"Destrukcja systemu". Petru ocenia politykę emerytalną rządu

Nowoczesna zorganizowała konsultacje społeczne w sprawie systemu emerytalnego

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru ocenia, że "rząd stosuje bardzo krótkowzroczną strategię w przypadku systemu emerytalnego". Jego zdaniem system ten przechodzi kolejny etap destrukcji - stwierdził Petru podczas zorganizowanych przez jego ugrupowanie konsultacji społecznych w sprawie emerytur.

Posłowie Nowoczesnej oraz eksperci ocenili obecny stan systemu emerytalnego oraz rozmawiali na temat potrzebnych zmian, które wzmocniłyby pewność i wysokość emerytur. Szef ugrupowania stwierdził, że mamy obecnie kolejny etap destrukcji systemu emerytalnego, który został zapoczątkowany "pierwszym rozbiorem OFE" przez ministra finansów Jacka Rostowskiego w rządzie PO-PSL.

Obniżenie wieku emerytalnego

- Teraz mieliśmy najgorszą z reform, czyli obniżkę wieku emerytalnego, która jest uważana za wielki sukces rządu PiS - mówił Petru. Dodał przy tym, że obecny rząd planuje też zmiany w Otwartych Funduszy Emerytalnych. - Można powiedzieć, że ten system, który powstał w 1999 roku, wymagał korekt, ale w tym momencie jest w okresie destrukcji - stwierdził Petru. W przekonaniu lidera Nowoczesnej obecny rząd nie ma jakiejkolwiek daleko idącej strategii dotyczącej systemu emerytalnego, a zależy mu wyłącznie na uzyskaniu środków na bieżące wydatki.

- To bardzo krótkowzroczna strategia rządu - podkreślił Petru. - To jest destrukcja systemu, (której się dokonuje) nie myśląc w ogóle o tym, jakie będą mieli emerytury Polacy, nie myśląc o tym, jak będą wyglądały finanse państwa po rządach PiS - dodał.

Kryzys w ZUS

Z tezami Petru zgodzili się eksperci obecni na spotkaniu. Główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka podkreślał, że decyzje rządu dotyczące obniżenia wieku emerytalnego będą miały bardzo poważne konsekwencje: uderzenie w finanse publiczne oraz zmniejszenie podaży pracy. Jak dodał, obecnie ze strony wicepremiera Mateusza Morawieckiego mamy do czynienia z próbą "ograniczenia tych negatywnych skutków". Jednym z pomysłów - jak mówił Gomułka - jest uniemożliwienie emerytom podejmowania pracy, tak aby zachęcić ich do tego, by przechodzili na emeryturę jak najpóźniej. Drugą kwestią - jak dodał - jest przejęcie środków pozostających w OFE przez ZUS. Zdaniem Gomułki, jeśli jednak przyjdzie kryzys w ZUS, to rząd zmieni zdanie i przejmować będzie więcej środków na Fundusz Rezerwy Demograficznej. Ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju Aleksander Łaszek dodał, że negatywne konsekwencje ostatnich zmian ujawnią się przy spowolnieniu gospodarczym. Z kolei Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan zwracał uwagę, że obecny system emerytalny nie potrzebuje rewolucji, ale konsekwentnego dokończenia "przejścia ze starego systemu do nowego".

- System emerytalny powinien być powszechny, zrównoważony w długim okresie (...), powinien zapewniać społecznie akceptowalne świadczenia na starość i nie powinien osłabiać motywacji do pracy - mówił Mordasewicz.

System emerytalny

Podczas późniejszej konferencji prasowej posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska podsumowując wtorkowe konsultacje wskazywała, że mamy obecnie w Polsce "potężny kryzys wiarygodności systemu emerytalnego".

- Im młodsze pokolenie, tym mniejsze zaufanie do tego, że otrzyma się jakąkolwiek emeryturę z ZUS. Niestety działania rządu tej wiarygodności nie zwiększają - mówiła posłanka. Dodała, że większość ekspertów negatywnie odniosła się do zapowiedzi minister pracy Elżbiety Rafalskiej, by całość środków zgromadzonych w OFE przekazać do ZUS.

