Najnowsze

Najnowsze

I Forrest Gump ma zrozumieć, co łyka

We wtorek weszło w życie rozporządzenie minister zdrowia w sprawie badania czytelności ulotki do leków. Teraz zanim lek trafi do aptek, a ulotka do opakowania, trzeba będzie przebadać, czy jest czytelna. Jeden z punktów rozporządzenia mówi, że uczestnikami badania czytelności ulotki mają być są osoby, "które mają trudności w rozumieniu pisemnych informacji".

Skutki globalnego kryzysu dla przemysłu motoryzacyjnego

Dziś na Europejskim Kongresie w Katowicach kolejny panel pt. "Zwycięzcy i przegrani. Skutki globalnego kryzysu dla przemysłu motoryzacyjnego". O tym w wywiadzie z prezesem Fiat Auto Poland, Enrico Pavoni, rozmawiała Katarzyna Karpa-Świderek.

Hiszpanie powoli wracają do pracy

Hiszpanie mają nieco więcej pracy. W maju liczba osób bezrobotnych spadła w Hiszpanii najszybciej od pięciu lat - o ponad 76 tysięcy. Według Eurostatu stopa bezrobocia w tym kraju w kwietniu wyniosła 19,7 procent, a to najwięcej w całej strefie euro.

Energetyczne inwestycje

Sektor energetyczny i ogromne pieniądze z nim związane. Od 10 lat mówi się o bezpieczeństwie energetycznym Polski ale nie wiele się zmienia. Gościem programu "Dzień na rynkach" był wiceprezes GDF SUEZ Energia Polska Bogdan Plich.

LNG bezpieczną przystanią?

Terminal LNG, które ma zapewnić Polsce energetyczne bezpieczeństwo, będzie gotowy w 2014. Przypomnijmy, że umożliwi on import do 5 mld m sześc. gazu rocznie drogą morska. Zdaniem prezesa Polskiego LNG Zbigniewa Rapciaka koszt budowy terminala LNG zamknie się w granicach 600-700 mln euro.

Szef Apple'a nie rozumie, czemu się zabijają w fabryce iPhonów

- Idziesz tam i faktycznie jest to fabryka, ale na Boga, mają tam restauracje, kina, szpitale i baseny - tak Steve Jobs, szef Apple'a skomentował falę samobójstw w fabryce Foxconnu, jednego ze swoich podwykonawców. Podkreślił, że w chińskich zakładach nie ma mowy o wyzysku. Władze spółki wolą jednak dmuchać na zimne i zwiększyły obiecaną pracownikom podwyżkę z 20 do 30 proc.

Dla Skarbu PKO BP jak bankomat?

Skarb Państwa łakomie spogląda na zyski PKO BP. Jak wynika ze słów ministra Aleksandra Grada, mozliwe jest, że zażąda on od banku dywidendy wyższej, niż ta proponowana przez zarząd. W myśl propozycji zarządu miałaby ona wynieść 60 groszy na akcję.

Za wcześnie na optymizm?

Za wcześnie na optymizm - wciąż nie wiadomo czy i jak kryzys się zakończy - mówił Rafał Antczak wiceprezes Deloitte w rozmowie z Mikołajem Kunicą. Według niego teraz najpoważniejszym problemem jest brak merytorycznej dyskusji o przyszłości Europy.

Kupili broń za 3,5 polskiego PKB

W ubiegłym roku świat wydal 1,53 biliona dolarów na cele wojskowe - wynika z dorocznego raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem SIPRI. To równowartość prawie 4,5 biliona zł. Dla porównania wartość polskiego PKB w 2009 roku wg GUS to niecałe 1,35 bln zł.

Kapitał na rozwój firm

Cena maksymalna akcji w ofercie publicznej firmy Tauron Polska Energia SA została ustalona na poziomie 70 groszy za sztukę - poinformowała agencja Reutera To oznacza, że oferowane akcje warte są 5 miliardów 200 milionów złotych, a cała spółka 9 miliardów 800 milionów. Tak niska cena oznacza, że na debiucie będzie można dobrze zarobić - mówi Grzegorz Pędras - prezes Secus Asset Management, który był gościem specjalnego wydania programu "Dzień na rynkach".

