Najnowsze

Najnowsze

Rynki zawiedzione konferencją Draghiego

Szef EBC nie ogłosił rozszerzenia programu skupu obligacji. Wydłużył za to do trzech lat awaryjne pożyczki dla banków. Według ekonomisty Kredyt Banku Adama Czerniaka to tylko plaster na ranę, a nie zapobieganie przyczynom kryzysu w strefie euro.

Czas na radykalne rozwiązania?

Ambasador RP przy OECD wierzy, że szczyt Unii Europejskiej przyniesie skuteczne rozwiązanie kryzysu strefy euro. Paweł Wojciechowski przekonuje, że jednorazowe działanie o dużej skali jest lepsze dla europejskich gospodarek niż małe kroki.

Nieformalne spotkanie Francja-Niemcy-Wielka Brytania bez kompromisu

O godz. 19.30 kolacją roboczą rozpoczął się formalnie dwudniowy szczyt przywódców 27 państw Unii Europejskiej. Główny temat obrad to znalezienie odpowiedzi na kryzys zadłużenia w strefie euro. Nieformalny kierunek zmian mają wytyczać propozycje Francji i Niemiec zakładające przede wszystkim głębszą integrację i większą kontrolę Brukseli nad finansami poszczególnych państw. Nie są to jednak zmiany akceptowalne przez wszystkich.

Stopy bez zmian

Ekonomiści nie pomylili się. Rada Polityki Pieniężniej zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniła stóp procentowych. Więcej o tym w rozmowie z Jakubem Borowski, głównym ekonomistą Kredyt Banku.

Obama: Europa nie jest jakimś biednym krajem

Barack Obama ponownie wyraził zaniepokojenie przedłużaniem się kryzysu w strefie euro i wezwał przywódców unijnych do jego szybkiego przezwyciężenia. W krótkim wystąpieniu dla prasy prezydent USA powiedział, że Europa jest wystarczająco bogatym kontynentem, by dać sobie radę z kryzysem.

ABW w Orlenie

Wiceprezes Orlenu ds. petrochemii i dwóch dyrektorów w tej spółce zatrzymanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wraz z nimi na polecenie prokuratury apelacyjnej w Warszawie zatrzymano biznesmena z okolic Płocka. Dyrektorom w paliwowym koncernie postawiono zarzuty nadużycia zaufania. O tym w rozmowie z Robertem Gwiazdowskim, Centrum im. A. Smitha

Grecy wypłacają euro z banków. Boją się

- Grecy wycofują pieniądze ze swych kont z obawy, że przez kryzys w eurolandzie wróci ich stara waluta drachma, zmniejszając wartość zgromadzonych na kontach środków - poinformował bank centralny Grecji. W ciągu dwóch ostatnich lat zarówno firmy jak i osoby prywatne wycofały z kont w greckich bankach blisko 62 mld euro, z czego 14 mld euro tylko we wrześniu i październiku bieżącego roku - wynika z danych banku.

Giełdy i euro mocno w dół, bo nie będzie drukowania kasy

Europejski Bank Centrlany nie zamierza gasić kryzysu dodrukowywaniem pieniędzy. I choć szef EBC Mario Draghi wpisał się tym w ustalenia Angeli Merkel i Nicolasa Sarkozy'ego, to rozczarował rynki, które liczyły na zapowiedź interwencji. Po tej informacji giełdy i euro zaczęły tracić. Dostało się też złotemu. Zgodnie z oczekiwaniami EBC obniżył stopy procentowe o 25 pb i zapowiedział, że pomoże bankom w podnoszeniu płynności.

"MFW będzie uczestniczył w wysiłkach strefy euro"

- Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) będzie uczestniczył w wysiłkach strefy euro w kryzysie zadłużenia - powiedziała jego szefowa Christine Lagarde dziennikarzom w Brukseli. I dodała: - Jest bardzo dużo pracy do wykonania, musi być ona skoordynowana, musi być skuteczna.

Tusk: potrzebny konkretny plan działania, a nie puste deklaracje

- Europejczycy czekają na konkretny plan działania, a nie puste deklaracje o jedności i entuzjastyczne deklaracje o postępie - mówił premier Donald Tusk w Marsylii przed szczytem przywódców państw UE. Tusk przekonywał, że pokonać kryzys można tylko poprzez metody wspólnotowe i wzmocnienie wszystkich 27 państw Unii. Przed godziną 19 premier dotarł już do Brukseli na szczyt przywódców państw Unii.

Podwyżka emerytury taka sama dla każdego

- Od 1 marca 2012 roku będzie kwotowa waloryzacja emerytur i rent - poinformował wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior. Nie podał jednak wielkości tej kwoty. Dodał jedynie, że w tej chwili w resorcie trwają prace nad projektem odpowiedniej ustawy. Zapowiedziane w expose premiera Donalda Tuska rozwiązanie ma wspomóc w czasie kryzysu głównie osoby z najniższymi świadczeniami, choć są wątpliwości co do jego konstytucyjności.

"Polski gaz może zmienić cały rynek UE"

- Polski gaz niekonwencjonalny ma potencjał, by zmienić sytuację Polski. Ma też potencjał, by zmienić cały rynek gazowy UE na dziesiątki lat - ocenił główny ekonomista Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Faith Birol.

