Najnowsze

Najnowsze

Dziecko i firma - składki matek

Składki przedsiębiorczych matek do umorzenia. 1 sierpnia mija termin, w jakim kobiety mogą skorzystać z abolicji obejmującej nieopłacone składki na Fundusz Pracy. Dotyczy to matek, które w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r., przebywały na urlopie wychowawczym i prowadziły działalność. Jak wnioskować o umorzenie tych składek? Co z pozostałymi? Spytaliśmy Wojciecha Andrusiewicza z ZUS-u.

Metryki w urzędach

Sejm na ostatnim posiedzeniu znowelizował kodeks postępowania administracyjnego i ordynację podatkową. Wprowadza ona obowiązek zbierania informacji o wszystkich urzędnikach, którzy brali udział w wydaniu decyzji. Może to pozwolić przedsiębiorcy szybciej wyegzekwować odpowiedzialność wobec konkretnych osób. Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Wojciech Kozłowski, partner w Kancelarii Salans.

Spowiedź Murdocha

Medialne imperium Ruperta Murdocha drży w posadach. Prezes spółki News Corporation  zeznawał  brytyjskiej Izbie Gmin - parlamentarzyści wypytywali go o rzekomą aferę podsłuchową. Skandal sprawił, że kapitalizacja giełdowa News Corporation od 5-go lipca spadła o 8 miliardów dolarów. O tych, i innych biznesowych konotacjach problemów News Corporation rozmawialiśmy z Michaelem Dembińskim z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.

Produkcja przemysłowa

Produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła zaledwie o 2 proc., podczas gdy rynek spodziewał się wzrostu o 5,6 proc. Na takie dane wpłynęła m.in. liczba wolnych dni w czerwcu, uważa Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawcy RP.

Banki zapłacą za Grecję?

Czwartkowy szczyt państw strefy euro - i szczyt emocji na rynkach. W roli głównej pomoc dla Grecji, ale jeszcze ważniejsze - to konkretne rozwiązanie problemu selektywnego bankructwa. O możliwych rozwiązaniach i bankach, które mają uczestniczyć w greckiej pomocy rozmawialiśmy z Maciejem Stańczukiem, prezesem Polskiego Banku Przedsiębiorczości

Debata prezydencka

TVN CNBC jest patronem debaty prezydenckiej ACCA dot. przyszłości gospodarki Polski i Europy. To największa międzynarodowa organizacja zrzeszająca finansistów. Rozmowa z Krzysztofem Wantołą, prezesem TFI PZU.

PRODUKCJA SPOWOLNIŁA W VI

Słabe dane z polskiej gospodarki. Produkcja przemysłowa znacznie poniżej oczekiwań. Czy to oznacza, że "zielona wyspa" blaknie w oczach, a przede wszystkim co to oznacza dla portfeli Polaków? O tym rozmawialiśmy z Moniką Kurtek, główną ekonomistką Banku Pocztowego

FLEET HOLDINGS JEDZIE NA GPW

Kierują flotą ponad 22 tysięcy samochodów z których korzystają polscy przedsiębiorcy. I chcą ją nadal powiększać - miedzy innymi dzięki pieniądzom pozyskanym z giełdy. Na przełomie sierpnia i września Fleet Holdings zadebiutuje na warszawskiej giełdzie. Gościem Rynków Dnia był Jakub Kizielewicz, członek zarządu Fleet Holdings

Słabe dane o produkcji

Fatalne dane o produkcji przemysłowej w VI – wzrosła ona o 2% w skali roku, trzykrotnie wolniej od oczekiwań. Tymczasem wciąż szybko rosną ceny producentów - o 5,6%. Według ekonomistów jesienią – czyli w nowym sezonie - firmy przeniosą swoje wyższe koszty na klientów. Czy przy takim niewielkim wzroście produkcji pozwolą sobie na wzięcie choćby części wyższych kosztów na siebie?  Co inflacja w połączeniu ze słabnącą kondycją producentów oznacza dla firm? Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był prof. Marek Ratajczak, Akademia Ekonomiczna w Poznaniu.

Jest ożywienie, czy go nie ma?

Jest ożywienie w deweloperce, czy go nie ma? Deweloperzy przekonują, że jest, dane GUS nie do końca to potwierdzają, choć każdy może wyciągać z danych różne wnioski. Liczba oddanych mieszkań w czerwcu spadła o 3,7% rok do roku, ale wzrosła o 4,3% w ujęciu miesięcznym. Gościem programu Dzień na Rynkach był Paweł Grząbka, prezes pośredniczącej w obrocie nieruchomościami CEE Property Group.

