Najnowsze

Najnowsze

Euro nam się oddala

Platforma Obywatelska zrezygnuje z zapisów prezydenckiego projektu zmian w konstytucji, które miały umożliwić Polsce przyjęcie euro, jeśli nie uda się przekonać do tego PSL i PJN - zapowiada wiceszef klubu parlamentarnego PO Jarosław Gowin. W obecnym stanie prawnym przyjęcie europejskiej waluty jest sprzeczne z ustawą zasadniczą.

Kursorem pod dziecięce majtki

Niebawem komputerowy kursor sięgający pod dziecięce matki spotkasz robiąc zakupy. Taką niecodzienną formę dotarcia do rodziców, by zwrócić ich uwagę na problem zagrożeń czyhających w internecie na ich dzieci wybrała Fundacja Dzieci Niczyje.

Minister deleguje do TVP

Minister kultury wyznacza swoich przedstawicieli w radach nadzorczych mediów publicznych. Juliusz Braun będzie go reprezentował w radzie nadzorczej Telewizji Polskiej, a Stanisław Jędrzejewski - w radzie nadzorczej Polskiego Radia.

Murdoch atakuje ekrany iPadów

iPad sposobem obsługi, wyglądem - i ekspresowym wzrostem popularności - zrewolucjonizował świat gadżetów. Potencjał urządzenia zwrócił uwagę magnata mediów: Rupert Murdoch zaprasza dziś na premierę swego dziennika "The Daily" - wydawanego tylko na ekranach iPadów.

Rating Irlandii w dół

Agencja Standard & Poor's obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Dublina do A-/A-2. Perspektywa ratingu nadal jest negatywna, a to oznacza ryzyko kolejnych cięć. Kolejna rewizja ratingu Dublina ma nastąpić w kwietniu.

Umowa podpisana: Inspiro powiozą warszawiaków

Metro Warszawskie podpisało umowę z konsorcjum Siemensa i Newagu na dostawę 35 pociągów Inspiro. Kontrakt wart jest ponad miliard złotych. Pierwsze z nowych składów mają trafić do stolicy w IV kwartale 2012 r., a ostatnie - rok później. Przetarg rozstrzygnięto w październiku zeszłego roku.

Śledczy w biurach Deutsche Banku

Funkcjonariusze Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej przeszukali główną siedzibę Deutsche Banku w Moskwie. Jak ujawniono, rewizja ma związek z dochodzeniem w sprawie nadużyć przy rekonstrukcji hotelu "Moskwa" w rosyjskiej stolicy.

Electrolux: podnosimy ceny

Sprzęt AGD Electroluxa będzie droższy. Szwedzki producent takich towarów jak lodówki czy pralki zapowiedział, że podniesie ceny, by poradzić sobie z rosnącymi kosztami zakupu materiałów i surowców. Teraz analitycy spodziewają się podobnej zapowiedzi od największego rywala spółki - Whirlpoola.

Budżet 2011 z autografem Bronisława Komorowskiego

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę budżetową na 2011 rok - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Budżet przewiduje maksymalny deficyt na poziomie 40,2 mld zł. Ustawa budżetowa jest jedyną, której podpisania prezydent nie może odmówić.

KNF powącha ropy Krauzego

Komisja Nadzoru Finansowego bada sprawę komunikatu spółki Petrolinvest, po którym kurs jej akcji niemal się podwoił. We wtorek Petrolinvest podał bardzo obiecujące informacje o swych kazachskich wierceniach poszukiwawczych. KNF zamierza sprawdzić, czy nie doszło do manipulacji informacją oraz czy spółka prawidłowo wykonuje swoje obowiązki informacyjne.

Fotel prezesa PKO BP do wzięcia

PKO BP ogłasza konkurs na stanowisko prezesa banku. Obecny prezes Zbigniew Jagiełło, którego kadencja upływa 19 maja, zapowiada start w konkursie - i liczy na reelekcję całego zarządu.

Tak łapią w sieć twoje pieniądze

Internet stał się dla przestępców nowym miejscem łatwego wyłudzania pieniędzy od nieświadomych konsumentów. Wyobraźnia oszustów nie zna granic, co dokumentują przykłady zebrane przez Europejskie Centrum Konsumenckie. Przeczytaj, by uniknąć sprytnych sztuczek internetowych naciągaczy.

Będzie łatwiej sprzedać państwowe spółki

Cena wywoławcza spółek Skarbu Państwa, sprzedawanych podczas aukcji, będzie mogła być niższa od ich wartości księgowej - zakłada nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Resort skarbu jest zdania, że dzięki temu zapisowi, a także innym, które znalazły się w noweli, będzie można efektywniej prywatyzować.

Prezydent "naprawia krzywdę emerytów"

Do Sejmu trafił prezydencki projekt ustawy, mówiący o ponownym wyliczaniu emerytur tym osobom, które zdecydują się na ich zawieszenie, by kontynuować pracę. Prezydencka minister Irena Wóycicka mówiła, że projekt naprawia sytuację osób, które mogą czuć się pokrzywdzone niedawno wprowadzonymi przepisami.

