Najnowsze

Najnowsze

Węgry – najlepsze w Europie do kupna nieruchomości. Polska 11.

Najlepszy kraj do kupna nieruchomości w Europie to Węgry – uważa prestiżowy portal Global Property Guide. Na Węgrzech najszybciej można zarobić na nieruchomości i ponieść najniższe koszty podczas transakcji, poza tym prawo sprzyja robieniu inwestycji. Polska uplasowała się na 11. miejscu. Doceniono w naszym kraju silną gospodarkę, ale za największą wadę uznano zbyt wysoki podatek.

Kleszcze długu

Banki w UE muszą podnieść wskaźnik adekwatności kapitałowej z 5 proc. do 9 proc. Co się stanie w kredytami? Rozmowa z Wiesławem Rozłuckim, doradcą strategicznym Rothschild Polska i prof. Andrzejem Sławińskim, dyr. generalnym Biura Ekonomicznego NBP.

Kleszcze Długu

Europejskie banki muszą podnieść kapitał Tier 1 i odpisać na straty połowę greckich obligacji. O konsekwencjach decyzji Rady Europejskiej, mówi Wojciech Kwaśniak, z-ca przewodniczącego KNF.

Rynki po szczycie

Solidne wzrosty na rynkach po udanym szczycie Rady Europejskiej. Patryk Jabłonowski, zarządzający Deka Investment spodziewa się, że euforia będzie krótkotrwała.

Nadzieja na rynkach

TVN CNBC patronuje raportowi PAN "Gospodarka Polski - prognozy i opinie". Rozmowa z Jerzym Mycielskim z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN.

100 mld dol. od Chin? "Na razie nie ma negocjacji"

Szef Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) Klaus Regling oświadczył, że nie oczekuje by podczas wizyty w Pekinie osiągnął porozumienie z władzami Chin w sprawie zaangażowania tego kraju w fundusz ratunkowy dla państw strefy euro.

Urzędnicy bez "trzynastek"?

Rada Służby Cywilnej postuluje likwidację trzynastek i innych stałych dodatków do pensji. Uważa też, że wynagrodzenie pracowników administracji publicznej powinno zależeć od efektywności i jakości ich pracy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Kupisz hamburgera, zareklamują Ci dietę

Visa i Mastercard chcą, by informacje o transakcjach klientów trafiały do firm reklamowych, które następnie będą mogły przesyłać im wybrane oferty przez internet - pisze "The Wall Street Journal".

Kupujemy mieszkanie w USA

Czy warto kupić nieruchomość w USA? Jak wygląda stopa zwrotu z zakupu domu na Florydzie w porównaniu z zakupem mieszkania np. w Warszawie? Na te pytania odpowiada Bartosz Turek z Home Broker.

Kleszcze długu - krajobraz po szczycie

Krajobraz po szczycie. Złoty zyskał wobec euro 1,1% od środowego zamknięcia. Jak w dłuższym trendzie będzie zachowywała się polska waluta? O opinię spytaliśmy Jarosława Kosatego, eksperta rynku walutowego PKO BP.

Obawy przed chińską pomocą

- Czy można sobie wyobrazić, że Chiny przyjdą strefie euro na pomoc, nie żądając nic w zamian? - pytają retorycznie politycy francuskiej lewicy. O wsparcie dla chwiejącej się strefy euro prosił już prezydent Francji Nicolas Sarkozy, dziś ma to robić szef Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej Klaus Regling, ale eksperci ostrzegają, że my, Europejczycy, nie mamy co liczyć na bezinteresowne wsparcie ze strony Państwa Środka. Część z nich w ogóle wątpi w to, że Chińczycy będą chcieli zaryzykować i pomóc euro.

Sarkozy: Uniknęliśmy globalnej katastrofy

Gdyby nie decyzje szefów państw strefy euro w nocy ze środy na czwartek "to w katastrofie pogrążyłaby się nie tylko Europa, ale cały świat" - powiedział prezydent Francji Nicolas Sarkozy w czwartkowym wywiadzie dla francuskich telewizji. Sarkozy mówił też o tym, że przyjęcie Grecji do eurogrupy było błędem oraz że trzeba będzie zrewidować w dół prognozy wzrostu dla Francji.

