Nieruchomości

Nieruchomości

- Przyszłość dla osób, które planują kupić mieszkanie rysuje się optymistycznie. Według zapowiedzi rządu ceny mieszkań spadną, a metr kwadratowy będzie kosztował około 3 tys. zł. W osiągnięciu takiej ceny ma pomóc Skarb Państwa, który ma przeznaczyć własne grunty pod budowę nieruchomości. Dodatkowo w realizacji programu ma pomóc Bank Gospodarstwa Krajowego - mówił o propozycji mieszkaniowej rządu Beaty Szydło Mateusz Bednarczyk, dziennikarz tvn24bis.pl.

Po długim weekendzie zostanie zaprezentowany i skierowany na posiedzenie Rady Ministrów Narodowy Program Mieszkaniowy - poinformowała we wtorek na posiedzeniu rządu premier Beata Szydło. Na program mają się składać tanie mieszkania na wynajem oraz kasy oszczędnościowe.

Problemy miast związane z komunikacją, parkowaniem, magazynowaniem, gospodarką odpadami może rozwiązać budownictwo podziemne - uważa specjalista geoinżynierii prof. Antoni Tajduś, który odebrał w piątek tytuł doktora honoris causa Politechniki Lubelskiej.

Długi weekend majowy skłania ku temu, by zainteresować się rynkiem działek letniskowych. Jak informuje firma Metrohouse, Polacy coraz częściej rozważają ich kupno. Najdroższe występują w województwie podkarpackim (177 zł za m kw.) i kujawsko-pomorskim (166 zł), na najniższe ceny można liczyć w woj. lubuskim (42 zł) i podlaskim (45 zł).

Trudniejszy dostęp do kredytu, wyczerpane źródło dopłat w programie "Mieszkanie dla młodych" i wyższy wymagany wkład własny to rafy, które w ostatnich miesiącach wyrosły na drodze do własnych czterech kątów. Pomimo tych trudności i wyższych rat, zakup mieszkania na kredyt pozostaje relatywnie tani.

Liczba mieszkań oddanych do użytku w I kwartale 2016 r. była wyższa niż przed rokiem, wzrosła również liczba pozwoleń na budowę lub zgłoszeń z projektem budowlanym oraz liczba rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych - podał w poniedziałek GUS.

Nie ma już osób na liście oczekujących na dopłatę ze środków programu Mieszkanie dla Młodych na 2016 r., choć początkowo na liście rezerwowej było 1700 wniosków - poinformował Bogusław Białowąs, przedstawiciel BGK. Wyjaśnił, że chętni negocjują harmonogram wpłat z deweloperami, by skorzystać z MdM w kolejnych latach.

W pierwszym kwartale tego roku o 17,7 proc. wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytku w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - poinformował w poniedziałek GUS. Więcej też wydano pozwoleń na budowę i więcej budów rozpoczęto.

Za przeciętną pensję Polak może kupić 0,72 m kw. mieszkania na rynku wtórnym. To o połowę więcej niż w 2007 roku. Wszystko dlatego, że w ciągu ostatnich 8 lat wyraźnie wzrosły wynagrodzenia, a ceny mieszkań są niższe niż przed kryzysem - wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank.

PO chce zwiększenia limitów dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych w latach 2016-2018 do ponad 1,5 mld zł rocznie - wynika z projektu nowelizacji ustawy zgłoszonej przez posłów Platformy. W środę na posiedzeniu komisji infrastruktury odbędzie się pierwsze czytanie projektu.

Rząd przygotowuje program Mieszkanie plus, który ma spowodować, że nowe osiedla będą rosły jak grzyby po deszczu. Mieszkania na wynajem miałyby być budowane na gruntach należących do Skarbu Państwa. Zdaniem Jacka Furgi, prezesa AMRON przy Związku Banków Polskich każdy pomysł na mieszkanie jest dobry, bo "inwestycja w budownictwo mieszkaniowe jest kołem napędowym gospodarki".

Program Mieszkanie plus nie ma szans na powodzenie, bo nie ma na niego pieniędzy - powiedział w TVN24 BiS prof. Marian Noga z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Zdaniem Jacka Furgi, prezesa AMRON przy Związku Banków Polskich, Polacy wolą mieć mieszkania na własność, niż je wynajmować.

Tanie mieszkania pod wynajem, muszą być też tanie w budowie. Tak przynajmniej zakłada rząd, który chce, by w ramach programu Mieszkanie plus koszt budowy metra kwadratowego ma nie przekraczać 3 tys. zł. Zdaniem Jarosława Sadowskiego z Expandera to możliwe. - Głównym założeniem ma być darmowy grunt pod mieszkanie, który będzie przekazywany instytucjom budującym mieszkania. Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli również taniego kredytu. Tutaj nie ma marży - zauważa gość programu "Otwarcie dnia". - W ten sposób cena może zostać obniżona - dodaje.

Po 500 plus, czas na Mieszkanie plus. Rząd Beaty Szydło po starcie swojej sztandarowej obietnicy, jeszcze w tym miesiącu ma zaprezentować kolejny program. Tym razem skierowany do tych, którzy myślą o własnym mieszkaniu. Poniżej przedstawiamy pięć rzeczy, które wiemy w tym momencie nt. programu Mieszkanie plus.

Senacka komisja ustawodawcza chce połączyć prace nad dwoma senackimi projektami nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, które dot. nabywania lokali zakładowych oraz członkostwa w spółdzielni. O tym czy jest to możliwe zdecyduje RCL - poinformował szef komisji Jan Libicki (PO).

Dla nieruchomości mieszkalnych nabytych w latach 2007-2008 i sprzedanych przed upływem pięciu lat była możliwość zwolnienia dochodu ze sprzedaży tej nieruchomości na zasadzie tzw. ulgi meldunkowej. Były jednak dwa warunki: zameldowanie w tej nieruchomości przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy oraz złożenie w urzędzie skarbowym oświadczenia o zamiarze skorzystania z ulgi i spełnieniu warunków ustawowych. - Niespełnienie tych warunków powoduje, że ciąży na nas obowiązek podatkowy obliczony od dochodu z tej transakcji, czyli od nadwyżki przychodu ze sprzedaży nieychomości nad kosztami uzyskania przychodu - tłumaczyła w programie "Biznes dla Ludzi" Małgorzata Sator z Urzędu Skarbowego Warszawa Wola. Sygnał w tej sprawie dostaliśmy na Kontakt 24.

Niemal o 10 proc. wzrosła w zeszłym roku liczba wydanych pozwoleń na wzniesienie domów jednorodzinnych - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Do inwestycji we własne cztery kąty zachęcały m.in. niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych.

Prawo głosu w sprawach spółdzielni - w myśl noweli ustawy, nad którą pracuje Senat - będą mieli tylko członkowie spółdzielni. Od decyzji odsunięci zostaną tzw. członkowie oczekujący. Senat przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o mieszkaniach spółdzielczych.