Najnowsze

Najnowsze

W tych miastach robi się pieniądze

Mimo kryzysowej nawałnicy, która przetoczyła się przez Wall Street, Nowy Jork pozostaje najlepszym na świecie miejscem do robienia biznesu. W przeprowadzonym przez Bloomberga sondażu, "Wielkie Jabłko" wyprzedza Singapur i Londyn.

Trumna z supermarketu

Największa na świecie sieć detaliczna, amerykański Wal-Mart, wpadła na dość kontrowersyjny pomysł - i rozpoczyna sprzedaż... trumien. Wal-Mart udziela na nie nieoprocentowanego kredytu na 12 miesięcy. Towar na razie dostępny w sklepie internetowym.

Opiniotwórcze TVN24, TVN i tvn24.pl

Stacja TVN24 była najczęściej cytowaną we wrześniu stacją telewizyjną w Polsce. Inne media powoływały się na nią aż 588 razy. Wśród najbardziej opiniotwórczych mediów znalazły się też TVN i tvn24.pl.

Przygotowanie spółki do debiutu.

W Dniu z debiutami zastanawiamy się czy ożywienie na rynku IPO jest trwałe oraz czy to dobry czas na przygotowanie się do debiutu. Dla jakich branż jest teraz sprzyjający rynek? Z wiceprezesem UniCredit CAIB Poland, Jackiem Radziwilskim, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Rafał Hirsch.

Bezrobocie trzyma mocno, choć ma puścić

- Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia, kolejny miesiąc z rzędu nie wzrasta, co jest efektem poprawy nastrojów gospodarczych - wynika z październikowego raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Zdaniem BIEC, bezrobocie w najbliższym czasie będzie jednak rosnąć, choć wolniej niż na początku roku.

Szwedzi przeciw zarobkom Polaków

Szwedzki związek zawodowy pracowników budowlanych protestuje przeciwko decyzji gminy Oskarshamn, w południowej Szwecji, która wynajęła firmę zatrudniającą polskich fachowców. Szwedzi wskazują, że Polacy zarabiają o połowę mniej, przez co zabierają im pracę.

Branża hazardowa chce się przypudrować

Przedsiębiorcy z branży hazardowej pilnie szukają firmy PR. Jak ustaliła „Rz”, do Związku Firm Public Relations wpłynęła prośba od Izby Gospodarczej Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych o pomoc w tej sprawie.

Rekordowe wyniki Lentexu

We wrześniu spółka Lentex zanotowała rekordowe wyniki sprzedaży. Przychody ze sprzedaży wyniosły 17,5 mln zł i były najwyższe od sierpnia 2007 roku. Jak mogą wyglądać wyniki całego III kwartału? Oraz jakie spółka ma plany na przyszłość? Z prezesem Lentexa, Erykiem Karskim, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Rafał Hirsch.

Rosja da więcej gazu, ale kto będzie kontrolował tranzyt?

Polski monopolista PGNiG SA i rosyjski OAO Gazprom uzgodniły zwiększenie przez Gazprom dostaw gazu do Polski, a także przedłużenie istniejącego kontraktu jamalskiego do 2037 roku. Nie wiadomo jednak nadal, kto będzie kontrolował tranzyt gazu przez Polskę i czy Polska będzie na tym zarabiać.

Jedno okienko oficjalną fikcją

Miało być szybko łatwo i wygodnie - zakładanie firmy w jednym okienku. A i tak miał to być przedsmak raju, w jakim początkujący przedsiębiorca miał się znaleźć, gdy nawet i to okienko zniknie, a firmę będzie można założyć przez internet. Okazuje się jednak, że szumnie zapowiadane ułatwienia nie zmieniły nic. By wejść na swoje trzeba przez kilka tygodni zaliczać kilka okienek.

