że nie składa broni i przygotuje nowy projekt obszaru z zakazem wjazdu dla starych samochodów. Łukasz Wieczorek.

Zapowiedź zmian w spółkach Skarbu Państwa

W najbliższych tygodniach w największych spółkach Skarbu Państwa mają się odbyć walne zgromadzenia. Chodzi tu między innymi o Orlen, PZU, PKO Bank Polski czy KGHM. Będą zmiany w radach nadzorczych spółek, co może się finalnie skończyć odwołaniem obecnych prezesów także w spółkach córkach jak Lotos, Ruch, Polska Press, Energa czy PGNiG. Aleksandra Kąkol.

Kłopoty Poczty Polskiej

W okienku można kupić wszystko, włącznie z podrobionymi torebkami, zabawkami, breloczkami, grami i książkami kucharskimi. Gorzej jest z usługami pocztowymi. Poczta Polska nie poszła z duchem czasu, ma gigantyczne problemy finansowe, stratę w wysokości co najmniej 700 mln złotych. Łukasz Łubian.

Opozycyjne wyzwania Kaczyńskiego

Przez osiem ostatnich lat rządzili, a teraz są w opozycji - dla prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oznacza to nowe zasady i mniej przywilejów. Pod jego domem na Żoliborzu i pod siedzibą partii na Nowogrodzkiej nie będzie już stałych patroli policji. Nie tylko zresztą to świadczy o nowej politycznej rzeczywistości. Barbara Sobska.

Prezydent wszczyna postępowanie ułaskawienia Kamińskiego i Wąsika

Prezydent Andrzej Duda zmienił zdanie i zdecydował, że wszczyna postępowanie ułaskawieniowe wobec skazanych i odsiadujących wyrok dwóch lat więzienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Zostali oni przewiezieni do różnych zakładów karnych - jeden do Radomia, drugi pod Ostrołękę. Obaj prowadzą głodówkę. Miało to wpłynąć na decyzje głowy państwa, który teraz apeluje do prokuratora generalnego. Dawid Rydzek.

Jarosław Gowin złożył zeznania przed komisją śledczą

Kontrolowano wszystko - firmę syna też. Było szukanie haków, naciski i szantaż, by zmienił zdanie. Były wicepremier Jarosław Gowin dwa dni zeznawał przed komisją śledczą ds. organizacji wyborów kopertowych. Wiosną 2020 roku ówczesny szef Porozumienia, jednego z koalicjantów PiS, sprzeciwiał się przeprowadzeniu wyborów w formie korespondencyjnej i chciał ich przesunięcia o dwa lata. Łukasz Łubian.

Izba SN zdecydowała ws. mandatu Kamińskiego

Jest decyzja Izby Pracy Sądu Najwyższego - mandat Mariusza Kamińskiego został wygaszony i były minister nie jest już posłem. Decyzję opublikowano w Monitorze Polskim, a to otwiera drogę, by z tej samej listy wskazać kolejną osobę, która zajmie jego miejsce. Obrady Sejmu przełożono na przyszły tydzień, a zwolennicy PiS szykują się na demonstrację przed Sejmem. Barbara Sobska.