Najnowsze

Najnowsze

Służby topią Gudzowatego w biopaliwach?

Należąca do Bartimpeksu Aleksandra Gudzowatego spółka Akwawit Brasco przegrała już drugi przetarg w Orlenie i straciła zlecenie tego największego odbiorcy biokomponentów w Polsce - czytamy w "Pulsie Biznesu". Sam biznesmen sugeruje, że za porażką stać mogą służby specjalne.

Super pociągi zamiast autostrad

Do 2020 roku przez Polskę śmigać będą pociągi z prędkością 160 km/h. Mają połączyć 12 największych miast w Polsce. Zamiast na autostrady, po 2012 roku rząd zacznie stawiać na rozwój kolei - donosi w środę dziennik "Polska".

2010 rokiem przemysłu

Ostatnie dni 2009 roku to czas nie tylko na robienie bilansu ostatnich dwunastu miesięcy, ale też ustawianie portfela pod to, co ma wydarzyć się po 1 stycznia. Wiceprezes Union Investment TFI radzi w "Rynkach dnia", w co zainwestować, by w przyszłym roku cieszyć się przyzwoitym zyskiem. Jego zdaniem najbardziej warto gromadzić akcje spółek przemysłowych...

Microsoft znów łamie prawo. I znów płaci

Od 11 stycznia 2010 roku w USA zakazana będzie sprzedaż edytora tekstów Word 2003 i 2007 firmy Microsoft, a koncern ma zapłacić 290 mln dolarów kary za naruszenie praw patentowych. Gigant z Redmond zadeklarował, że nowe wersje edytora już nie będą łamać cudzych patentów.

Kto stoi w rozkroku między giełdą i bankructwem?

94 spółki notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych mają niepewną sytuację finansową, a 64 przedsiębiorstwa mogą być narażone na zwiększone ryzyko upadłości - ostrzega firma doradcza PricewaterhouseCoopers. Najwięcej firm w ciężkiej sytuacji jest w branży deweloperskiej.

Uciekł nam samolot. Jakie mamy prawa?

Śnieg zasypał londyńskie lotniska, Gatwick, Heathrow i Luton. Na Luton nic nie startuje i nic nie ląduje. Wśród odwoływanych lotów są także połączenia z polskimi miastami. Anulowano m.in. loty do Gdańska, Katowic i Warszawy. Takie przykre niespodzianki mogą nas jeszcze spotkać przed świętami, bo ruch na lotniskach jest nasilony. Jeżeli przyjdzie nam spędzić święta na lotnisku to jakie mamy prawa, na co możemy liczyć, kiedy i w jakiej formie? O tym wszystkim rozmawiamy z Anną Olechowik-Kozłowską z Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Dwa nowe serwisy Bankiera w 2010 roku

Bankier.pl podsumowuje rok i podsumowuje swoją obecność na GPW. W przyszłym roku spółka może bowiem zniknąć z parkietu, jeśli MIH Allegro zakończy proces wezwania na jej akcje. Zanim Bankier zniknie jednak z giełdy, w sieci pojawią się dwa nowe serwisy spółki. Odpowiadając na pytanie widza "Dnia na rynkach" Roman Bryś z Rady Nadzorczej Bankiera, zdradził, że jeden z nowych serwisów będzie oparty na funkcjach społecznościowych

Willis ciągle "pije" Sobieskiego

Bruce Willis, "twarz" wódki Sobieski, produkowanej przez francuską firmę Belvedere, przedłuża kontrakt reklamowy - informuje agencja Reutera. Honorarium aktor weźmie w naturze - ale prosimy się nie niepokoić o jego zdrowie: będą to akcje Belvedere.

Imperium zła otworzyło Wall Street

Negatywni bohaterowie "Gwiezdych Wojen" zadzwonili w środę giełdowym dzwonkiem, rozpoczynając sesję na Wall Street. Wśród otwierających pierwsze skrzypce grał Lord Darth Vader w otoczeniu kilku żołnierzy Imperium. Przedstawiciel jasnej strony mocy - robot R2-D2 - przechadzał się po parkiecie.

