Rynki

Rynki

Iran zwiększył produkcję ropy niemal do poziomu sprzed nałożenia na Teheran sankcji gospodarczych; szanse na porozumienie z OPEC w sprawie ograniczenia wydobycia surowca, by podbić jego cenę, są jednak nikłe - podał we wtorek Bloomberg, powołując się na władze Iranu.

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach nie przyniosła większych zmian głównych indeksów, ale przebiegała pod znakiem podwyższonej zmienności. Rynki w ten sposób zareagowały na słowa prezes Fed Janet Yellen, że jest coraz więcej powodów, aby podwyższać stopy procentowe w USA.

Frankowicze dostali do ręki nowy argument w walce z bankami. Dzisiejsza opinia UOKiK w sprawie kredytów hipotecznych rzuca bowiem nowe światło na problemy zadłużonych w szwajcarskie walucie. Ich umowy z bankiem mogą teraz zostać uznane za nieważne.

Dotychczasowy model rozwoju nie wykorzystuje w pełni potencjału krajów leżących między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym; wyzwaniem jest dominacja jednego dostawcy surowców energetycznych – powiedział w czwartek w Dubrowniku prezydent Andrzej Duda.

Zysk netto grupy PZU w II kwartale 2016 roku spadł do 166,2 mln zł z 380,3 mln zł rok wcześniej - podała spółka w raporcie. Zysk PZU okazał się 29 proc. poniżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 232,5 mln zł.

Związki z rudzkiej części kopalni Wujek, godzą się na wygaszenie tam wydobycia po wyczerpaniu wszystkich przygotowanych złóż. Według nich, właściciel zakładu proponuje rozpoczęcie tego procesu wcześniej. Kopalnia generuje ogromne straty, a do tego ma trudne warunki wydobycia złóż.

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach przebiegała pod znakiem niewielkich zmian. Wśród zniżkujących spółek uwagę zwracały akcje spółek z sektora wydobywczego. Ponad 3 proc. straciły ceny ropy naftowej.

W poniedziałek ceny złotego w stosunku do głównych walut pozostały praktycznie bez zmian. Według analityków zmiany może przynieść dopiero piątkowe wystąpienie szefowej Fed Janet Yellen. Ok. godz. 17.00 euro kosztowało 4,30 zł, dolar 3,80 zł, frank na 3,95 zł, a funt na 4,99 zł.

Związkowcy z należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) kopalni Krupiński nie zgadzają się na przekazanie tego zakładu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Zakończenie wydobycia węgla przed wyczerpaniem złóż to „jawna niegospodarność” - przekonują.

Piątek na nowojorskich giełdach przyniósł niewielkie spadki głównych indeksów, w tym – Nasdaq Comp., który ma za sobą ósmy z rzędu wzrostowy tydzień. To najdłuższa taka seria od 2010 r. Po wzrostach z poprzednich sesji nieduże straty notują ceny ropy naftowej.

Podczas piątkowej sesji można było zaobserwować dalsze lekkie osłabianie się złotego, co analitycy przypisują m.in. umocnieniu dolara na światowych rynkach i coraz gorszymi sygnałami na temat polskiej gospodarki.

Surowiec w USA drożeje już od 6 sesji i kosztuje prawie 51 dolarów za baryłkę. To najdłuższa taka seria wzrostowa od kwietnia 2015 roku. Eksperci podejrzewają, że główni producenci ropy dogadali się w sprawie zamrożenia produkcji - podają maklerzy.