Nieruchomości

Nieruchomości

Łatwiejsza legalizacja samowoli, zmiany w pozwoleniach na budowę. Zapowiedź ministra

Zmniejszenie liczby koniecznych dokumentów potrzebnych na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę, prostsze i szybsze procedury, brak możliwości podważenia pozwolenia na budowę po pięciu latach - to zmiany w Prawie budowlanym, które powinny zostać przyjęte w tej kadencji Sejmu. Taką zapowiedź złożył na środowej konferencji prasowej minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Łatwiejsza ma być też legalizacja co najmniej 20-letnich samowoli budowlanych.

W pierwszym roku więcej czasu na opłatę przekształceniową

Od początku roku użytkownicy wieczyści gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe stali się właścicielami. Nie ma więc już opłaty za użytkowanie wieczyste, a termin na opłatę przekształceniową w pierwszym roku to 29 lutego 2020 roku. Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń przyznał, że jest "umiarkowanie zadowolony" z realizacji ustawy.

Raport o wielkiej płycie. "Chcę uspokoić 12 milionów Polaków"

Chcę uspokoić 12 milionów Polaków, którzy mieszkają w wielkiej płycie, że nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o możliwość korzystania z tych budynków - mówił w radiowej Jedynce wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Zaznaczył jednocześnie, że "jak o każdy budynek, także o budynek z wielkiej płyty trzeba odpowiednio dbać".

Boom na rynku trwa w najlepsze. Ceny bardzo szybko rosną

W 2018 roku mieszkania w Polsce podrożały o prawie 15 procent - wynika z analizy Home Broker i Open Finance. Dzięki dobrej sytuacji finansowej gospodarstw domowych wiele osób stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, zakup pierwszego mieszkania, zamianę lokalu na większy lub nabycie mieszkania na wynajem - wskazują eksperci.

Wielkie badanie wielkiej płyty na zlecenie rządu. Ogłoszono wyniki

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wesprze profilaktyczne wzmocnienie połączeń warstwy fakturowej i nośnej w budynkach z wielkiej płyty - poinformował resort w środę. Dodano jednocześnie, że Instytut Techniki Budowlanej przebadał budynki wykonane w różnych technologiach prefabrykowanych. Wniosek? Budynki są bezpieczne.

To ma być ratunek na wypadek bankructwa dewelopera. "Powód, by podnieść ceny"

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce utworzenia specjalnego funduszu gwarancyjnego, który ma dodatkowo zabezpieczać interesy kupujących nowe mieszkania. - To byłby dobry krok - ocenił analityk rynku nieruchomości Home Broker Marcin Krasoń. Jak jednak dodał, spodziewa się, że może to być powód, by podnieść ceny. Na takie ryzyko wskazują także głosy z branży deweloperskiej.