Nieruchomości

Nieruchomości

Banki na wojnie o klienta. "Konkurencja się zaostrza"

O prawie tysiąc złotych więcej niż przed rokiem trzeba zapłacić za metr kwadratowy nowego mieszkania w Warszawie. Lokale wyraźnie drożeją także w Poznaniu, Krakowie i Gdańsku. Jednocześnie zaostrza się konkurencja między instytucjami finansowymi gotowymi sfinansować zakup mieszkania. - Część banków postanowiła obniżyć koszt kredytu, aby zyskać nowych klientów - informuje analityk Expandera Jarosław Sadowski.

Dobre informacje dla planujących zakup mieszkania

Na rynku wtórnym najbardziej drożeją mieszkania nad morzem - mówi analityk rynku nieruchomości Home Broker Marcin Krasoń. Jak dodaje, czas wzrostów powoli kończy się i w przyszłym roku ceny mieszkań nie powinny już rosnąć.

Mamy boom na rynku nieruchomości

Wartość inwestycji w nieruchomości w pierwszej połowie 2018 roku w Polsce przekroczyła 3 miliardy euro - wynika z raportu firmy KPMG "Property Lending Barometer 2018". W odróżnieniu od reszty Europy nad Wisłą zaobserwowano znaczący wzrost tego rynku.

Borys: "Mieszkanie plus" ma zdecydowanie przyspieszyć

Polski Fundusz Rozwoju został właścicielem spółki BGK Nieruchomości, realizującej inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus. "Chcemy w najbliższych miesiącach zdecydowanie przyspieszyć inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus" - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Ceny mieszkań najwyższe od lat. "Nie będą rosnąć w nieskończoność"

Jeżeli doszłoby do podwyżek stóp procentowych, to o kredyt będzie trudniej, a to spowoduje spadek popytu na mieszkania, a wraz z nim cen - wyjaśniał w programie "Biznes dla Ludzi" Jarosław Sadowski z Expandera. Z kolei zdaniem Marcina Jańczuka z Metrohouse, inwestycja w mieszkanie może być trwałym elementem budowania naszej przyszłości.

Dwa miliony mieszkań i brak prawa własności gruntu. Ważny apel do samorządów

Szybkie wydanie zaświadczeń potwierdzających przekształcenie użytkowania wieczystego będzie zależało od sprawności samorządów - przyznał wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Jak dodał, blisko 2 miliony właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych, a tylko około 500 tysięcy na gruntach Skarbu Państwa.

750 złotych za 8,5-metrowe mieszkanie. "Kiedyś można było za to wynająć dwa pokoje"

750 złotych miesięcznie - tyle trzeba było zapłacić za wynajem 8,5-metrowego lokalu w Warszawie. - Kiedyś za takie pieniądze można było wynająć kawalerkę, nawet dwa pokoje - powiedział w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS Bartosz Turek z Open Finance. Jak wyjaśniał, w przypadku tej oferty stawka wynosi prawie 100 złotych za metr kwadratowy miesięcznie. - To bez wątpienia dużo, dwa razy więcej niż warszawska średnia - podkreślił.

Prezes BGK Nieruchomości: "potężna dziura" na rynku mieszkaniowym

Mamy bardzo ambitne zamierzenia. Do końca 2019 roku chcemy zaoferować 100 tysięcy lokali w ramach programu Mieszkanie plus - powiedział w TVN24 BiS Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości. Dodał, że jeśli chodzi o deficyt mieszkań w naszym kraju, to "dziura jest potężna". - Średnia ilość mieszkań w Unii Europejskiej wynosi 435 na tysiąc mieszkańców, a w Polsce jest to 363 - podkreślił Barszcz, który jest gościem odbywającego się w Krynicy Forum Ekonomicznego.

Największa inwestycja w ramach Mieszkania plus. Umowa podpisana

Warszawskie osiedle Nowe Jeziorki na Ursynowie to największa inwestycja w ramach Mieszkania plus - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. We wtorek podpisano umowę na opracowanie projektu osiedla. Ma tam powstać około 2,7 tysiąca mieszkań. Budowa ma ruszyć w drugiej połowie przyszłego roku.

Prawie połowa pracujących w Polsce Ukraińców chce kupić u nas mieszkanie

Większość, bo 59 procent Ukraińców mieszkających w Polsce wiąże swoją przyszłość z naszym krajem. Trzy czwarte ma stałą pracę, co trzeci pracuje w swoim zawodzie. Niemal wszyscy korzystają z usług operatorów komórkowych, a dwie trzecie posiada rachunek bankowy. Prawie połowa planuje kupić w Polsce nieruchomość - wynika z badań ARC Rynek i Opinia.

Ceny mieszkań w Polsce. Jest coraz drożej

Wzrosty cen mieszkań w Warszawie powodują większe zainteresowanie zakupem działek pod miastem i budową domu. W Łodzi, za metr kwadratowy nowego mieszkania trzeba zapłacić blisko 1,3 tysiąca złotych więcej, niż za mieszkanie z rynku wtórnego. W niektórych miastach ceny rosną w tempie dwucyfrowym – wynika z analizy przygotowanej wspólnie przez ekspertów Expandera, Metrohouse i RynekPierwotny.pl.

Ekspert: w wakacje trudniej o kredyt

W tym roku zainteresowanie kredytami hipotecznymi jest zdecydowanie wyższe niż przed rokiem - wskazuje Jarosław Sadowski z Expandera. Jak dodaje, w bankach, tak jak we wszystkich innych firmach, trwa teraz sezon urlopowy, a to powoduje, że w niektórych przypadkach uzyskanie kredytu ciągnie się nawet dwa miesiące.

Użytkowanie wieczyste do likwidacji

Przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów, na których stoją budynki mieszkalne, we współwłasność tych terenów - to cel ustawy, którą w piątek uchwalił Sejm. Ustawa zakłada, że takie przekształcenie zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

Lekka zadyszka na rynku mieszkaniowym. Co z cenami?

W drugim kwartale 2018 roku deweloperzy sprzedali o blisko 14 procent mniej mieszkań niż przed rokiem. Zdaniem Bartosza Turka, analityka Open Finance, nie ma co jednak liczyć w najbliższym czasie na dużo tańsze nieruchomości. - Nie mamy do czynienia z jakimś przesileniem, mam wrażenie, że hossa jeszcze trochę potrwa - powiedział gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

Sejm uchwalił specustawę mieszkaniową

Skrócenie czasu przygotowania inwestycji mieszkaniowej z 5 lat do roku, oraz określenie standardów dla tych inwestycji - to cel specustawy mieszkaniowej, którą w czwartek uchwalił Sejm. Standardy dotyczą odległości budowanych inwestycji od szkół, czy przystanków komunikacji miejskiej. Do projektu zgłoszono kilka poprawek, jednak akceptację Sejmu uzyskała tylko jedna - przyspieszająca wejście w życie zapisów dotyczących najmu instytucjonalnego z dojściem do własności.