Urzędnik zapłaci roczną pensją za błąd

Za błędną decyzję bądź zaniechanie rażąco naruszające prawo urzędnik poniesie karę finansową w wysokości nawet 12 jego pensji - przewiduje ustawa podpisana w poniedziałek przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Niemcy w wirze pracy

Stopa bezrobocia w Niemczech w styczniu 2011 roku, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 7,4 proc. wobec 7,5 proc. w grudniu 2010 roku - poinformował Federalny Urząd Pracy. Jest to najniższa wartość tego wskaźnika od 18 lat.

Zielona Wyspa tnie płacę minimalną

Jedno euro mniej wynosi od wtorku minimalna stawka za godzinę pracy w Irlandii. Zmniejszono ją do 7,65 euro w ramach cięć wydatków publicznych, wymuszonych redukcją deficytu finansów państwa.

Fala botoksu wymyka się spod kontroli

Ekspresowy zastrzyk z botoksu u dentysty czy dermatologa, robiony w przerwie na lunch, staje się w Polsce normą. Niestety coraz częściej nieudaną. - Sytuacja na rynku wymyka się spod kontroli, chcemy to uporządkować - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" dr Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej, które zaczęło wprowadzać pierwsze certyfikaty na tego typu usługi.

Pieniądze BP utonęły w plamie ropy

Wyciek ropy naftowej do Zatoki Meksykańskiej w ubiegłym roku mocno uderzył w BP. Brytyjski koncern naftowy był 4,9 mld dol "ma minusie" w 2010 roku. Jest to pierwsza strata BP od 1992 roku. W 2009 roku spółka miała 13,9 mld dol zysku.

Czesi nie chcą euro

Jak wynika z badań czeskiego ośrodka STEM, tylko 22 procent potomków dzielnego wojaka Szwejka chce wprowadzenia euro. Praga daty, kiedy zamieni koronę na walutę Unii Europejskiej, jeszcze nie podała. Mówi się o 2015 roku.

Rosjanie chcą Armaniego

Włoski potentat mody Giorgio Armani planuje otworzyć luksusowy hotel i spa na rosyjskim Przedkaukaziu. Lokalny gubernator Aleksander Kłoponin szukał inwestorów do realizacji projektu m.in. podczas szczytu ekonomicznego w Davos.

Kolejne dymisje na kolei

Rada nadzorcza PKP Polskie Linie Kolejowe odwołała trzech członków zarządu spółki. Stanowiska stracili: dyrektor ds. inwestycji Paweł Dziwisz, dyrektor ds. sprzedaży Zbigniew Zarychta oraz dyrektor ds. finansowych i ekonomicznych Katarzyna Janio. - Zmiany są związane z oceną działalności zarządu PKP PLK w 2010 r. - poinformował rzecznik spółki Krzysztof Łańcucki. Dziś ze stanowiska prezesa PKP Intercity odszedł także Grzegorz Mędza.

Polska ma "najbardziej inspirującą monetę świata"

Srebrna moneta 10-złotowa, wyemitowana przez NBP w 2009 r. z okazji 70. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, została uznana za najbardziej inspirującą monetę na świecie w konkursie "Coin of the Year Award" - poinformował NBP.

PKP: Centralny może stać jeszcze 15 lat

Warszawski Dworzec Centralny może działać jeszcze 15 lat, później trzeba będzie zdecydować, czy go przebudować, czy zburzyć i wybudować nowy - uważa Jacek Prześluga z zarządu PKP S.A.

Barroso obawia się o polski deficyt

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział w poniedziałek, że podziela wątpliwości komisarza UE ds. gospodarczych Ollego Rehna co do wystarczających wysiłków Polski, by do 2012 roku zbić deficyt finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB.

Kolejne biura odwołują wyjazdy do Egiptu

Polskie biura podróży odwołują organizowane przez siebie wyjazdy do Egiptu. Neckermann Polska odwołało wszystkie wyjazdy na tydzień, Triada i TUI wstrzymały wyloty do 4 lutego, Exim Tours - do końca tego tygodnia, Rainbow Tours do 13 lutego, a Itaka do końca lutego.

Żegluga na Kanale Sueskim bezpieczna

Żegluga przez Kanał Sueski nie jest zagrożona, pomimo trwających w Egipcie niepokojów społecznych - powiedział w poniedziałek agencji Reutera Neil Roberts, przedstawiciel Lloyd's Market Association. To instytucja ubezpieczając m.in. transport morski.

"Ta polityka niweluje luki rozwojowe"

- Polska jest najbardziej wyrazistym dowodem, że polityka spójności rzeczywiście niweluje luki rozwojowe, dzielące takie kraje jak Polska od najlepiej rozwiniętych państw UE - przekonywał premier Donald Tusk podczas V Forum Spójności w Brukseli, którego tematem jest przyszłość unijnych funduszy strukturalnych i spójności po 2013 roku.