Najnowsze

Najnowsze

Tata wjeżdża do Polski

Tata Nano, obwołane najtańszym autem świata, po raz pokazany zostanie w Polsce. Niedrogi pojazd w wersji napędzanej silnikiem spalinowym będzie w połowie 2011 roku w polskich salonach sprzedaży. Ma być uzbrojony w ABS i poduszki powietrzne. Producent wprowadza też nad Wisłę trzy inne nowe auta.

Bankowe parcie na szkło - bez skutku

Tradycyjnie wraz z początkiem nowego roku ruszyły wielkie kampanie reklamowe banków w telewizji. Efekt - nietrudny do przewidzenia. - Reklamy emitowane w tym samym czasie, w zasadzie dotyczące tego samego produktu, wzajemnie się znosiły - wyjaśnia w rozmowie z "Pulsem Biznesu" przedstawiciel jednego z banków.

Google tworzy telewizję

Google idzie ramię w ramię z Intelem i Sony. Ci trzej giganci rynku telekomunikacyjnego mają wspólnie stworzyć platformę telewizyjną o nazwie Google Projekt. Ma ona obejmować nową generację odbiorników telewizyjnych - donosi "The New York Times".

Wstydliwe długi Polaków

Polacy wstydzą się swoich długów - wynika z raportu firmy Kruk i Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi. Dla połowy długi to coś wstydliwego. Co trzecia osoba boi się nadmiernego zadłużenia. O długach w programie "Pieniądze od rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z Piotrem Krupą, prezesem firmy Kruk.

Ulga na dzieci

W programie "Biznes Lunch" rozliczamy przychody uzyskane w 2009 roku. Gość Roberta Stankiewicza Piotr Liss - partner KZWS - RSM International tłumaczył jak poprawnie rozliczyć np. ulgę na dzieci.

Nie lubimy finansistów

Zaledwie połowa polskiego społeczeństwa korzysta z usług finansowych - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Mimo szerokich kampanii reklamowych instytucji finansowych, w naszym kraju wciąż utrzymuje się kult gotówki. – Usługi finansowe w Polsce wciąż nie są popularne – przyznają eksperci.

Niebezpieczna dla zdrowia odzież

Chiny oskarżają producentów luksusowej odzieży o fatalną jakość produktów. Zdaniem chińskich władz niektóre ubrania znanych światowch marek mogą być nawet niebezpieczne dla zdrowia. Po kontroli sklepów w trzech miastach na wschodzie kraju, Chińscy urzędnicy skonfiskowali partię ubrań nie spełniających chińskich norm. 

Nasz dług niebezpiecznie rośnie

Dług publiczny na koniec 2009 roku wyniósł 51,8 proc. PKB, wynika z wyliczeń "Rzeczpospolitej". To więcej, niż prognozowała Bruksela. Minister finansów mógł zastosować zabiegi, które sprawią, że zobowiązania będą niższe.

Wojna cenowa między lodówkami

Producenci sprzętu AGD po słabym dla branży 2009 roku oczekują w tym roku ożywienia. Ale zanim ono nastąpi, szykuje się wojna cenowa, więc za sprzęt zapłacimy mniej - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Fiskus idzie na łowy

Ministerstwo Finansów wypowiedziało wojnę przedsiębiorcom nie wydającym paragonów z kasy fiskalnej - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna".

PepsiCo ucieka ze szkół

PepsiCo, światowy potentat w produkcji napojów bezalkoholowych, kończy sprzedaż swych napojów w szkołach. Od 2012 roku napoje słodzone znikną ze sprzedaży w szkołach podstawowych i średnich w 200 krajach świata.

Jak rozliczyć się z fiskusem?

1,5 miesiąca pozostało na rozliczenie się z fiskusem z ubiegłorocznych przychodów. Czy i kiedy warto rozliczyć PIT z małżonkiem? Między innymi o wspólnym rozliczeniu Rafał Wojda rozmawiał w programie "90 minut" z Łukaszem Strzelcem - menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego Ernst&Young.

Produkcja przemysłowa na plusie

W lutym produkcja przemysłowa wyniosła 9,2 procent licząc rok do roku. To więcej niż oczekiwał rynek i więcej niż w styczniu. Zdaniem ekonomistki Reiffeisen Bank Marty Petki-Zagajewskiej, kryzys był dobrym impulsem dla polskich przedsiębiorstw. Z Martą Petką Zagajewską a także Krzysztofem Raczkowskim, ekspertem branży meblarskiej i wiceprezesem Słupskiej Fabryki Mebli, rozmawialiśmy w magazynie "90 MINUT".

Udana aukcja obligacji

Mimo dużego zainteresowania polskimi obligacjami Ministerstwo Finansów nie będzie zwiększać ich podaży na rynku. Dzisiejsza aukcja obligacji zakończyła się sukcesem, zainteresowanie było pięciokrotnie większe od oferty. Podczas dwóch aukcji sprzedano w sumie papiery o wartości 3-ech miliardów 600 milionów złotych. W programie"90 Minut" rozmowa z prof. Krzysztofem Rybińskim - Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Jak zwiększyć popularność Pracowniczych Programów Emerytalnych?

Aktywa pracowniczych programów emerytalnych wzrosły w zeszłym roku o 1,39 mld zł i wynoszą prawie 5 mld zł - wynika z zestawienia Komisji Nadzoru Finansowego. Oznacza to ponad 38-proc. wzrost. O tym - czy zainteresowanie takimi programami może rosnąć - w magazynie "90 minut" z Adamem Sankowskim, prezesem Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych rozmawiał Rafał Wojda.

GUS: produkcja II 10/09 +9,2%

Lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej. W lutym wzrosła ona o 9,2 procent w ujęciu rocznym. W programie "Bilans" rozmowa z główną ekonomistką banki BPH Mają Goettig.

