Najnowsze

Najnowsze

Przedwyborcze obiecanki cacanki

Kto zyska, a kto może stracić - czyli analiza przedwyborczych obietnic. Centrum Analiz Ekonomicznych przygotowało raport na temat obietnic kandydujących partii. Więcej o tym w rozmowie z dr. Michałem Myckiem, dyrektorem Fundacji CenEA

Europa w kleszczach długu

Odzyskać wiarygodność rynków i zapobiegać problemom z długiem w przyszłości - takie cele stawia sobie teraz przede wszystkim Unia Europejska. W ich realizacji ma pomóc przyjęty dziś zestaw regulacji zwany sześciopakiem, a także planowane wprowadzenie podatku bankowego. Więcej na temat gospodarczych problemów Europy w rozmowie z profesorem Andrzejem Sławińskim, dyrektorem Instytutu Ekonomicznego NBP

Zmiany w budżecie na przyszły rok

Budżet na 2012 rok przyjęty przez rząd, ale o przyjętych w nim założeniach wielu ekonomistów mówi: nie do przyjęcia. Co budzi wątpliwości - między innymi rynek pracy. Rząd zakłada, że stopa bezrobocia w przyszłym roku będzie kształtowała się w okolicach 10%. Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie z Dominiką Staniewicz, ekspertem BCC.

Budżet nadziei?

Budżet na przyszły rok, wyprodukowany przez kończący kadencję rząd - przyjmowany będzie już po wyborach. Na ile dzisiejsza wizja ma szanse się spełnić już za kilka miesięcy? Rozmowa z Jarosławem Janeckim, głównym ekonomistą Societe Generale Polska.

Bezpieczne surowce?

Czasy niepewności na rynkach finansowych skłaniają do szukania coraz to nowszych bezpiecznych przystani. Czy takim mianem można wciąż określić surowce? Rozmowa z analitykiem X-Trade Brokers, Pawłem Kordalą.

Milion w portfelu

Milion w portfelu, czyli wirtualne inwestowanie miliona złotych. Wraz z Radosławem Cholewińskim zarządzającym TRIGON TFI sprawdzaliśmy stopy zwrotu.

CO DAJE ZAROBIĆ?

Opcje na indeks WIG20 i kontrakty na waluty dają zarobić. W sieprniu kiedy na rynku była ogromna zmienność zanotowano na GPW rekordowe obroty na opcjach na indeks blue chip. Duża zmienność pozwala zarobić bardzo dużo, ale wiąże się ogromnym ryzykiem. Poradnik inwestora w ramach drogi do milionów. Rozmawialiśmy z Robertem Raszczykiem z DN BZ WBK.

DECYZJA NSA

NSA podważył wyrok sądu pierwszej instancji pozwalający podatnikowi na odliczanie strat z funduszy razem ze stratami z obrotu akcjami. Podatnik dostał niekorzystną interpretację podatkową, którą zaskarżył. Sąd pierwszej instancji przyznał mu rację. NSA zdemolował ten wyrok, decyzja NSA jest prawomocna. Z mecenasem Andrzejem Taudulem partnerem w kancelarii PACZUSKI&TAUDUL rozmawialiśmy w Godzinie dla Pieniędzy.

SPÓŁKI KTÓRE ODWOŁAŁY DEBIUTY

Wittchen, Work Service, Kolporter, Fleet Holdings, to spółki o stabilnej pozycji rynkowej, niezłych przychodach, ale przez zmienność na rynku wycofały oferty, z różnych powodów. Nie było chętnych na akcje, albo pieniądze z oferty mogły być za małe. Kiedy wróci czas na IPO i kiedy szokować portfele? Rozmawialiśmy z Marcinem Mierzwą- DM ALIOR BANK.

TESTAMENT DO REJESTRU

Notariusze uruchamiają centralny rejestr testamentów, co ma uprościć procedury spadkowe. Dotychczas nie można było w Polsce zarejestrować nigdzie testamentu. Można go było sporządzić notarialnie, choć moc sprawcza takiego dokumentu jest identyczna jak spisanego ręcznie i trzymanego w szufladzie. Podobne rejestry działają w 18 państwach Unii Europejskiej, w tym 13 w formie elektronicznej. Rozmowa z Lechem Borzemskim, prezesem Krajowej Rady Notarialnej.

