Najnowsze

Najnowsze

Wyrok w sprawie JTT

Wyrok w sprawie spółki JTT, którą sąd uznał za poszkodowaną i nakazał skarbowi państwa wypłatę 38,5 miliona złotych skłania do stawiania pytań o odpowiedzialność urzędników państwowych za błędne decyzję. Ewentualna wypłata zasądzonych środków odbędzie się z pieniędzy podatników. Co dzieje się dziś z urzędnikiem, a może grupą urzędników, która 12 lat temu podjęła błędną decyzję? I dlaczego nadal urzędnicy nie ponoszą konsekwencji za podobne decyzje?

Hala KDT znów do kupienia

Hala warszawskich Kupieckich Domów Towarowych wystawiona na sprzedaż. Firma Kruszer, która halę kupiła od miasta Warszawy, teraz chce ją sprzedać na internetowym serwisie aukcyjnym. Właścicielem blaszaka może zostać każdy, kto da przynajmniej 3,9 milionów złotych.

Żarnowiec wygrał

Żarnowiec - wybrany jako miejsce lokalizacji elektrowni jądrowej. W rankingu 28-miu propozycji zajął pierwsze miejsce, na drugim znalazła się Warta-Klempicz, a na trzecim - Kopań. O budowie elektrowni jądrowej w Polsce w magazynie "90 minut" z Mariuszem Przybylikiem z A.T. Kearney i Jackiem Baurskim z Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego rozmawiał Rafał Wojda.

Płace rosą - będzie nas stać na więcej?

Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosły w lutym  2,9 procent w porównaniu z lutym ubiegłego roku i o pół procent w stosunku do stycznia. Pensje Polaków po raz kolejny były wyższe niż rok wcześniej, ale ich realna siła nabywcza przez inflację nie zmieni się - uważa  Ryszard Petru , główny ekonomista BRE Banku, który był gościem programu 90 minut.

Euronet zabiera swoje bankomaty

30 maszyn już zlikwidowano, a Euronet zapowiada, że taki sam los może spotkać 700 kolejnych. Największy w Polsce niezależny operator i właściciel sieci bankomatów tłumaczy, że powodem są planowane zmiany dotyczące wysokości opłaty dla transakcji wykonywanych w obcych bankomatach.

Droższy unijny dymek

Unijna akcyza mocniej przetrzepie kieszenie palaczy. "Dziennikowi Gazecie Prawnej" cytuje eksperta podatkowego, który omawia zmiany w sposobie opodatkowania papierosów i tytoniu, jakie wchodzą w życie z początkiem przyszłego roku. Podwyżki podatku będą rozłożone na lata - ale będą dotkliwe.

W drodze na GPW

PZU w drodze na Giełdę Papierów Wartościowych. Ten tydzień to tydzień, w którym PGE zawita również na WIG 20, a Tauron w czerwcu. Są informacje o kolejnych spółkach, które zadebiutują. O tym jak polski rynek to wszystko przyjmie, w magazynie "Rynki Dnia" z byłym ministrem skarbu państwa Andrzejem Mikoszem, rozmawiał Marek Tejchman.

Energia atomowa - czy jest alternatywa?

Żarnowiec został wskazany przez ekspertów ministerstwa gospodarki jako najlepsze miejsce do zbudowania pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Czy to dobra decyzja? Czy jest alternatywa dla energetyki jądrowej? Jakie zagrożenia wiążą się z tym rodzajem energii? O tym w magazynie "Bilans" z profesorem Zbigniewem Jaworowskim, prezesem Stowarzyszenia Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej rozmawiał Marcin Kowalski.

Plany PGE

Zysk netto grupy PGE w zeszłym roku wyniósł 3,37 miliarda złotych, to o 76 procent więcej niż w 2008 roku. Spółka poinformowała, że na dywidendę chce przeznaczyć miliard 310 mln złotych. Prezes PGE Tomasz Zadroga zapewnia, że przeznaczenie tak wysokiej kwoty na zysk dla akcjonariuszy, nie wpłynie na strategiczne plany grupy.

RDO: Kupimy CP Energia?

