Najnowsze

Najnowsze

In vino veritas

Inwestować można nie tylko w złoto, akcje i obligacje. Pieniądze można ulokować też w skrzynkach wina, beczkach whisky czy obrazach. Ważne, by wiedzieć jaki rodzaj trunku wybrać, lub w dzieła którego artysty inwestować. Można też zarabiać na znaczkach pocztowych, płytach winylowych czy autografach.

"Trybuna" upadła. Na dwa miesiące?

"Trybuna" w sobotę przestała się ukazywać. Gazeta, która wychodziła od 1990 roku w miejsce "Trybuny Ludu", z przyczyn ekonomicznych ma sobie zrobić dwumiesięczną przerwę. - Mamy nadzieję, że 1 lutego wznowimy wydawanie - uspokoił prezes wydawnictwa Ad Novum Arkadiusz Ostrowski.

Ty też jesteś wypalony zawodowo?

Gospodarka wychodzi z kryzysu, ale pracownicy są przemęczeni, przepracowani i zestresowani - pisze "Metro". Na niespotykaną dotąd skalę dotyka nas plaga wypalenia zawodowego - alarmują psychologowie i ostrzegają, że może to nawet osłabić wzrost naszej gospodarki.

Miliard euro na drogi

Europejski Bank Inwestycyjny pożyczy Polsce 1 miliard euro na modernizację dróg krajowych. Te pieniądze plus miliard euro z Polskiego budżetu wystarczy na remonty 4-5 tysięcy kilometrów tras. Czy te pieniądze wystarcza a także jaki był ten dla polskich drogowców, pytaliśmy naszego gościa: Lecha Witeckiego, pełniącego obowiązki prezesa GDDKiA

Alko-reklama "ściemą" stoi

"Praca dla testera wódki". "Zatrudnimy opiekuna zespołu 12 pięknych ambasadorek firmy". "Szukamy eksponatów do muzeum marki". - Takie pomysłowe "oferty pracy" czy ogłoszenia o budowie muzeum piwa to nowa taktyka producentów alkoholi na reklamę. PARPA jest bezbronna.

Innowacyjna gospodarka

Polska Agencja Restrukturyzacji Przedsiębiorczości podsumowała Program "Innowacyjna Gospodarka". Rok 2009 był dużo lepszy od roku ubiegłego. Ośmiokrotnie więcej zgłoszeń na trzy razy większa sumę. Co jest przyczyną tak dużego zainteresowania programem, pytaliśmy prezes PARP, Bożenę Lubińską-Kasprzyk.

Pieniądze popłyną dzięki zbliżeniu

Od dawna zapowiadane rozpowszechnienie się kart zbliżeniowych nastąpi już w przyszłym roku. W I kwartale 2010 MasterCard wdroży system takich płatności w kolejnych czterech bankach. Visa z kolei w ciągu najbliższego roku planuje wprowadzenie kart zbliżeniowych w siedmiu bankach - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

"Wielkie sprzątanie" ministerstwa gospodarki

W ministerstwie gospodarki dobiegły końca prace nad projektem wielkiej reformy regulacji gospodarczych - donosi "Puls Biznesu". Nadszedł już czas na "wielkie sprzątanie" Adama Szejnfelda? Dzięki niemu polscy przedsiębiorcy mogliby zaoszczędzić nawet 140 milionów złotych.

Na polskie strony możesz bezpiecznie wchodzić

Wchodząc na polskie strony internetowe nie musisz obawiać się ataku wirusa. Domena ".pl" jest jedną z najbezpieczniejszych w globalnej sieci - a przynajmniej lepiej chroniona niż te z końcówką ".eu" czy ".uk". A jakich stron lepiej unikać? Tych z Kamerunu!

Biznes i nauka w parze?

Dlaczego w Polsce nauka często mija się z biznesem? Jak innowacyjny pomysł przekuć na pieniądze? Co przeszkadza polskim naukowcom w robieniu biznesu? Między innymi na te pytania odpowiadał -w ramach zorganizowanego przez TVN CNBC Biznes dnia z nauką i biznesem- profesor Andrzej Woźnicki, prezes Fundacji Rektorów Polskich.

Jak przyciągnąć zagraniczne inwestycje?

Wzrost liczby inwestycji zagranicznych byłby korzystny dla Polski. O tym jak zmienić prawo, aby spowodować napływ zagranicznego kapitału do Polski w rozmowie Agatą Kozłowską, dyrektorem Investment Support.

Kupujemy auto z wyprzedaży rocznika 2009

Wyprzedaż aut z rocznika 2009 potrwa do kwietnia - maja 2010 roku, ale żeby kupić samochód marzeń po niższej cenie nie warto czekać do ostatnich dni wyprzedaży. Jak duże są wyprzedaże, czy na wszystkie modele są promocje, na jakie obniżki możemy liczyć o tym w rozmowie z Jarosławem Czernieckim dyrektorem zarządzającym Polskiej Izby Motoryzacji.

Campery cz. 2

Dziś w Magazynie Firma zajmiemy się wypożyczaniem camperów.

Antykwariat

Dziś w Magazynie firma zajmiemy się antykwariatem.

