Nieruchomości

Nieruchomości

Boom na rynku trwa w najlepsze. Ceny bardzo szybko rosną

W 2018 roku mieszkania w Polsce podrożały o prawie 15 procent - wynika z analizy Home Broker i Open Finance. Dzięki dobrej sytuacji finansowej gospodarstw domowych wiele osób stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, zakup pierwszego mieszkania, zamianę lokalu na większy lub nabycie mieszkania na wynajem - wskazują eksperci.

Wielkie badanie wielkiej płyty na zlecenie rządu. Ogłoszono wyniki

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wesprze profilaktyczne wzmocnienie połączeń warstwy fakturowej i nośnej w budynkach z wielkiej płyty - poinformował resort w środę. Dodano jednocześnie, że Instytut Techniki Budowlanej przebadał budynki wykonane w różnych technologiach prefabrykowanych. Wniosek? Budynki są bezpieczne.

To ma być ratunek na wypadek bankructwa dewelopera. "Powód, by podnieść ceny"

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce utworzenia specjalnego funduszu gwarancyjnego, który ma dodatkowo zabezpieczać interesy kupujących nowe mieszkania. - To byłby dobry krok - ocenił analityk rynku nieruchomości Home Broker Marcin Krasoń. Jak jednak dodał, spodziewa się, że może to być powód, by podnieść ceny. Na takie ryzyko wskazują także głosy z branży deweloperskiej.

Mieszkania najdroższe od ponad dekady

O kilkanaście procent wzrosła w ciągu roku przeciętna cena metra kwadratowego mieszkania w największych miastach w Polsce. Jak oceniają analitycy Home Broker i Open Finance, pomimo wielu sygnałów o zbliżającym się końcu hossy, kupujący nie odpuszczają, a wysoki popyt nadal przekłada się na rosnące ceny.

Przegląd prasy: Mieszkanie plus w ruinie. Raport na biurku premiera

100 tysięcy - tyle mieszkań ma powstać w ciągu kilku lat funkcjonowania rządowego programu Mieszkanie plus. Na razie jest ich jednak zaledwie pół tysiąca, a program krytykują nawet eksperci związani z partią rządzącą. Rząd przygotował wewnętrzny raport na ten temat, który trafił już do premiera i prezesa PiS - czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej".

Ceny mieszkań biją rekordy

Gdańsk, Warszawa i Wrocław - w tych miastach w październiku odnotowano rekordowe kwoty za metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Zdaniem ekspertów sytuację na rynku podgrzewa bardzo dobra sytuacja na rynku pracy oraz bardzo tanie kredyty. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych z wkładem własnym powyżej 20 procent jest obecnie najniższe od początku 2016 roku.

Banki na wojnie o klienta. "Konkurencja się zaostrza"

O prawie tysiąc złotych więcej niż przed rokiem trzeba zapłacić za metr kwadratowy nowego mieszkania w Warszawie. Lokale wyraźnie drożeją także w Poznaniu, Krakowie i Gdańsku. Jednocześnie zaostrza się konkurencja między instytucjami finansowymi gotowymi sfinansować zakup mieszkania. - Część banków postanowiła obniżyć koszt kredytu, aby zyskać nowych klientów - informuje analityk Expandera Jarosław Sadowski.

Dobre informacje dla planujących zakup mieszkania

Na rynku wtórnym najbardziej drożeją mieszkania nad morzem - mówi analityk rynku nieruchomości Home Broker Marcin Krasoń. Jak dodaje, czas wzrostów powoli kończy się i w przyszłym roku ceny mieszkań nie powinny już rosnąć.

Mamy boom na rynku nieruchomości

Wartość inwestycji w nieruchomości w pierwszej połowie 2018 roku w Polsce przekroczyła 3 miliardy euro - wynika z raportu firmy KPMG "Property Lending Barometer 2018". W odróżnieniu od reszty Europy nad Wisłą zaobserwowano znaczący wzrost tego rynku.

Borys: "Mieszkanie plus" ma zdecydowanie przyspieszyć

Polski Fundusz Rozwoju został właścicielem spółki BGK Nieruchomości, realizującej inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus. "Chcemy w najbliższych miesiącach zdecydowanie przyspieszyć inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus" - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Ceny mieszkań najwyższe od lat. "Nie będą rosnąć w nieskończoność"

Jeżeli doszłoby do podwyżek stóp procentowych, to o kredyt będzie trudniej, a to spowoduje spadek popytu na mieszkania, a wraz z nim cen - wyjaśniał w programie "Biznes dla Ludzi" Jarosław Sadowski z Expandera. Z kolei zdaniem Marcina Jańczuka z Metrohouse, inwestycja w mieszkanie może być trwałym elementem budowania naszej przyszłości.

Dwa miliony mieszkań i brak prawa własności gruntu. Ważny apel do samorządów

Szybkie wydanie zaświadczeń potwierdzających przekształcenie użytkowania wieczystego będzie zależało od sprawności samorządów - przyznał wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Jak dodał, blisko 2 miliony właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych, a tylko około 500 tysięcy na gruntach Skarbu Państwa.

750 złotych za 8,5-metrowe mieszkanie. "Kiedyś można było za to wynająć dwa pokoje"

750 złotych miesięcznie - tyle trzeba było zapłacić za wynajem 8,5-metrowego lokalu w Warszawie. - Kiedyś za takie pieniądze można było wynająć kawalerkę, nawet dwa pokoje - powiedział w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS Bartosz Turek z Open Finance. Jak wyjaśniał, w przypadku tej oferty stawka wynosi prawie 100 złotych za metr kwadratowy miesięcznie. - To bez wątpienia dużo, dwa razy więcej niż warszawska średnia - podkreślił.