Czy warto zainwestować w spółkę CP Energia? W programie „Rynki dla Opornych” doradzali Rafał Wojda i Rafał Hirsch.

Elektrownia atomowa w Żarnowcu

Elektrownia jądrowa powstanie w Żarnowcu. To wynik rankingu, w którym brano pod uwagę 28 różnych lokalizacji dla budowy instalacji. Ministerstwo Gospodarki przewiduje, że uruchomienie pierwszego bloku elektrowni atomowej nastąpi za 10 lat. W sumie powstać mają dwie elektrownie każda o mocy 3 tysięcy megawatów. Koszt wybudowania jednej może wynieść nawet 15 miliardów euro. O tym w magazynie "Bilans" z pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanną Trojanowską, rozmawiał Marcin Kowalski.

Ministerstwo: Ani grosza więcej

Decyzja jest ostateczna i nieodwołalna - nie będzie więcej pieniędzy dla przedsiębiorców na e-biznes. Dotacje dostaną tylko wnioski złożone pierwszego i drugiego dnia w październikowym naborze - powiedziała reporterce TVN CNBC Biznes Anita Weołowska z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Milion na biznes

Stworzyć coś równie spektakularnego jak Google to marzenie wielu młodych przedsiębiorców. Ale chęci i niezły nawet pomysł to jeszcze za mało - na początek potrzeba pieniędzy. Nowe firmy działające w dziedzinie IT i multimediów mogą się teraz ubiegać o 200 tysięcy euro - czyli niemal milion złotych - na start.

Grecja ocaliła wiarygodność

Agencja Standard and Poor's nie zmienia ratingu Grecji. Agencja zakończyła już przegląd ratingu tego kraju i zdecydowała, że ocena wiarygodności kredytowej Grecji pozostanie bez zmian, choć perspektywa zmiany w przyszłości jest negatywna.

Skok na amerykańskiej stopie nieprędko

Komitet Operacji Otwartego Rynku (FOMC) Rezerwy Federalnej nie zmienił wysokości stóp procentowych. Taka decyzja Fed jest zgodna z oczekiwaniami rynku. Fed podtrzymał także w komunikacie obietnicę utrzymania ich przez "wydłużony okres" na rekordowo niskim poziomie. Obecnie główna stopa Fed wynosi od 0 do 0,25 proc.

Dla kogo pomostówki?

Emerytury pomostowe jednak według rządu. Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek zakładający unieważnienie roku 1999 jako cezury czasowej dla uprawnionych do emerytur pomostowych. Dzięki ustawie z listopada 2008 roku liczba uprawnionych do wcześniejszych świadczeń zmniejszyła się czterokrotnie. O szczegółach Patrycjusz Wyżga.

Musimy zwrócić Unii 92 mln euro za rolników

- Polska musi zwrócić do unijnego budżetu 92 mln euro za wydane niezgodnie z unijnymi procedurami lub bez wystarczających kontroli dopłaty rolne - zdecydowała Komisja Europejska. Minister rolnictwa Marek Sawicki już zapowiada, że zamierza zaskarżyć decyzję Komisji do Trybunału w Luksemburgu.

KNF zatwierdził prospekt emisyjny Ferro

Spółka Ferro jest jednym z liderów w branży sanitarnej i grzewczej. Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny spółki. Oferująca armaturę spółka chce pozyskać z emisji akcji kilkadziesiąt milionów złotych. Spółka zapowiedziała również debiut giełdowy w pierwszej dekadzie kwietnia 2010 roku. Czy spółka po debiucie na GPW pokusi inwestorów wypłacaniem dywidendy ? O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezes Ferro Anetą Raczek, rozmawiał Marek Tejchman.

Atomowe zyski Żarnowca?

Elektrownia jądrowa powstanie w Żarnowcu. To wynik rankingu, w którym brano pod uwagę 28 różnych lokalizacji dla budowy instalacji. Ministerstwo Gospodarki przewiduje, że uruchomienie pierwszego bloku elektrowni atomowej nastąpi za 10 lat. W sumie powstać mają dwie elektrownie każda o mocy 3 tysięcy megawatów. Koszt wybudowania jednej może wynieść nawet 15 miliardów euro. O szczegółach Łukasz Kijek.