- Raczej widzimy taką drogę, aby te środki zostały przekazane faktycznie Polakom na Indywidualne Konta Emerytalne -powiedziała posłanka Nowoczesnej. - To może być droga, którą jesteśmy w stanie odbudować jakiekolwiek zaufanie Polaków do państwa i wypłacalności systemu emerytalnego - dodała. Hennig-Kloska wskazała też, że eksperci zwracali uwagę, iż wartość Funduszu Rezerwy Demograficznej jest znikoma dla całego systemu emerytalnego.

- W tym funduszu dotychczas zebrano zdecydowanie za mało środków, aby mógł on odegrać jakąkolwiek istotną rolę w budowaniu systemu emerytalnego w Polsce - mówiła.

Podział społeczeństwa

Inna posłanka Nowoczesnej Joanna Augustynowska zwracała natomiast uwagę, że system emerytalny powinien być jednolity i powszechny oraz dawać poczucie bezpieczeństwa. Tymczasem - jak mówiła Augustynowska - minister Rafalska w pośpiechu spełniając swoje obietnice wyborcze spowodowała kolejny podział społeczeństwa, "tym razem emerytów". - Dziś młodzi ludzie nie wiedzą jak będzie wyglądać ich przyszłość. Ten chaos, to to, co charakteryzuje ten rząd, a minister Rafalska w bardzo krótkim okresie czasu myśli o systemie, który powinien być planowany na dłuższy okres - stwierdziła. Na początku roku rzecznik rządu Rafał Bochenek informował PAP, że "rząd w trybie obiegowym" przyjął dwa dokumenty dotyczące analizy systemu emerytalnego i określenia zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w OFE. Rząd rekomenduje przeznaczenie pozostałych w Otwartych Funduszach Emerytalnych środków w 25 proc. na Fundusz Rezerwy Demograficznej i w 75 proc. na Indywidualne Konta Emerytalne - wynika z dokumentów przyjętych przez rząd w końcu 2016 roku. Przegląd systemu emerytalnego dokonywany jest zgodnie z ustawą co trzy lata. Na zlecenie resortu pracy ZUS prowadził go od czerwca do września ub.r. W pierwotnej wersji projektu informacji resort rodziny proponował, by całość środków z OFE przekazać na Fundusz Rezerwy Demograficznej, a kwoty środków dopisać do indywidualnych kont w ZUS. W trakcie prac nad dokumentem resorty rozwoju i finansów proponowały obecnie przyjęte rozwiązanie.

Zapowiedzi premier

Pod koniec ub.r. premier Beata Szydło powiedziała, że rekomendacje z przeglądu emerytalnego trafią do Sejmu i będą fundamentem dla debaty na temat przyszłości systemu ubezpieczeń społecznych. Zwróciła uwagę, że rekomendacje przeglądu emerytalnego i dyskusja nad nimi jest potrzebna, aby zbudować "dobry i stabilny system emerytalny". Zapowiedziała też, że na początku roku zaprosi ekspertów, aby porozmawiać na temat zmian, które mogą być wprowadzone w systemie emerytalnym. Zaznaczyła, że wnioski ekspertów z przeglądu emerytalnego mogą stanowić podstawę do prac nad projektami ustaw.

Zobacz: Reforma emerytalna Mateusza Morawieckiego dostała zielone światło (Film z 28.12.2016)

Reforma emerytalna Mateusza Morawieckiego dostała zielone światło
Reforma emerytalna Mateusza Morawieckiego dostała zielone światłoTVN24 BiS

Autor: azb//ms / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

- To nie są jeszcze duże kwoty, dlatego że dopiero te wnioski tak naprawdę zaczynają spływać, więc mówimy o niskich dziesiątkach milionów złotych - tak o wydanych środkach mówił w piątek w "Jeden na jeden" Andrzej Domański, minister finansów. Wyjaśniał także z jakich mechanizmów zwolnień podatkowych będą mogli skorzystać poszkodowani przedsiębiorcy.

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Źródło:
TVN24

Z powodu uszkodzeń wywołanych powodzią w piątek rano nieprzejezdne pozostają dwa odcinki linii kolejowych. Zamknięte są w dalszym ciągu trzy przejścia graniczne z Czechami - przekazało w czwartek po południu PKP PLK SA na portalu X. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała, że nadal zablokowane są cztery drogi krajowe - trzy w województwie opolskim oraz jedna na terenie województwa lubuskiego.

