Najnowsze

Najnowsze

Kołodko: rząd PiS-u i prezydent Duda mają obowiązek wprowadzić Polskę do strefy euro

- Traktat Ateński powiada, że Polska ma prawo i obowiązek przystąpić do euro, spełniwszy warunki konwergencji walutowej uzgodnione w innym traktacie, Traktacie z Maastricht - mówił profesor Grzegorz Kołodko w programie "Bilans" w TVN24BiS. Były wicepremier przypominał, że jedynym krajem oprócz wychodzącej z Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii, który wynegocjował zachowanie własnej waluty, jest Dania.

Długa "lista wstydu". Pracownicy umierają tam na "karoshi"

Japoński rząd po raz pierwszy w historii opublikował ogólnokrajową listę ponad 330 firm, które naruszyły prawa pracownicze. W wykazie wymieniono państwową pocztę oraz globalne koncerny. Raport ma pomóc w walce ze zjawiskiem "karoshi" oznaczającym śmierć z przepracowania.

Spółdzielnie chcą się przytulić do Mieszkania Plus

Mamy obecnie największy potencjał, niejako "uśpiony", dotyczący udziału w programie Mieszkanie plus - powiedział Jan Sułowski, prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych. Ale bez odpowiednich zapisów w rządowej ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, o które apelują spółdzielcy, te zapewnienia pozostaną jedynie w sferze marzeń sennych.

"Bilans", 15.05

Kto zyska na Jedwabnym Szlaku? Jak wygląda współpraca gospodarcza Polski i Chin? Na te pytania w programie "Bilans", odpowiedzi szukał Robert Stanilewicz. Gościem programu był prof. Grzegorz Kołodko.

"Biznes dla Ludzi", 15.05

Rząd zapowiada zmiany w tak zwanej ustawie żłobkowej, które mają przynieść dodatkowe 100 tysięcy miejsc w placówkach. Tymczasem, przeciwko projektowi protestują rodzice. Ich zdaniem, nowe przepisy zwiększą dostępność żłobków, ale kosztem bezpieczeństwa pociech. Między innymi o tym w programie "Biznes dla Ludzi" TVN24 BiS.

Chcą zmienić opłatę za radio i telewizję. Wiemy, ile ma wynosić

Projekt ustawy o opłatach abonamentowych uzyskał już pozytywną opinię Rady Legislacyjnej i w czwartek ma być rozpatrzony przez Komitet Stały. - Ta opłata wynosiłaby około 8 złotych miesięcznie. Jednak wymaga to zmiany prawa w Unii Europejskiej i nie jest takie proste do wprowadzenia - mówi wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Wyjaśniamy, co się zmieni.

Złe warunki pracy i brak dialogu. Pracownicy banku strajkują

"Podkreślamy, że bank nie przeprowadza ani nie planuje zwolnień grupowych. Mimo, iż zatrudnienie w sektorze bankowym od 2011 spadło o prawie 6 procent, w naszym banku wzrosło o 10 procent - z 2700 do niemal 3000 osób. Średni staż pracowników wynosi ponad 5 lat" - oświadczył w poniedziałek Eurobank. Część pracowników banku protestowała w poniedziałek w Warszawie.

Hakerzy są coraz sprytniejsi. Jak zabezpieczyć swój komputer?

Ataki hakerskie zdarzają się codziennie. Ten, który zaczął się w piątek od zawirusowania komputerów brytyjskiej służby zdrowia odróżniał się przede wszystkim szybkością, z jaką się rozprzestrzeniał. Hakerzy wciąż zdobywają nowe umiejętności. O tym, jak się bronić mówi gość "Otwarcia Dnia" w TVN24 BiS Tomasz Kurzak z portalu Softonet.pl.

Nagły wysyp wypadków drogowych. Trzy główne przyczyny

Więcej wypadków i więcej ofiar na polskich drogach. Po pięcioletnim stałym spadku liczby zdarzeń drogowych i liczby poszkodowanych, w ubiegłym roku nastąpił ich zauważalny wzrost - alarmuje Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Dlaczego? Czynników jest kilka.

Mniej wniosków o 500 plus. Minister pracy wyjaśnia, dlaczego

Po raz pierwszy spadła liczba wniosków o 500 plus, w stosunku do marca o 8 tysięcy - poinformowała w poniedziałek minister pracy Elżbieta Rafalska. Jej zdaniem to efekt spadającej liczby rodzin uprawnionych do świadczenia oraz dobrej sytuacji na rynku pracy.

Problem z logowaniem do konta. Przedłuża się awaria w popularnym banku

Firmy korzystające z bankowości internetowej w Banku Pekao SA tymczasowo mają problem z zalogowaniem się do swoich kont. "Powodem utrudnień jest wewnętrzny błąd techniczny" - wyjaśnił w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl Tomasz Bogusławski z biura komunikacji banku. Jak dodał, awaria ma zostać usunięta do godziny 18.00.

