Rynki

Rynki

Na Wall Street indeksy lekko w dół

Poniedziałek na Wall Street przebiegał przy małej zmienności i niskich obrotach. Indeksy zakończyły serię dziewięciu wzrostowych dni z rzędu. Ważniejsze dla rynku będą wydarzenia z dalszej części tygodnia i publikowane przez spółki wyniki za trzeci kwartał.

Wzrosty na głównym parkiecie giełdy. JSW mocno w górę

Poniedziałek na GPW zakończył się wzrostem WIG 20 i lekkimi spadkami mWIG 40 i sWIG 80. Wśród największych spółek zwyżkom przewodził JSW, mocno rosło także CCC. Na szerokim rynku mocno spadły akcje Selvity po informacji o zawieszeniu badania klinicznego, zniżkowały także inne spółki z sektora.

Ceny węgla nadal rosną. Najbardziej w Europie

W ostatnich tygodniach nadal rosły międzynarodowe ceny węgla. Najbardziej dynamiczny wzrost obserwowano w europejskich portach - wynika z najnowszej analizy Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), monitorującej sytuację na węglowym rynku.

Zaskakująca likwidacja miejsc pracy w USA

Raport z rynku pracy w USA pokazał pierwszą od siedmiu lat likwidację etatów w gospodarce. Uwagę inwestorów zwrócił mocny wzrost presji płacowej. Po opublikowaniu tych danych amerykańska giełda przerwała na początku piątkowych notowań ośmiodniową serię wzrostów, a zoty lekko osłabił się do euro i nieco mocniej do dolara.

Polska przedstawi argumenty prawne w sprawie Nord Stream 2

Polski rząd w ciągu kilku dni przedstawi argumenty prawne dotyczące projektu Nord Stream 2. Potwierdzą one konieczność zastosowania do tego projektu zasad unijnego III pakietu energetycznego - powiedział wiceminister energii Michał Kurtyka. Tymczasem, Komisja Europejska podtrzymała w piątek stanowisko, że bez porozumienia z Rosją gazociąg będzie działał w "pustce prawnej".

Ceny ropy w dół. "Jest ryzyko dalszych spadków"

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku znów jest wyceniana poniżej 50 dolarów za baryłkę. Surowiec tanieje o 1 proc., po zniżce podczas poprzednich 2 sesji o 2,4 proc. Rosną amerykańskie zapasy benzyny i ropy - podają maklerzy.

Przegląd prasy. Do Polski trafia węgiel wydobywany w Donbasie

Antracyt, czyli najbardziej energetyczny rodzaj węgla, sprowadza do Polski spółka Doncoaltrade. Surowiec, który w Rosji dostaje sfałszowany certyfikat pochodzenia, wydobywany jest na kontrolowanym przez separatystów wschodzie Ukrainy - ujawnia w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Euro traci po starciach w Katalonii. Oberwał też złoty

Euro zalicza słaby początek tygodnia. Zdaniem analityków to efekt referendum w Katalonii. Eksperci podkreślają, że zadyszka wspólnej waluty jest tylko przejściowa i nie wpłynie znacząco na jego wartość w dłuższym okresie. Taka sytuacja uderza jednak w waluty rynków rozwijających się, w tym w złotego.

S&P 500 i Nasdaq z rekordami

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się niewielkimi wzrostami głównych indeksów, ale S&P 500 i Nasdaq osiągnęły nowe historyczne szczyty. W centrum uwagi były m.in. dane o inflacji w USA.

Co z cenami ropy? Zapasy surowca spadły, a eksport jest rekordowy

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje o 0,3 proc., po wzroście notowań w środę o 0,5 proc. Zapasy surowca w USA niespodziewanie spadły, pierwszy raz od przejścia nad Teksasem w sierpniu huraganu Harvey. Za to eksport ropy z USA jest rekordowo wysoki - podają maklerzy.

Macron chce uderzyć w węgiel. "Dla Polaków to recepta na katastrofę"

Francuski prezydent przedstawił na paryskim uniwersytecie swoją wizję Europy. W kwestiach energetyki Emmanuel Macron jest bezwzględny - chce podnieść cenę węgla, by rozwiązania ekologiczne były opłacalne. Chodzi o podniesienie cen praw do emisji CO2, które muszą kupować zakłady - według Macrona cena powinna być powyżej 30 euro za tonę. - To może być zabójczy cios dla naszej energetyki - tak Wojciech Jakóbik z portalu "Biznes Alert" komentuje propozycję prezydenta Francji. - Dla Polaków to recepta na katastrofę - dodaje gość programu "Bilans" w TVN24 BiS, jednocześnie zwracając uwagę, że propozycji sprzeciwiają się nie tylko Polacy. - Nawet Niemcy są krytyczni wobec tak radykalnych rozwiązań i plan Macrona może pozostać na papierze. To jest element rozgrywki politycznej - wskazuje Jakóbik.

Złoty pod presją komentarzy z USA i Europy

Polityka przestaje ciążyć złotemu, jednak potencjał do umocnienia się polskiej waluty powstrzymać mogą komentarze przedstawicieli Fed i EBC - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, na rynku długu można obserwować lekkie odreagowanie przeceny z ubiegłego tygodnia.

Polska z niekorzystną umową. "Płacimy jedne z najwyższych cen"

- Polska płaci jedne z najwyższych cen gazu dostawcy z Rosji - powiedział w programie "Bilans" w TVN24 BiS Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. Jak zauważał, to konsekwencja "braku alternatywy" sprowadzania surowca. W ocenie eksperta, uwolnienie się kraju od niekorzystnego kontraktu z Rosją sprawi, że ceny gazu mogą spaść.

Czas węgla "nieodwracalnie się kończy". Polska nie ma złotego środka

Energetyka zmienia się szybciej niż kiedykolwiek w historii - twierdzi Joanna Maćkowiak Pandera, prezes Forum Energii. Polska gospodarka i energetyka w dużym stopniu zostały zbudowane na węglu, ale z analiz forum wynika, że ten model nieodwracalnie się kończy. Wiceminister energii Andrzej Piotrowski uważa, że trudno prognozować, jak sektor energetyczny będzie wyglądał w przyszłości.