Zablokowane drogi, utrudnienia na kolei

Zablokowane drogi, utrudnienia na kolei

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wystrzeliły ceny worków z piaskiem, żywności, wody, a także urządzeń do osuszania domów i mieszkań. Już dzień po ogłoszeniu informacji o możliwości dokonywania zgłoszeń UOKiK otrzymał 27 zgłoszeń w sprawie powodziowej spekulacji - przekazała piątkowa "Gazeta Wyborcza".

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Źródło:
PAP

W wyniku powodzi najbardziej ucierpiały zasiewy rzepaku. Na tym etapie można stwierdzić również dużą skalę zniszczeń ziemniaków, buraków oraz kukurydzy - przekazał resort rolnictwa. Gospodarstwom, które ucierpiały w wyniku powodzi przysługiwać będzie kilka form pomocy.

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Źródło:
PAP

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej negocjuje z liniami lotniczymi nowe stawki za usługi kontroli powietrznej. Mają one obowiązywać w kolejnych czterech latach. Stawki będą znacząco wyższe od obowiązujących obecnie - czytamy w piątek w "Rzeczpospolitej".

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Źródło:
PAP

- Opieszałość obecnego rządu odnośnie CPK dziwi, ale przede wszystkim, co jest bardzo bolesne, także kosztuje - stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej konferencji na Krynica Forum 2024. Zdaniem spółki informacje przekazane przez głowę państwa są nieprawdziwe.

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen zapowiedziała w czwartek pomoc w wysokości 10 mld euro dla krajów poszkodowanych przez powódź. Jak przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, połowa tych środków ma trafić do Polski.

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto padła jedna szóstka o wartości dwóch milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 19 września 2024 roku.

Jest szóstka w Lotto. Oto zwycięskie numery

Jest szóstka w Lotto. Oto zwycięskie numery

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Najwyższy Brazylii nakazał platformie X, należącej do Elona Muska, by nie obchodziła wcześniejszego wyroku o zawieszeniu jej działania na terenie kraju. W przypadku gdy portal nie zastosuje się do wniosku, grozi mu kara w wysokości 920 tysięcy dolarów dziennie.

Platforma X obchodzi nakaz sądu. Grozi jej ogromna kara

Platforma X obchodzi nakaz sądu. Grozi jej ogromna kara

Źródło:
Reuters

Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do zwiększenia środków na pomoc dla powodzian, a także na lepsze przygotowanie UE na klęski żywiołowe. Europosłowie chcą, by Fundusz Solidarności był "współmierny do rosnącej liczby i dotkliwości klęsk żywiołowych w Europie".

Więcej pieniędzy dla powodzian. Jest apel Strasburga

Więcej pieniędzy dla powodzian. Jest apel Strasburga

Źródło:
PAP

W sierpniu 2024 roku średnia cena koszyka zakupowego spadła o 17 złotych w skali miesiąca - informuje ASM Sales Force Agency. Autorzy najnowszego "Badania i Raportu Koszyk Zakupowy" podkreślają, że już tylko w pięciu sklepach za zestaw najpopularniejszych produktów użytku codziennego trzeba zapłacić ponad 300 złotych. Gdzie zapłacimy najmniej za zakupy?

Ceny zaczęły spadać. Oto najtańsze sklepy w Polsce

Ceny zaczęły spadać. Oto najtańsze sklepy w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. Marcin Wojdat 17 września br. złożył rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu PWPW i ze składu Zarządu z dniem 11 października br. ze względów osobistych, które uniemożliwiłyby mu dalsze pełnienie obowiązków - przekazało w czwartek redakcji tvn24.pl Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wojdat był szefem PWPW od 25 stycznia tego roku.

Odchodzi prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Odchodzi prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Źródło:
MSWiA

Platforma rezerwacyjna Booking.com nie może stosować tzw. klauzul parytetowych, czyli zabraniać hotelom oferowania noclegów po niższych cenach na ich własnych stronach lub przez inne platformy - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.