Vistula oczami Erste

Popyt się odradza, także w segmencie dóbr z wyższej półki. Tak analitycy Erste postrzegają branżę odzieżową i jubilerską. Ich zdaniem na większej skłonności do wydawania pieniędzy na ubrania i biżuterię skorzysta Vistula. Erste podniosło rekomendację dla spółki do „kupuj” ze „sprzedaj”, jedną akcję Vistuli wycenia na 2 złote. Mikołaj Kunica rozmawiał z autorką rekomendacji - Bianką Madej, analitykiem Erste Securities.

IPO z przeszkodami

Niepewna sytuacja na rynkach finansowych studzi zapał inwestorów i giełdowe plany spółek. Valinor i Vioil przesunęły ofertę publiczną, Presco ustaliło cenę w ofercie znacznie poniżej widełek z prospektu. Optymizmu wciąż nie traci Obszar Rynków Kapitałowych BZ WBK, który w drugim półroczu planuje przeprowadzić co najmniej 5 IPO. Gościem programu Dzień na Rynkach był Tomasz Ciborowski, dyrektor departamentu IPO i nowych emisji obszaru rynków kapitałowych BZ WBK.

Inwestycja w gaz

Pieniądze potrzebne od zaraz – na inwestycje między innymi w infrastrukturę dla dystrybucji gazu. CP Energia chce pozyskać kapitał na realizację swoich planów z emisji akcji serii K z prawem poboru. Oferta publiczna obejmie do 50 milionów akcji, cena nominalna za akcję to 1 złoty. Gościem programu Dzień na Rynkach był Mariusz Caliński, prezes CP Energia.

Słabe dane o produkcji

Co z tą produkcją? GUS podał, że wzrost produkcji wyniósł w ubiegłym miesiącu 2%, to trzy razy mniej niż prognozował rynek i cztery razy mniej niż miesiąc wcześniej. Eksperci tłumaczą to między innymi pogorszeniem perspektyw rozwoju w niemieckim przemyśle. O opinię spytaliśmy Arkadiusza Krężela, prezesa RB Impexmetalu, który opowiedział także o planach swojej spółki.

Drogie surowce - jeszcze droższe?

Surowce biją kolejne rekordy. Uncja złota kosztuje 1600 dolarów, w ciągu tygodnia podrożała o ponad 3%. Cenom metali szlachetnych sprzyja kryzys. Z kolei miedź w ostatnich trzech tygodniach zdrożała o 3%. O rynku surowcowym Katarzyna Karpa-Świderek rozmawiała z Pawłem Kordalą z X-Trade Brokers.

Koniec sezonu - koniec embarga

Rosja zapowiada zniesienie od 20 lipca embarga na import warzyw z Polski. Informację potwierdził nam wiceminister rolnictwa Jarosław Wojtowicz, który negocjował ze strony Polski zniesienie embarga zastrzegając, że otrzymał ją nie bezpośrednio od Rosjan, ale kanałami dyplomatycznymi. Gościem programu Pieniądze od Rana był Jarosław Wojtowicz.

Koniec embarga - koniec sezonu

Nawet o 60 procent spadły obroty firm zajmujących się dystrybucją i transportem owoców i warzyw - szacuje stowarzyszenie dystrybutorów "Unia Owocowa". To efekt obowiązującego od półtora miesiąca rosyjskiego embarga. Gościem TVN CNBC była Jolanta Kazimierska ze Stowarzyszenia Dystrybutorów Owoców i Warzyw "Unia Owocowa".

Agresywna konkurencja

Co zrobić, gdy konkurencja rozpowszechnia nieprawdziwe informacje o naszej firmie? Czy lepiej atakować ją środkami prawnymi, czy też zmienić swoją ofertę? O tym w programie "Blajer mówi: Biznes" mówiła Ewa Opolska, trener Ernst & Young Academy of Business.

Milion w portfelu K. Kołaczyńskiego

Portfel głównego stratega inwestycyjnego BZ WBK Private Banku stracił już blisko 4%. Gość TVN CNBC nie zmienia jednak jego składu i wierzy, że da on jeszcze zarobić.

Hamuje dynamika produkcji

Zaskakująco słaby wzrost produkcji przemysłowej w Polsce. W czerwcu okazała się tylko o 2% wyższa, niż przed rokiem. To częściowo efekt bardzo wysokiej bazy w czerwcu rok temu - ale także zdecydowanie słabiej rosnącego eksportu - mówi Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK.

