Do tego stanowiska przymierzany był przez Warszawę Jan Krzysztof Bielecki, ale to Brytyjczyk Suma Chakrabarti został nowym prezesem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
Chakrabarti został wybrany na następcę Niemca Thomasa Mirowa, który był poprzednim szefem banku i ubiegał się o reelekcję.
Kadencja Chakrabartiego potrwa cztery lata. Nowy prezes EBOiR-u jest wysokim funkcjonariuszem (stałym sekretarzem) brytyjskiego ministerstwa sprawiedliwości.
Polski kandydat - zgłoszony przez NBP - Jan Krzysztof Bielecki, były premier, obecnie szef Rady Gospodarczej przy premierze, pracował już w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, w latach 1993-2003 był w nim przedstawicielem Polski.
Lekka pociecha
Jako osłodę Polska może potraktować to, iż prezes NBP Marek Belka został przewodniczącym komitetu sterującego drugiej Inicjatywy Wiedeńskiej (Wiedeń 2.0), funkcjonującej w ramach EBOiR. Do jego zadań będzie należało ustalanie porządku obrad i przewodniczenie obradom.
Wypowiadając się w Londynie na seminarium EBOiR-u zorganizowanym w ramach dorocznych obrad banku, Belka mówił o "wysokiej asymetrii interesów" między zachodnimi grupami bankowymi działającymi w nowych państwach UE a tymi krajami w kontekście obecnego kryzysu w eurostrefie i problemów zachodnioeuropejskich banków. Ostrzegł, że "fiasko rozwiązania trudności w duchu współpracy i zrozumienia może zagrozić integracji sektora finansowego UE".
- Wiedeń 2.0 to próba wyprzedzającego złagodzenia takich napięć w stosunkach banków zachodnioeuropejskich i rynków rozwijających się, w których działają - dodał.
Czym jest EBOiR?
Celem utworzonego w 1991 roku EBOiR jest wspieranie przemian gospodarczych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej (w tym b. ZSRR) oraz Azji Centralnej, w tym Mongolii oraz Turcji. Stąd bank udziela kredytów i gwarancji, prowadzi inwestycje kapitałowe i współpracę techniczną. Warunkiem pomocy jest demokracja i poszanowanie praw człowieka w tych krajach. Bank udziela kredytów podmiotom prywatnym, a także rządom m.in. na budowę infrastruktury, restrukturyzację sektorów gospodarczych i przekształceń własnościowych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia