Nieruchomości

Nieruchomości

Po zmianie przepisów, z pomocy państwa w zakupie pierwszego mieszkania będzie mogło skorzystać około 4 tysiące rodzin więcej - szacuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Zakłada, że projektowana nowelizacja wejdzie w życie od 1 sierpnia bieżącego roku.

Komitet Stabilności Finansowej jest zgodny, że dobrowolna restrukturyzacja kredytów w walutach jest skuteczniejsza niż rozwiązania ustawowe - podano w komunikacie. Ministerstwo Finansów przygotowało nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Projekt przewiduje środki na dobrowolną restrukturyzację kredytów. Nowe rozwiązania mogłyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Na program Mieszkanie dla Młodych przyznano mniej pieniędzy, niż wyniósł limit na 2017 rok. Jak się okazuje, zamiast 95 procent zainteresowanym zakupem własnego "M" przyznano łącznie 91,47 procent dofinansowania. Bank Gospodarstwa Krajowego w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl podkreśla jednak, że w obecnym stanie prawnym nie ma możliwości, żeby wznowić procedurę przyjmowania wniosków.

W ramach programu Mieszkanie plus zakładamy, że domy powstaną bez garaży podziemnych, bo to podraża inwestycję nawet o 30 procent - powiedział wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości Bartłomiej Pawlak. Planowane są za to miejsca postojowe.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw, która ma pozwolić spółdzielniom na uczestnictwo w programie Mieszkanie plus. Projekt przewiduje ważne zmiany dla członków spółdzielni, np. wyłącza spod egzekucji opłaty za media takie jak prąd, woda i gaz.

Rządowy projekt ustawy, stwarzający ułatwienia dla firm działających na rynku nieruchomości, wzmocni rozwój polskiego rynku najmu, będzie służyć rozwojowi rynku kapitałowego, natomiast można mieć wątpliwości, czy nie stwarza zbyt dużych preferencji podatkowych dla firm akurat z tego segmentu - tak eksperci komentują rządowy projekt ustawy o REIT-ach.

W pierwszym kwartale tego roku liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych wzrosła o 20 procent wobec poprzedniego kwartału - podał Związek Banków Polskich. Od stycznia do marca klienci podpisali ponad 50 tysięcy umów. To niespotykany wzrost od boomu kredytowego z lat 2006-08.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o spółkach rynku wynajmu, czyli tzw. REIT. Ma on skierować gigantyczne oszczędności Polaków na inwestycje mieszkaniowe, bardziej opłacalne niż trzymanie pieniędzy na koncie w banku. Polacy mogliby nie płacić podatku od inwestycji kapitałowych. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć.

- Trzeba budować tak, żeby lokale spełniały oczekiwania klientów - mówił w rozmowie z TVN24 BiS Marcin Krasoń z Home Broker. - To rynek reguluje to, że ludzie są zainteresowani tak małymi mieszkaniami - dodawał. Przeciwko tak zwanym mikromieszkaniom protestuje resort infrastruktury i budownictwa.

Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości i Poczty Polskiej podpisali wstępne porozumienie dotyczące przekazania przez Pocztę na potrzeby programu Mieszkanie Plus pięciu działek: dwóch w Warszawie, a także we Wrocławiu, Grudziądzu i Rybniku.

Koniec programu Mieszkanie dla Młodych spowodował, że Polacy kupują mniej tanich mieszkań, co skutkuje wzrostem cen transakcyjnych. Przeciętna cena w Warszawie wynosi aktualnie 7124 zł za metr kwadratowy. Pierwszy raz od listopada jest to kwota wyższa niż 7 tysięcy złotych.