Najnowsze

Najnowsze

Kleszcze długu - krajobraz po szczycie

Jest porozumienie europejskich polityków i banków w sprawie Grecji. Przywódcy strefy euro zdecydowali o redukcji greckiego długu i podniesieniu wartości funduszu ratunkowego. Banki zgodziły się natomiast na 50-procentową stratę na greckich obligacjach. O komentarz poprosiliśmy Elwira Świętochowskiego, dyrektora skarbu Rabobank Polska.

Milion w portfelu

Kolejny "Milion w portfelu". Tym razem przeanalizujemy portfel Macieja Podlaskiiego z PFG Partnerzy. Portfel zaczyna odrabiać straty, przyjrzyjmy się dlaczego.

Podniebny kłopot

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wyłączyła internetowy system powiadamiania pilotów o zmianach w polskiej przestrzeni lotniczej. Środowisko związane z lotnictwem protestuje. Mówi się o zmniejszeniu bezpieczeństwa lotów. Rozmawiamy z przedstawicielami obu stron. Naszymi gośćmi byli: Grzegorz Hlebowicz z Polskiej Żeglugi Powietrznej, Maciej Fischer, przewodniczący rady Krajowego Towarzystwa Lotniczego AOPA Poland oraz Ryszard Michalski, szef szkolenia Aeroclubu Polskiego.

Szczyt Rady Europejskiej

Jest zgoda europejskich przywódców politycznych na program dokapitalizowania europejskich banków. Rozmowa z Piotrem Ciżkowiczem, głównym ekonomistą Ernst & Young oraz prof. Adamem Nogą z Akademii im. Leona Koźmińskiego.

Zielono na giełdach. "Pożar przygaszony, ale nic więcej"

Solidne wzrosty zanotowały w czwartek przed południem europejskie giełdy. Na wartości zyskuje euro oraz m.in. złoty. Jest to prawdopodobnie efekt uzgodnień dotyczących planu ratunkowego dla strefy euro. Szczyt Rady Europejskiej zakończył się w czwartek w nocy, po ok. 10 godzinnych rozmowach.

TVN24 najczęściej cytowaną stacją

TVN24 i TVN to niekwestionowani liderzy wśród najbardziej opiniotwórczych stacji telewizyjnych we wrześniu - wynika z rankingu Instytutu Monitowania Mediów. W zestawieniu portali internetowych tvn24.pl zajęło trzecie miejsce za portalami onet.pl i gazeta.pl.

ITI i TVN negocjują tylko z Canal+

ITI Holdings SA ("Grupa ITI") poinformował w komunikacie prasowym, że "wspólnie z TVN przyznały Grupie Canal+ wyłączność na negocjacje, które mają doprowadzić do stworzenia strategicznego partnerstwa w Polsce".

Banki muszą zdobyć 106 mld euro

Unijne banki potrzebują dokapitalizowania rzędu 106,4 mld euro - ocenia Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA), po ustaleniu na szczycie w Brukseli nowych wymogów dla europejskich banków. Według EBA, polskie instytucje nie potrzebują pomocy. Najwięcej pieniędzy muszą pozyskać banki w Grecji i Hiszpanii, EBA nie wymienia Polski.

Deklarowanie entuzjazmu do euro "nieroztropne"?

- Ja uważam, że powinniśmy jak najpóźniej o tym myśleć, jeśli w ogóle - tak o polskich planach wstąpienia do strefy euro mówił w "Rozmowie Rymanowskiego" w TVN24 Jarosław Sellin (PiS). Drugi gość programu, Andrzej Halicki z PO podkreślał, że lekarstwem na kryzys nie jest separatyzm, a integracja na sztywnych zasadach.

Zmniejszyli dług Grecji o ok. 100 mld euro

Przywódcy eurolandu porozumieli się z sektorem bankowym w sprawie redukcji długu Grecji z 50 proc. stratami dla posiadaczy greckich obligacji - poinformowali dyplomaci w Brukseli, gdzie po około 10 godzinach obrad, przed 4 rano w czwartek, zakończył się szczyt strefy euro.

Ważą się losy euro. Pomogą Chiny?