JAK SKONSTRUOWAĆ ZWYCIĘZKI MODEL BIZNESOWY?

W jaki sposób stworzyć taki model, który pozwoli nam przekuć pomysł na biznes w sprawnie funkcjonujące przedsiębiorstwo. Przeanalizujemy model, jakim kierował się Impost tworząc swoją firmę. W programie Blajer mówi: Biznes rozmawialiśmy z Łukaszem Świerżewskim, zastępcą red. Naczelnego HBRP.

PRACOWNIK TYMCZASOWY

Fiat zmniejsza zatrudnienie o 435 osób w wyniku spadku zamówień z rynków zagranicznych. Przedstawiciele fabryki podają, że są to pracownicy agencji pracy tymczasowej. Natomiast w Warszawie protestują pracownicy sieci Carrefour, którzy twierdzą, że pracodawca wprowadza oszczędności i zastępuje pracowników ze stałymi umowami – ludźmi z agencji pracy tymczasowej. Jakie są różnice między etatem, a zatrudnieniem przez agencję? Z Katarzyną Dulewicz, koordynatorem Departamentu Prawa Pracy w Polsce, CMS Cameron McKenna, rozmawiał Paweł Blajer. 

POLAK MNIEJ CHĘTNIEJ POZA DOMEM

Jak wynika z badania firmy Ipsos „Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków” w 2011 roku o 6 procent spadła liczba osób, które deklarują jedzenie posiłków w restauracjach, u rodziny, czy w budkach w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ponad połowa badanych deklaruje, że nigdy nie zamawia gotowych posiłków do domu. Jakie wnioski płyną z tego badania dla osób, które myślą o własnym biznesie gastronomicznym? Rozmowa z Andrzejem Anterszlakiem, kierownikiem zespołu badań ilościowych Ipsos.

ARBITRAŻ LEPSZY NIŻ SĄD

Postępowania arbitrażowe może być tańsze i szybsze. Pozwala np. szybciej otrzymać płatność. Jak formalnie przygotować umowę, aby w przypadku sporu z kontrahentem działo postępowanie arbitrażowe a nie sądowe? Europejskie Forum Nowych Idei w Sopocie. W programie Blajer mówi: Biznes rozmawialiśmy z Beatą Gessel-Kalinowską vel Kalisz, prezesem Sądu Arbitrażowego przy Lewiatanie.

WSPARCIE NA DEBIUT

Zakończyła się druga edycji konkursu „Capital Express”. Spółki, które miały ciekawy pomysł na biznes i atrakcyjny model biznesu otrzymają wsparcie w wejściu na GPW lub NewConnect. Projekt realizuje Agencja Rozwoju Lokalnego w Jaworznie. TVN CNBC jest patronem medialnym wydarzenia. Kto został laureatem konkursu i co przekonało jury właśnie do tych projektów? Rozmowa z Leszkiem Rychlewskim, z BIB Seed Capital SA oraz Michałem Łaską z Droppy.

Ukraina do Europy

Ukraina coraz bliżej Europy. Jeszcze w październiku obie strony mają zakończyć negocjacje w sprawie powołania wspólnej strefy wolnego handlu. Umowa ta jest częścią szerszej umowy stowarzyszeniowej pomiędzy Ukrainą a Unią. Rozmowa z ekspertem BCC, doktorem Jerzym Kwiecińskim.

Cyfrowy wzrost

Na technologicznym rynku aż wrze od premier. Dziś Amazon ma pokazać światu nowy tablet, który ma być tańszą konkurencją dla iPada. Za tydzień we wtorek Apple ma zaprezentować już 5-tą odsłonę iPhone'a. Czy sektor technologiczny będzie lokomotywą światowego wzrostu? Rozmowa z Johnem Biggsem, z portalu Techcrunch.

TROIKA WRACA DO GRECJI

Inspektorzy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego mają w czwartek wrócić do Aten. Zagraniczni pożyczkodawcy przerwali kontrolę greckich finansów na początku września. Grecja czeka na zielone światło na wypłatę 6-tej trańszy z pierwszego programu pomocowego. Mowa o 8-miu miliardach euro. Tymczasem Parlament Europejski przegłosował w środę tzw. „sześciopak”, który ma pozwolić na trzymanie w ryzach deficytów i długów publicznych. Czy ten pakiet ustaw pozwoli na uniknięcie dzisiejszych scenariuszy nadmiernego zadłużenia Grecji, czy Włoch? Paweł Blajer Rozmawiał z Konradem Soszyńskim, ekonomistą BGŻ.