"Rynki przesadziły z optymizmem"

Tydzień temu WIG20 przebił 2.400 pkt. Po krótkiej korekcie w ostatnich dniach, czwartkowe dane z USA o wzroście gospodarki znowu wywołały falę popytu. - Pora na głębszą korektę. Rynki przesadziły z optymizmem, więc czas na schłodzenie głów — ostrzega Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

Plany prywatyzacyjne rządu

6-ty listopada najbardziej prawdopodobną datą debiutu Polskiej Grupy Energetycznej. Minister Grad jest zaskoczony, że popyt na akcje Grupy przekroczył podaż ponad 7-krotnie. Przy prywatyzacji Enei w grę wchodzi wyłącznie inwestor branżowy. W tym roku, z dywidendy uda się pozyskać nawet 11 mld zł. Jeśli plan się powiedzie, część z tych pieniędzy może zasilić dopiero przyszłoroczny budżet. O szczegółach prywatyzacji z ministrem skarbu państwa Aleksandrem Gradem, w programie " Pieniądze od rana", rozmawiał Robert Stankiewicz.

Kolej zwolni i potanieje

Od 2 listopada z polskich torów zniknie część ekspresów. Zastąpią je pociągi kursujące jako Tanie Linie Kolejowe (TLK) albo InterCity. Wiąże się to z wydłużeniem czasu przejazdu i zmianą cen biletów. Głównie w dół.

Inwestowanie bez tajemnic

Poradnik początkującego inwestora. Jak założyć rachunek inwestycyjny? Jakie są rodzaje zleceń? W dniu z debiutami, przybliżamy zasady inwestowania. Z członkiem zarządu Związku Maklerów i Doradców, Adamem Rucińskim w programie "Pieniądze od rana", rozmawiał Robert Stankiewicz.

Czechy też spłynęły mlekiem

Płynęło już ulicami Francji, Luksemburga i Belgii. Teraz rzeka mleka rozlała się w Czechach. Tamtejsi rolnicy, podobnie jak ich koledzy w innych krajach Unii Europejskiej, protestowali w ten sposób protestowali przeciwko niskim cenom swoich produktów.

Lekka prasa nie ma lekko

Lekkie prasowe tematy przysłonięte chmurami recesji. AWR "Wprost" zawiesi wydawanie dwutygodnika "Wprost Light" - donosi "Presserwis". Problemy wydaje się mieć też najsłynniejszy polski tabloid - "Fakt". Jego wydawca Axel Springer Polska właśnie wręczył wypowiedzenia 24 etatowym pracownikom redakcji, a pozostałym obniżył pensje.

Ile zapłacimy za CO2?

Rozpoczął się wielki szczyt unijny. Wielki bo wielka walka o unijne pieniądze dotycząca limitów emisji CO2 i tego ile Polska będzie musiała za to zapłacić. Polska chce, aby poziom składek był uzależniony od dochodu narodowego brutto, a nie od poziomu emisji dwutlenku węgla. -To drugie rozwiązanie byłoby dla nas niekorzystne uważa prezes demosEuropa Paweł Świeboda.

Grilowana kiełbaska nad grobem

Przypadający na niedzielę Dzień Wszystkich Świętych i następujące po nich Zaduszki, to nie tylko chwile zadumy i wspominanie bliskich zmarłych. Dla wielu osób jest to również dobry biznes. W najbliższych dniach wokół cmentarzy poza straganami ze zniczami i kwiatami wyrośnie też obwoźne bistro - pisze "Metro".

PKP Przewozy Regionalne zbankrutują?

Nie zawsze wygodna, ale tania kolej może upaść - zapowiada "Rzeczpospolita". Spółka PKP Przewozy Regionalne, którą kilka miesięcy temu PKP oddało samorządom z całym jej balastem rozważa taką możliwość, bo od dwóch tygodni ma zajęte konta.

Początek końca?

Lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiej gospodarki. PKB w trzecim kwartale urósł o 3 i pół procent w ujęciu zannualizowanym - podczas, gdy rynek oczekiwał wzrostu o 3,3 procent. To najszybsze tempo wzrostu od trzeciego kwartału 2007 roku. Czy to już początek końca kryzysu? Pytaliśmy prof. Tomasza Piskorskiego z Uniwersytetu Columbia.

Emisja akcji PGE pod lupą

W programie "Bilans" emisja akcji PGE i zapisy na te akcje a także podział tych akcji ponieważ część TFI uważa że ten podział został dokonany nie do końca sprawiedliwie. O szczegółach rozmawiał Marcin Kowalski z Andrzejem Nartowskim z Polskiego Instytutu Dyrektorów.

