Nieruchomości

Nieruchomości

W listopadzie do BGK wpłynęło 5,524 wniosków o dofinansowanie w programie MdM na kwotę 143,12 mln zł - podał w piątkowym komunikacie BGK. Wbrew rozpowszechnianym przez analityków rynku opiniom Bank ocenia, że w przyszłym roku środków wystarczy dla wszystkich.

Bardziej elastyczne podejście, mniej skomplikowana procedura, możliwość obniżenia kosztów - to ułatwienia w programie budowy domów energooszczędnych realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W listopadzie br. złożono wnioski na dopłaty z programu "Mieszkanie dla młodych" na rok przyszły w rekordowej kwocie 75 mln zł – wynika z danych BGK. Zakładając, że popyt na dopłaty w 2016 roku byłby tak duży jak ten przez ostatnie trzy miesiące, to pieniędzy zabraknie już w kwietniu 2016 roku. Ponad 100 osób mogło stracić w zeszłym roku dopłaty przez przedłużające się procedury kredytowe. Aby uniknąć problemów, lepiej wnioskować o wypłatę dofinansowania w roku 2016.

W Polsce najdroższe nieruchomości wyceniane są na około 20 mln złotych. Tymczasem na Zachodzie najwyższa półka cenowa jest przynajmniej kilkadziesiąt razy wyżej - wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank. Poniżej przedstawiamy 5 najdroższych ofert sprzedaży nieruchomości, jakie można obecnie znaleźć w takich krajach jak USA, Wielka Brytania, czy Monako.

- Warszawa i Sopot, to miasta, w których mamy najwyższe ceny mieszkań. Znacznie odbiega od tego Łódź - wyjaśniał w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Jarosław Sadowski z firmy Expander. Jak tłumaczył, "cena jest w dużej mierze powiązana z wynagrodzeniami oraz demografią". Za metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym w Łodzi należy zapłacić 3750 zł, w Katowicach 3800 zł. Dla porównania w Warszawie jest to 7540 zł, zaś w Sopocie aż 8800 zł. Jarosław Sadowski przyjrzał się także ofertom kredytowym.

W okresie dziesięciu miesięcy 2015 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem - poinformował w czwartek GUS. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, a także liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - dodaje urząd.

W Mediolanie stoją puste 393 mieszkania komunalne, których nie można nikomu przyznać dlatego, że są za małe. Mają powierzchnię mniejszą niż 28,8 metra kwadratowego, a zgodnie z obowiązującymi w Lombardii przepisami takie lokale nie nadają się do zamieszkania.

Na koniec grudnia 2014 r. w Polsce było 14 mln mieszkań. Średnia wielkość mieszkania wynosiła 73,4 m kw. Zdecydowana większość - 99,1 proc. z nich miało łazienkę - wynika z danych opublikowanych przez GUS.

W 5 miastach wojewódzkich trudno jest znaleźć mieszkanie używane, które można kupić w ramach programu „Mieszkania dla młodych”. Mniej niż 10 proc. oferty kwalifikuje się do dopłat m.in. w Krakowie, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu. Jednak to w Rzeszowie sytuacja jest najgorsza – na dopłaty łapie się tylko kilkadziesiąt mieszkań z tego miasta.

Budowa własnego domu to zawsze poważna inwestycja: trzeba się do niej odpowiednio przygotować - organizacyjnie i finansowo. W "Biznesie dla Ludzi", wyjaśniamy od czego należy zacząć i z jakimi kosztami musisz się liczyć.

Firmy budujące osiedla pobiły rekord: o ponad 20 proc. kwartalnie wzrosła liczba mieszkań, jakie wprowadziły do oferty - informuje "Rzeczpospolita". Są duże szanse, że bieżący rok zakończą oddaniem rekordowej liczby lokali.

- Mamy do czynienia z niewielkim wzrostem: w ostatnim roku ceny nieruchomości podskoczyły o 1 proc. - mówi Bartosz Turek z Lion's Banku. Obecnie za m2 mieszkania w Warszawie należy zapłacić ok. 7000-7500 zł. Jego zdaniem, "taniej raczej nie będzie". - Deweloperzy budują i sprzedają najwięcej w historii, kredyt jest rekordowo tani. Najem jest ok. 30-40 proc. droższy niż zakup, to znaczy, że bardziej opłaca się kupić mieszkanie na kredyt, bo czynsz powinien pokryć koszty kredytu z nawiązką - tłumaczy Turek. Ale trzeba pamiętać, że stopy procentowe wzrosną, a wraz z nimi raty kredytu.

Nie 10, ale nawet 20 proc. ceny mieszkania trzeba mieć w gotówce, aby kupić nieruchomość na kredyt. Pieniądze będą nam potrzebne na pokrycie dodatkowych, ale ważnych kosztów - zarówno tych powiązanych z transakcją, jak i tych, które pojawią się gdy będziemy już właścicielem wymarzonego mieszkania. Oto pięć kosztownych pułapek, których możemy uniknąć.

- Dziś rodziny z trójką bądź większą liczbą dzieci mogą dostać w programie „Mieszkanie dla Młodych” nawet około 100 tys. złotych dopłaty. Jednak na np. na rynku wtórnym w Warszawie trudno znaleźć mieszkanie, którego cena mieściłaby się w programie. Na dodaniu rynku pierwotnego do puli mieszkań z dopłatą skorzysta więcej osób z mniejszych miast - powiedział Michał Krajkowski, ekspert Domu Kredytowego Notus.

Supermarkety o powierzchni ponad 2000 m kw. będą budowane wyłącznie na podstawie planów zagospodarowania przestrzennego - zakłada nowela o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Senat nie zaproponował do niej w czwartek żadnych poprawek, więc trafi teraz do prezydenta.

Zwiększenie ochrony lokatorów zmuszanych do opuszczania mieszkań i nękanych przez właścicieli kamienic to główny celem nowelizacji przepisów karnych podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ustawa ma wejść w życie po trzech miesiącach od jej ogłoszenia.

Kraków dołączył do grona miast, w których powstają mieszkania w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem BGK. Bank zapowiada, że pod koniec pierwszego kwartału 2016 r. pierwsi najemcy będą mogli zamieszkać w budynku przy ulicy Polonijnej.