Rynki

Rynki

Złoty na fali. Wkrótce dobra passa może się skończyć

Eurozłoty, który na fali optymistycznej rewizji prognoz dotyczących kondycji polskiej gospodarki przełamał we wtorek poziom 4,24, może w najbliższych dniach stopniowo się osłabiać - oceniają eksperci. Dodają, że wysoka wycena polskich papierów skarbowych ogranicza przestrzeń do dalszych spadków rentowności.

Rusza druga faza Open Season dla gazociągu Baltic Pipe

Operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłowego gazu – Gaz-System i Energinet.dk ogłosili we wtorek otwarcie drugiej fazy procedury Open Season dla planowanego gazociągu Baltic Pipe. Efektem mają być wiążące umowy na przesył gazu.

Polski gigant gazowy kupi gaz z Norwegii

PGNiG kupi LNG z Norwegii, a dostawa gazu w ramach kontraktu jednorazowego typu spot wyniesie około 140 tysięcy metrów sześciennych LNG, co po regazyfikacji daje około 84 miliony metrów sześciennych gazu ziemnego. Dostawa przypłynie do Polski 9 września - poinformowała spółka w komunikacie.

Złoty może nieco się umocnić, ale tylko w krótkim terminie

Złoty może zyskiwać w krótkim terminie, natomiast w drugiej połowie miesiąca powróci do 4,27 lub nawet 4,30. W przypadku krajowych obligacji największe pole do umocnienia w krótkim terminie ma krótki koniec krzywej dochodowości. Na długim końcu rentowności mogą wzrosnąć w ciągu tygodnia o 3-4 punkty bazowe.

Co z cenami węgla? Jedna branża zapłaci więcej

W lipcu cena węgla dostarczanego do energetyki zachowała stabilny poziom, notując jedynie minimalną korektę w dół. Wzrosła natomiast cena węgla dla ciepłownictwa - wskazują indeksy cenowe dla węgla kamiennego, publikowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Rynki boją się Kima. Frank i złoto drożeją

Aktywa uważane powszechnie za bezpieczne takie jak japoński jen, szwajcarski frank i złoto drożeją w poniedziałek, po tym jak Korea Północna poinformowała w niedzielę o przeprowadzeniu próby z użyciem bomby wodorowej.

Wall Street lekko w górę po danych z rynku pracy

Giełdy w USA zakończyły piątkową sesję wzrostami, choć dane z rynku pracy były słabsze od oczekiwań ekonomistów. Indeks Dow Jones przekroczył w ciągu dnia 22 tys. punktów, ale na zamknięciu tego poziomu nie obronił.

Umiarkowane wzrosty na nowojorskich giełdach

Czwartkowa sesja na nowojorskich giełdach – ostatnia w sierpniu - upłynęła pod znakiem umiarkowanych wzrostów. Dane z gospodarki USA w większości nie zaskoczyły inwestorów, a rynek czeka teraz na piątkowy raport o nowych miejscach pracy.

Gazprom zbudował potężny fragment Tureckiego Potoku

Gazprom zbudował już ponad 220 kilometrów morskiego odcinka gazociągu Turecki Potok - podał prezes rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller. Długość morskiej części magistrali ma wynieść 910 kilometrów, a odcinka lądowego na terytorium Turcji - 180 kilometrów.

Szydło: górnictwo zaczyna przynosić zyski

Górnictwo jest dla polskiej gospodarki niezwykle ważne i będzie ważne - oświadczyła we wtorek w Katowicach premier Beata Szydło. Podkreśliła jednocześnie, że czas postawić w tej branży na nowoczesne i bezpieczne technologie. Jej zdaniem, obecne kondycje finansowe spółek węglowych i energetycznych są bardzo dobre.

Pocisk rakietowy przeleciał nad japońską wyspą. Inwestorzy reagują

Rosnące napięcia geopolityczne spowodowały, że europejskie indeksy giełdowe znalazły się na najniższych poziomach od sześciu miesięcy. - Apetyt na ryzyko został podkopany, uderzając w rynek akcji i waluty ryzykowne - wskazał Konrad Białas, główny ekonomista Domu Maklerskiego TMS dodając, że "kapitał ściągał do bezpiecznych przystani".

Droższa ropa i benzyna. Potężny huragan "pozamykał" rafinerie

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są blisko 48 dolarów za baryłkę, a benzyna zdrożała o 6,8 proc. w reakcji na szalejącą burzę tropikalną Harvey w Teksasie, co spowodowało zmniejszenie produkcji ropy i konieczność zamknięcia rafinerii w tym regionie - podają maklerzy.

Rosną obawy inwestorów o wypłacalność amerykańskiego rządu

Czwartkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła ponowne spadki głównych indeksów. Rynek coraz bardziej obawia się przymusowej przerwy w pracach rządu na jesieni. Tymczasem wkrótce powinna zapaść decyzja o zwiększeniu limitu zadłużenia państwa. Agencja Moody's oceniła w czwartkowym raporcie, że niezdolność do spłaty zadłużenia przez USA "będzie niosła negatywne implikacje dla ratingu".

"Największa fala osłabiania się franka jest za nami"

Jeszcze w styczniu płaciliśmy za szwajcarską walutę ponad 4 zł, a ostatnio zaledwie 3,70 zł - wskazuje prezes zarządu Związku Maklerów i Doradców Paweł Cymcyk. Analityk przewiduje, że ten poziom utrzyma się do końca roku, a "największa fala umocnienia się polskiej waluty i osłabienia się jednocześnie franka jest już niestety za nami".

Paliwo z Ameryki może trafić na polskie stacje

Lotos jest zainteresowany kupnem ropy z kierunku amerykańskiego, ale raczej trudno zakładać, że taka dostawa testowa trafi do rafinerii w tym roku - poinformował dziennikarzy wiceprezes spółki Jarosław Kawula. Najpierw do Gdańska trafić miałaby dostawa testowa.