BUNDESTAG W NATARCIU

Waga Niemiec w strefie euro. Waga głosowania zmian w EFSF w Bundestagu dla rynków. Naszym gościem w Dniu na Rynkach był Hubert Janiszewski, wiceprzewodniczący RN DEUTSCHE BANK POLSKA

Kierownica po prawej. Bruksela pozywa

Komisja Europejska pozwie Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z brakiem możliwości rejestracji w Polsce aut z kierownicą po prawej stronie, produkowanych z myślą o ruchu lewostronnym.

"Bruksela pokazuje Rosji zęby"

Komisja Europejska rzuca wyzwanie rosyjskiemu gazowemu monpoliście - tak rosyjskie gazety interpretują kontrole, które w spółkach współpracujących i zależnych od Gazpromu dokonuję brukselscy urzędnicy. "Bruksela pokazuje Rosji zęby", piszą "Moskowskije Nowosti".

Zakładamy przydomową elektrociepłownię?

Przydomowe elektrociepłownie - czy jest to kierunek, w którym zmierza świat? Czy takie rozwiązanie się opłaca? Czy mogą być alternatywą dla atomu? Rozmawiamy z prof. Krzysztofem Żmijewskim, Sekretarzem Generalnym Społecznej Rady Narodowego Planu Redukcji Emisji.

Jak odwrócić spadki?

Spadki, spadki, spadki. Jak je odwrócić? Czy może lepiej przeczekać? Jeśli dane potwierdzą, że wchodzimy w recesję w Stanach Zjednoczonych, spadki będą jeszcze większe mówi ekonomista Marek Zuber.

Mex Polska zadebiutuje mimo wszystko

Mex Polska powiększa grupę. Restauracji przybywa. Firma prognozuje także wzrost przychodów. spółka chce zadebiutować na giełdzie. Czy to  nie jest zły moment rozmawiamy z prezesem firmy Pawłem Kowalewski.

Niemcy na ratunek eurostrefie

Niemiecki Bundestag zaakceptował wzmocnienie funduszu ratunkowego dla eurolandu (EFSF). Za ustawą opowiedziała się zarówno większość chadecko-liberalnej koalicji, jak i opozycyjni socjaldemokraci i Zieloni.

KLESZCZE DŁUGU

Obserwując zachowanie cen w szczególności EURO/DOLAR, można powiedzieć, że to co dzieje się w Bundestagu ma bardzo duże znaczenie. O komentarz, do wydarzeń w Niemczech poprosiliśmy Jarosława Klepackiego dyrektora działa gospodarki pieniężnej DMK APLHA

BAKALLAND WCHODZI W SOJĘ

Bakalie to nie wszystko. Bakalland widzi siebie jako znaczącego gracza na rynku produktów sojowych. Rozmawialiśmy z Marianem Owerko, prezesem BAKALLAND, w Dniu na Rynkach.

URLOP ZE SŁABYM ZŁOTYM

Słaby złoty, mocne euro, droższe wycieczki i brak last minutę? Przychody RAINBOW TOURS wzrosły w pierwszym półroczu o 50%. Z Grzegorzem Baszczynskim, prezesem RAINBOW TOURS w Dniu na Rynkach rozmawiał Mikołaj Kunica.

Wstrząsy na rynkach finansowych

Czasy niepewności, zarówno na rynkach finansowych, jak i w gospodarkach i na salonach politycznych. Nie tylko w Europie, ale i w Stanach Zjednoczonych, w Azji. Sytuacja jest bardzo poważna mówi prezes BFG. Jerzy Pruski dodaje, że jest jednak lepiej niż w 2008 roku. Zapytamy dlaczego i co nas jeszcze może czekać.

iTunes zaczął zalewać Polskę muzyką

W czwartek od rana można kupować w Polsce muzykę w kultowym sklepie iTunes firmy Apple. Jedna piosenka kosztuje od 69 eurocentów do ponad jednego euro, a płyta - od kilku do kilkunastu euro.