Nieruchomości

Nieruchomości

Mniej wniosków o kredyty mieszkaniowe

Łącznie w maju tego roku liczba osób, które złożyły wniosek o kredyt mieszkaniowy spadła o około 17 procent do niecałych 31 tysięcy. Rok wcześniej takich wniosków w maju złożono nieco ponad 37 tysięcy - poinformowało w piątek Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Ceny mieszkań w Polsce nadal rosną

Choć wydaje się, że największe wzrosty mamy już za sobą, to ceny mieszkań nie przestają rosnąć. Jak zauważają analitycy, niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się kredyty hipoteczne.

Zmiany w dopłatach do czynszów. "Wysokość wynagrodzenia przestaje być problemem"

Niemal 80 procent pracujących obywateli będzie spełniało kryteria dochodowe wymagane przy ubieganiu się o dopłaty do czynszów - wynika z wyliczeń Bartosza Turka, eksperta rynku nieruchomości. Jak wskazywał w TVN24 BiS, po nowelizacji przepisów "wysokość wynagrodzenia praktycznie przestaje być problemem w dostępie do dopłat". Kluczowy będzie nabór najemców według kryteriów pierwszeństwa ustalanych przez gminy.

W tych miastach na wynajmie mieszkania zarobisz najwięcej. Najnowszy raport

Średnio o 3 procent - o tyle wzrosły koszty najmu mieszkań w ujęciu rocznym w pierwszym kwartale 2019 roku. Jak wynika z raportu Expandera i Rentier.io, mimo wyższych cen nieruchomości takie inwestycje wciąż przynoszą jednak zdecydowanie wyższy zysk niż lokata bankowa. Najwięcej na wynajmie średniej wielkości mieszkań można zyskać w Sosnowcu i Częstochowie.

Łatwiejsza legalizacja samowoli, zmiany w pozwoleniach na budowę. Zapowiedź ministra

Zmniejszenie liczby koniecznych dokumentów potrzebnych na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę, prostsze i szybsze procedury, brak możliwości podważenia pozwolenia na budowę po pięciu latach - to zmiany w Prawie budowlanym, które powinny zostać przyjęte w tej kadencji Sejmu. Taką zapowiedź złożył na środowej konferencji prasowej minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Łatwiejsza ma być też legalizacja co najmniej 20-letnich samowoli budowlanych.

W pierwszym roku więcej czasu na opłatę przekształceniową

Od początku roku użytkownicy wieczyści gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe stali się właścicielami. Nie ma więc już opłaty za użytkowanie wieczyste, a termin na opłatę przekształceniową w pierwszym roku to 29 lutego 2020 roku. Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń przyznał, że jest "umiarkowanie zadowolony" z realizacji ustawy.

Raport o wielkiej płycie. "Chcę uspokoić 12 milionów Polaków"

Chcę uspokoić 12 milionów Polaków, którzy mieszkają w wielkiej płycie, że nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o możliwość korzystania z tych budynków - mówił w radiowej Jedynce wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Zaznaczył jednocześnie, że "jak o każdy budynek, także o budynek z wielkiej płyty trzeba odpowiednio dbać".