Najnowsze

Najnowsze

Dług już jak połowa PKB

Dług publiczny za 2009 r. wyniósł 50,7 proc. PKB - oceniają średnio ekonomiści przepytani przez "Rzeczpospolitą". Jeśli ich prognozy się sprawdzą, przekroczony zostanie pierwszy próg ostrożnościowy z ustawy o finansach publicznych.

Co odpiszesz od podatku w 2010?

Była zabawa, jest odpoczynek, zaraz zaczną się obowiązki. W 2010 r. podatek dochodowy będzie można zmniejszyć o wydatki na utrzymanie dzieci, internet, oszczędzanie w kasie mieszkaniowej, rehabilitację czy darowizny.

Ignalina wyłączona

Elektrownia jądrowa w Ignalinie została wyłączona. Produkcję energii zakończono na godzinę przed północą, co spowodowało spadek mocy litewskich elektrowni o 40 procent. Pochodząca z czasów Związku Radzieckiego siłownia została wyłączona na żądanie Brukseli.

Wall Street rok skończyła wzrostem

Wall Street zakończyła rok 2009 pierwszym rocznym postępem od dwu lat, choć czwartkowa sesja upłynęła pod znakiem spadków. Źródłem optymizmu była jednak dobra kondycja sektora technologii i nadzieja na to, że uzdrawianie gospodarki rokuje lepsze profity - pisze agencja Reutera.

Ile zarobią gwiazdy w Sylwestra?

Sylwestrowy biznes gwiazd - czyli o tym ile mogą zarobić artyści w Sylwestra. Czy można pozyskać gwiazdę na kameralną imprezę? Gdzie w takiej sytuacji zgłosić się i kto oprócz gwiazd na tym zarabia? O polskim rynku eventów mówili Mariola Berg, dyrektor Agencji artystycznej Song Studio i Paweł Kwiatkowski, prezes Stx-jamboree w rozmowie z Jolantą Kucharską w "Biznes Lunchu".

Co czeka Polskę w 2010 roku?

ING TFI oczekuje kontynuacji poprawy wzrostu gospodarczego Polski w 2010 nawet do poziomu 4-4,5% rdr. Jak może wyglądać sytuacja na rynku pracy? Jakiej inflacji możemy się spodziewać? Jak ukształtują się stopy procentowe. Złoty polski umocni się czy osłabi? Na giełdzie będą wzrosty? O tym na co warto zwrócić uwagę oceniając przyszłość polskiej gospodarki mówił Rafałowi Wojdynie w "Dniu na Rynkach” Maciej Bombol, dyrektor inwestycyjny ING Investment Management.

W co zainwestować w 2010?

W co zainwestować w 2010 roku? Obserwowane od marca na giełdzie odbicie ma szanse być kontynuowane - mówił nasz gość. Spójrzmy na rynek oczami dyrektora inwestycyjnego, jak postrzega to, co może dziać się w gospodarce. W które branże i sektory warto zaangażować pieniądze - o tym mówił Grzegorz Latało, dyrektor inwestycyjny Aviva Investors TFI w rozmowie z Rafałem Wojdą w "Dniu na Rynkach".

Perspektywy dla sektora mediowego

Cinema City okazał się biznesem, który oparł się recesji - mówił nasz gość. Jeśli chodzi o TVN, perspektywy są dobre, szczególnie, że już w II kw. 2010 rynek reklamy powinien zacząć rosnąć - dodał. Cyfrowy Polsat może mieć problemy z presją konkurencji - stwierdził. O perspektywach dla spółek sektora medialnego mówił Leszek Iwaszko, analityk KBC Securities w rozmowie z Rafałem Hirschem w "Rynkach Dnia".

Łatwiej o kredyt

Indeks dostępności kredytowej rośnie cały czas od czerwca 2009. W grudniu wzrósł do 104,29 punktów z 103,48 punktów w ubiegły miesiącu. Coraz więcej banków zmienia politykę kredytów, często to zmiany na lepsze - mówił nasz gość. Obecnie co piąty kredyt jest udzielany w ramach programu "Rodzina na swoim" - dodał. O tym jak długo obecnie trzeba czekać na udzielenie kredytu w rozmowie Marcina Kowalskiego w "Pieniądzach od Rana" z Marcinem Krasoniem, analitykiem Open Finance.

Dobry rok?

Rok w gospodarce. Właśnie mijający był znacznie lepszy niż można było się spodziewać 12 miesięcy temu. Wiele czarnych scenariuszy i obaw się nie sprawdziło. Polscy przedsiębiorcy i konsumenci dobrze poradzili sobie z globalnym kryzysem. Kondycja gospodarki jest dziś najlepsza w całej Unii Europejskiej. Najważniejsze pytanie dzisiaj dotyczy roku 2010. Optymistyczne prognozy mówią o wzroście PKB nawet powyżej 4 procent.