Polska walczy o pieniądze

O jak najniższy udział Polski w unijnej składce na redukcję światowej emisji CO2 walczy w Brukseli polska delegacja. Nasz kraj stanął na czele grupy ośmiu państw Europy Środkowej, która chce, by wymiar składki uzależniony był nie od emisji CO2 ale od zamożności kraju. O szczegółach w programie "Bilans" mówił minister środowiska Maciej Nowicki.

31 chce być w zarządzie TVP

Walka o Telewizję Polską znowu w pełni. Aż 31 osób wystartowało w konkursie na członków zarządu TVP. Rada Nadzorcza nie chce zdradzić ich nazwisk, ale według nieoficjalnych informacji prasowych, wielu kandydatów to byli dyrektorzy, członkowie zarządu lub Rady Nadzorczej telewizji. Nowy zarząd powołany zostanie pod koniec listopada.

Polski biznes wychodzi za granicę

Polski biznes za granicą. I mowa tu nie tylko o tej zagranicy, którą znamy chociażby z wakacyjnych wycieczek po Europie. Nasze firmy w poszukiwaniu możliwości rozwoju coraz częściej działają i inwestują w takich miejscach jak RPA, Chiny czy Australia. A jeśli biznes można robić w takich miejscach jak chociażby Republika Komi - to dlaczego nie, mówią polscy przedsiębiorcy. Marek Klapa.

Walka o limity CO2

Trwa dwudniowy szczyt Unii Europejskiej, a na nim ważą się losy także Polskiej składki finansowej na redukcję emisji CO2 w krajach najbiedniejszych. Przewodząca Unii Europejskiej Szwecja, chce aby na grudniową konferencję klimatyczną było gotowe stanowisko wspólnoty w tej sprawie. Polska chce, aby poziom składek był uzależniony od dochodu narodowego brutto, a nie od poziomu emisji dwutlenku węgla. To drugie rozwiązanie byłoby dla nas niekorzystne, ale optują za nim bogate kraje EU. Karolina Hytrek – Prosiecka.

Złoty błysnął dzięki Ameryce

Po trzech dniach silnej wyprzedaży, złoty w czwartek odrabiał straty, zyskując odpowiednio 6,2 gr i 5,5 gr do dolara i euro. O godzinie 17.30 kurs osiagnął poziom 2,8506 za dolara i 4,2291 za euro oraz 2,80 za franka. Polskiej walucie pomogły dane o wzroście amerykańskiej gospodarki. W handlu posesyjnym złoty nadal stale się umacniał.

Plotki o chorobie króla doprowadziły do krachu

Oszukiwali w sprawie stanu zdrowia króla, trafią więc za kratki. Policja w Tajlandii szykuje się do podjęcia działań wymierzonych w grupę osób podejrzanych o rozsiewanie plotek, które doprowadziły do załamania na tamtejszej giełdzie papierów wartościowych.

Ameryka wstała z kolan. Indeksy wystrzeliły w górę

Pierwszy raz od ponad roku amerykańska gospodarka jest na plusie - i to nie byle jakim. Według amerykańskiego Departamentu Handlu, PKB za oceanem w III kwartale wzrósł o 3,5 proc. rok do roku. Analitycy oczekiwali wzrostu o 3,2 proc. Po tych danych dołujące od kilku dni indeksy giełdowe wystrzeliły w górę. Na całym świecie wzrósł apetyt na ryzyko.

PGE dzieli inwestorów

Rośnie temperatura przed debiutem PGE. I to nie tylko z powodu oczekiwania na niemal pewny zysk. Część TFI zgłosiła zastrzeżenia co do sposobu podziału akcji wśród instytucji finansowych. Nie podoba im się faworyzowanie przez PGE Otwartych Funduszy Emerytalnych oraz inwestorów zagranicznych. Zarząd spółki odpowiada: było wiadomo, że akcje dostaną inwestorzy, którzy my wybierzemy. Broni się w ten sposób przed zarzutami o nierówne traktowanie chętnych na akcje. Sprawie przyglądał Cezary Królak.

Abonencie, kim jesteś?

Kto to jest abonent? Według polskiego prawa, ktoś korzystający z kart pre-paid nim nie jest. I nie ma takich praw, jak prawdziwy abonent, który podpisał umowę z operatorem. A według prawa Unii, osoba dzwoniąca także z "tik-taków" powinna być pełnoprawnym abonentem. Dlatego Komisja Europejska grozi Polsce karami finansowymi.