Rynki

Rynki

Już dawno paliwo na wakacje nie było tak tanie

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powiększają spadki. To nadal wpływ czwartkowej decyzji Brytyjczyków, którzy wybrali Brexit - podają maklerzy. Niższa cena ropy dla kierowców oznacza mniejsze wydatki na stacjach paliw, z tego powodu tegoroczne wakacje powinny być jednymi z tańszych.

Zmiany w górnictwie. To ma uratować branżę

Utworzenie trzech kopalń zespolonych z dziewięciu samodzielnych dotąd zakładów, rozpocznie kolejny etap restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej (PGG) – przekonują przedstawiciele grupy, wskazując zalety zmian organizacyjnych. Chodzi m.in. o większą elastyczność i niższe koszty.

Giełdy po Brexicie. Najgorszy dzień dla banków od 2011 roku

Nowojorskie giełdy zareagowały na wyniki referendum w W. Brytanii bardzo dużymi spadkami indeksów. Ucierpiały zwłaszcza banki, dla których była to najgorsza sesja od 2011 r. Ocenia się, że straty na światowych rynkach akcji sięgają 2 bilionów dolarów.

Brexit mocno uderza w złotego

Piątkowa sesja była bardzo nerwowa dla złotego, bo inwestorzy nie spodziewali się Brexitu - zwracają uwagę analitycy. Dodają, że po gwałtownych porannych spadkach notowania naszej waluty nieco się podniosły, m.in. w wyniku interwencji szwajcarskiego banku centralnego.

Inwestorzy oniemieli. A potem straszliwe tąpnięcie na parkietach

Najpierw inwestorzy oniemieli - nie spodziewali się, że Brytyjczycy zagłosują za opuszczeniem UE, a potem ruszyli z wyprzedażą. Lawina zleceń spadła na systemy informatyczne a te nie nadążały z ich obsługą, co w efekcie spowodowało opóźnienia w otwarciu rynków. Kiedy handel ruszył indeksy zanurkowały. To czarny piątek dla europejskich i azjatyckich rynków.

Brexit uderza we frankowiczów. Szwajcarski bank interweniuje

Wiadomość o Brexit spowodowała, że szwajcarska waluta ostro zyskała na wartości. Za franka o poranku trzeba było zapłacić 4,23 zł, podczas gdy jeszcze przed północą było to 3,95 zł. Bank centralny Szwajcarii musiał szybko interweniować na rynku. Na antenie TVN24 BiS trwa wydanie specjalne.

Inwestorzy szukają bezpiecznej przystani. Ceny złota poszybowały

Ceny złota poszybowały do poziomu najwyższego od lipca 2014 roku. Inwestorzy porzucili ryzykowne aktywa i szukają bezpiecznych przystani dla swoich pieniędzy. Wszystko z powodu porażki przeciwników Brexitu w referendum. Na antenie TVN24 BiS trwa wydanie specjalne.

Wilki z Wall Street uwierzyły, że Brytyjczycy nie opuszczą UE

Czwartkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wyraźnymi wzrostami. Silnymi zwyżkami zakończyły sesję również indeksy giełdowe w Europie Zachodniej. Brytyjski funt umocnił się w trakcie sesji do najsilniejszego poziomu wobec dolara w tym roku. Sondaże opublikowane przed zamknięciem sesji na amerykańskiej giełdzie wskazywały na przegraną zwolenników Brexitu.

Polska energetyka na krawędzi. Ceny energii poszybowały

Wielkie upały jeszcze nie nadeszły, a ceny energii skoczyły do takich poziomów jak w feralnym sierpniu 2015 roku, kiedy to firmy musiały ograniczyć jej pobieranie - zwraca uwagę Bartłomiej Derski z wysokienapiecie.pl. Dodaje, że „margines bezpieczeństwa bardzo się skurczył”. Czekają nas wyłączenia prądu?

Złoto traci blask. Inwestorzy przestali bać się Brexitu?

Notowania złota od początku roku do 16 czerwca zwyżkowały o ponad 22 proc., co uczyniło ten szlachetny metal jedną z lepszych inwestycji pierwszego półrocza. Teraz jednak widać odwrót. Analiza Daniela Kosteckiego z HFT Brokers.

Giełdy przygotowują się do "dzikich rajdów" z powodu Brexitu

Zachodnioeuropejskie giełdy zwyżkują w środę. To już ostatnie godziny przed czwartkowym wyborem: "Leave" albo "Stay" na Wyspach Brytyjskich. Zależnie od wyników "Brexit vote" na rynkach możliwe są "dzikie rajdy" na wszystkim: giełdach akcji, walutach, surowcach itd. - wskazują maklerzy.

Modzelewski: banki grają na czas, a frankowicze płacą

Jestem zdecydowanie optymistą, że uda się przeprowadzić ustawę frankową - mówi prof. Witold Modzelewski. Gdyby banki, które są autorem zaistniałej sytuacji, z własnej inicjatywy "pozamiatały po sobie", ustawodawca nie musiałby się w to wtrącać - podkreśla w wywiadzie.

Polsce grozi blackout? Rząd nie ma koncepcji

Polski blackout jest zupełnie realny. Eksperci alarmują, że może zabraknąć nam prądu. Powód? Uzależnienie od węgla i zbyt mała produkcja energii z innych źródeł. Zbyt mało było energicznych działań kolejnych rządów, by przekonać do zielonej energii Polaków. Oto lista największych grzechów i energetycznych zagrożeń. Materiał programu "Polska i Świat".

Złoża ropy i gazu z Karpat w rękach giganta. Jest porozumienie

PGNiG podpisało w poniedziałek list intencyjny z Discovery Polska ws. ewentualnej eksploatacji złóż marginalnych ropy i gazu w rejonie Karpat. Zdaniem Głównego Geologa Kraju Mariusza Oriona Jędryska to szansa na zatrzymanie miejsc pracy oraz transfer nowych technologii.

Gigantyczny metanowiec opuścił terminal LNG w Świnoujściu

W poniedziałek metanowiec, który przybył do terminala LNG z pierwszą komercyjną dostawą gazu, opuścił gazoport w Świnoujściu - poinformował operator polskiego systemu przesyłu gazu Gaz-System. Kolejna dostawa gazu z Kataru nastąpi w połowie lipca.

Cisza przed burzą. Na Brexicie najbardziej straci nasza waluta

Inwestorzy już od pewnego czasu niechętnie patrzą w stronę funta. Co prawda przez ostatnie cztery sesje brytyjska waluta zdecydowanie odrabiała straty i do euro zyskała blisko 2,5 proc., ale scenariusz przewidujący wyjście Wielkiej Brytanii z europejskiej wspólnoty nie pozostawia wątpliwości, że wielu na tym ucierpi.

Ropa powiększa swoje wzrosty. Pomaga jej dolar

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad 1 procent, po wzroście w piątek o 3,8 proc. Inwestorzy wykorzystują okazję do większych zakupów, po tym jak osłabił się amerykański dolar - podają maklerzy.

Rozczarowujące dane i Brexit. Zła passa złotego trwa

Złoty dziś był jedną z najsłabszych walut rynków wschodzących - zwracają uwagę analitycy walutowi. Początek przyszłego tygodnia "może okazać się sądny" bo na wycenę polskiej waluty wpływ mają doniesienia na temat ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.