Booking kontra unijny trybunał. Portal nie może ograniczać ofert

Booking kontra unijny trybunał. Portal nie może ograniczać ofert

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że bez budowy elektrowni atomowych Polska nie będzie w stanie spełnić unijnych wymogów klimatycznych. - Nie możemy dalej być białą plamą na europejskiej mapie cywilnej atomistyki; elektrownie atomowe mają dla nas absolutnie fundamentalne znaczenie - podkreślił.

"Polska nie może być białą plamą na europejskiej mapie"

"Polska nie może być białą plamą na europejskiej mapie"

Źródło:
PAP

Sto sklepów sieci Rabat Detal zostało zniszczonych w wyniku powodzi - przekazała spółka we wpisie w mediach społecznościowych. Jedna z placówek, znajdująca się w Głuchołazach (województwo opolskie), została zalana zaledwie trzy dni po otwarciu.

Sklep zalany trzy dni po otwarciu. Sieć pokazała zdjęcia

Sklep zalany trzy dni po otwarciu. Sieć pokazała zdjęcia

Źródło:
tvn24.pl

Średnia kwota udzielonego kredytu mieszkaniowego w sierpniu wyniosła niemal 422 tysiące złotych - wynika z danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej. To najwięcej w historii. Wartość średniego kredytu była o 9,8 procent wyższa niż przed rokiem.

Kwoty "coraz wyższe". Padł rekord

Kwoty "coraz wyższe". Padł rekord

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2024 roku wyniosło 8189,74 złotego, co oznacza wzrost o 11,1 procent rocznie - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Analitycy spodziewali się wzrostu o 10,8 procent.

Pensje mocno w górę. Najnowsze dane

Pensje mocno w górę. Najnowsze dane

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unijny sektory turystyczny odrobił straty po pandemii z nawiązką - wynika z danych Eurostatu. Jak podał unijny urząd statystyczny, w 2023 roku wynajęto o 2,3 procent noclegów więcej niż w przedpandemicznym 2019 roku. Platformy świadczące usługi najmu krótkoterminowego odnotowały najbardziej wyraźny wzrost, bo o prawie 30 procent.

Straty z pandemii odrobione

Straty z pandemii odrobione

Źródło:
PAP

Prawie milion euro kary nałożono na biznesmena, który prowadził krótkoterminowy wynajem niemal 200 willi na greckiej wyspie Mykonos bez odpowiedniej rejestracji.

Na czarno wynajmował wille. Olbrzymia kara

Na czarno wynajmował wille. Olbrzymia kara

Źródło:
PAP

- Dochodzą do mnie sygnały, że w niektórych urzędach te procedury znowu stają się barierą dla ludzi. Niektórzy urzędnicy wymagają danych, które nie są potrzebne - powiedział Donald Tusk na zakończenie posiedzenia sztabu kryzysowego. Premier zwrócił się do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor". Podkreślił, że na szczegółową weryfikację przyjdzie jeszcze czas.

Tusk do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor"

Tusk do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor"

Źródło:
tvn24.pl

Rezerwa Federalna USA zdecydowała w środę o obniżeniu stóp procentowych o 50 punktów bazowych (0,5 p.p.). Była to pierwsza obniżka od lutego 2022 r., kiedy zaczęła się seria podwyżek związana z walką z inflacją. Ostatnie cięcie stóp miało miejsce w 2020 r. Ten odważny, ale nieoczekiwany ruch o pół punktu procentowego otwiera drogę do niższych kosztów pożyczek na wszystkie rodzaje kredytów, od kredytów hipotecznych po karty kredytowe.

Amerykański bank centralny obniżył stopy procentowe bardziej, niż oczekiwano

Amerykański bank centralny obniżył stopy procentowe bardziej, niż oczekiwano

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Salon sukien ślubnych z Kłodzka został kompletnie zniszczony. Anna Gdowik prowadziła go w tym miejscu od ośmiu lat. Udało się uratować tylko kilka sukien i maszyny do szycia. - Nie mogę patrzeć na to, co tam się stało - mówi właścicielka. Ale nie przestaje pracować.

"Była kryzysowa narzeczona, są powodziowe panny młode"

"Była kryzysowa narzeczona, są powodziowe panny młode"

Źródło:
tvn24.pl