Nieruchomości

Nieruchomości

W czwartym kwartale 2016 roku odnotowano wysoki popyt na nowe nieruchomości i wysoką podaż na największych rynkach - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego na temat rynku nieruchomości w Polsce. Nie obserwowano niepokojących wzrostów cen, zaś finansowanie transakcji odbywało się ze znacznym udziałem środków własnych klientów.

Transakcje na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2016 roku wyniosły blisko 4,6 mld euro - wynika z raportu firmy doradczej EY. Polska ponownie była liderem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych.

Zakup kawalerki może wymagać posiadania nawet 60 tys. zł w gotówce – wynika z szacunków Open Finance. Oprócz 20 proc. wkładu własnego nabywca musi liczyć się z wydatkami na notariusza, podatki, prowizję pośrednika i koszty związane z zaciągnięciem kredytu.

Najwyższy wieżowiec w londyńskim City sprzedany. 46-pietrowy The Leadenhall Building, zwany też ze względu na kształt "tarką do sera", kupiła chińska firma. Cena za budynek, to "zaledwie" 1,1 mld funtów. 225-metrowy drapacz chmur ukończono w 2014 roku. A ceny wynajmu lokali w nim należą do najwyższych w biznesowej dzielnicy brytyjskiej stolicy.

Przyspieszenie budowy mieszkań dla rodzin o średnich dochodach - taki ma być skutek zaprezentowanego w środę poselskiego projektu tzw. specustawy o wspieraniu rozwoju budownictwa mieszkaniowego oraz inwestycji towarzyszących.

W okresie luty 2016 – styczeń 2017 deweloperzy oddali do użytkowania 80 207 lokali mieszkalnych, co jest wartością o 2 proc. większą od tej sprzed miesiąca i nowym historycznym rekordem - wynika z obliczeń Home Broker dokonanych na podstawie danych GUS.

Osoby wynajmujące lokale komunalne i socjalne, które znalazły się w trudnej sytuacji i uzyskały umorzenie należności, lub ich części, nie będą musiały odprowadzać podatku z tego tytułu - taki, według wicepremiera Mateusza Morawieckiego, skutek rozwiązań przygotowanych w Ministerstwie Finansów.

BGK Nieruchomości wybrał 20 potencjalnych lokalizacji, na których powstaną jedne z pierwszych domów z programu Mieszkanie plus. Grunty ma przekazać PKP, a umowa w tej sprawie ma zostać podpisana w środę - wynika z wypowiedzi wiceprezesa BGK Nieruchomości Bartłomieja Pawlaka. Ocenił on, że ceny tych mieszkań mogą wahać się "między 10 a 20 zł za metr w przypadku prostego czynszu". - Natomiast przy opcji dojścia do własności cena może być wyższa - zaznaczył.

To może być nowy rekord na rynku nieruchomości. Luksusowy dom w dzielnicy Bel-Air na przedmieściach Los Angeles został wystawiony na sprzedaż za - bagatela - 250 mln dolarów. "Tam jest wszystko. Nie potrzeba nawet szczoteczki do zębów" - powiedział Bruce Makowsky, właściciel w rozmowie z "Los Angeles Times".

Piątkowe rekomendacje nadzorcze Komitetu Stabilności Finansowej dla banków posiadających kredyty frankowe idą w dobrym kierunku - mówią eksperci. Większość z nich wątpi jednak, czy rekomendacje odniosą skutek i doprowadzą do przewalutowania tych kredytów.

Z początkiem 2017 roku banki wznowiły nabór wniosków w programie Mieszkanie dla Młodych (MdM), z którego można dostać dofinansowanie do zakupu pierwszego lokum. Zainteresowanie MdM jest tak duże, że już dziewięć dni później Bank Zachodni WBK ogłosił, że wstrzymuje przyjmowanie wniosków. Wsparcie można jeszcze dostać w innych bankach, ale pieniędzy nie starczy na długo.