Rynki

Rynki

Złoto traci blask. Inwestorzy przestali bać się Brexitu?

Notowania złota od początku roku do 16 czerwca zwyżkowały o ponad 22 proc., co uczyniło ten szlachetny metal jedną z lepszych inwestycji pierwszego półrocza. Teraz jednak widać odwrót. Analiza Daniela Kosteckiego z HFT Brokers.

Giełdy przygotowują się do "dzikich rajdów" z powodu Brexitu

Zachodnioeuropejskie giełdy zwyżkują w środę. To już ostatnie godziny przed czwartkowym wyborem: "Leave" albo "Stay" na Wyspach Brytyjskich. Zależnie od wyników "Brexit vote" na rynkach możliwe są "dzikie rajdy" na wszystkim: giełdach akcji, walutach, surowcach itd. - wskazują maklerzy.

Modzelewski: banki grają na czas, a frankowicze płacą

Jestem zdecydowanie optymistą, że uda się przeprowadzić ustawę frankową - mówi prof. Witold Modzelewski. Gdyby banki, które są autorem zaistniałej sytuacji, z własnej inicjatywy "pozamiatały po sobie", ustawodawca nie musiałby się w to wtrącać - podkreśla w wywiadzie.

Polsce grozi blackout? Rząd nie ma koncepcji

Polski blackout jest zupełnie realny. Eksperci alarmują, że może zabraknąć nam prądu. Powód? Uzależnienie od węgla i zbyt mała produkcja energii z innych źródeł. Zbyt mało było energicznych działań kolejnych rządów, by przekonać do zielonej energii Polaków. Oto lista największych grzechów i energetycznych zagrożeń. Materiał programu "Polska i Świat".

Złoża ropy i gazu z Karpat w rękach giganta. Jest porozumienie

PGNiG podpisało w poniedziałek list intencyjny z Discovery Polska ws. ewentualnej eksploatacji złóż marginalnych ropy i gazu w rejonie Karpat. Zdaniem Głównego Geologa Kraju Mariusza Oriona Jędryska to szansa na zatrzymanie miejsc pracy oraz transfer nowych technologii.

Gigantyczny metanowiec opuścił terminal LNG w Świnoujściu

W poniedziałek metanowiec, który przybył do terminala LNG z pierwszą komercyjną dostawą gazu, opuścił gazoport w Świnoujściu - poinformował operator polskiego systemu przesyłu gazu Gaz-System. Kolejna dostawa gazu z Kataru nastąpi w połowie lipca.

Cisza przed burzą. Na Brexicie najbardziej straci nasza waluta

Inwestorzy już od pewnego czasu niechętnie patrzą w stronę funta. Co prawda przez ostatnie cztery sesje brytyjska waluta zdecydowanie odrabiała straty i do euro zyskała blisko 2,5 proc., ale scenariusz przewidujący wyjście Wielkiej Brytanii z europejskiej wspólnoty nie pozostawia wątpliwości, że wielu na tym ucierpi.

Ropa powiększa swoje wzrosty. Pomaga jej dolar

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad 1 procent, po wzroście w piątek o 3,8 proc. Inwestorzy wykorzystują okazję do większych zakupów, po tym jak osłabił się amerykański dolar - podają maklerzy.

Rozczarowujące dane i Brexit. Zła passa złotego trwa

Złoty dziś był jedną z najsłabszych walut rynków wschodzących - zwracają uwagę analitycy walutowi. Początek przyszłego tygodnia "może okazać się sądny" bo na wycenę polskiej waluty wpływ mają doniesienia na temat ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Widmo Brexitu miesza na Wall Street

Czwartkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła początkowo spadki, co było podyktowane głównie obawami co do przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej oraz brakiem zdecydowanej reakcji banków centralnych. Pod koniec sesji notowano jednak lekkie wzrosty.

Więcej paliwa z Polski do Czech. PKN Orlen zmienia kontrakt

PKN Orlen zawarł z rosyjskim koncernem Rosneft aneks do umowy z 2013 r. na dostawy ropy naftowej do czeskiej spółki Unipetrol RPA. Dostawy te w ilości od ok. 2,9 mln do ok. 5 mln ton rocznie realizowane będą od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2019 r. - podał płocki koncern.

Rząd weźmie pod lupę podatek od miedzi

- Specjalny zespół powołany z inicjatywy Ministerstwa Środowiska przyjrzy się rynkowi miedzi, kondycji KGHM i "adekwatności" płaconego przez spółkę tzw. podatku miedziowego do jej możliwości - zapowiedział w czwartek wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

"Krwawe minerały" mają zniknąć z Europy. Jest porozumienie

Kraje unijne i Parlament Europejski osiągnęły w czwartek porozumienie w sprawie przepisów, które mają przyczynić się do wyeliminowania z obiegu w UE minerałów pochodzących z obszarów dotkniętych konfliktami zbrojnymi i tzw. obszarów wysokiego ryzyka.

Jak trwoga, to do złota. Kruszec najdroższy od lat, szczególnie dla Polaka

Złoto kosztuje najwięcej od 38 miesięcy według indeksu prowadzonego na Giełdzie Papierów Wartościowych. W czwartek średnia cena uncji sięgnęła blisko 5,3 tys. zł. Zdaniem analityków Lion's Bank powodów można doszukiwać się w lęku przed Brexitem oraz w decyzji Fed, który mimo wcześniejszym zapowiedzi, nie zdecydował się ostatecznie na podniesienie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.