Rynki

Rynki

Czas węgla "nieodwracalnie się kończy". Polska nie ma złotego środka

Energetyka zmienia się szybciej niż kiedykolwiek w historii - twierdzi Joanna Maćkowiak Pandera, prezes Forum Energii. Polska gospodarka i energetyka w dużym stopniu zostały zbudowane na węglu, ale z analiz forum wynika, że ten model nieodwracalnie się kończy. Wiceminister energii Andrzej Piotrowski uważa, że trudno prognozować, jak sektor energetyczny będzie wyglądał w przyszłości.

Ceny na stacjach spadają, ale jest wyjątek

Ceny na stacjach benzynowych choć nieznacznie, to jednak maleją. W tym tygodniu w całym kraju płaciliśmy o kilka groszy mniej niż w ubiegłym - obliczyli analitycy domu maklerskiego Reflex. Jak zauważają, w przyszłym tygodniu benzyna i gaz nadal mogą tanieć, natomiast nic nie zapowiada obniżek cen diesla.

Polska chce przestać kupować gaz z Rosji. Minister Waszczykowski podał termin

Polska chce uniezależnić się od dostaw rosyjskiego gazu ziemnego. Jak zapowiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w trakcie wizyty w Waszyngtonie, ma to nastąpić w 2022 roku. - Zmierzamy do tego, aby w tym czasie mieć możliwość importowania gazu z innych, politycznie bezpiecznych kierunków, które nie narażą nas na instrumentalne działanie Rosji, które w poprzednich latach miało miejsce wobec Ukrainy, czy Białorusi - powiedział.

Miedwiediew: Amerykanie chcą pogrzebać Nord Stream 2

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zarzucił w czwartek Stanom Zjednoczonym, że "chcą pogrzebać" projekt gazociągu Nord Stream 2. Skrytykował też postawę Komisji Europejskiej w sprawie gazociągu i ocenił, że Finlandia zajmuje konstruktywne stanowisko.

Polska przygotowuje się na import ropy innej niż rosyjska

Musimy rozbudować zbiorniki, by sprostać oczekiwaniom klientów, którzy coraz częściej kupują inne - niż rosyjskie - gatunki ropy naftowej - ocenił Rafał Miland, wiceprezes PERN, spółki zarządzającej siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów oraz bazami paliwowymi.

Ropa drożeje. Dwie przyczyny

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku drożeje o 0,8 proc. w reakcji na powolniejszy wzrost zapasów surowca w USA. Kraje OPEC myślą o końcu 2018 r. rozważając dalsze przedłużenie cięć dostaw - podają maklerzy.

Wall Street wciąż na plusach

Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację wzrostów. W centrum uwagi inwestorów znajduje się decyzyjne, dwudniowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Prezydent USA, Donald Trump, po raz pierwszy przemawiał przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ.

Na nowojorskich giełdach lekkie wzrosty

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła kontynuację wzrostów, a S&P 500 po raz pierwszy w historii przekroczył poziom 2500 punktów. Uwagę zwracają niższe od oczekiwań dane makro, na które wpływ miał m.in. huragan Harvey.

Buzek o Nord Stream 2: ta magistrala nie ma poparcia

W Parlamencie Europejskim nie ma dobrego klimatu dla budowy gazociągu Nord Stream 2, który nie jest zgodny ani z duchem, ani z zasadami unii energetycznej - mówił w piątek przewodniczący komisji przemysłu, badań naukowych i energii Jerzy Buzek.

Jest szansa na koniec wzrostów cen paliw

Jest szansa, że w przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach benzynowych przestaną rosnąć, a benzyna może nawet stanieć - oceniają analitycy. Wskazują na wyhamowanie wzrostów i początek obniżek cen hurtowych.

Ropa blisko 50 dolarów za baryłkę, mimo lekkich spadków

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku niewiele dzieli od 50 dolarów za baryłkę. Choć w piątek lekkie spadki, to w tym tygodniu surowiec zdrożał o 4,8 proc. dzięki podwyższeniu prognoz popytu na ropę i wznawianiu pracy przez rafinerie wTeksasie - podają maklerzy.

Mieszane nastroje na Wall Street

W czwartek na Wall Street panowały mieszane nastroje, jednak indeks DJI mocno wzrósł i osiągnął najwyższy poziom w historii. W centrum uwagi rynków znajdowały się dane o CPI z USA, które były wyższe od oczekiwań analityków i wywołały wzrost oczekiwań na podwyżkę stóp proc. w grudniu.

Pierwszy krach wywołały tulipany. Szef dużego banku porównuje i ostrzega: bańka pęknie

Za bitcoina wciąż trzeba zapłacić niewyobrażalne pieniądze, ale cena tej wirtualnej waluty spadła w ostatnich dniach poniżej 4 tysięcy dolarów, podczas gdy jeszcze na początku miesiąca kosztowała prawie 5 tys. Do osłabienia kryptowaluty mogła przyczynić się wypowiedź Jamie Dimona, dyrektora generalnego banku inwestycyjnego JP Morgan, który określił bitcoina mianem "oszustwa".

"Negocjacje w sprawie Nord Stream 2 powinna przejąć Komisja Europejska"

Władze Niemiec powinny zgodzić się, by negocjacje z Rosją o warunkach budowy gazociągu Nord Stream 2 przejęła Komisja Europejska - pisze w środę niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Budowa magistrali niepokoi kraje z Europy Środkowo-Wschodniej - przypomina gazeta. Tego samego dnia gazociąg był też przedmiotem zainteresowania podczas środowej debaty w Parlamencie Europejskim

Na nowojorskich giełdach indeks S&P 500 z kolejnym rekordem

Wtorek na nowojorskich giełdach przyniósł kontynuację wzrostów, a S&P 500 ustanowił nowy historyczny rekord. Inwestorzy mniej obawiają się wpływu huraganu Irma na gospodarkę USA i prowokacji ze strony Korei Północnej - podkreślają komentatorzy giełdowi.

Złoty oberwał po decyzji Brukseli

We wtorek po południu złoty mocno osłabił się po informacji o tym, że Komisja Europejska przeszła do drugiego etapu procedury wobec Polski w sprawie sądów. Euro kosztowało nawet 4,27 zł, najdrożej od sierpnia.

Znana marka zniknie ostatecznie z rynku. Nowy szyld stacji

Logo stacji paliwowych działających dotychczas jako Statoil zniknie z polskich dróg ostatecznie do końca marca 2018 roku. Do tego czasu ma się zakończyć proces rebrandingu, czyli zmiany wyglądu stacji i logo na Circle K - poinformowała spółka w komunikacie.