Najnowsze

Najnowsze

Luksusowe prezenty

Luksusowe prezenty od Św. Mikołaja. Jak zabłysnąć na święta, radzi Arkadiusz Likus z vitkAc Wolf Bracka.

NIERUCHOMOŚCI W MNIEJSZYCH MIASTACH

Czy małe miejscowości są atrakcyjne inwestycyjnie? Raport o cenach nieruchomości komentuje Olimpia Bronowicka z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Bliżej nacjonalizacji banków?

Co ewentualne upaństwowienie banków mogłoby oznaczać dla polskich klientów? Rozmowa z Adamem Świrskim, dyrektorem zarządzającym Deutsche Bank Polska.

URE nie zgadza się na duże podwyżki cen prądu

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk nie zgadza się na proponowane przez spółki energetyczne wysokości podwyżek cen prądu dla odbiorców indywidualnych w 2012 r. Spółki chciały podwyżki od 6,4 do 10,6 proc.

"Polska i Węgry mogą dołączyć do twardego jądra UE"

Niemcy i Francja są zdeterminowane, by umocnić eurogrupę nawet za cenę pozostawienia na uboczu peryferii UE - pisze we wtorek francuski dziennik "Le Figaro". Według gazety, Polska i Węgry mogłyby jednak dołączyć do "twardego jądra" Unii Europejskiej, skupionego wokół eurolandu.

Cruze wyjedzie z Gliwic?

Jeżeli General Motors zdecyduje się na produkcję chevroletów w europejskich fabrykach, jeden z modeli - cruze - mógłby powstawać w Gliwicach, twierdzą związkowcy z gliwickiej fabryki Opla. Związki dostały już zapewnienie, że w zakładzie nie będzie zwolnień.

Jak nowe mieszkanie, to dwa pokoje z kuchnią

Polacy najchętniej kupują dwupokojowe mieszkania o małym metrażu, bo są dość tanie i zarazem wygodniejsze niż kawalerki - wynika z badań serwisu oferty.net i danych agencji nieruchomości Emmerson.

Strefa euro na plusie

Słaby wzrost gospodarczy w strefie euro. W trzecim kwartale gospodarki 17 państw unii walutowej urosły o 1,4% rok do roku i zaledwie o 0,2% w ujęciu kwartalnym. To dane zgodne z pierwszym, wstępnym odczytem sprzed trzech tygodni. Według głównego ekonomisty banku Societe Generale, Jarosława Janeckiego, tak płaska dynamika może spowodować, że w kolejnych kwartałach zobaczymy kurczenie się PKB eurolandu.

Niemiecka lokomotywa przyspiesza

Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w październiku o 5,2 proc. miesiąc do miesiąca, a rok do roku wzrosły o 5,4 proc. - podał dziś niemiecki resort gospodarki. To dane znacznie lepsze od oczekiwań analityków.

"Wolę Europę dwóch prędkości niż Europę, która się wali"

- Strefa euro przetrwa, ale nie jest nie do pomyślenia, że jej skład ulegnie zmianie. Nie mówię, że jakieś kraje mają ją opuścić, ale można sobie wyobrazić, że z przyczyn politycznych niektóre z nich się na to ostatecznie zdecydują - powiedział prezes NBP Marek Belka w wywiadzie dla belgijskiego dziennika ekonomicznego "L'Echo",.

Kłopoty euro zagrożeniem dla polskiego budżetu

Największym zagrożeniem dla przyjętej w projekcie budżetu na 2012 r. prognozy wzrostu PKB o 2,5 proc. jest sytuacja w strefie euro - wynika z uzasadnienia do projektu budżetu skierowanego na dzisiejsze posiedzenie rządu, do którego dotarła PAP.

Eurotour Geithnera

Amerykański sekretarz skarbu Timothy Geithner przyjeżdża dziś do Europy. Do końca tygodnia odwiedzi Niemcy, Francję i Włochy. Będzie apelował o to, aby przywódcy państw strefy euro i EBC opracowali wykonalny plan stabilizujący finanse państw najmocniej pogrążonych w kryzysie długu. Gościem Roberta Stankiewicza o poranku był Roman Rewald, Amerykańska Izba Handlowa w Polsce.

Groźba S&P "przesadzona i niesprawiedliwa"

Decyzja agencji ratingowej Standard&Poor's, która zagroziła obniżeniem oceny wiarygodności kredytowej 15 krajów euro, jest "przesadzona i niesprawiedliwa" - ocenił szef eurogrupy Jean-Claude Juncker. Z kolei Angela Merkel podkreśliła, że "agencje ratingowe działają na własną odpowiedzialność".

Gospodarka eurolandu jeszcze urosła

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro wzrósł w trzecim kwartale o 0,2 proc. kwartał do kwartału, po wzroście w drugim kwartale o 0,2 proc. - poinformował Eurostat w drugim wyliczeniu.

