Lider Nowoczesnej Ryszard Petru ocenia, że "rząd stosuje bardzo krótkowzroczną strategię w przypadku systemu emerytalnego". Jego zdaniem system ten przechodzi kolejny etap destrukcji - stwierdził Petru podczas zorganizowanych przez jego ugrupowanie konsultacji społecznych w sprawie emerytur.
Posłowie Nowoczesnej oraz eksperci ocenili obecny stan systemu emerytalnego oraz rozmawiali na temat potrzebnych zmian, które wzmocniłyby pewność i wysokość emerytur. Szef ugrupowania stwierdził, że mamy obecnie kolejny etap destrukcji systemu emerytalnego, który został zapoczątkowany "pierwszym rozbiorem OFE" przez ministra finansów Jacka Rostowskiego w rządzie PO-PSL.
Obniżenie wieku emerytalnego
- Teraz mieliśmy najgorszą z reform, czyli obniżkę wieku emerytalnego, która jest uważana za wielki sukces rządu PiS - mówił Petru. Dodał przy tym, że obecny rząd planuje też zmiany w Otwartych Funduszy Emerytalnych. - Można powiedzieć, że ten system, który powstał w 1999 roku, wymagał korekt, ale w tym momencie jest w okresie destrukcji - stwierdził Petru. W przekonaniu lidera Nowoczesnej obecny rząd nie ma jakiejkolwiek daleko idącej strategii dotyczącej systemu emerytalnego, a zależy mu wyłącznie na uzyskaniu środków na bieżące wydatki.
- To bardzo krótkowzroczna strategia rządu - podkreślił Petru. - To jest destrukcja systemu, (której się dokonuje) nie myśląc w ogóle o tym, jakie będą mieli emerytury Polacy, nie myśląc o tym, jak będą wyglądały finanse państwa po rządach PiS - dodał.
Kryzys w ZUS
Z tezami Petru zgodzili się eksperci obecni na spotkaniu. Główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka podkreślał, że decyzje rządu dotyczące obniżenia wieku emerytalnego będą miały bardzo poważne konsekwencje: uderzenie w finanse publiczne oraz zmniejszenie podaży pracy. Jak dodał, obecnie ze strony wicepremiera Mateusza Morawieckiego mamy do czynienia z próbą "ograniczenia tych negatywnych skutków". Jednym z pomysłów - jak mówił Gomułka - jest uniemożliwienie emerytom podejmowania pracy, tak aby zachęcić ich do tego, by przechodzili na emeryturę jak najpóźniej. Drugą kwestią - jak dodał - jest przejęcie środków pozostających w OFE przez ZUS. Zdaniem Gomułki, jeśli jednak przyjdzie kryzys w ZUS, to rząd zmieni zdanie i przejmować będzie więcej środków na Fundusz Rezerwy Demograficznej. Ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju Aleksander Łaszek dodał, że negatywne konsekwencje ostatnich zmian ujawnią się przy spowolnieniu gospodarczym. Z kolei Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan zwracał uwagę, że obecny system emerytalny nie potrzebuje rewolucji, ale konsekwentnego dokończenia "przejścia ze starego systemu do nowego".
- System emerytalny powinien być powszechny, zrównoważony w długim okresie (...), powinien zapewniać społecznie akceptowalne świadczenia na starość i nie powinien osłabiać motywacji do pracy - mówił Mordasewicz.
System emerytalny
Podczas późniejszej konferencji prasowej posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska podsumowując wtorkowe konsultacje wskazywała, że mamy obecnie w Polsce "potężny kryzys wiarygodności systemu emerytalnego".
- Im młodsze pokolenie, tym mniejsze zaufanie do tego, że otrzyma się jakąkolwiek emeryturę z ZUS. Niestety działania rządu tej wiarygodności nie zwiększają - mówiła posłanka. Dodała, że większość ekspertów negatywnie odniosła się do zapowiedzi minister pracy Elżbiety Rafalskiej, by całość środków zgromadzonych w OFE przekazać do ZUS.
- Raczej widzimy taką drogę, aby te środki zostały przekazane faktycznie Polakom na Indywidualne Konta Emerytalne -powiedziała posłanka Nowoczesnej. - To może być droga, którą jesteśmy w stanie odbudować jakiekolwiek zaufanie Polaków do państwa i wypłacalności systemu emerytalnego - dodała. Hennig-Kloska wskazała też, że eksperci zwracali uwagę, iż wartość Funduszu Rezerwy Demograficznej jest znikoma dla całego systemu emerytalnego.
- W tym funduszu dotychczas zebrano zdecydowanie za mało środków, aby mógł on odegrać jakąkolwiek istotną rolę w budowaniu systemu emerytalnego w Polsce - mówiła.
Podział społeczeństwa
Inna posłanka Nowoczesnej Joanna Augustynowska zwracała natomiast uwagę, że system emerytalny powinien być jednolity i powszechny oraz dawać poczucie bezpieczeństwa. Tymczasem - jak mówiła Augustynowska - minister Rafalska w pośpiechu spełniając swoje obietnice wyborcze spowodowała kolejny podział społeczeństwa, "tym razem emerytów". - Dziś młodzi ludzie nie wiedzą jak będzie wyglądać ich przyszłość. Ten chaos, to to, co charakteryzuje ten rząd, a minister Rafalska w bardzo krótkim okresie czasu myśli o systemie, który powinien być planowany na dłuższy okres - stwierdziła. Na początku roku rzecznik rządu Rafał Bochenek informował PAP, że "rząd w trybie obiegowym" przyjął dwa dokumenty dotyczące analizy systemu emerytalnego i określenia zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w OFE. Rząd rekomenduje przeznaczenie pozostałych w Otwartych Funduszach Emerytalnych środków w 25 proc. na Fundusz Rezerwy Demograficznej i w 75 proc. na Indywidualne Konta Emerytalne - wynika z dokumentów przyjętych przez rząd w końcu 2016 roku. Przegląd systemu emerytalnego dokonywany jest zgodnie z ustawą co trzy lata. Na zlecenie resortu pracy ZUS prowadził go od czerwca do września ub.r. W pierwotnej wersji projektu informacji resort rodziny proponował, by całość środków z OFE przekazać na Fundusz Rezerwy Demograficznej, a kwoty środków dopisać do indywidualnych kont w ZUS. W trakcie prac nad dokumentem resorty rozwoju i finansów proponowały obecnie przyjęte rozwiązanie.
Zapowiedzi premier
Pod koniec ub.r. premier Beata Szydło powiedziała, że rekomendacje z przeglądu emerytalnego trafią do Sejmu i będą fundamentem dla debaty na temat przyszłości systemu ubezpieczeń społecznych. Zwróciła uwagę, że rekomendacje przeglądu emerytalnego i dyskusja nad nimi jest potrzebna, aby zbudować "dobry i stabilny system emerytalny". Zapowiedziała też, że na początku roku zaprosi ekspertów, aby porozmawiać na temat zmian, które mogą być wprowadzone w systemie emerytalnym. Zaznaczyła, że wnioski ekspertów z przeglądu emerytalnego mogą stanowić podstawę do prac nad projektami ustaw.
Zobacz: Reforma emerytalna Mateusza Morawieckiego dostała zielone światło (Film z 28.12.2016)
Autor: azb//ms / Źródło: PAP