Trwa szczyt przywódców strefy euro, na którym ma zostać przyjęty pakiet antykryzysowy dla eurolandu. Po zakończeniu wcześniejszego spotkania przywódców całej UE, premier Donald Tusk przedstawił program rekapitalizacji europejskich banków, który jest elementem pakietu.

Nowe inwestycje MCI Management

MCI.TechVentures, fundusz zarządzany przez MCI Management SA, inwestuje w Morele.net, polski sklep internetowy oferujący sprzęt IT. Więcej na ten temat i placach MCI Management w rozmowie z Tomaszem Czechowiczem, prezesem MCI.

FUS pod kreską

Gigantyczna piramida finansowa - tak niektórzy określają działalność Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W 2013 roku deficyt FUS-u może wynieść nawet 65 miliardów złotych. Jak finansować system ubezpieczeń? Rozmowa z Grzegorzem Byszewskim, ekspertem Pracodawców RP.

Czekając na szczyt

Rynki przed szczytem przywódców Unii Europejskiej i strefy euro. Nie oczekujcie liczb - zastrzega Bruksela. Na jakie rozwiązania liczą rynki i jakie scenariusze są najbardziej prawdopodobne? - komentuje Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers.

Zyski TPSA

Telekomunikacja Polska zaskakuje o połowę wyższym od oczekiwań zyskiem netto za trzeci kwartał. Analitycy podkreślają, że TP SA skutecznie ogranicza koszty, do tego dochodzi podpisana wczoraj umowa społeczna, w ramach której dobrowolnie będzie mogło odejść 2,3 tys. pracowników. O szczegółach finansowych planów telekomunikacyjnej spółki rozmawialiśmy z jej prezesem - Maciejem Wituckim.

Tusk wyszedł, eurogrupa obraduje dalej. Będzie "bufor dla banków"

Zakończył się szczyt 27 przywódców Unii Europejskiej w Brukseli. Dalsze rozmowy ws. przyszłości strefy euro prowadzą już tylko szefowie rządów członków strefy euro. - Przyjęliśmy zasady, dzięki którym rekapitalizacja banków będzie w naszej ocenie możliwa. Ten element porozumienia na rzecz walki z kryzysem powinien ułatwić eurogrupie prace dziś wieczorem i w przyszłości - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu.

Megaron - biznes w trudnych czasach

Prognoza zysku netto Megaronu jest zagrożona przez słaby kurs złotego. Mocne euro i wzrost kosztów transportu będą miały wpływ na przychody - mówi Piotr Sikora, prezes spółki.

Bezpieczne zbliżenie?

Bliżej bezpieczeństwa - z kartą zbliżeniową. Kart, które pozwalają na szybkie dokonywanie transakcji w naszych portfelach jest coraz więcej. Całkiem zasadne jest pytanie, czy karty zbliżeniowe gwarantują bezpieczeństwo naszych pieniędzy podobnie jak inne formy płatności? To sprawdzał Dominik Cierpioł.

Jesień detalistów odzieżowych

Sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 11,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2010 roku. Czy dane statystyczne GUS-u miały przełożenie na zwiększony ruch w sklepach? O tym w rozmowie z Boguszem Kruszyńskim, prezesem Redanu.

Ruszył szczyt. Tusk: Piekło tkwi w szczegółach

O 18.00 w Brukseli ruszył szczyt Rady Europejskiej, podczas którego szefowie państw i rządów UE mają rozmawiać o pakiecie rozwiązań antykryzysowych dla strefy euro. Po tym spotkaniu obrady kontynuować będą przywódcy eurolandu. W Brukseli jest już premier Donald Tusk.

Mniej optymizmu wśród zarządzających

Czy nadchodzi kolejne tsunami w gospodarce? Przedstawiamy wyniki VI edycji badania Business Sentiment Index. Wynika z niego, że menedżerowie są mniej optymistyczni niż wcześniej. O prognozach dotyczących przyszłości gospodarki mówi Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte Business Consulting.

Europejski szczyt szczytów, czyli recepty na całe zło

Szczyt szczytów ma zakończyć kryzys. Czego spodziewa się rynek? Czy dokapitalizowanie banków przy jednoczesnej akceptacji strat na greckich obligacjach jest receptą na całe zło? Naszym gościem jest Jacek Chwedoruk, prezes Rothschild Polska.

