Rynki

Rynki

Droższa ropa i benzyna. Potężny huragan "pozamykał" rafinerie

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są blisko 48 dolarów za baryłkę, a benzyna zdrożała o 6,8 proc. w reakcji na szalejącą burzę tropikalną Harvey w Teksasie, co spowodowało zmniejszenie produkcji ropy i konieczność zamknięcia rafinerii w tym regionie - podają maklerzy.

Rosną obawy inwestorów o wypłacalność amerykańskiego rządu

Czwartkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła ponowne spadki głównych indeksów. Rynek coraz bardziej obawia się przymusowej przerwy w pracach rządu na jesieni. Tymczasem wkrótce powinna zapaść decyzja o zwiększeniu limitu zadłużenia państwa. Agencja Moody's oceniła w czwartkowym raporcie, że niezdolność do spłaty zadłużenia przez USA "będzie niosła negatywne implikacje dla ratingu".

"Największa fala osłabiania się franka jest za nami"

Jeszcze w styczniu płaciliśmy za szwajcarską walutę ponad 4 zł, a ostatnio zaledwie 3,70 zł - wskazuje prezes zarządu Związku Maklerów i Doradców Paweł Cymcyk. Analityk przewiduje, że ten poziom utrzyma się do końca roku, a "największa fala umocnienia się polskiej waluty i osłabienia się jednocześnie franka jest już niestety za nami".

Paliwo z Ameryki może trafić na polskie stacje

Lotos jest zainteresowany kupnem ropy z kierunku amerykańskiego, ale raczej trudno zakładać, że taka dostawa testowa trafi do rafinerii w tym roku - poinformował dziennikarzy wiceprezes spółki Jarosław Kawula. Najpierw do Gdańska trafić miałaby dostawa testowa.

Chiny, Libia, OPEC i przyszłość ropy

Notowania ropy naftowej w poniedziałek z rana pozostają stabilne. W centrum uwagi przez weekend znalazły się problemy z wydobyciem w Libii. W Stanach ponownie przybyło czynnych szybów naftowych.

Awersja do ryzyka i odwrót od polskich aktywów może trwać

Słabsze odczyty makroekonomiczne z USA osłabiają dolara i tym samym mogą wspierać popyt na bardziej ryzykowne aktywa - oceniają ekonomiści. Dodają jednak, że ewentualne zaostrzenie napięć na linii USA - Korea Północna oraz Polska - KE może mieć negatywny wpływ na polski rynek FX i FI.

Złoty pod nuklearną presją. Na rynkach obawy

Złoty pozostaje pod presją i może dalej się osłabiać - uważają eksperci. Inwestorzy szukają "bezpiecznych przystani" dla swoich środków w obliczu eskalacji napięcia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną. Trzeci dzień z rzędu rosną ceny złota, a europejskie giełdy zaliczają kolejną zniżkową sesję.

Ropa na minusie. "Gwałtownie zbliżamy się do końca sezonu spadków"

Ceny ropy naftowej zniżkują. W centrum uwagi znajduje się rewizja w górę prognoz wydobycia surowca w USA oraz szacunki instytutu API, który podał, że zapasy ropy w tym kraju w ubiegłym tygodniu mocno spadły. Uwaga inwestorów skupia się też wokół rozmów przedstawicieli OPEC i pozostałych producentów ropy.

Polak będzie szefem gazociągów na Ukrainie

Paweł Stańczak, dotychczasowy dyrektor techniczny i członek zarządu PGNiG, pokieruje państwową spółką Ukrtranshaz, która jest operatorem gazociągów i zarządza podziemnymi zbiornikami gazu na Ukrainie.

Za kopanie piasku bez zgody zapłacą miliony złotych

64 przypadki nielegalnej eksploatacji kopalin: głównie piasku, ale też na przykład żwiru czy kruszyw, zakończyły się w pierwszym półroczu tego roku sankcjami nadzoru górniczego w postaci podwyższonych opłat - wynika z danych Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach.

Złoty może się osłabiać. Przesłanki historyczne

Zdaniem Marcina Sulewskiego, ekonomisty BZ WBK, złoty w najbliższych dniach może się osłabiać. Negatywną presję na polską walutę mogą wywierać piątkowe dane o krajowym saldzie obrotów bieżących. Rentowności SPW prawdopodobnie pozostaną stabilne z lekką tendencją do wzrostu.

Wzrosty na nowojorskich giełdach po danych z rynku pracy

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się lekkimi wzrostami, a uwaga rynku zgodnie z przewidywaniami koncentrowała się na lipcowym raporcie z rynku pracy USA, który pozytywnie zaskoczył. Ósmy dzień z rzędu indeks Dow Jones bije historyczny rekord.