Nieruchomości

Nieruchomości

Mamy bardzo ambitne zamierzenia. Do końca 2019 roku chcemy zaoferować 100 tysięcy lokali w ramach programu Mieszkanie plus - powiedział w TVN24 BiS Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości. Dodał, że jeśli chodzi o deficyt mieszkań w naszym kraju, to "dziura jest potężna". - Średnia ilość mieszkań w Unii Europejskiej wynosi 435 na tysiąc mieszkańców, a w Polsce jest to 363 - podkreślił Barszcz, który jest gościem odbywającego się w Krynicy Forum Ekonomicznego.

Warszawskie osiedle Nowe Jeziorki na Ursynowie to największa inwestycja w ramach Mieszkania plus - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. We wtorek podpisano umowę na opracowanie projektu osiedla. Ma tam powstać około 2,7 tysiąca mieszkań. Budowa ma ruszyć w drugiej połowie przyszłego roku.

Większość, bo 59 procent Ukraińców mieszkających w Polsce wiąże swoją przyszłość z naszym krajem. Trzy czwarte ma stałą pracę, co trzeci pracuje w swoim zawodzie. Niemal wszyscy korzystają z usług operatorów komórkowych, a dwie trzecie posiada rachunek bankowy. Prawie połowa planuje kupić w Polsce nieruchomość - wynika z badań ARC Rynek i Opinia.

Wzrosty cen mieszkań w Warszawie powodują większe zainteresowanie zakupem działek pod miastem i budową domu. W Łodzi, za metr kwadratowy nowego mieszkania trzeba zapłacić blisko 1,3 tysiąca złotych więcej, niż za mieszkanie z rynku wtórnego. W niektórych miastach ceny rosną w tempie dwucyfrowym – wynika z analizy przygotowanej wspólnie przez ekspertów Expandera, Metrohouse i RynekPierwotny.pl.

W tym roku zainteresowanie kredytami hipotecznymi jest zdecydowanie wyższe niż przed rokiem - wskazuje Jarosław Sadowski z Expandera. Jak dodaje, w bankach, tak jak we wszystkich innych firmach, trwa teraz sezon urlopowy, a to powoduje, że w niektórych przypadkach uzyskanie kredytu ciągnie się nawet dwa miesiące.

Przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów, na których stoją budynki mieszkalne, we współwłasność tych terenów - to cel ustawy, którą w piątek uchwalił Sejm. Ustawa zakłada, że takie przekształcenie zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

W drugim kwartale 2018 roku deweloperzy sprzedali o blisko 14 procent mniej mieszkań niż przed rokiem. Zdaniem Bartosza Turka, analityka Open Finance, nie ma co jednak liczyć w najbliższym czasie na dużo tańsze nieruchomości. - Nie mamy do czynienia z jakimś przesileniem, mam wrażenie, że hossa jeszcze trochę potrwa - powiedział gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

Skrócenie czasu przygotowania inwestycji mieszkaniowej z 5 lat do roku, oraz określenie standardów dla tych inwestycji - to cel specustawy mieszkaniowej, którą w czwartek uchwalił Sejm. Standardy dotyczą odległości budowanych inwestycji od szkół, czy przystanków komunikacji miejskiej. Do projektu zgłoszono kilka poprawek, jednak akceptację Sejmu uzyskała tylko jedna - przyspieszająca wejście w życie zapisów dotyczących najmu instytucjonalnego z dojściem do własności.