Kopex zbiera zamówienia

Rośnie portfel zamówień spółki Kopex SA, powiedział prezes spółki, który był gościem programu "Dzień na rynkach". W pierwszy kwartale spółka odnotowała wzrost przychodów. Widoczny jest jednak spadek rentowności w związku z restrukturyzacja, głównie w taborze. Spółka poda wyniki za drugi kwartał jeszcze w tym miesiącu, zapewni prezes Marian Kostempski.

"Fakt" ma zapłacić Kolonce za "łajdaka"

Wydawca dziennika "Fakt" ma przeprosić znanego prezentera telewizyjnego Mariusza Kolonkę i zapłacić mu 50 tysięcy złotych zadośćuczynienia m.in. za nazwanie go "łajdakiem" w artykule opisującym koniec jego związku z Weroniką Rosati - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Adwokat wydawcy zapowiada apelację

Ożywienie na rynku stali?

30 czerwca Stalexport zniknie jako marka, będzie wcielony w struktury Cognoru. Jak powiedział prezes Cognoru Krzysztof Walarowski, który był gościem specjalnego wydania programu "Dzień na rynkach" każde połączenie i konsolidacja w grupie jest korzystne dla akcjonariuszy. Dodał, że rok 2010 będzie rokiem konsolidacji dla branży stali. O kondycji Cognoru i całej branży stalowej z prezesem Walarowskim, który bierze udział w panelu poświęconym branży stalowej i dystrybucji podczas trwającego kongresu w Katowicach rozmawiał Mikołaj Kunica.

Dawali 30 miliardów dolarów. Za mało

Jedno z największych przejęć w historii sektora finansowego - odwołane. Brytyjski ubezpieczyciel Prudential wycofał się z planów zakupu azjatyckiego oddziału AIG, czyli spółki AIA. Strony transakcji nie mogły porozumieć w sprawie ostatecznej ceny.

Zima i powódź podbiją ceny?

Warzywa i owoce nawet czterokrotnie droższe niż przed rokiem. Mroźna zima i majowa powódź zaszkodziły nowalijkom już teraz obecnym na rynku. Jak na ceny wpłynęła klęska powodzi? Jak ciepło i jak długo musi być ciepło, by opóźniona wegetacja przyspieszyła, a ceny w sklepach spadły? Gościem „Pieniędzy od Rana” był Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Szlaban na plastikowy pieniądz

Banki robią porządek w kartach kredytowych. Z danych zebranych przez Bankier.pl wynika, że w pierwszym kwartale 2010 r. niektóre instytucje zamknęły nawet po kilkadziesiąt tysięcy kart. Liczba plastików w obiegu spada już drugi kwartał z rzędu.

Projekty PPP

Trzeci dzień II Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Jednym z uczestnikiem kongresu jest prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Mirończuk. Przy tej okazji postanowiliśmy go zapytać czy BGK jako bank państwowy da pieniądze na projekty partnerstwa publiczno-prywatnego. I jakie środki przeznaczone zostaną na ich finansowanie?

Ustawa dla powodzian

Jest rządowy projekt ustawy pomocy powodzianom. W ubiegłym tygodniu rząd zapewniał, że będzie się starał pomóc nie tylko osobom fizycznym i samorządom, ale także małym przedsiębiorcom, którym kataklizm odebrał majątek firmy. W programie "Pieniądze od rana" Paweł Blajer wraz z Piotrem Rogowieckim - ekspertem KPP, sprawdzali jakie wsparcie rząd zaproponuje powodzianom. Dodajmy, że TVN CNBC Biznes dotarło do projektu ustawy w tej sprawie.

Tańszy roaming?

Od pierwszego lipca zapłacimy mniej za połączenia przychodzące i smsy w roamingu na terenie Unii. W życie wchodzą nowe niższe stawki ustalone przez Komisję Europejską. Korzystniejsza niż rok temu relacja złotego do euro pozwoli na obniżenie maksymalnego limitu także w złotych. Ale dlaczego nie spadną ceny połączeń wychodzących - o to między innymi pytał Paweł Blajer gościa "Pieniędzy od rana" Marcina Cichego z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Fedak: OFE tylko dla chętnych

- Osoby, które dopiero rozpoczną pracę, będą mogły same podjąć decyzję, czy chcą oszczędzać tylko w ZUS, czy też część swoich środków przekazać do OFE - zapowiada w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" minister pracy Jolanta Fedak. To jedna z propozycji resortu w zmianach przepisów emerytalnych, które zamierza przedstawić rządowi.