Przychody Centrum Klima w dół

Centrum Klima, spółka produkująca systemy wentylacyjne i zajmująca się dystrybucją elementów instalacji klimatyzacyjnych, podała wyniki za IV kwartał. Przychody i zysk spółki poszły mocno w dół. O komentarz do wyników poprosiliśmy prezesa Centrum Klima, Marka Perendyka, który był gościem magazynu "Rynki Dnia" 

Unia chowa głowę w piasek

Ministrowie finansów krajów UE nie uzgodnili we wtorek regulacji funduszy hedżingowych. Hiszpańska prezydencja chce kontynuować rozmowy, by przekonać Wielką Brytanię, która obawia się zbytniej ingerencji w działalność londyńskiego City.

Czy Polacy rzeczywiście lepiej zarabiają?

Pensje Polaków po raz kolejny były wyższe niż rok wcześniej, choć ich realna siła nabywcza przez inflację nie zmieni się. GUS poinformował także, że w lutym przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło o 1,1 procent rok do roku, a miesiąc do miesiąca o 0,2 procent do 5-ciu milionów 290-ciu tysięcy osób. Jakie tendecje pokazują opublikowane przez GUS dane? O tym porozmawialiśmy z głównym analitykiem BRE Banku, Ernestem Pytlarczykiem.

Sprawdź, czy BA Cię uziemiło

- W związku z zaplanowanym na nadchodzący weekend strajkiem związku zawodowego personelu pokładowego linii British Airways, mniej samolotów w tych dniach będzie latać na trasie Warszawa-Londyn - informuje przewoźnik.

Rostowski pewny swego i odcina się MFW

Minister finansów Jacek Rostowski nie zgadza się z prognozami Międzynarodowego Funduszu Walutowego i broni polskiego planu obniżenia deficytu finansów publicznych. Według MFW jest on zbyt ambitny, przez co nierealny.

Zielona sesja na GPW

Po wczorajszych spadkach dziś wyraźnie lepsze nastroje na warszawskim parkiecie. Indeks WIG20 zakończył dzień na ponad 2-proc. plusie.

Czy City czeka wielka ucieczka?

Zostać czy wyjechać - takie pytanie stawia sobie coraz więcej pracowników londyńskiej dzielnicy finansowej - City. Powód to nowa 50-procentowa stawka podatku dochodowego, która zaczyna obowiązywać od przyszłego miesiąca. Podwyżka podatków, jaką ogłosił w zeszłym roku rząd Gordona Browna to jeden ze sposobów walki z rozdętym deficytem budżetu.

Abonament bez kontroli zgodny z konstytucją

- Obecne przepisy dotyczące kontroli opłacania abonamentu rtv i jego egzekucji w przypadku zaległości nie naruszają konstytucji - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Skargę na ustawę abonamentową złożył Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski.

Symbol kryzysu zaczyna odrodzenie

Lehman Brothers powstaje jak feniks z popiołów. Prawie. Amerykański bank inwestycyjny, który stał się symbolem kryzysu kończy właśnie proces upadłościowy i chce założyć nową firmę. Lamco, bo tak miałaby się ona nazywać, ma zajmować zarządzaniem pozostałościami po majątku upadłego kolosa.

Ameryka zostanie w tyle

USA i Wielka Brytania pozostaną w tyle za resztą świata - uważa prezes Pimco, największego na świecie funduszu obligacji Mohamed El-Erian. Powiedział on, że Waszyngton i Londyn muszą liczyć się z niższymi wzrostami PKB niż te, które nastąpią w innych części świata.

Patent międzynarodowy

Ile trzeba zapłacić za patent w Polsce - minimum 550 złotych. Robert Stankiewicz w programie "Biznes Lunch" przekonuje że warto. Jeśli ktoś ma doskonałe pomysły to warto je opatentować. Być może też warto pomyśleć o opatentowaniu właśnie swoich wynalazków w Europie albo i na świecie. Ile zatem to kosztuje w Europie a ile przykładowo w USA? O to Robert Stankiewicz pytał Marka Łazewskiego.