Kolej rozładuje świąteczny ścisk?

Tłok na dworcach, ścisk w pociągach - to coroczny, przedświąteczny krajobraz na kolei. I co roku przewoźnicy próbują temu zaradzić. W tym także uruchamiają przed świętami więcej pociągów i zwiększą liczbę wagonów w składach.

Gazu nie zabraknie. Mimo braku umowy

- Ze względu na przerwę świąteczną nie należy się spodziewać spotkania PGNiG z Gazpromem w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski przed 10 stycznia - zapowiedziała rzeczniczka Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Joanna Zakrzewska. Uspokoiła jednak, że gazu na zimę nie powinno zabraknąć. - Magazyny są wypełnione w 80 proc. - dodała.

"Zaczyna się prawdziwy wzrost"

Gospodarka USA rozwija się wolniej od oczekiwań. Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w III kwartale 2009 roku o 2,2 proc. po tym jak w poprzednim kwartale skurczyła się o 0,7 proc. - podał we wtorek Departament Handlu USA ostateczne wyliczenia.

Prąd nie może dużo zdrożeć. U nikogo

- Urząd Regulacji Energetyki po raz kolejny wezwie przedsiębiorstwa energetyczne do korekty wniosków taryfowych - zapowiedział w TVN CNBC Biznes, wiceprezes URE Marek Woszczyk. Liczy, że propozycje podwyżek dla gospodarstw domowych będą niższe, niż ostatnio. Jednocześnie chce przywrócić obowiązek zatwierdzania taryf dla RWE i Vattenfalla.

Świat znów bardziej stalożerny

Przyspiesza światowa produkcja stali. Z danych Światowego Stowarzyszenia Producentów Stali, skupiającego 66 krajów wynika, że listopad przyniósł wzrost produkcji o ponad 24 procent w ujęciu rocznym.

300 mln złotych na akcję zima

Blisko 300 mln złotych zostanie wydane na akcję zima związaną z utrzymaniem dróg. W ramach potrzeb ta kwota będzie rosła, mówi w magazynie "Pieniądze od rana" Lech Witecki p.o. dyrektora GDDKiA. O szczegóły Witeckiego pyta Robert Stankiewicz.

Komu grozi bankructwo?

Które kraj, region, miasto może z największym prawdopodobieństwem zbankrutować? Państwa, miasta, regiony i poszczególne firmy zadłużają się emitując obligacje. Inwestorzy na całym świecie zadają sobie pytanie, które z nich są obecnie najbardziej ryzykowne. Odpowiedź na to pytanie spróbowała znaleźć CMA DataVision, spółka wchodząca w skład CME Group, opracowując „Monitor zagranicznego ryzyka” - pisze pb.pl.

Pożegnamy się z zarządcą A4?

Stalexport może stracić koncesję na zarządzanie autostradą A4. Taki scenariusza przedstawił w TVN CNBC Biznes pełniący obowiązki GDDKiA, Lech Witecki. Powodem jest spór między spółką a GDDKiA o wysokość opłat za przejazd tą trasą.

W Wielkiej Brytanii wciąż recesja

Kiepskie dane z brytyjskiej gospodarki. Według danych zaprezentowanych we wtorek przez brytyjski urząd statystyczny, w trzecim kwartale 2009 r. PKB zmalało o 0,2 proc. w stosunku do drugiego kwartału i o 5,1 proc. w stosunku do III kwartału 2008 roku.

Stocznia Marynarki Wojennej upadła

Sąd Rejonowy w Gdańsku ogłosił upadłość układową Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Jednocześnie zdecydował o pozostawieniu dotychczasowego zarządu firmy.

Zaległe pieniądze w policji pod choinkę

Jeszcze we wtorek na konto policjantów przekazane zostaną 102 mln zł w ramach zaległych świadczeń i 20 mln zł na odprawy dla funkcjonariuszy, którzy odchodzą ze służby - poinformował rzecznik KGP Mariusz Sokołowski. W te zapewnienia nie wierzy jednak wielu szeregowych policjantów.

