Polska i Świat

Polska i Świat

Pierwszy dzień wizyty polskich biskupów w Watykanie. Audiencja u papieża odbędzie się w piątek, a jednym z tematów ma być sytuacja i bolączki polskiego Kościoła, między innymi nierozliczone tuszowanie pedofilii. Jacek Tacik sprawdził, jakie jeszcze pojawią się tematy i czego oczekiwać po wizycie hierarchów w Stolicy Apostolskiej.

Gdzie są dzieci z Michałowa? Pytanie brzmi jak dramatyczny refren tego, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej w sprawie migrantów. Teraz władza mówi, że te osoby nie chciały być w Polsce, a ich celem miały być Niemcy. Wcześniej narracja rządu w tej sprawie była zupełnie inna. Michał Gołębiowski.

Stany lękowe, myśli samobójcze, domowa przemoc - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży miał mieć dotację z ministerstwa, ale nie spełniony został jeden z warunków. Ministerstwo zapowiada uruchomienie swojej infolinii pomocowej. Rzecznik resortu zadeklarował, że w ciągu paru tygodni taka powstanie. Maria Mikołajewska.

"Minister Czarnek chce wykorzystać szkołę do manipulowania społeczeństwem i narzucania partyjnej wizji świata" - twierdzą naukowcy z Polskiej Akademii Nauk. Chodzi o zmianę prawa oświatowego, która znacznie zwiększa kompetencje kuratorów. Organizacje społeczne nazwały nawet ten projekt "zastraszaniem". Adrianna Otręba.

4 października to światowy dzień zwierząt, w dniu ich święta przez stolicę przeszedł wielki marsz dla zwierząt. Za rządów PiS zaostrzono kary za znęcanie się nad zwierzętami, jednak według aktywistów to tylko kropla w morzu potrzeb i dodają w Polsce przez kolejny rok zwierzęta cierpiały na łańcuchach, w cyrkach, na fermach futerkowych czy podczas uboju rytualnego. Czy jest szansa na zmianę? Patryk Rabiega. 

Miała być świetna broń, ale okazało się, że karabinek GROT rdzewieje. Problem miał być znany, jeszcze zanim Ministerstwo Obrony podpisało kontrakt na zakup nowego karabinka dla polskiej armii. Wartość umowy to pół miliarda złotych. Ministerstwo pytane o to, zapewnia że były testy i wszystkie wymagane badania pod nadzorem specjalnej komisji. Jeśli z GROTEM jest tak dobrze, dlaczego w mailach ministra Dworczyka miała być adnotacja o czterech wadach i "pilnych potrzebach zmian"? Barbara Sobska.

Osoby z niepełnosprawnością i ich potrzeby seksualne to temat tabu - że jest, że chcą, że tego potrzebują. Jedną z bohaterek Karoliny Bałuc jest Kasia, która jako dziecko w wypadku straciła obie ręce. Ma partnera i dwójkę dzieci. To piękny przykład na to, że trzeba o tym mówić i obalać stereotypy.

Piątek to Europejski Dzień Walki z depresją. To podstępna choroba, zmaga się z nią około 280 milionów ludzi na świecie. Nieleczona bywa śmiertelna. Choroba, która może dotknąć każdego z nas. W piątek ruszyła kampania, która ma uzmysłowić, że korzystanie z pomocy psychologów i psychiatrów to nie wstyd. Jak reagować na depresję? Przede wszystkim nie oceniać, ale akceptować. Adrianna Otręba

Eksperci z amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom alarmują, że kobiety w ciąży są dwa razy bardziej narażone na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem. Przekonują, że najlepszym sposobem na uchronienie się przed groźnymi powikłaniami są szczepienia, bezpieczne zarówno dla matek, jak i dzieci. Aleksandra Kąkol

Dzieci z Michałowa. Temat, który ciągnie za sobą szereg pytań bez odpowiedzi. Co oznacza sformułowanie "linia granicy", gdzie zostali cofnięci? Konrad Sikora, zastępca burmistrza tej miejscowości, mówił w piątek w programie "Tak jest", że w Michałowie powstaje "punkt dla ludzi potrzebujących", z którego będą mogli skorzystać także migranci. A nasz reporter Maciej Warsiński więcej o tym, jak wyglądało posiedzenie rady miasta, gdzie padały stwierdzenia, że dzieci powinny dostać opiekę, ciepłe miejsce, a nie być wywiezione.

Stan wyjątkowy na wschodniej gracy przedłużony o kolejne 60 dni. Prezydent złożył swój podpis. Sejm w czwartek w debacie, która z chrześcijańską postawą miała mało wspólnego, przegłosował wniosek w tej sprawie. A my pytamy o los migrantów, o dzieci z Michałowa, o innych, którzy potrzebują pomocy. Amnesty International pokazuje dowody na to, że polska straż graniczna, która wykonuje polecenia rządu, łamie prawa uchodźców. Sylwia Piestrzyńska.

Drogo, coraz drożej. Inflacja szybuje. We wrześniu 5,8 procenta w porównaniu do zeszłego roku. Tak wynika z raportu GUS. Według analityków będzie więcej, w przyszłym roku nawet 6 procent. A ten wzrost cen odczujemy w portfelu nie tylko w sklepach, ale drożeć będzie też gaz, prąd, paliwo. Anna Wilczyńska.

Zerwane negocjacje i na razie zostaliśmy z niczym, a licznik bije. Sprawa Turowa to gigantyczny problem. Na jakim etapie jesteśmy? Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle delegacje wrócą do stołu. Co jest przeszkodą do zawarcia kompromisu? Próbował rozwikłać Michał Tracz.

Uwaga kierowcy, idą zmiany! Będziemy słono płacić za wykroczenia drogowe i łamanie przepisów. Szykuje się nowelizacja prawa drogowego. Ma być skuteczniejsza walka z piratami drogowymi. Grzywna ma wzrosnąć z 5 do 30 tys. złotych. Punkty karne za jednorazowe wykroczenie z 10 do 15. Nowe przepisy mają z uzależnić wysokość składki OC od liczby punktów karnych. Na co jeszcze się przygotować? Karolina Bałuc.