2010 rokiem pracownika

Rok 2010 rokiem pracownika czy pracodawcy? W 2010 można liczyć na lekki wzrost płac - mówił Piotr Sierociński. Coraz więcej ofert pojawia się m.in. w marketingu - mówił Grzegorz Turniak. Czyli o tym ile pracy będzie w nowym roku, jakie są prognozy dla rynku pracy w rozmowie Marcina Kowalskiego w "Pieniądzach od Rana" z Grzegorzem Turniakiem, prezesem BNI Polska i Piotrem Sierocińskim, dyrektorem generalnym HRK.

Kino w okularach

Z wielkimi produkcjami filmowymi, kino trójwymiarowe zyskuje na popularności. Widzowie wybierając się do kina coraz częściej zakładają okulary 3D Dolby Digital. Zdaniem prezesa Apollo Film Ryszarda Rutkowskiego przed kinem w 3D rysuję się świetlana przyszłość. Minimalny koszt instalacji 3D to 50-100 tys. euro - jest koszt jaki trzeba ponieść aby istnieć na kinowym rynku 3D mówił Piotr Zygo w rozmowie z Robertem Stankiewiczem w programie "Biznes Lunch".

Inwestować w złoto?

1350$ za uncję w 2010 roku - tak prognozuje na antenie TVN CNBC Piotr Kowalski. Obaj analitycy zgodnie twierdzili, że kurs EUR/USD jest kluczowy dla ceny złota. Na cenę złota może mieć również wpływ wielkość popytu ze strony jubilerów. Więcej na temat perspektyw opłacalności inwestycji w złoto w rozmowie Rafała Hirscha w "Rynkach Dnia" z Maciejem Bittnerem, analitykiem Wealth Solutions i Piotrem Kowalskim, analitykiem DI Investros.

Stadionu we Wrocławiu nie wybuduje Mostostal

Wrocław wypowiedział Mostostalowi Warszawie kontrakt na budowę stadionu zarzucając opóźnienia. Czy Wrocław podjął słuszną decyzję? Czy tego typu sytuacja może zdażyć się w Poznaniu? Kto powinien kontynuować prace we Wrocławiu? Zdaniem Konrada Jaskóły przetargi na prestiżowe budowy powinny być rozstrzygane nie tylko ze względu na cenę wykonania, ale także w kontekście doświadczenia, kwalifikacji takich firm do wykonywania tego typu inwestycji. Na temat sytuacji we Wrocławiu rozmawiał Robert Stanilewicz w "90 minutach" z Michałem Prymasem, pełnomocnikiem prezydenta poznania ds. Euro 2012 i Konradem Jaskółą, prezesem spółki Polimex Mostostal SA.

Japonia może stracić wiarygodność

Rating Japonii zagrożony - ostrzegają analitycy Standard & Poors. Ocena wiarygodności kredytowej tego kraju może zostać obniżona, jeśli polityka finansowa nie zostanie ustabilizowana, a dług nie zacznie być stopniowo zmniejszany.

Madoff wyzdrowiał

Bernard Madoff wrócił ze szpitala do swojej celi w zakładzie karnym - podało amerykańskie Biuro do spraw Więzień. Wcześniej ten największy skandalista finansowy naszych czasów przebywał w więziennej klinice, choć część mediów podawała, że przeniesiono go do szpitala uniwersyteckiego w Durham w Północnej Karolinie.

DGA: przychody w IV kw. będą jak w III kw.

Dla spółki DGA pod względem przychodów IV kwartał br. powinien być podobny do III kwartału - mówił nasz gość. Na temat projektu szkolenia i wspierania na rynku pracy stoczniowców, który zakończy się w połowie 2010 roku oraz o sytuacji w spółce Braster, w której DGA ma 48% głosów mówił Prezes DGA, Andrzej Głowacki w rozmowie z Rafałem Hirschem w "Rynkach Dnia".

Tani domek na Costa del Sol

Ceny nieruchomości w Hiszpanii wciąż pod kreską. W III kwartale domy w tym kraju potaniały o 7 procent licząc rok do roku i o 0,9 procent w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy.

Wrocław ma "asa w rękawie". Max Boegl zbuduje stadion?

Wrocław zrezygnował z dotychczasowego wykonawcy piłkarskiego stadionu na mistrzostwa Europy 2012. Decyzja - na 2,5 roku przed Euro 2012 - dość ryzykowna, szczególnie biorąc pod uwagę procedury przetargowe. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz ma jednak już nowego inwestora: to firma Max Boegl, która brała udział w przetargu i jako "rezerwowy" czekała na potknięcie rywala - informuje TVN24.

