Najlepsza uczelnia świata jest w Kalifornii. Polska na końcu listy

California Institute of Technology zdobył w tym roku 95,5 punktówmateriały prasowe

Mała prywatna uczelnia z Pasadeny - California Institute of Technology, która ma zaledwie 2,2 tys. studentów, ale za to jej absolwenci zdobyli 32 nagrody Nobla - wygrała w rankingu najlepszych uczelni na świecie. Drugi raz z rzędu pokonała takie legendy, jak Oxford, Harvard i Cambridge. Dwie polskie uczelnie, które znalazły się w rankingu, zamykają listę w ostatniej 400.

- Zawsze staramy się zatrudniać wyjątkowych wykładowców i przyjmować nadzwyczajnych studentów. Ten miks wraz z ważnymi zagadnieniami naukowymi, do których ich motywujemy, owocuje nie tylko nagrodami dla uczelni, ale odkryciami, które zmieniają bieg historii - Jean-Lou Chameau, prezes California Institute of Technology (Caltech) tak opisał receptę na sukces, jaki jego uczelnia odniosła w najnowszym rankingu brytyjskiego magazynu "Times Higher Education".

Pismo po raz 10. opublikowało zestawienie najlepszych światowych uczelni wyższych, biorąc pod uwagę 700 czołowych placówek z 72 krajów, w tym z Polski. Caltech nie tylko wygrał drugi raz z rzędu, ale jeszcze poprawił swój wynik - uzyskał 95,5 punktów na 100 możliwych, gdy tymczasem w ubiegłym roku przyznano mu 94,8 punktów.

Mało studentów, dużo Nobli

Co złożyło się na tak wysoką notę małej prywatnej uczelni z Pasadeny? Placówka wygrała niemal we wszystkich 13. kryteriach, które brano pod uwagę - m.in. reputacja naukowa szkoły, ocena absolwentów przez ich pracodawców, stosunek liczby pracowników do liczby studentów, liczbę zatrudnionych zagranicznych wykładowców czy studentów z innych krajów, a także późniejsze kariery absolwentów.

Ranking, w przeciwieństwie do innych, stawia przede wszystkim na reputację, a nie na zarobki. Dlatego wartość mierzona jest m.in. ilością cytowanych wypowiedzi i publikacji naukowych przez innych badaczy - w tym celu agencja Reuters m.in. przeczesuje 6 milionów artykułów w czasopismach naukowych na całym świecie.

Co jest siłą najlepszej uczelni świata w sezonie 2012-13? Ma zaledwie 2,2 tys. studentów, ale za to jej absolwenci zdobyli 32 nagrody Nobla. Największy nacisk kładzie się tam na matematykę, astronomię, nauki przyrodnicze i techniczne (m.in. związane z przemysłem komputerowym). Uczelnia, którą założono w 1891 roku jako liceum zawodowe, od 1934 roku należy do stowarzyszenia amerykańskich uniwersytetów. Ponadto, administruje i zarządza Laboratorium Napędu Odrzutowego, głównym centrum badań kosmicznych NASA.

Caltech przyciąga najlepszych studentów i wykładowców w USA. Wśród jej absolwentów jest wiele tuzów Doliny Krzemowej, założycieli takich gigantów, jak Compaq, Intel, Fairchild Semiconductor i innych. Na tej uczelni doktorat zrobił także późniejszy premier Libii Mustafa A.G. Abushagur, a także szef NASA James Fletcher.

Legenda i pozycja Caltech jest tak duża, że jak podaje "Times Higher Education", obecnie trwają już zapisy studentów na 2030 rok.

Najlepszą reputację ma Harvard

Drugim miejscem w rankingu podzieliły się dwa kraje: Wielka Brytania i jej Uniwersytet Oksfordzki, który wśród absolwentów ma 15 premierów Wielkiej Brytanii, papieża i wiele głów państw (w tym Billa Clintona), oraz USA ze Stanfordem, który skończyło wilu prezesów firm - od Google i Yahoo po Apple i Nike.

Harvard, ubiegłoroczny wicemistrz, zajął czwarte miejsce. Do czołowej piątki dostały się także inne amerykańskie ośrodki - Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Princeton University.

Co ciekawe, w osobnym rankingu oceniającym tylko opinię, jaką uczelnie cieszą się w środowisku naukowym, wygrał Uniwersytet Harvarda, który zdobył 100 punktów. Dużą estymą cieszą się również MIT, Cambridge, Stanford, Berkeley i Oksford.

Najlepsi Amerykanie, słabi Polacy

Ranking najlepszych uczelni świata zdominowały amerykańskie szkoły - zajęły 76 miejsc wśród najlepszych 200. Z USA konkurować mogła tylko Wielka Brytania – ma drugie miejsce z 31 uczelniami w pierwszej 200-tce i trzema w 10-tce najlepszych. Potem jest Holandia (12 uczelni) i Niemcy (11). Natomiast w osobnym zestawieniu wśród uczelni z Azji, gdzie zanotowano największy rozwój (głównie w Chinach i na Tajwanie), wygrał Uniwersytet Tokijski. W porównaniu do innych krajów azjatyckich, Japonia ma największą liczbę uniwersytetów w pierwszej dwusetce.

Jak na tym tle wypadła Polska? Wzięto pod uwagę tylko dwie uczelnie - Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. Obie uplasowały się na szarym końcu - w ostatniej 400. Krakowska szkoła zajęła 369. miejsce, a warszawska trzecie od końca. I lepsza jest jedynie od japońskiego Waseda Univesity i uczelni w amerykańskim Wyoming.

Pełną listę rankingu i ilość punktów można zobaczyć na stronie "Times Higher Education".

Czołówka rankingu 400. najlepszych uczelni świata:

1. California Institute of Technology, USA 2. University of Oxford, Wielka Brytania 2. Stanford University, USA 4. Harvard University, USA 5. Massachusetts Institute of Technology, USA 6. Princeton University, USA 7. University of Cambridge, Wielka Brytania 8. Imperial College London, Wielka Brytania 9. University of California, Berkeley, USA 10. University of Chicago, USA 11. Yale University, USA 12. ETH Zürich – Swiss Federal Institute of Technology Zürich, Szwajcaria 13. University of California, Los Angeles, USA 14. Columbia University, USA 15. University of Pennsylvania, USA 16. Johns Hopkins University, USA 17. University College London, Wielka Brytania 18. Cornell University, USA 19. Northwestern University, USA 20. University of Michigan, USA

Autor: Agnieszka Kowalska//kdj / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości

Warszawska giełda w poniedziałek notuje spadki. WIG20 traci ponad 1 procent. Jak oceniają analitycy, zachowanie giełdy spowodowane jest między innymi wynikiem pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.

Czerwień na GPW. Spadają wszystkie główne indeksy

Czerwień na GPW. Spadają wszystkie główne indeksy

Źródło:
PAP

W poniedziałek złoty lekko osłabił się w reakcji na wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce. W kolejnych dniach możliwa jest dalsza deprecjacja - wskazują w porannych raportach ekonomiści.

Złoty reaguje na wyniki wyborów

Złoty reaguje na wyniki wyborów

Źródło:
PAP

Od marca 2024 do marca 2025 roku z rejestru podatkowego urzędy skarbowe wykreśliły prawie 132,5 tysiąca firm. Aż 9,3 tysiąca dlatego, że nie można było się z nimi w żaden sposób skontaktować. Co ciekawe, jak informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna", ewidentnych oszustów nakryto stosunkowo mało.

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

Źródło:
PAP

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego.

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP