Rynki

Rynki

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną, ale we wtorek surowiec mocno staniał. Przyczyniły się do tego m.in. oceny przedstawione przez Międzynarodową Agencję Energii - informują maklerzy.

Amerykańskie giełdy dotknęły we wtorek wyraźne spadki. W centrum uwagi rynku były wypowiedzi członków Fed, które sugerują, iż we wrześniu raczej nie dojdzie w USA do zacieśnienia polityki monetarnej w. Kolejny dzień zniżkowały ceny ropy.

W poniedziałek złoty nadal słabł wobec najważniejszych walut, mimo korzystnego piątkowego sygnału z agencji Moody's. Zdaniem analityków miały na to wpływ globalne nastroje, związane m.in. z sytuacją w USA. Ok. godz. 17.45 za euro trzeba było zapłacić 4,35 zł, za dolara 3,87 zł, za franka 3,98 zł, a za funta 5,16 zł.

W zachodniej Europie na giełdach mocne spadki indeksów, traci też warszawski WIG20. Wygląda na to, że amerykańska Rezerwa Federalna skutecznie wystraszyła rynki, a Europejski Bank Centralny odpuścił dodatkowe wspieranie gospodarki.

Przed Belwederem demonstrowali przedstawiciele Stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu", które skupia kredytobiorców zadłużonych w walutach obcych. Protestujący prezentowali tym razem hasła, które skierowane były bezpośrednio do prezydenta RP, np. "Duda, drugi raz się nie uda" czy "Obiecałeś, Prezydencie!".

"W wyniku awarii nikt nie zginął, ani nie ucierpiał" - poinformowało w piątek biuro prasowe przedsiębiorstwa Ukrtranshaz (Ukrtransgaz). Ukraina wstrzymała import gazu z Polski w związku z rozszczelnieniem gazociągu w obwodzie lwowskim. Usunięcie awarii zajmie około trzech dni.

Czwartkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się spadkami najważniejszych indeksów. Mocno rosły ceny ropy naftowej, której zapasy, jak podał w środę amerykański Departament Energii, spadły o 14,51 mln baryłek, najwięcej od stycznia 1999 r.

Środowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła niewielkie spadki indeksów Dow Jones i S&P 500 ale minimalny wzrost notowań Nasdaq. W ocenie rynków słabe dane z USA przekreślają szansę na podwyżkę stóp na wrześniowym posiedzeniu Fed.