Nieruchomości

Nieruchomości

Koniec programu Mieszkanie dla Młodych spowodował, że Polacy kupują mniej tanich mieszkań, co skutkuje wzrostem cen transakcyjnych. Przeciętna cena w Warszawie wynosi aktualnie 7124 zł za metr kwadratowy. Pierwszy raz od listopada jest to kwota wyższa niż 7 tysięcy złotych.

Pokolenie millenialsów stanowi obecnie dominującą grupę nabywców mieszkań zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym - wynika ze statystyk dużego biura nieruchomości. Choć są bardziej mobilni niż ich rodzice, nadal chęć posiadania własnego lokum jest w Polsce silniejsza niż wynajem.

Jeśli chcemy dojść do średniej europejskiej liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców do 2030 r., co zakłada Narodowy Program Mieszkaniowy, deweloperzy muszą oddawać do użytku dwa razy więcej mieszkań niż obecnie - uważa szef Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki. - Nie uda się to bez drastycznej deregulacji - dodaje.

Mamy obecnie największy potencjał, niejako "uśpiony", dotyczący udziału w programie Mieszkanie plus - powiedział Jan Sułowski, prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych. Ale bez odpowiednich zapisów w rządowej ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, o które apelują spółdzielcy, te zapewnienia pozostaną jedynie w sferze marzeń sennych.

Spodziewaliśmy się włączenia deweloperów w program Mieszkanie plus - powiedział Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD). Ocenił, że zaangażowanie sektora prywatnego w realizację tak skomplikowanego programu jest dobrą decyzją.

Na posiedzeniu rządu przyjęliśmy ustawy, które wprowadzają pierwsze rozwiązania, będące podstawą do wprowadzenia programu Mieszkanie plus - powiedziała premier Beata Szydło na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

W Hongkongu rośnie popyt na coraz mniejsze mieszkania, nazywane ze względu na metraż "nanomieszkaniami" - wynika z oficjalnych danych opublikowanych w dzienniku "South China Morning Post". Przybywa tych o powierzchni poniżej 18,5 metrów kwadratowych.

Ministerstwo infrastruktury kończy prace nad projektem nowelizacji ustawy o użytkowaniu wieczystym. - Proponowane rozwiązanie ma na celu automatyczne przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności - wskazuje mecenas Przemysław Buczkowski z Kancelarii Gorzkiewicz & Buczkowski Adwokaci. Przeciwne szybkiemu wejściu nowych przepisów mogą być jednak samorządy.

O ponad 10 proc. wzrósł limit cen mieszkań kwalifikujących się do dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych w Opolu. To największa zmiana w tej aktualizacji, na głównych rynkach przesunięcia są niewielkie. Oczywiście najwyższe limity znajdziemy w Warszawie, gdzie od 1 kwietnia tego roku obowiązują stawki 5 240,16 i 6 404,65 zł za mater kwadratowy.