Wystrzałowy biznes

Polacy pokochali fajerwerki. Najbardziej oczywiście w sylwestrową noc, ale coraz częściej pojawiają się także przy okazji uroczystości związanych z urodzinami czy ślubem. Kupujemy i strzelamy sami, ale rośnie liczba osób, które decydują się na kompletną usługę wydając na nią nawet kilkanaście tysięcy złotych... Rynek pirotechnicznych usług w naszym kraju rośnie z roku na rok. Kto i ile może na tym zarobić? O tym Karolina Hytrek-Prosiecka.

Banki przyjazne firmom?

Przedsiębiorca w banku w 2010 roku. Wiele wskazuje na to, że na znaczną poprawę nie będzie można liczyć. Wciąż wiele banków będzie prowadzić ograniczoną politykę kredytową czekając na faktyczną poprawę w gospodarce. Może to oznaczać, że zmiana nastawienia w stosunku do firm może pojawić się dopiero w roku 2011. Ale są też instytucje, które już dziś zapowiadają, że mają zgromadzony kapitał specjalnie dla przedsiębiorców i uruchomią go w przyszłym roku. Cezary Królak.

Kabotaż to nie sabotaż

Od 1 stycznia przewoźnicy kolejowi w Unii Europejskiej będą musieli stawić czoła konkurencji z zagranicy na trasach międzynarodowych ale również pomiędzy stacjami krajowymi. Oznacza to, że np. pociągi Deutsche Bahn jadące z Berlina do Warszawy będą mogły dokonywać kabotażu, czyli po prostu wozić podróżnych np. z Poznania do Warszawy, co do tej pory było zabronione.

Francja ma rekordowe długi

Dług publiczny Francji osiągnął na koniec września astronomiczną wielkość 1,46 biliona euro. Biuro statystyczne INSEE podało, że stanowi już 76 proc. PKB tego kraju. To rekordowy wynik od 1995 roku, kiedy francuskie biuro statystyczne zaczęło takie obliczenia.

Za lądowanie zapłacisz tyle samo

Od stycznia na lotniskach wprowadzona zostanie jedna stawka opłaty terminalowej. Do tej pory każdy lądujący i startujący samolot musiał zapłacić lotnisku od 610 zł do 888 zł. Teraz stawka jest jedna dla wszystkich. Jest niższa, niż chciała tego Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Szaleństwo 3D

3D dziś to nie tylko kina, ale telewizory, laptopy, aparaty fotograficzne i nawet komórki. Sony zapowiedziało ostatnio, że Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, które odbędą się w 2010 roku w RPA będą transmitowane zarówno w 2D jak i 3D. Czy czas wyrzucić tradycyjny telewizor? Jak na 3D będzie się zarabiać w przyszłym roku? O tym w magazynie "Biznes Lunch" Robert Stankiewicz rozmawia z Michałem Adamczykiem, redaktorem naczelnym magazynu CHIP.

GM potarguje się jeszcze o Saaba

General Motors porzuca dzień 31 grudnia jako ostateczny termin podjęcia decyzji o losach Saaba. Jak powiedział rzecznik szwedzkiej firmy, GM wciąż rozważa oferty złożone na zakup Saaba i nadal nie wiadomo, kiedy podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie.

Postaw na WIG20

Inwestorzy Giełdy Papierów Wartościowych wreszcie się doczekali. W marcu w życie wejdzie pierwszy fundusz typu ETF (Exchange Traded Fund) oparty na składzie indeksu WIG20 - donosi TVN CNBC Biznes. Na świecie ETF-y znane są od dwudziestu lat. W listopadzie ich aktywa sięgnęły biliona dolarów.

Czy tani szampan popłynie strumieniem?

Noworoczona szampańska zabawa będzie w tym roku tańsza - przynajmniej we Francji. Jak wylicza agencja Bloomberga, po prawie 10 latach wzrostów cen, producenci szampana znad Marny w tym roku obniżają ceny tego trunku.

"Mostostal nie złoży broni"

Decyzja Wrocławia o wypowiedzeniu kontraktu firmie Mostostal Warszawa spodobała się premierowi Donaldowi Tuskowi. - Jeśli wykonawca postępuje niezgodnie z umową, są opóźnienia, to wykonawcy powinni być z roboty wyrzucani. To (...) bardzo dobra decyzja - ocenił premier na konferencji prasowej. Zdaniem analityków, Mostostal nie złoży jednak broni w walce o stadion. Zdaniem Michała Sztablera z PKO BP, sprawa skończy się w sądzie.