Najnowsze

Najnowsze

Wóz albo przewóz

Senat miał się zająć nowelizacją ustawy o transporcie drogowym na bieżącym posiedzeniu, ale tego nie zrobi. Powód? Między innymi Święta. Tymczasem Inspekcja Transportu Drogowego nie jest w stanie powiedzieć, jakie pojazdy kontroluje po wejściu w życie przepisów o przewozie osób. Ile jeszcze takie firmy mają czekać na rozstrzygnięcie swoich losów? Rozmowa z Kazimierzem Kleiną, senatorem, członkiem senackiej Komisji Gospodarki Narodowej.

Ubezpieczenie przed klęską

Trzęsienie ziemi w Indonezji a Sony liczy straty po tsunami w Japonii. W jaki sposób firma mająca kontrahentów na zagrożonych klęskami żywiołowymi terenach może się zabezpieczyć. rozmowa z Z. Kostkiewiczem, prezesem Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych i S. Pabianem, partnerem w White & Case.

Opłata z urzędu

Czy urząd może żądać dodatkowej opłaty za wymianę licencji taksówkowej nie z winy przedsiębiorcy, ale z powodu zmiany przepisów. Rozmowa z M. Bystrek, radcą prawnym w CMS Cameron McKenna.

Wsparcie dla turystyki medycznej

Ministerstwo Gospodarki wybrało operatora programu wsparcia branży związanej z turystyką medyczną. Firmy działające w tej niszy będą mogły się promować z dopłatą na targach i misjach. Rozmowa z A. Kostrz-Kostecką, kierownikiem projektu, Europejskie Centrum Przedsiębiorczości.

Masz stratę? Odwiedzi cię fiskus

Jeśli twoja firma wykazuje stratę możesz być pewien, że skontroluje cię skarbówka - pisze dziś "Dziennik Gazeta Prawna". Urzędnicy mają szukać niezewidencjonowanych dochodów, ukrytych kosztów czy niewłaściwie zaliczonych do kosztów podatkowych wydatków. Takie wytyczne z Ministerstwa Finansów trafiły do urzędów skarbowych.

Raport z rynku długu

Bardzo ważnym okresem dla włoskiego długu był pierwszy kwartał. Od niego zależy to jak będzie wyglądała sytuacja włoskich papierów wartościowych w kolejnych okresach w tym roku. Między innymi na ten temat mówi w Dniu na Rynkach Tomasz Zatoń.  

Raport walutowy

O obecnej sytuacji na rynku walutowym mówił w programie Dzień na Rynkach, szef dilerów walutowych BRE Banku, Marcin Turkiewicz.

Rośnie sprzedaż NG2

Udany początek roku w przypadku NG2. Przychody tej spółki w marcu wzrosły o ponad 29% w ujęciu rocznym a w ciągu pierwszych trzech miesięcy obecnego roku o ponad 38%. Między innymi o wynikach spółki mówił w programie Dzień na Rynkach Piotr Nowajalis.

Wpływ trzęsienia ziemi w Azji na JSW i Kopex

W Indonezji znajduje się ok. 61,3 miliardów ton złóż węgla, głównie na wyspach Kalimantan i Sumatra. Lokalna produkcja tego minerału utrzymuje się na poziomie ponad 150-ciu milionów ton rocznie. Indonezja to również jeden z największych producentów niklu, miedzi, złota i cyny. Indonezyjski przemysł górniczy daje wiele możliwości polskim firmom oferującym urządzenia i usługi dla tego sektora. O wpływie trzęsienia ziemi na spółki z JSW oraz Kopex mówi Krzysztof Zarychta.

Forum obligacji korporacyjnych 

Marzec i I kwartał był najlepszy w historii dla rynku Catalyst pod względem sesyjnych obrotów. Największy wpływ na to miały transakcje obligacjami Banku Gospodarstwa Krajowego. Ludwiki Sobolewski, gość Dnia na Rynkach mówił o rynku Catalyst i obligacjach korporacyjnych.

Wezwanie na BGŻ

Rabobank i jego podmiot dominujący wezwały do sprzedaży 40% akcji BGŻ po 72,5 złotych za sztukę, to ponad 50% powyżej ceny ze środowego zamknięcia. Te informacje komentuje w programie Dzień na Rynkach Andrzej Powierża.

Po co nam sieć? Do grania i ściągania

Największa część użytkowników internetu (ponad połowa) poszukuje w sieci informacji na temat swojego hobby, prawie połowa ściąga muzykę, prawie 30 proc. gra w gry on line - wynika z sondażu, w którym wzięło udział ponad 19 tys. internautów. Badanie objęło 24 kraje, od USA poprzez Argentynę i Szwecję po Japonię, Indie i Rosję.

Interchange do zmiany?

NBP przekonuje, że stawki opłat interchange powinny spaść w polsce do średniego poziomu w UE w 2017 r. Interchange to opłata, jaką właściciele sklepów płacą bankom, gdy klient zapłaci kartą. W polsce opłata interchange jest rekordowo wysoka na tle krajów ue. Tam średnia to 1,6% wartości zakupów, w polsce dochodzi do 3%. Języczkiem u wagi w sprawie obniżenia opłaty stał się Mastercard. Przedstawiciele firmy nie biorą udziału w pracach roboczego zespołu, który pracuje nad kompromisem w tej sprawie. Rozmowa z dyrektorem biura Mastercard w Polsce, Michałem Skowronkiem.