Czy powstanie EFW?

Europejski Fundusz Walutowy - powołanie instytucji na wzór Międzynarodowego Funduszu Walutowego zaproponowali Niemcy. Zdaniem Wiesława Szczuki - doradcy zarządu BRE Banku pomysł utworzenia Europejskiego Funduszu Walutowego jest daleki od realizacji.

Najdroższy sex w sieci znów na sprzedaż

Najbardziej pożądana witryna internetowa świata w czwartek po raz kolejny zostanie wystawiona na sprzedaż. Analitycy spodziewają się, że cena, jaką osiągnie, będzie rekordowa.

USA znowu stymulują

Senat USA uchwalił w środę ustawę o nowych posunięciach mających zachęcić pracodawców do zatrudniania pracowników i zmniejszyć bezrobocie przez publiczne inwestycje w rozbudowę infrastruktury. Zdaniem sceptyków, wzrost zatrudnienia nie będzie jednak wielki.

Trybunał na ministra z PiS

Platforma Obywatelska nie ustaje w zamiarach postawienie przed Trybunałem Stanu Wojciecha Jasińskiego, ministra skarbu w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. - Uzupełniony wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Wojciecha Jasińskiego będzie gotowy pod koniec kwietnia - powiedział Marek Stuligrosz (PO). Jasiński uważa zarzuty PO za bezzasadne.

Lecą głowy za kolejki i zadymy. Nie te, co trzeba

Kowal zawinił, a cygana powiesili - głosi przysłowie. W tym wypadku przy rozdziale unijnych dotacji zawiniła PARP, ale pracę straciły jej rzeczniczka prasowa i dyrektor zespołu informacji. Jak donosi TVN CNBC Biznes, za to, że nie wybroniły agencji przed krytyką przedsiębiorców i mediów.

Portfel RDO lekko w górę

Portfel Rynków dla Opornych powiększył się w środę o 0,05%. Zarobiliśmy 13 złotych i 79 groszy. Pan Szymon proponuje, by wzbogacić portfel RDO o spółkę Bomi. Nad zakupem zastanawiali się Rafał Hirsch i Rafał Wojda.

Wymarzony dom Polaka - pozostaje marzeniem

Stoi na działce do 1000 metrów kwadratowych pod miastem, ma powierzchnię do 200 metrów kwadratowych, piwnicę, parter, użytkowe poddasze i kosztuje pół miliona złotych - tak według raportu szybko.pl i Expandera wygląda wymarzony dom statystycznego Polaka. Niestety w większości większych miast takie marzenie jest nierealne.

Kto kontroluje gazociąg?

Polska może stracić kontrolę nad swoim odcinkiem Gazociągu Jamalskiego. Według rosyjskich mediów uzgodniony został nowy statut spółki EuRoPol Gaz. Dla Gazpromu, który obok PGNiG jest drugim dużym udziałowcem w EuRoPol Gazie sprawa zabezpieczenia swoich interesów w Polsce i Europie Zachodniej jest kluczowa. Szczególnie teraz, kiedy w Parlamencie Europejskim trwają prace nad zniesieniem zakazu reeksportu gazu, a w Polsce rusza budowa terminala LNG.

Dobre dane o produkcji

Produkcja przemysłowa na sporym plusie. W lutym wyniosła 9,2 procent licząc rok do roku. To więcej niż oczekiwał rynek i więcej niż w styczniu. Dzisiejsze dane obrazują stan polskiej gospodarki, która w czasie globalnego kryzysu broniła się całkiem dobrze. Czy już dziś należy rewidować wcześniejsze prognozy dotyczące chociażby wzrostu PKB? A jeśli tak, to w którym kierunku?

Unijna dyscyplina się chwieje

Występując w środę na forum Parlamentu Europejskiego dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn ostrzegł, że niektóre państwa mogą zaprzepaścić okazję do zreformowania światowego systemu finansowego. A Komisja Europejska skrytykowała Wielką Brytanię za niechęć do naprawy finansów państwa.

Bankomaty znikną z ulic?

W programie "Fakty Ludzie Pieniądze" walka. Walka o pieniądze - kosztem klientów. Klientów, którzy mogli płacić mniej, ale nie będą, bo nie będą mieli gdzie. O co chodzi? O bankomaty i opłaty za korzystanie z nich. Bankomaty, których nawet siedemset może zniknąć z polskich ulic. Dlaczego i czy to będzie dopiero początek.

Walczyliśmy trzy lata, żeby w końcu przyznać rację

Polska zaproponowała Unii, by roczny limit emisji CO2 przez nasze firmy wynosił 208,5 mln ton - wynika z najnowszego projektu krajowego rozdziału uprawnień do emisji CO2. Przez trzy lata Polska walczyła w Brukseli, aby nasze limity były dużo większe niż... 208,5 mln ton.

Swissmed po IV kw.

- Sytuacja NFZ wpłynęła na nasze wyniki w IV kw. - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes spółki Swissmed. Roman Walasiński dodał, że rok 2010 powinien być dla spółki rokiem na plusie.

Rzecznik PARP traci pracę

Rzecznik prasowy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości traci stanowisko. Z pracy odejdzie Monika Karwat-Bury, która z instytucją związana była od 10 lat. Wiele wskazuje na to, że ta zmiana jest konsekwencją informacji przekazywanych przez TVN CNBC o nieprawidłowościach związanych z rozdzielaniem unijnych środków. Pytanie jednak, czy to właśnie rzecznik ponosi główną odpowiedzialność za urzędnicze niedopatrzenia i czy po tej zmianie przedsiębiorcy będą mogli liczyć na to, że dotacje będą rozdawane sprawniej, lepiej i bez wątpliwości.