Glapiński: Podwyżka stóp na przełomie roku

Jeśli jesienią zacznie wzrastać inflacja, to pod koniec tego roku lub na początku nowego Rada Polityki Pieniężnej powinna podwyższyć stopy procentowe NBP o 50 punktów bazowych - uważa członek RPP Adam Glapiński.

Rata non grata

Popularne wśród Polaków zakupy na raty mogą odejść do lamusa - wieszczy "Dziennik Gazeta Prawna". Według jej informacji, banki odrzucają nawet połowę wniosków o pożyczki klientom sieci handlowych. Jak tłumaczą - słabo na nich zarabiają, bo rosną ich straty na niespłacanych kredytach.

Słabnące euro

Osłabienie euro ciągnie w dół złotego. Jak mocno obawy o europejskie banki będą wpływać na polską walutę? Rozmowa z Jackiem Maliszewskim, głównym ekonomistą Alpha Financial Services.

Czy warto inwestować w energetykę?

Zapisy na akcje Taurona już od 9 czerwca, debiut pod koniec miesiąca. O tym czy warto inwestować w energetykę Marcin Kowalski w programie "90 MINUT" rozmawiał z Andrzejem Sikorą prezesem zarządu Instytutu Studiów Energetycznych i Arkadiuszem Krężelem szefem rady nadzorczej grupy Boryszew Impexmetal.

Korzyści podatkowe trustu

Podatkowy trust wywodzący się z anglosaskich systemów prawnych jest w Polsce jeszcze stosunkowo słabo znany. Wprawdzie takiego systemu oficjalnie nie ma w polskim prawie to Polacy i tak mogą z niego korzystać. Dla kogo będzie to korzystne rozwiązanie? Robert Stanilewicz rozmawiał o tym z Piotrem Michałem Kosmędą, radcą prawnym z LEXdirekt Widziewicz Szepietowski.

Zaległy urlop poczeka do sierpnia?

Państwowa Inspekcja Pracy proponuje wydłużenie trzymiesięcznego terminu wykorzystania zaległych urlopów do ośmiu miesięcy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Zdaniem PIP obecny nakaz wykorzystania urlopu z poprzedniego roku do końca marca obecnego, nie dość, że jest fikcją, to na dodatek niekorzystną dla pracowników.

PKO BP ma chrapkę na BZ WBK?

PKO BP chce kupić BZ WBK. Wynajął już do tej transakcji bank inwestycyjny Credit Suisse - donosi "Rzeczpospolita". Dotychczasowy właściciel, irlandzki Allied Irish Banks, czeka na oferty do końca czerwca. Wśród innych chętnych wymieniany jest francuski BNP Paribas, hiszpański Santander, a nawet rosyjski Sbierbank.

Na czym zarobią budowlańcy?

Kontrakty drogowe niewątpliwie są jednymi z najbardziej atrakcyjnych obecnie dla branży budowlanej. Eksperci ostrzegają, że po Euro 2012 i wykorzystaniu środków unijnych ta sytuacja diametralnie się zmieni. Na czym więc branża będzie zarabiała po kontraktach strukturalnych? Energetyka? A może kolejnictwo? Drugi Europejski Kongres Gospodarczy był odpowiednim miejscem do szukania odpowiedzi na te pytania. Gościem Marka Tejchmana był uczestniczący w Kongresie prezes Budimeksu, Dariusz Blocher.

Jest prospekt Taurona

Cena emisyjna papierów Taurona zostanie ustalona 22 czerwca, a debiut możliwy jest 30 czerwca – poinformowała spółka w opublikowanym prospekcie emisyjnym. Zapisy na akcje inwestorów indywidualnych odbędą się między 9 a 18 czerwca, a instytucjonalnych - w dniach 22-24 czerwca. Tauron może także wejść do indeksu WIG20. Jak przyznał w TVN CNBC Biznes prezes Giełdy Papierów Wartościowych - Ludwik Sobolewski, zmiana w indeksie jest bardzo prawdopodobna.

Oplotą nas nowe rury

Do połowy przyszłego roku Gaz-System planuje zakończyć podpisywanie umów na unijne dofinansowanie budowy gazociągów strategicznych. Dzięki tym gazociągom będzie można przesyłać więcej gazu na Dolnym Śląsku i Pomorzu - poinformowała rzeczniczka spółki Małgorzata Polkowska.