Nie uciekną francuskiemu fiskusowi

Francja zwróci Szwajcarii dokumenty bankowe wykradzione przez byłego pracownika genewskiej filii banku HSBC, ale będzie w dalszym ciągu korzystać z danych, żeby zapobiegać nadużyciom francuskich podatników - poinformował we wtorek francuski minister ds. budżetu Eric Woerth.

O ile podrożeje prąd?

Co stanie się po pierwszym stycznia, jeśli chodzi o ceny energii elektrycznej? Wszyscy zadają sobie to pytanie. Tego pytania nie muszą sobie zadawać tylko mieszkańcy stolicy i Śląska, ponieważ wiedzą, że już od 1 stycznia 2010 roku ceny energii będą na pewno wyższe. Na szczęście w stolicy podwyżki nie będą zbyt wysokie, bo prawie o 3%. Ale co z resztą kraju? O tym w magazynie "Pieniądze od rana" rozmawialiśmy z Markiem Woszczykiem wiceprezesem URE.

Bombki made in Poland

Porcelanowa sowa, mikołaj na motorze czy miniaturka szklarni dla miłośników ogrodnictwa. To wszystko bombki choinkowe polskiej produkcji. Polskie bombki są jednymi z najbardziej znanych na świecie. Polskie firmy wysyłają swoje choinkowe produkty zarówno do krajów Europy jak i Ameryki. Gośćmi magazynu "Pieniądze od rana" byli właśnie tacy producenci: Mariusz Pelc z firmy Santa Poland oraz Piotr Dołbień z firmy Silverado

Canon chce przejąć polską spółkę

Japoński Canon chce kupić wszystkie akcje polskiego producenta sprzętu okulistycznego spółki Optopol. Notowania Optopolu na warszawskiej giełdzie zostały zawieszone. Wcześniej kurs rósł już o ponad 20 proc.

Grecka tragedia się rozkręca

Trzecia - i ostatnia - z wielkich agencji ratingowych tnie rating Grecji. Tym razem Moody's obniżył ocenę wiarygodności kredytowej tego kraju z A1 do A2. Perspektywa ratingu jest negatywna.

Comarch wyda 6 mln złotych na wizerunek

Prezes Comarchu zapowiada, że w 2010 r. ponad połowa przychodów spółki będzie pochodziła z projektów realizowanych poza Polską. Spółce udało się również zrestrukturyzować niemiecką spółkę SoftM, która w IV kwartale ma być rentowna. Comarch w 2010 roku planuje wydać blisko 6 mln euro na marketing wizerunkowy w Polsce i w Niemczech. O szczegółach z prezesem Comarchu Januszem Filipiakiem w magazynie "Rynki Dnia" rozmawia Marek Tejchman.

NTT System na plus?

NTT System dzięki dobremu III i IV kwartałowi ma szansę wypracować w 2009 roku dodatni wynik netto. Według wiceprezesa spółki Andrzeja Kurka producenci komputerów i dystrybutorzy sprzętu komputerowego najgorsze mają już za sobą. Jego zdaniem 2010 rok powinien być dla branży i spółki dużo lepszy niż 2009. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" Marek Tejchman rozmawia z Andrzejem Kurkiem wiceprezesem NTT System.

"Przekrój" razem z "Wprost"?

Właściciel tygodnika "Przekrój" Grzegorz Hajdarowicz od kilku dni rozmawia z przedstawicielami AWR "Wprost" w sprawie kupna tygodnika "Wprost" – informuje Presserwis.

Ford kusi gigantycznymi odprawami

Ford, jeden z trzech największych koncernów motoryzacyjnych w USA, chce zredukować swoje koszty pracownicze. By skłonić pracowników do dobrowolnych odejść, zaproponował im wysokie, sięgające kilkudziesięciu tysięcy dolarów odprawy.

"Nabici" dogadali się z BRE

Grupa klientów mBanku i MultiBanku zgromadzona wokół strony Nabiciwbrebank.pl zakończyła negocjacje z władzami BRE. Efektem jest propozycja przewalutowania ich kredytów na euro - informuje "Gazeta Wyborcza".