Supertankowiec "Atlantas" i tankowiec Calida, transportujące 2 mln baryłek, czyli blisko 300 tys. ton irańskiej ropy naftowej, zawinęły w poniedziałek rano do gdańskiego Naftoportu. Operacja przepompowywanie surowca potrwa około 30 godzin. Jest to pierwszy od wielu lat transport irańskiej ropy do Polski.
Z Naftoportu ropa zostanie przetransportowana rurociągami do zbiorników Grupy Lotos i PERN. Potem nastąpi jej przerób w gdańskiej rafinerii. Jak podał Lotos, z 2 mln baryłek ropy Lotos może wyprodukować 61,5 mln litrów benzyny i 116 mln litrów oleju napędowego. Taką ilością paliwa jednorazowo można zatankować do pełna 3,2 mln samochodów osobowych, czyli tyle aut, ile zarejestrowanych jest w całym województwie mazowieckim.
Dwa tankowce
– W ramach umowy Lotos odebrał 2 mln baryłek ropy naftowej typu Iranian Light. Tak duża, jednorazowa dostawa mogła być zrealizowana tylko z wykorzystaniem supertankowca typu VLCC (Very Large Crude Carrier). Tankowce tej klasy to jedne z największych na świecie jednostek przewożących ropę – mówi Robert Pietryszyn, prezes Grupy Lotos.
Podkreślić, że „Atlantas” jest jednym z największych tankowców, jaki do tej pory zawinął do Naftoportu. Z uwagi na głębokość Cieśnin Duńskich, ograniczającą maksymalne dopuszczalne zanurzenie tankowców do 15 metrów, „Atlantas” przed wejściem na Bałtyk musiał przeładować ok. 700 tys. baryłek ropy na pokład „Calidy”. Operacja odbyła się 12 i 13 sierpnia.
Dostawa testowa
Rzecznik prasowy Grupy Lotos Marcin Zachowicz powiedział w poniedziałek rano, że surowiec z Iranu będzie przerabiany solo (w zwykłych warunkach miesza się różne gatunki ropy), po to by zebrać szczegółowe dane, które posłużą dalszej analizie technologicznej i ekonomicznej. Spółka podkreśla, że jest to dostawa testowa. - Co będzie dalej, to zależy od jakości surowca, od wyników jego przerobu, od efektu ekonomicznego - wyjaśnił Zachowicz. Supertankowiec "Atlantas" wpłynął do Naftoportu na mocy porozumienia pomiędzy Grupą Lotos i National Iranian Oil Company (NIOC). Celem polskiej grupy jest dywersyfikacja źródeł pozyskania surowców strategicznych oraz wzmocnienie bezpieczeństwa Polski w sektorze energii.
O tankowcu
Tankowiec "Atlantas" ma 333 m długości, 60,5 m szerokości i 66 m wysokości oraz nośność 319 tys. ton (DWT). Zbudowano go w 2010 roku w południowokoreańskiej stoczni Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME). "Atlantas" pokonał 12 tys. mil morskich (ponad 22 tys. km), tj. ponad połowę długości całego równika. Jest jednym z największych tankowców, jakie do tej pory zawinęły do Naftoportu.
Orlen gotowy
- Na brak ropy nie narzekamy. Ropę mamy. Jest kwestia oczywiście decyzji dalszej, dywersyfikacyjnej i być może w niedługim czasie również ropa z Iranu będzie do nas płynęła - mówił wiceprezes płockiego koncernu Sławomir Jędrzejczyk.
Zobacz rozmowę o rynku paliw. Gościem TVN24 BiS była Urszula Cieślak z BM Reflex (29.07.2016):
Autor: mb//ms / Źródło: PAP, Grupa Lotos, tvn24Bis.pl