Kredyt dziś? "Trudniej i na gorszych warunkach"

Choć banki niezmiennie zachęcają do brania kredytów hipotecznych, ich otrzymanie z dnia na dzień jest coraz trudniejszym zadaniem. Wyższe zarobki, krótszy okres zdolności kredytowej - to tylko niektóre wymogi, z którymi pogodzić się muszą kredytobiorcy.

Chińska rozgrywka

Żona Bo Xilaia, chińskiego polityka partii komunistycznej, oskarżona o morderstwo brytyjskiego biznesmena. Czy to element rozgrywki o władzę, czy objaw politycznego kryzysu w Chinach? Rozmowa z Radosławem Pyffelem z Centrum Studiów Polska Azja.

USA pozywają Apple'a

Departament Sprawiedliwości USA (DOJ) oskarżył komputerowego giganta - Apple i wydawców książek o zmowę w celu zawyżania cen e-booków i ograniczenie konkurencji - podała w środę agencja Reutera.

"Czym dłużej pracujemy, tym licznik mamy większy"

Im dłużej będziemy pracować, tym więcej kapitału emerytalnego zgromadzimy i otrzymamy większą emeryturę - tłumaczyła rzecznik ubezpieczonych Aleksandra Wiktorow podczas czatu internetowego na facebookowym profilu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Był to pierwszy czat internetowy w ramach rozpoczętej w środę rządowej kampanii informacyjnej poświęconej planom podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn.

Milion w Portfelu

W dzisiejszym odcinku podsumowanie portfeli gości. Najlepiej zachowywał się portfel Andrzeja Kaczorowskiego. Zyskał on od początku inwestycji ponad 10%. Więcej o portfelach gości w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Rynek pracy w USA

W tym tygodniu z rynku amerykańskiego napłynęło sporo nowych danych. Rozmowa o stanie rynku pracy w USA z Romanem Rewadlem, partner Weil Gotshal & Manges, członek rady dyrektorów Amcham

Dobroczynność

Konkurs na Dobroczyńcę Roku organizowany jest przez Akademię Rozwoju Filantropii, której prezes, Paweł Łukasik jest gościem Roberta Staniewicza.

Rynek surowców w II kwartale

Popyt na złoto w 2011 roku sięgnął 4067 ton. O rynku surowców rozmowa z Pawłem Kordalą, analitykiem rynków surowcowych X-Trade Brokers

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Janusza Dancewicza, głównego ekonomisty DZ Banku zyskał 4,73%. Co wpływa na taki wynik i jakie zmiany zajdą w portfelu, o tym w programie.

Nieruchomości w Portugalii

Nowe nieruchomości w Portugalii objęte są 5-letnią gwarancją. Czy jest to atrakcyjna propozycja inwestycyjna? Informacje na temat rynku nieruchomości w rozmowie z Grzegorzem Grubałą, Greg-Nieruchomości

Dokąd na majówkę

Gdzie się wybrać, żeby spędzić niesamowity wyjazd, zrelaksować się i dodatkowo pozwiedzać? Podpowiedzią może być ranking 10 najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w Europie w 2012 r. według European Consumer Choice (ECC). Więcej w rozmowie z Jakubem Wronkowskim, FRU.PL

Day trading

O warunkach inwestowania w akcje w systemie dziennym mówi Robert Raszcszyk, dyrektor ds. wsparcia operacyjnego DM BZ WBK

Sezon wyników w USA tuż tuż

Początek sezonu wyników w Stanach Zjednoczonych. Po sesji na Wall Street wyniki za pierwszy kwartał publikuje Alcoa. Więcej w rozmowie z Piotrem Kuczyńskim, głównym analitykiem Domu Inwestycyjnego Xelion

Użytkowanie wieczyste

Czym różni się ta forma od prawa własności? Jak zmienić użytkowanie we własność? Z jakimi kosztami się to wiąże? Informacji na te tematy udziela mec. Anna Piecuch, kancelaria Chałas i Wspólnicy.

Demografia a nieruchomości

Od 2017 roku będzie malała liczba gospodarstw domowych, co przełoży się na ceny nieruchomości. Kiedy i gdzie i za ile kupować, aby zarabiać na nieruchomościach, radzi Tomasz Kołodziejczyk, pełnomocnik Renet Property Group.

Najbogatsi politycy świata mają miliardy dolarów

"Ile warte są miliardy dolarów, jeśli nie mogą zapewnić prezydentury?" - pyta magazyn "Forbes", prezentując listę najbogatszych polityków świata 2012 roku. Prawda jest taka, że miliarder często zostaje politykiem. Najbardziej znani bogacze u władzy? Zwycięzca rankingu - burmistrz Nowego Jorku, Michael Bloomberg i Silvio Berlusconi, były premier Włoch, który zajął 4. miejsce.