Rynki

Rynki

Ważne polskie inwestycje na unijnej liście

Rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu, budowa połączenia gazowego Baltic Pipe oraz interkonektorów gazowych między Polską a Słowacją, Czechami i Litwą - to niektóre z inwestycji na opublikowanej w piątek liście UE, która ułatwia uzyskanie unijnego dofinansowania.

Polski gigant wyzwala się z objęć Gazpromu. "Nasi klienci żądają europejskich cen"

To pierwszy z serii tego typu kontraktów - mówi o umowie na dostawy gazu z USA Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG do spraw handlowych. Jak dodaje, losy wygasającego w 2022 roku kontraktu z Gazpromem nie są przesądzone. - Na pewno nie powtórzymy błędów z lat 90. - zastrzega gość programu "Bilans" w TVN24 BiS. Podkreślił, że spółka będziemy kupować tylko taki gaz, który będzie miał "europejską cenę".

Euro najtańsze od lipca

4,21 złotych - tyle w środę kosztuje jedno euro. Europejska waluta nie była tak tania od lipca. - Złoty nie reaguje znacząco na pogorszenie nastrojów w Europie po tym, jak rozmowy dotyczące "koalicji Jamajka" w Niemczech zakończyły się bez sukcesu - zauważył Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.

Historyczny kontrakt PGNiG na dostawy gazu

PGNiG podpisało średnioterminowy, pięcioletni kontrakt z firmą Centrica LNG na dostawy gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych - poinformował we wtorek prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak. Kontrakt wejdzie w życie w 2018 roku.

Jest szansa na koniec podwyżek cen paliw

Jest szansa, że skończą się podwyżki cen paliw na stacjach - przewidują analitycy. W mijającym tygodniu w hurcie taniały benzyny, dobre wieści płyną zza Atlantyku, gdzie rośnie produkcja ropy naftowej.

Do końca dekady Australia prześcignie Katar w eksporcie LNG

Okres dominacji Kataru powoli się kończy. Jak wynika z analizy PISM, do końca dekady to Australia będzie największym eksporterem LNG. Z punktu widzenia importerów LNG - w tym Polski - powodzenie tych starań doprowadzi do wzmocnienia sprzyjających tendencji rynkowych.

Na Wall Street przewaga spadków, ciążyła niepewność podatkowa

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła drugi dzień spadków. Inwestorzy nie są skłonni podejmować ryzyka w obliczu niepewnych losów ustawy podatkowej. Kończący się tydzień zakończył serię ośmiu wzrostowych tygodni z rzędu dla S&P i Dow Jones oraz serię sześciu wzrostowych tygodni dla Nasdaq.

Gazprom przyznał, że może zostać podzielony

O możliwości podziału Gazpromu na dwie spółki: wydobywczą i operatora gazociągów mówiło się od kilku lat. Teraz rosyjski koncern przyznał po raz pierwszy, że istnieje możliwość jego „reorganizacji”. Jak poinformował dziennik "Wiedomosti", powołując się na prospekt związany z nową emisją euroobligacji firmy, Gazprom obawia się także, że utraci monopol na eksport gazu rurociągami.

Ropa tanieje kolejną sesję

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje kolejną sesję. To reakcja na mniejszy niż oczekiwano spadek amerykańskich zapasów tego surowca i wzrost rezerw benzyny - podają maklerzy.

Niewielkie zmiany na Wall Street

Najważniejsze indeksy na Wall Street wciąż znajdują się w okolicach historycznych szczytów, mimo iż we wtorek Nasdaq spadł o prawie 0,3 proc. Amerykański dolar najmocniejszy od końca lipca. Ceny ropy opuszczają ponad 2-letnie szczyty.

Dow Jones zanotował kolejny rekord

Czwartkowa sesja na nowojorskich giełdach nie przyniosła istotnych zmian, ale indeks Dow Jones zanotował kolejny rekord. W centrum uwagi inwestorów znalazły się szczegóły reformy podatkowej oraz ogłoszenie przez prezydenta Trumpa nominacji Jerome'a Powella na nowego szefa Fed.