Nieruchomości

Nieruchomości

Sierpień i wrzesień to tradycyjnie najgorętszy okres na rynku wynajmu mieszkań. Dotyczy to przede wszystkim studentów szukających lokali przed zbliżającym się rokiem akademickim. Korzystają z tego oszuści i naciągacze, którzy zbierają w tym okresie swoje największe żniwo. Podpowiadamy, jak ich rozpoznać i jak nie dać nabić się w butelkę.

Zaczyna się sezon żniw dla wynajmujących mieszkania. - To jest ten czas, kiedy studenci po lipcu, w którym wypoczywali zaczynają rozglądać się za mieszkaniami - przyznał Marcin Krasoń, analityk Home Brokers. Jak zauważył Sławomir Muturi, właściciel firmy wynajmującej mieszkania "Mzuri", wśród studentów widoczny jest "duży napływ cudzoziemców, którzy zaczynają studiować w Polsce". Jego zdaniem, to rekompensuje niż demograficzny.

Koniec wakacji to czas kiedy wielu studentów rozgląda się za mieszkaniami do wynajęcia. Popyt sprawia, że dla wynajmujących jest to doskonały czas, a ich oferty cieszą się sporym zainteresowaniem. W programie "Biznes dla Ludzi" Paweł Blajer przypomniał, o najważniejszych rzeczach, o których warto pamiętać, by wynajem nie stał się naszym problemem.

W drugim kwartale tego roku banki złagodziły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych - wynika z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego. Oznacza to, że o kredyt na własne "M" powinno być łatwiej. NBP podaje jednak, że pomimo łagodniejszej polityki banków liczba chętnych na kredyt mieszkaniowy "istotnie się zmniejszyła".

W ciągu 10 lat rząd chce wybudować 30 tys. mieszkań o umiarkowanych czynszach, tzw. czynszówek. Projekty mają być realizowane w ramach lokalnej polityki mieszkaniowej, a formy wsparcia mają trafiać do inwestorów działających w oparciu o umowy zawierane z gminami. Chodzi o towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), spółki gminne (większość TBS w Polsce należy do gmin), a także spółdzielnie mieszkaniowe. Kto i za ile może wynająć takie mieszkanie - opowiadał o tym w "Otwarciu Dnia" Bartosz Turek analityk rynku nieruchomości Lion's Bank.

Uruchomienie państwowego programu budownictwa czynszowego - zakłada znowelizowana w czwartek przez Sejm ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. W ciągu 10 lat rząd chce wybudować w jego ramach 30 tys. mieszkań o umiarkowanych czynszach.

- Kredyty finansujące mieszkania w sześciu największych miastach w Polsce stanowiły 21,4 proc. sprzedaży kredytów hipotecznych w 2014 roku - wynika z raportu przygotowanego przez RynekPierwotny.pl. Najbardziej popularne w minionym roku okazały się być kredyty od 100 do 200 tys. zł - 38,2 proc. udziału w rynku. Ponadto, w ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z dwoma ważnymi wydarzeniami na rynku nieruchomości - wprowadzeniem Rekomendacji S IV oraz zmiany w programie "Mieszkanie dla Młodych".

W Polsce najem mieszkania jest dwa razy droższy niż w Niemczech i trzy razy droższy niż w Austrii - wynika z analizy Lion's Banku. Jak się okazuje, nad Wisłą za cenę zakupu mieszkania można wynajmować je tylko przez 15 lat. To o 10 lat krócej niż europejska średnia i dwa razy krócej niż w Niemczech - wynika z szacunków analityków.

Pochodzący z Vals deweloper Remo Stoffel ogłosił właśnie plany wybudowania w tym szwajcarskim mieście "Kobiety Vals" - 82-piętrowego hotelu ze 107-luksusowymi pokojami. Budynek, zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Thoma Mayne'a byłby jednocześnie najwyższym i najcieńszym hotelem na świecie. Koszt 381-metrowej wieży szacuje się na 300 mln franków szwajcarskich (312 mln dolarów).

Pierwsi najemcy podpisali umowy najmu mieszkań w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem. Klucze do mieszkań w budynku przy ulicy Saperskiej w Poznaniu dostaną w najbliższych dniach.

Rynek mieszkaniowy i jego perspektywy wobec obecnej sytuacji franka był tematem rozmowy gości TVN24 Biznes i Świat. Marcin Jańczuk z Metrohouse oraz Paweł Grząbka, prezes CEE Property Group mówili, że rynek mieszkaniowy będzie się zmieniać z powodu "szalejącego franka". - Największy wpływ ewentualnej zmiany, czy decyzji KNF-u i banków, będzie na rynek wtórny. Sprzedaż mieszkań się odblokuje, w związku z tym zwiększy się podaż - przewiduje Grząbka. - To jest dobry moment na sprzedaż, jeżeli chodzi o rynek wtórny. Od 2017 roku wkład własny do kredytów będzie wynosił 20 proc., to ograniczy popyt - powiedział Jańczuk.

Ceny wynajmu mieszkania od państwa są porównywalne z ratą kredytu. Poza tym mieszkania nie są umeblowane, więc nie jest to oferta dla tych najuboższych - uważa Jarosław Sadowski z Expandera. - Ceny nie są konkurencyjne. To działalność biznesowa. To nie jest program prospołeczny, ale dużym plusem tych mieszkań jest to, że można się w nich zameldować - mówi Robert Chojnacki, dyrektor Rednet Consulting.

W środę przedstawiono po raz pierwszy ofertę najmu 49 mieszkań w Poznaniu w ramach programu Fundusz Mieszkań na Wynajem. Ceny najmu wynoszą od 740 zł do 2130 zł miesięcznie. Zdaniem ekspertów z rynku nieruchomości ceny te nie są konkurencyjne.

Znamy już ceny najmu mieszkań w ramach programu Funduszu Mieszkań na Wynajem. Za najtańsze, jednopokojowe mieszkanie zapłacimy 740 zł miesięcznie. Wynajem najdroższego, trzypokojowego lokalu kosztuje 2130 zł. To pierwszy taki projekt w Polsce, który finansuje państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego. Oferta obejmuje na razie mieszkania w Poznaniu, przy ul. Saperskiej.