Rynki

Rynki

Wall Street w cieniu huraganu i wydarzeń w Europie

Czwartkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany na amerykańskich giełdach. Uwaga inwestorów skupiała się na decyzji EBC. Bank nie zmienił jednak parametrów polityki pieniężnej, nie przedstawił także planów na przyszłość. EBC podniósł prognozę wzrostu PKB strefy euro, obniżył zaś inflacji.

Francja planuje zaprzestać wydobycia ropy i gazu

Do roku 2040 Francja zaprzestanie wydobycia ropy i gazu na swoich terytoriach, stając się pierwszym krajem świata, który zdecydował się na taki krok - wynika z przestawionego w środę na posiedzeniu rządu projektu ustawy. Ma być ona przyjęta przed końcem roku.

Miliardy na deputaty dla górników-emerytów. Szacunki ministerstwa

2,7 miliarda złotych może wynieść łączny koszt jednorazowego świadczenia dla emerytów górniczych uprawnionych do deputatu węglowego, jeżeli przyjęte byłyby rozwiązania zawarte w zmodyfikowanym przez resort energii projekcie ustawy w tej sprawie - oszacował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Złoty na fali. Wkrótce dobra passa może się skończyć

Eurozłoty, który na fali optymistycznej rewizji prognoz dotyczących kondycji polskiej gospodarki przełamał we wtorek poziom 4,24, może w najbliższych dniach stopniowo się osłabiać - oceniają eksperci. Dodają, że wysoka wycena polskich papierów skarbowych ogranicza przestrzeń do dalszych spadków rentowności.

Rusza druga faza Open Season dla gazociągu Baltic Pipe

Operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłowego gazu – Gaz-System i Energinet.dk ogłosili we wtorek otwarcie drugiej fazy procedury Open Season dla planowanego gazociągu Baltic Pipe. Efektem mają być wiążące umowy na przesył gazu.

Polski gigant gazowy kupi gaz z Norwegii

PGNiG kupi LNG z Norwegii, a dostawa gazu w ramach kontraktu jednorazowego typu spot wyniesie około 140 tysięcy metrów sześciennych LNG, co po regazyfikacji daje około 84 miliony metrów sześciennych gazu ziemnego. Dostawa przypłynie do Polski 9 września - poinformowała spółka w komunikacie.

Złoty może nieco się umocnić, ale tylko w krótkim terminie

Złoty może zyskiwać w krótkim terminie, natomiast w drugiej połowie miesiąca powróci do 4,27 lub nawet 4,30. W przypadku krajowych obligacji największe pole do umocnienia w krótkim terminie ma krótki koniec krzywej dochodowości. Na długim końcu rentowności mogą wzrosnąć w ciągu tygodnia o 3-4 punkty bazowe.

Co z cenami węgla? Jedna branża zapłaci więcej

W lipcu cena węgla dostarczanego do energetyki zachowała stabilny poziom, notując jedynie minimalną korektę w dół. Wzrosła natomiast cena węgla dla ciepłownictwa - wskazują indeksy cenowe dla węgla kamiennego, publikowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Rynki boją się Kima. Frank i złoto drożeją

Aktywa uważane powszechnie za bezpieczne takie jak japoński jen, szwajcarski frank i złoto drożeją w poniedziałek, po tym jak Korea Północna poinformowała w niedzielę o przeprowadzeniu próby z użyciem bomby wodorowej.

Wall Street lekko w górę po danych z rynku pracy

Giełdy w USA zakończyły piątkową sesję wzrostami, choć dane z rynku pracy były słabsze od oczekiwań ekonomistów. Indeks Dow Jones przekroczył w ciągu dnia 22 tys. punktów, ale na zamknięciu tego poziomu nie obronił.

Umiarkowane wzrosty na nowojorskich giełdach

Czwartkowa sesja na nowojorskich giełdach – ostatnia w sierpniu - upłynęła pod znakiem umiarkowanych wzrostów. Dane z gospodarki USA w większości nie zaskoczyły inwestorów, a rynek czeka teraz na piątkowy raport o nowych miejscach pracy.

Gazprom zbudował potężny fragment Tureckiego Potoku

Gazprom zbudował już ponad 220 kilometrów morskiego odcinka gazociągu Turecki Potok - podał prezes rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller. Długość morskiej części magistrali ma wynieść 910 kilometrów, a odcinka lądowego na terytorium Turcji - 180 kilometrów.

Szydło: górnictwo zaczyna przynosić zyski

Górnictwo jest dla polskiej gospodarki niezwykle ważne i będzie ważne - oświadczyła we wtorek w Katowicach premier Beata Szydło. Podkreśliła jednocześnie, że czas postawić w tej branży na nowoczesne i bezpieczne technologie. Jej zdaniem, obecne kondycje finansowe spółek węglowych i energetycznych są bardzo dobre.

Pocisk rakietowy przeleciał nad japońską wyspą. Inwestorzy reagują

Rosnące napięcia geopolityczne spowodowały, że europejskie indeksy giełdowe znalazły się na najniższych poziomach od sześciu miesięcy. - Apetyt na ryzyko został podkopany, uderzając w rynek akcji i waluty ryzykowne - wskazał Konrad Białas, główny ekonomista Domu Maklerskiego TMS dodając, że "kapitał ściągał do bezpiecznych przystani".