NBP: w marcu ujemne saldo rachunku bieżącego

Ze wstępnych danych bilansu płatniczego Polski za marzec 2017 r. wynika, że saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 3,2 mld zł - podał w poniedziałek NBP. W analogicznym miesiącu 2016 r. również było ujemne i wyniosło 0,9 mld zł - przypomniał bank.

Ceny w górę. Są nowe wyliczenia

W kwietniu 2017 roku inflacja bez uwzględnienia cen żywności i energii wyniosła 0,9 procenta w ujęciu rocznym - podał Narodowy Bank Polski w poniedziałkowym komunikacie. Obliczany przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnik inflacji CPI (mierzonej rok do roku) wyniósł w analizowanym okresie 2,0 procent.

Kierunek Berlin. Pierwsza wizyta prezydenta Francji

Berlin to cel pierwszej wizyty dyplomatycznej nowego prezydenta Francji. Głównym tematem rozmów Emmanuela Macrona z kanclerz Angelą Merkel ma być przyszłość Unii Europejskiej. O tym, jakich zmian w funkcjonowaniu Wspólnoty możemy się spodziewać, mówili w programie "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS doktor Katarzyna Pisarska z Akademii Dyplomacji i Andrzej Byrt, były ambasador w Paryżu.

"Potężny atak na skalę międzynarodową". Zobacz, co musisz wiedzieć

Z tak potężnym atakiem hakerskim nie mieliśmy do czynienia prawdopodobnie nigdy w historii - przypominał Łukasz Kijek w programie "Otwarcie dnia" w TVN24 BiS. Ofiarami zmasowanego, ogólnoświatowego ataku złośliwego oprogramowania typu ransomware padły komputery z systemem operacyjnym Windows w około stu krajach.

Po wizycie Szydło w Chinach. Przyszłość relacji Warszawa- Pekin

Wizyta szefowej rządu Beaty Szydło w stolicy Chin dobiegła końca. W związku z planami budowy Jedwabnego Szlaku to przede wszystkim Chińczykom zależy na dobrych kontaktach z Polską. O tym, czy spotkania premier z przywódcami Państwa Środka należy oceniać jako sukces czy porażkę mówił profesor Bogdan Góralczyk z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego w programie "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS.

Wodociągi: podwyżki cen wody będą znacznie szybciej

Nowa instytucja Wody Polskie nie powinna być strażnikiem niskich cen wody i ścieków, tylko taryf realnych – ocenia Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie. Jej zdaniem podwyżki cen wody i ścieków nastąpią już od lipca tego roku, a nie od początku 2019 roku, jak zapowiada Ministerstwo Środowiska.

Niepokojące pytania o chiński szlak. Szydło wskazuje wzór do naśladowania

- Jeżeli chodzi o to, by polepszyły się nasze relacje gospodarcze z Chinami, to my musimy być bardziej aktywni. Między innymi z tego powodu ja tutaj jestem, między innymi z tego powodu przyjechałam na to forum. Przyjechałam tutaj po to, by rozmawiać, jakie są możliwości Polski, jakie mamy propozycje - mówiła premier na konferencji prasowej, pytana o to, jak przeciwdziałać dużemu deficytowi w handlu z Chinami. Jak podkreśliła, Polska musi zwiększyć współpracę z Chinami, by bilans obrotów handlowych był bardziej korzystny dla nas. - Ale tu jest potrzebna nasza aktywność - zaznaczyła premier. Szefowa polskie rządu odniosła się też do wypowiedzi, że Unia Europejska nie podpisze oświadczeń podsumowujących szczyt. Całość dyskusji w atmosferze pytań i wątpliwości o słuszność inicjatywy nowego połączenia z Państwem Środka.

Atak hakerów szyfruje komputer. Pięć rzeczy, które musisz zrobić

Około dwieście tysięcy komputerów na całym świecie zostało skutecznie zaatakowanych przez hakerów. Atak rozpoczął się w piątek 12 maja i trwał aż do soboty, a jego skutki są jeszcze odczuwalne dziś. Wirus szyfruje dane i blokuje dostęp do komputera. Zobacz, jak się skutecznie bronić przed atakiem i co zrobić, gdy już do niego dojdzie.

Unia idzie w kierunku euro, Polska może pozostać "na orbicie zewnętrznej"

Coraz bardziej Unia Europejska idzie "w kierunku euro", co zapowiada także nowy prezydent Francji. - Każdy, kto nie pójdzie w tym kierunku, zostanie na orbicie zewnętrznej. Nie na zewnątrz Unii, ale na zewnątrz jądra. Nie powinniśmy popełnić tego błędu - powiedział Adam Szejnfeld, gość "Rozmowy Poranka" w TVN24 BiS.