Jest dokapitalizowanie banków

W Brukseli bez fajerwerków, ale jest krok w stronę walki z kryzysem. Premier Donald Tusk, po zakończeniu szczytu przywódców Unii Europejskiej w Brukseli, oznajmił, że jest porozumienie ws. podniesienia kapitałów banków w Unii Europejskiej. Więcej o tym w rozmowie z Ignacym Morawskim, ekonomistą Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

Krakchemia - biznes w trudnych czasach

Niepewność na rynkach, także surowcowych, utrudnia biznes Krakchemii. Przez wysoki kurs euro i wahania cen ropy naftowej spadają marże spółki. Z powodu sytuacji na rynkach, właściciel 50% akcji Krakchemii, czyli giełdowa Alma, zawiesiła plany sprzedaży swoich udziałów. O planach spółki i perspektywach branż,y na antenie TVN CNBC, mówił Andrzej Zdebski, prezes Krakchemii.

Merkel z prezydentem Rosji otworzą Nord Stream

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Francji Francois Fillon otworzą 8 listopada w Lubminie, w Niemczech, Gazociąg Północny (Nord Stream) między Rosją a Europą Zachodnią - poinformował w czwartek francuski rząd.

Rozpędzona Ameryka

Amerykańska gospodarka nabiera rumieńców. Według wstępnego odczytu, w trzecim kwartale PKB Stanów Zjednoczonych urósł o 2 i pół procent wobec 1,3 procent w drugim kwartale. O komentarz poprosiliśmy Mariusza Staniszewskiego, prezesa Noble Funds TFI.

Kleszcze długu - krajobraz po szczycie

„Gospodarka Polski – prognozy i opinie. Kryzys euro w polskiej perspektywie.” Jakie wnioski z europejskiego szczytu płyną dla naszej gospodarki? Czy polskie firmy powinny już zaciskać pasa i inaczej konstruować budżety na kolejny rok? O opinię spytaliśmy Ryszarda Petru, przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

XIV Kongres Kadry

„Zarządzanie kadrami w modelu wczesnego ostrzegania przed kryzysem finansowym w firmie” i „Kluczowe wyzwania HR wobec globalnych zmian.” – to tylko niektóre z tematów podejmowanych podczas Kongresu Kadry, który rusza 7 listopada. W jaki sposób działy kadr w firmach patrzą na zbliżające się spowolnienie? Co można zmienić w strategii HR firmie? Spytaliśmy Błażeja Pianowskiego, menedżera projektu Nowoczesna Firma, organizator Kongresu Kadry.

Przyjmowanie reklamacji

Nauka na błędach. Skargi i reklamacje od klientów możemy przekuć w … nasz sukces. Przede wszystkim musimy szybko rozwiązywać zgłaszane do nas problemy i wyciągać z nich wnioski na przyszłość. Warto też zadbać o to, by osoba, która bezpośrednio kontaktuje się z klientem, była właściwie przeszkolona. Kontynuujemy temat. Gościem programu Blajer Mówi: Biznes była Ewa Opolska, trener Ernst & Young Academy of Business.

Strategie darmowych produktów

Darmowe zagrożenie. Część dużych firm – zwłaszcza tych działających w branży nowych technologii wprowadza darmowe produkty, czy usługi, żeby zlojalizować klientów. Kiedy taka darmowa oferta zagraża Twojemu produktowi, a kiedy możesz pozwolić sobie na zignorowanie działań konkurencji? „Jak konkurować z darmowymi ofertami” – o tym, w październikowym numerze Harvard Business Review Polska. Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Łukasz Świerżewski, z-ca red. Naczelnego HBRP.