2010: na rynkach będzie się działo

Kończy się rok kryzysu finansowego. Prognozy na następne miesiące wcale jednak nie napawają optymizmem. - 2010 będzie rokiem znacznej zmienności - przewiduje były podsekretarz amerykańskiego skarbu, Timothy Adams. To odbije się pewnie także na polskich rynkach. - Możliwa będzie znaczna korekta, do 2000 pkt na WIG 20 - twierdzi z kolei przedstawiciel Domu Maklerskiego BOŚ Marek Rogalski.

Rosyjska rura pod znakiem zapytania

To miał być sztandarowy przykład współpracy bułgarsko-rosyjskiej. Teraz bułgarski premier Bojko Borysow oświadczył, że rurociąg naftowy Burgas-Aleksandrupolis jest niekorzystny dla jego kraju.

Restauracja

W dzisiejszym odcinku Magazynu Firma mówimy o restauracji.

Księgarnia

W dzisiejszym odcinku Magazynu Firma mówimy o księgarni.

Biznes i nauka

Przedsiębiorca szuka świetnego pomysłu, naukowiec szuka środków, aby swoje pomysły realizować. Jeśli obie zainteresowane strony się spotkają, to szansa na sukces jest bardzo duża. W rzeczywistości sprawa jednak nie jest taka prosta. Bardzo często genialne wręcz pomysły przepadają niezauważone. Jak ułatwić spotkanie kapitałowi i pomysłom? Patrycjusz Wyżga.

Pomagam (plus VAT)

Chcesz być filantropem? Sprawdź dokładnie, co mówią znowelizowane w styczniu przepisy dotyczące rozliczania podatku VAT i wliczania kosztu produktu w koszty uzyskania przychodu. Wielu przedsiębiorców chcąc w dobrej wierze pomagać innym dowiaduje się nieco później, że poza najbardziej potrzebującymi musi finansowo wesprzeć kasę fiskusa. Marek Klapa przyglądał się dziś przepisom, które kwestię charytatywnego działania regulują...

Multikino ruszyło za granicę

Za kilka miesięcy otwarty zostanie pierwszy polski multipleks poza granicami naszego kraju. W pierwszej połowie przyszłego roku w OZAS Gallery w Wilnie, największym centrum handlowym na Litwie, widzowie usiądą w fotelach Multikina. Firma zapowiada, że to początek jej ekspansji zagranicznej.

Gdyby nie nasze prawo byłyby miliardy...

- Firmy zagraniczne uznają Polskę za atrakcyjne miejsce do lokowania inwestycji, ale zaznaczają, że inwestycji tych mogłoby być więcej, gdyby nie niejasne i skomplikowane przepisy prawne - twierdzą eksperci Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. I apelują do rządzących o bardziej zdecydowane ruchy dla odbiurokratyzowania gospodarki.

Unii spadł kamień z serca

Komisja Europejska sprawdzi, czy przedstawiona przez General Motors (GM) koncepcja restrukturyzacji Opla "ma sens z punktu widzenia polityki przemysłowej" - powiedział w piątek niemiecki minister gospodarki Rainer Bruederle. W Brukseli uczestniczył on w spotkaniu szefów resortów gospodarczych państw Unii.

Sonel: Minimum 20% wzrost przychodów w 2010

Zdaniem prezesa spółki Sonel w IV kw. rok do roku będzie wzrost przychodów. W tej chwili mamy sporo zamówień, zakładamy dwucyfrowy wzrost sprzedaży - kilkadziesiąt procent, a wzrost przychodów o minimum o 20% w 2010 - dodał. Dynamika przychodów z eksportu będzie większa niż dynamika przychodów krajowych. Sytuacja się normalizuje, dlatego w następnym roku chcemy przeznaczyć 50% zysku na dywidendę - mówił Krzysztof Wieczorkowski w rozmowie z Mikołajem Kunicą w "Rynkach Dnia" 

Komercjalizacja innowacyjnych pomysłów

Ciekawe pomysły są, większy problem w Polsce jest z ich komercjalizacją - czyli o tym dlaczego innowacje nie wychodzą poza mury uczelni. Na temat współpracy między światem nauki i biznesu rozmawiał z Wojciechem Szapielem, partnerem zarządzającym Polskiego Funduszu Inwestycji Mikołaj Kunica w "Rynkach Dnia".

Brytyjska legenda w miejscu warszawskiego bankruta

W piątek sieć Marks & Spencer otworzyła swój sklep w warszawskich Domach Towarowych Wars, Sawa, Junior - podaje tvnwarszawa.pl. Zajęła tam miejsce po Galerii Centrum, która w wyniku bankructwa wyprowadziła się w listopadzie.

Hochtief "uszyje" rękawy Okęcia?

Konsorcjum Hochtief złożyło najkorzystniejszą ofertę na wybudowanie pirsu centralnego Terminalu 1 oraz dokończenie budowy pirsu południowego Terminalu 2 warszawskiego lotniska Okęcie - poinformował rzecznik lotniska Kamil Wnuk. Zgodnie z planem, budowa rękawów, którymi pasażerowie będą przechodzić z terminalu na pokłady samolotów mają powstać w rok po podpisaniu umowy.