Stypendia dla przedsiębiorczych

5 tysięcy złotych na rozwój własnych zainteresowań lub na start biznesu mogą otrzymać osoby w ramach programu fundacji Absolvent.pl. Jedno ze stypendiów ufundowała też telewizja TVN. W jaki sposób ubiegać się o wsparcie? Katarzyna Godlewska, fundacja Absolvent.pl + live Kraków: Weronika Suchodolska, laureatka I edycji programu Stypendium z Wyboru

Nazwa do zmiany

Spółka farmaceutyczna PGF zmienia nazwę na Pelion. Za chwilę Gastel Żurawie zmienią się w Herkulesa. Świetnie znany i kojarzony Cersanit będzie teraz nosił nazwę Rovese. Kolastyna została Miraculum. W jakich sytuacjach firmy powinny rozważyć zmianę nazwy. Kiedy taka zmiana może zaszkodzić bardziej niż pomóc. Dlaczego znane brandy decydują się na taki krok? Bartłomiej Serafiński, partner zarządzający Touch Ideas

Standard&Poor's mocniejsza niż Merkel&Sarkozy. Rynki w dół

Dobry nastrój, jaki zapanował na rynkach finansowych po ogłoszeniu porozumienia ws. walki z kryzysem pomiędzy Angelą Merkal a Nicolasem Sarkozym został zburzony przez agencję ratingową Standard&Poor's, która pogroziła palcem 15 krajom strefy euro. Tracą zarówno giełdy, jak i złoty.

Plan na rozpad strefy euro

Bank Anglii ogłosił, że ma strategię na wypadek, gdyby strefa euro oraz wspólna waluta przestały istnieć. W jaki sposób banki w poszczególnych krajach powinny się przygotowywać na tak drastyczny scenariusz? Jacek Bartosik, wicedyrektor dep. Skarbu, Polski Bank Przedsiębiorczości

Strategia na spowolnienie

Widz pyta nas o to, w jaki sposób można się domagać płatności od kontrahenta w przypadku, gdy w Polsce jest tylko filia spółki, a głównym zamawiającym jest centrala, np. we Włoszech. Grzegorz Kuderski, CMS Cameron McKenna

Sprzedaż w strefie euro

Konsumenci ze strefy euro znów na zakupach. W październiku sprzedaż detaliczna w strefie euro wzrosła 0,4 procent w skali miesiąca, choć wczesniej jej wartość się kurczyła. Prezes spółki Integer mówił na naszej antenie, że czasy spowolnienia można wykorzystać na ekspansję zagraniczną. Czy polscy eksporterzy podobnie myślą o kryzysie? Roman Przybylski, dyrektor handlowy Grupy Nowy Styl

Akcyza w górę

Od stycznia wzrośnie akcyza m.in. na olej napędowy, choć to nie ostatnia podwyżka. Unia zastanawia się nad zmianą sposobu naliczania podatku akcyzowego. Jego wysokość ma być uzależniona od emisji CO2. Od czego zależeć będą ceny paliw, które zobaczymy na stacjach benzynowych w kolejnych latach? Zbigniew Sobecki, manager w KPMG

Słabe nastroje konsumentów

Załamanie nastrojów Polaków. Wskaźnik Optymizmu Konsumentów spadł w listopadzie do 77 punktów. To o 11 punktów mniej niż miesiąc wcześniej. Taki wynik oznacza przerwanie półrocznego trendu wzrostowego. Wartość wyliczanego przez TNS Pentor Wskaźnika cofnęła się do poziomu z marca, który z kolei był najniższym od dwóch lat. Gościem Roberta Stankiewicza był Eugeniusz Śmiłowski, członek rady statystyki GUS.

Amerykanin w strefie euro 

Europejski Bank Centralny powinien "poważnie" zainterweniować na rynku długu - uważa Bogusław Grabowski, prezes Grupy Skarbiec. Tymczasem pomysł Niemiec i Francji nie zakłada, że EBC mógłby być pożyczkodawcą ostatniej szansy. Z prezesem Grabowskim w programie "Pieniądze od Rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

EURO KRYZYS

Rynki mają nadzieję na porozumienie między Niemcami a Francją ws. ratowania strefy Euro. Rozmowa z Mirosławem Budzickim, analitykiem w departamencie skarbu PKO BP.

PRIVATE BANKING W POLSCE

Przegląd ofert private bankingu. Gościem programu "Godzina dla Pieniędzy" jest Maciej Pieczkowski, dyrektor zarządzający obszarem produktów depozytowych, inwestycyjnych i ubezpieczeniowych w Banku BPH.

ZAROBIĆ NA DEBIUTACH W USA

Zynga w drodze na parkiet, wkrótce planowany jest także debiut Facebooka. Czy polski inwestor może zarabiać na amerykańskich debiutach? Rozmowa z Robertem Raszczykiem, dyrektorem ds. wsparcia operacyjnego DM BZ WBK.

ZARABIAĆ NA RYNKU CATALYST

Łączna wartość obligacji rynku Catalyst w 2011 roku. przekroczyła 12,7 mld zł. Najwięcej jest obligacji opartych na kuponie z 6. miesięcznym wiborem, mówi Łukasz Wróbel z Noble Securities.

Sprzedaż detaliczna w strefie euro

Europejczycy na zakupach. Sprzedaż detaliczna w strefie euro w listopadzie urosła o 0,4 proc. w stosunku do września. Oczekiwano wzrostu o 0,1 proc. Rozmowa z Andrzejem Halesiakiem, ekonomistą Banku Pekao SA.

Nie słuchają premiera. Zamiast zwalniać zatrudniają

Plan zmniejszenia administracji rządowej do stanu z roku 2007 udało się wykonać zaledwie w jednej piątej. Na 66 urzędów skontrolowanych przez kancelarię premiera tylko 12 zredukowało zatrudnienie - donosi wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Liczba urzędników miała spaść o ponad pięć tysięcy, a zwolniono ich niewiele ponad tysiąc. Dodatkowo, tylko między wrześniem a październikiem utworzono blisko 180 nowych etatów.