IV zjazd firm rodzinnych

U-rodziny w 2011 czyli IV zjazd firm rodzinnych organizowany przez Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych odbędzie się w dniach 10 – 13 listopada. Na tegoroczny zjazd przybędzie ok. 120 firm rodzinnych, które rozmawiać będą o budowaniu i finansowaniu firm rodzinnych. TVN CNBC jest patronem medialnym tej imprezy. O czym będzie mowa podczas spotkania mówi prof. Andrzej Blikle, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych.

Zapisać firmę w spadku

Testamenty dotyczące właścicieli firm po nowemu. Jak wygląda nowa procedura związana z zapisem windykacyjnym – gdzie się udać, jakie trzeba mieć dokumenty, ile to kosztuje? Co zrobić w przypadku, kiedy mamy już spisany testament? Naszym gościem jest Leszek Zabielski, rejent, członek Krajowej Rady Notarialnej.

Zielone światło dla większej pożyczki. "Ryzyko do przyjęcia"

- Ryzyko, związane z planowanym wzmocnieniem funduszu stabilizacji euro EFSF jest do przyjęcia dla Niemiec - oceniła w środę w Bundestagu niemiecka kanclerz Angela Merkel. Zielone światło dla zwiększenia zdolności pożyczkowej EFSF dał już Merkel Bundestag.

Informacja o decyzjach urzędowych do rąk własnych?

Listonosz zawsze dzwoni dwa razy, ale najważniejsze… czy się dodzwoni. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku orzekł, że „Organ podatkowy nie może twierdzić, że jego decyzja została doręczona podatnikowi, jeżeli nie potrafi wykazać, iż poczta zawiadomiła adresata o nadejściu tej decyzji i miejscu, gdzie można je odebrać.” Jak powinniśmy być skutecznie powiadamiani o decyzjach urzędowych mówi mec. Ireneusz Krawczyk, radca prawny z kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Podatek od imprez integracyjnych

Sąd wydał wyrok w sprawie imprez integracyjnych. Stwierdzono, że nie ma obowiązku pobierania podatku, jeżeli nie da się ustalić kto ile zjadł i wypił i z jakich atrakcji skorzystał. Naszym gościem jest Małgorzata Samborska, starszy menedżer w firmie  Doradztwo Podatkowe Grant Thornton.

Polacy na zakupach

Wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce przyspiesza zamiast hamować. We wrześniu handel urósł szybciej od prognoz - o 11,4% w skali roku wobec 11,3% w sierpniu. Więcej na ten temat w rozmowie z Adamem Czerniakiem ekonomistą Invest Banku, oraz z Tomaszem Kiewiszem, członkiem zarządu ds. personalnych sieci Real.

Ubezpieczenia: Firma po wypadku właściciela

Zabezpieczenie przed szkodą. Widz pisze do nas: „Mój przyjaciel miał wypadek samochodowy, szczęśliwie udało mu się przeżyć, jednak przez parę miesięcy jego stan był ciężki i nie było z nim prawie żadnego kontaktu. Żona chorego po wypadku nie miała głowy do interesowania się domowymi finansami, więc po pewnym czasie zaczęła otrzymywać upomnienia z banku o braku spłat rat kredytu, który zaciągnęli kilka miesięcy wcześniej. Jego niedokończone sprawy zawodowe były tym bardziej uciążliwe, gdyż dotyczyły spraw zupełnie jej obcych. Chciałem poradzić się Państwa, co można zrobić w takich nieprzewidzianych sytuacjach.” Radzimy widzowi razem z dr. Marcinem S. Tofelem, adwokatem w kancelarii Salans.

Brytyjski eurosceptycyzm

Nie będzie referendum w sprawie ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - Izba Gmin odrzuciła wniosek konserwatywnych eurosceptyków. Na ile Brytyjczycy faktycznie mają dość Unii Europejskiej, czy mieliby prawną możliwość wyjścia z unii i ile kosztowałby taki ruch?- o tym, prosto z Londynu, mówi Beata Binek, prawnik w kancelarii CMS Cameron McKenna.