Kleszcze długu - krajobraz po szczycie

Jest porozumienie w sprawie przyszłości strefy euro. Banki odpiszą na straty 100 miliardów długu Grecji, a EFSF zostanie zwielokrotniony do biliona euro. Jak zachowują się pary walutowe po decyzjach środowego szczytu? Spytaliśmy Marka Wołosa, członka zarządu TMS Brokers.

Firma w spadku - po nowemu

Spółka w spadku. Widzowie pytają nas o szczegóły dotyczące nowych zasad zapisu windykacyjnego – wyjaśniamy wątpliwości wspólnie z mecenasem Markiem Bednarczykiem, Kancelaria Adwokacka Bednarczyk, Sokołowski.

Bezpieczne zbliżenie kart

W portfelach Polaków jest już ponad 7,5 miliona kart zbliżeniowych. Na rynku pojawiły się też firmy straszące kieszonkowcami XXI wieku - którzy kradną dane z kart. Czy są powody by się ich obawiać? Czy bank bez naszej zgody może zmienić nam kartę na zbliżeniową? Jak będzie rozwijała się branża płatności mobilnych? Rozmowa z Haliną Kochalską, analitykiem Open Finance i Szymonem Kuchciakiem, specjalistą ds. płatności mobilnych Deutsche Bank Polska.

Barroso: Komisarz Rehn będzie zarządzał euro

Kompetencje unijnego komisarza ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehna będą rozszerzone o zarządzanie euro - zapowiedział w czwartek w Strasburgu przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Wróblewski nowym naczelnym "Rz"

Tomasz Wróblewski został nowym redaktorem naczelnym "Rzeczpospolitej". Zastąpił na tym stanowisku Pawła Lisickiego. Wróblewski był do tej pory wiceprezesem Presspubliki odpowiedzialnym za sprawy wydawnicze. Wcześniej był m.in. redaktorem naczelnym "Dziennika Gazety Prawnej".

Kleszcze długu - krajobraz po szczycie

Grecja - do połowy - bankrutem. Banki, które mają greckie papiery dłużne, zgodziły się umorzyć połowę ich wartości - a to znaczy, że darują Atenom około stu miliardów euro. Ten poprawiony, drugi program pomocowy dla Aten ma wejść w życie najpóźniej na początku przyszłego roku. Czy wystarczy żeby Grecja "stanęła na nogi"? O opinię poprosiliśmy Cezarego Smorszczewskiego, wiceprezesa Alior Bank.

Biznes globalny - zarobić na Playstation Vita

Notowany na NewConnect Bloober Team chce się podłączyć pod zapowiadany sukces najnowszej konsoli Sony – PlayStation Vita (debiut w Japonii 17 XII). Bloober Team wyda grę „Assault Armies” na tę konsolę. W ciągu pół roku od premiery chce sprzedać w Japonii co najmniej 100-150 tysięcy kopii gry. Gościem programu Dzień na Rynkach był Piotr Babieno, prezes Bloober Team.

Kleszcze Długu - krajobraz po szczycie

Nadzieja ma kolor zielony. Rynki z ulgą przyjęły porozumienie przywódców eurolandu. Akcje drożeją, rentowności obligacji spadają. Czy ustalenia szczytu Rady Europejskiej są dobre dla polskiej gospodarki? Instytut Nauk Ekonomicznych PAN prognozuje, że wzrost PKB Polski wyniesie ok. 2,9% w przyszłym roku. Profesor Cezary Wójcik z SGH i Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN nie wyklucza, że prognoza może zostać zrewidowana w dół, bo w obecnej sytuacji trudno znaleźć optymistyczne czynniki dla wzrostu gospodarczego w Polsce.

Nowy szef KNF

Komisja Nadzoru Finansowego z nowym szefem - Andrzej Jakubiak przejął tę funkcję od Stanisława Kluzy. Rada Europejska nakazała bankom stworzenie buforu kapitałowego 9-ciu procent całości swoich kapitałów po odliczeniu od niego rynkowej wartości obligacji państwowych. Nowy szef Komisji Nadzoru Finansowego powiedział w TVN CNBC, że większość banków w Polsce już spełnia ten nowy wymóg.