W Europie już myślą, jak wskrzesić stare waluty

- Niektóre europejskie banki centralne przygotowują plany ratunkowe na wypadek rozpadu eurolandu lub wyjścia ich krajów ze strefy euro i rozważają drukowanie własnych banknotów - pisze dziennik "Wall Street Journal". Powołując się na źródła bliskie sprawie, gazeta wymienia banki w Irlandii i Czarnogórze zastanawiają się nad tym, jak wskrzesić waluty, które nie były wykorzystywane od kiedy w styczniu 2002 roku euro weszło do obiegu.

Cameron: Nie zawaham się zawetować traktatu

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zapowiedział, że jeśli nowy traktat dla 27 państw Unii Europejskiej, który miałby być receptą na kryzys zadłużenia w strefie euro, nie będzie chronił interesów brytyjskich, to nie zawaha się go zawetować.

STOPY BEZ ZMIAN

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła głównej stopy procentowej. Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku liczy na to, że kolejnym ruchem RPP będzie obniżka stóp.

STOPY BEZ ZMIAN

RPP pozostawiła główną stopę procentową na poziomie 4,5 proc. Zdaniem Moniki Kurtek, głównej ekonomistki Banku Pocztowego, Rada nie ma przestrzeni do obniżek stóp.

INWESTUJEMY NA CATALYST

Ryzyko inwestycyjne na rynku Catalyst. Kamil Gemra ze StockWatch radzi, by inwestować raczej w spółki, które są na głównym rynku.

Podatek od prezentów

Świąteczne prezenty dla kontrahenta, a obowiązki podatkowe. Rozmowa z mec. Arkadiuszem Gerwelem, z kancelarii Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy.

STOPY W EUROPIE W DÓŁ

EBC obniżył główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do poziomu 1 proc. Sama obniżka była przewidywana przez rynek, teraz oczekujemy na słowa Mario Draghiego - mówi Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska.

Waluty po decyzji EBC

W którym kierunku podąży kurs EUR/USD po decyzji Europejskiego Banku Centralnego? O swoich oczekiwaniach mówi Jarosław Klepacki, dyrektor działu gospodarki pieniężnej DMK Alpha.

Pieniądze na start

Masz pomysł w głowie, ale brakuje Ci środków na jego realizację? Tu z pomocą przychodzą Anioły Biznesu. Rozmowa z Wojciechem Zbrógiem, Śląska Sieć Aniołów Biznesu SILBAN.

Problematyczne ułatwienia

Widz pisze do nas, że nie może ubiegać się o dotację w ramach działania 8.1 czyli na tzw. e-biznes, bo nie posiada numeru wypisu z ewidencji. Wszystko przez to, że urzędy nie wydają od lipca wydrukowanych wypisów. Jak rozwiązać ten problem? Rozmowa z Błażejem Czajkowskim, starszym konsultantem Accreo Taxand.

Auto zastępcze

Według UOKiK każdemu właścicielowi auta poszkodowanemu w wypadku należy się zwrot kosztów za wynajem samochodu zastępczego. Właściciel pojazdu nie musi udowadniać, że auto jest mu niezbędne do pracy. Takie stanowisko podzielił też Sąd Najwyższy. Jak te orzeczenia wyglądają w praktyce w przypadku samochodów służbowych? Rozmowa z Beatą Pogorzelską, doradcą zarządu MAK Investment.

Szczyt Rady Europejskiej

Ważą się losy strefy euro. Ekonomiści liczą skutki różnych wariantów dotyczących Unii. Mówi się, że możliwe jest opuszczenie strefy euro przez niektóre państwa. Rozmowa z Pawłem Kowalskim, ekspertem prawa międzynarodowego Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Deklaracja Praw Podatnika

Podpisujemy Deklarację Praw Podatnika – dokument, który wskazuje, jak powinno być tworzone dobre prawo podatkowe. Ukonstytuowana w maju nie stanowi jednak obowiązującego prawa, dlatego jutro rusza ogólnopolska akcja zbiórki podpisów pod Deklaracją, która ma zostać przedstawiona w Sejmie jako projekt ustawy. Rozmowa z koordynatorką akcji zbierania podpisów Beatą Chanowską-Dymlang.

Wulkaniczy pył nie zamknie więcej nieba?

Chmury wulkanicznego pyłu, paraliżujące ruch lotniczy, mogą już niedługo przestać być postrachem przewoźników i pasażerów. Linie lotnicze easyJet i Norweski Instytut Badań nad Ruchem Lotniczym wymyśliły urządzenie pozwalającemu pilotowi rozpoznać namierzyć i wyminąć chmurę. EasyJet zapowiada, że podzieli się tym wynalazkiem z innymi przewoźnikami.

"Ryzyko rozpadu Europy nigdy nie było tak wielkie"

Groźba rozpadu Europy nigdy nie była tak wielka jak obecnie - przestrzegł podczas spotkania szefów państw i rządów z Europejskiej Partii Ludowej w Marsylii prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Francuz dodał, że Europejczycy mają tylko kilka tygodni na podjęcie decyzji, mających na celu wyjście z kryzysu. - Jeśli w piątek na zakończenie szczytu nie będzie porozumienia, to nie będzie już drugiej szansy - ostrzegł.

Szczyt niepewności

Rynki w napięciu czekają na ustalenia szczytu unijnego - nadal nie jest jasne, jak może wyglądać finansowanie pomocy dla zagrożonych państw. Gościem Marcina Kowalskiego był prof. Jan Czekaj, były członek RPP.

Europa gotowa na przełom

Przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim prof. Danuta Huebner przekonuje, że unijni politycy dojrzeli już do przełomowych decyzji ws. kryzysu w strefie euro. Jej zdaniem unijni politycy powinni pozwolić EBC na skup obligacji na rynku pierwotnym.