WDM z NewConnect na GPW

Jedna z pierwszych spółek, które zadebiutowały na NewConnect przenosi się na główny parkiet warszawskiej giełdy. Jej prezes Wojciech Gudaszewski w dzień debiutu na GPW mówi w TVN CNBC o zagranicznych planach Domu Maklerskiego WDM.

Frank dał nieco odetchnąć

We wtorek za szwajcarskiego franka trzeba było zapłacić ok. 3,47 zł - o cztery grosze mniej niż w poniedziałek. Zdaniem analityków, osłabienie waluty Szwajcarów, to efekt informacji, że na czwartkowym spotkaniu eurogrupy może dojść do wypracowania pakietu pomocowego dla Grecji.

Ostrożność w zagranicznych transakcjach

Kryzys na rynku długu w strefie euro może być czynnikiem ryzyka dla przedsiębiorców z Polski, którzy chcą działać poza granicami kraju. W praktyce największe problemy mogą pojawić się w kontaktach biznesowych z zagranicznymi firmami, które finansują się na kredyt. Czy polskie firmy powinny powstrzymywać się z inwestycjami za granicą? O to Paweł Blajer pytał Macieja Richtera, partnera zarządzającego w Grant Thornton Frąckowiak obecnego na konferencji prezydenckiej ACCA.

Skarga Covec odrzucona

Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła skargę chińskiego konsorcjum Covec na Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Dyrekcja chce udzielić zamówienia z wolnej ręki na dokończenie po Covec dwóch odcinków A2 Stryków - Konotopa - poinformowała rzeczniczka KIO Agnieszka Trojanowska.

Unia beszta Polskę za  tele-ociąganie

Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciw 20 krajom UE, w tym Polsce, w związku z opóźnieniami we wdrażaniu unijnych przepisów telekomunikacyjnych. Wiceminister infrastruktury Magdaleny Gaj zapewnia, że nowe przepisy powinny wejść w życie w Polsce do końca roku.

Niemcy kupią dodatkowy gaz z Rosji? "Zdecyduje cena"

- Niemcy będą przejściowo potrzebować więcej gazu w związku z planowaną rezygnacją z energii atomowej - przyznała niemiecka kanclerz Angela Merkel na konferencji prasowej po niemiecko-rosyjskich konsultacjach międzyrządowych w Hanowerze. Zastrzegła, że o tym, czy Niemcy kupią dodatkowy gaz z Rosji zdecyduje przede wszystkim cena. Dziennik "Kommiersant" napisał dziś, że prezydent Dmitrij Miedwiediew na spotkaniu z kanclerz Niemiec "podniesie kwestię możliwej budowy trzeciej nitki Gazociągu Północnego".

Stal w cenie

Mamy dobre czasy dla producentów stali - przekonuje prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej w Katowicach Romuald Talarek. Według gościa "Dnia na Rynkach" przy wzroście PKB na poziomie 4% w ujęciu rocznym zużycie stali będzie rosło w tempie 10%.

PiS: rząd kłamie ws. rolnictwa

Prawo i Sprawiedliwość zarzuca rządowi PO-PSL kłamstwa w sprawie unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. Według posłów PiS, premier Donald Tusk i minister rolnictwa Marek Sawicki tylko udają, że walczą o wyrównanie dopłat dla polskich rolników. - Jako posłowie nie usłyszeliśmy żadnych konkretnych informacji, a wręcz byliśmy wprowadzani w błąd - ocenił piątkowe wystąpienie w Sejmie ministra rolnictwa Marka Sawickiego Krzysztof Jurgiel z PiS.

Rola Polski - uspokajanie strefy euro

- Polska może uspokajać nastroje towarzyszące debacie nad rozwiązaniem problemów strefy euro - to jeden z głosów podczas odbywającej się w Warszawie debaty organizowanej przez Acca. Taki pogląd podczas dyskusji, a także w TVN CNBC przedstawiał Antoni Reczek, prezes PricewaterhouseCoopers Polska.

Prezydencja reform

W Warszawie odbywa się debata poświęcona polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Jej uczestnicy będą m.in. zastanawiali się, jaki powinien być udział Polski w reformie Wspólnoty. O najważniejszych punktach debaty mówiła w "Dniu na Rynkach" Ilona Weiss, prezydent Acca Polska i wiceprezes giełdowej spółki Sygnity.