Słabe otwarcie tygodnia na warszawskiej giełdzie notują akcje banków. Zdaniem analityków to efekt rekomendacji Komitetu Stabilności Finansowej ws. rozwiązania problemu krtedytów frankowych.
W poniedziałek około godziny 10:15 indeks WIG-Banki tracił 1,47 proc. Zniżkowały także akcje poszczególnych banków.
Najmocniej, bo o 4,59 proc. spadały akcje Millennium. Równie wyraźną zniżkę obserwowaliśmy na akcjach BZWBK, które traciły o 3,54 proc. Akcje Getin Noble taniały natomiast o 1,85 proc., PKO BP o 1,37 proc., Alior o 0,49 proc., a Pekao o 0,51 proc.
Restrukturyzacja kredytów
Zdaniem analityków to efekt piątkowej decyzji Komitetu Stabilności Finansowej, który przyjął uchwałę w sprawie rekomendacji dotyczącej restrukturyzacji portfela kredytów mieszkaniowych w walutach obcych.
Zdaniem KSF, jest ona "jest szczególnie zasadna w przypadku kredytobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej w niezawinionych przez siebie okolicznościach".
Jednocześnie Komitet uznał, że ustawowe przewalutowanie kredytów mieszkaniowych nie byłoby właściwe, bo "mogłoby prowadzić do bardzo istotnych strat w niektórych bankach, w skrajnym przypadku zagrażając stabilności krajowego systemu finansowego".
Komitet rekomenduje m.in. podniesienie wagi ryzyka do 150 proc. i nałożenie bufora ryzyka systemowego w wysokości 3 proc.
Komitet Stabilności Finansowej
Komitet Stabilności Finansowej powstał w 2008 roku. Na jego czele stoi obecnie Adam Glapiński, prezes NBP.
Celem KSF jest zapewnienie efektywnej współpracy w zakresie wspierania i utrzymania stabilności krajowego systemu finansowego poprzez wymianę informacji, opinii i ocen sytuacji w systemie finansowym w kraju i za granicą oraz koordynację działań w tym zakresie.
W Komitecie Stabilności Finansowej oprócz Narodowego Banku Polskiego, reprezentowane są jeszcze trzy instytucje sieci bezpieczeństwa finansowego tj. Komisja Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Prezydent Andrzej Duda o frankowiczach. Zobacz fragment programu "Kawa na ławę" w TVN24 (04.12.2016):
Autor: mb / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock