Rynki

Rynki

Ceny ropy w dół. "Jest ryzyko dalszych spadków"

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku znów jest wyceniana poniżej 50 dolarów za baryłkę. Surowiec tanieje o 1 proc., po zniżce podczas poprzednich 2 sesji o 2,4 proc. Rosną amerykańskie zapasy benzyny i ropy - podają maklerzy.

Przegląd prasy. Do Polski trafia węgiel wydobywany w Donbasie

Antracyt, czyli najbardziej energetyczny rodzaj węgla, sprowadza do Polski spółka Doncoaltrade. Surowiec, który w Rosji dostaje sfałszowany certyfikat pochodzenia, wydobywany jest na kontrolowanym przez separatystów wschodzie Ukrainy - ujawnia w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Euro traci po starciach w Katalonii. Oberwał też złoty

Euro zalicza słaby początek tygodnia. Zdaniem analityków to efekt referendum w Katalonii. Eksperci podkreślają, że zadyszka wspólnej waluty jest tylko przejściowa i nie wpłynie znacząco na jego wartość w dłuższym okresie. Taka sytuacja uderza jednak w waluty rynków rozwijających się, w tym w złotego.

S&P 500 i Nasdaq z rekordami

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się niewielkimi wzrostami głównych indeksów, ale S&P 500 i Nasdaq osiągnęły nowe historyczne szczyty. W centrum uwagi były m.in. dane o inflacji w USA.

Co z cenami ropy? Zapasy surowca spadły, a eksport jest rekordowy

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje o 0,3 proc., po wzroście notowań w środę o 0,5 proc. Zapasy surowca w USA niespodziewanie spadły, pierwszy raz od przejścia nad Teksasem w sierpniu huraganu Harvey. Za to eksport ropy z USA jest rekordowo wysoki - podają maklerzy.

Macron chce uderzyć w węgiel. "Dla Polaków to recepta na katastrofę"

Francuski prezydent przedstawił na paryskim uniwersytecie swoją wizję Europy. W kwestiach energetyki Emmanuel Macron jest bezwzględny - chce podnieść cenę węgla, by rozwiązania ekologiczne były opłacalne. Chodzi o podniesienie cen praw do emisji CO2, które muszą kupować zakłady - według Macrona cena powinna być powyżej 30 euro za tonę. - To może być zabójczy cios dla naszej energetyki - tak Wojciech Jakóbik z portalu "Biznes Alert" komentuje propozycję prezydenta Francji. - Dla Polaków to recepta na katastrofę - dodaje gość programu "Bilans" w TVN24 BiS, jednocześnie zwracając uwagę, że propozycji sprzeciwiają się nie tylko Polacy. - Nawet Niemcy są krytyczni wobec tak radykalnych rozwiązań i plan Macrona może pozostać na papierze. To jest element rozgrywki politycznej - wskazuje Jakóbik.

Złoty pod presją komentarzy z USA i Europy

Polityka przestaje ciążyć złotemu, jednak potencjał do umocnienia się polskiej waluty powstrzymać mogą komentarze przedstawicieli Fed i EBC - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, na rynku długu można obserwować lekkie odreagowanie przeceny z ubiegłego tygodnia.

Polska z niekorzystną umową. "Płacimy jedne z najwyższych cen"

- Polska płaci jedne z najwyższych cen gazu dostawcy z Rosji - powiedział w programie "Bilans" w TVN24 BiS Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. Jak zauważał, to konsekwencja "braku alternatywy" sprowadzania surowca. W ocenie eksperta, uwolnienie się kraju od niekorzystnego kontraktu z Rosją sprawi, że ceny gazu mogą spaść.

Czas węgla "nieodwracalnie się kończy". Polska nie ma złotego środka

Energetyka zmienia się szybciej niż kiedykolwiek w historii - twierdzi Joanna Maćkowiak Pandera, prezes Forum Energii. Polska gospodarka i energetyka w dużym stopniu zostały zbudowane na węglu, ale z analiz forum wynika, że ten model nieodwracalnie się kończy. Wiceminister energii Andrzej Piotrowski uważa, że trudno prognozować, jak sektor energetyczny będzie wyglądał w przyszłości.

Ceny na stacjach spadają, ale jest wyjątek

Ceny na stacjach benzynowych choć nieznacznie, to jednak maleją. W tym tygodniu w całym kraju płaciliśmy o kilka groszy mniej niż w ubiegłym - obliczyli analitycy domu maklerskiego Reflex. Jak zauważają, w przyszłym tygodniu benzyna i gaz nadal mogą tanieć, natomiast nic nie zapowiada obniżek cen diesla.

Polska chce przestać kupować gaz z Rosji. Minister Waszczykowski podał termin

Polska chce uniezależnić się od dostaw rosyjskiego gazu ziemnego. Jak zapowiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w trakcie wizyty w Waszyngtonie, ma to nastąpić w 2022 roku. - Zmierzamy do tego, aby w tym czasie mieć możliwość importowania gazu z innych, politycznie bezpiecznych kierunków, które nie narażą nas na instrumentalne działanie Rosji, które w poprzednich latach miało miejsce wobec Ukrainy, czy Białorusi - powiedział.

Miedwiediew: Amerykanie chcą pogrzebać Nord Stream 2

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zarzucił w czwartek Stanom Zjednoczonym, że "chcą pogrzebać" projekt gazociągu Nord Stream 2. Skrytykował też postawę Komisji Europejskiej w sprawie gazociągu i ocenił, że Finlandia zajmuje konstruktywne stanowisko.

Polska przygotowuje się na import ropy innej niż rosyjska

Musimy rozbudować zbiorniki, by sprostać oczekiwaniom klientów, którzy coraz częściej kupują inne - niż rosyjskie - gatunki ropy naftowej - ocenił Rafał Miland, wiceprezes PERN, spółki zarządzającej siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów oraz bazami paliwowymi.

Ropa drożeje. Dwie przyczyny

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku drożeje o 0,8 proc. w reakcji na powolniejszy wzrost zapasów surowca w USA. Kraje OPEC myślą o końcu 2018 r. rozważając dalsze przedłużenie cięć dostaw - podają maklerzy.

Wall Street wciąż na plusach

Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację wzrostów. W centrum uwagi inwestorów znajduje się decyzyjne, dwudniowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Prezydent USA, Donald Trump, po raz pierwszy przemawiał przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ.

Na nowojorskich giełdach lekkie wzrosty

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła kontynuację wzrostów, a S&P 500 po raz pierwszy w historii przekroczył poziom 2500 punktów. Uwagę zwracają niższe od oczekiwań dane makro, na które wpływ miał m.in. huragan Harvey.