Moto

Moto

"Przewrócona lodówka" robi furorę. Tak radzą sobie z parkowaniem

Żeby zarejestrować samochód w Japonii, trzeba udowodnić, że ma się go gdzie zaparkować. A w zatłoczonym mieście najłatwiej upchnąć KeyCara. To specjalna klasa mikrosamochodów, której reprezentantem jest Suzuki Hustler. - Auto wygląda jak przewrócona lodówka. Ma silnik o pojemności 660 centymetrów - mówi Kacper Jeneralski. KeyCar to dobry wybór także z punktu widzenia portfela. Przeciętny coroczny podatek za takie auto wynosi 90 euro. Tymczasem za normalny samochód trzeba zapłacić trzy razy więcej. Na takie oszczędności decyduje się duża grupa Japończyków, KeyCar ma bowiem udział w jednej trzeciej rynku samochodów osobowych w Kraju Kwitnącej Wiśni. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Początek wakacji na polskich drogach. Będą ułatwienia na autostradach

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zapewnił, że w razie utrudnień przy wjeździe na autostrady z powodu wzmożonych wakacyjnych wyjazdów, będą stosowane ułatwienia dla kierowców. Nie oznacza to zaniechania poboru opłat, wręcz przeciwnie - kwota za przejazd odcinka z Torunia do Gdańska została zaokrąglona do pełnych 30 zł.

Wkrótce polskie stanowisko w sprawie działalności Ubera

Ministerstwo Rozwoju spodziewa się, że dojdzie do uzgodnienia wspólnego stanowiska z resortem infrastruktury i budownictwa w sprawie uregulowania kwestii przewozu osób, a działalność Ubera w Polsce nie zostanie zakazana - poinformowała we wtorek wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz na antenie radia RDC.

Lawina opinii po prezentacji polskiego samochodu elektrycznego. "Uwaga, to nie żart"

Polski samochód elektryczny to jeden z projektów, jakie mają pozwolić naszej gospodarce wskoczyć do globalnej ekstraklasy. Państwowa spółka, która się nim zajmuje, pokazała wczoraj projekty, które zgłoszono w konkursie na karoserię auta. I wywołała falę szyderstw. - Czasami nastoletni widzowie, którzy są zafascynowani samochodami, przysyłają nam projekty, które wyglądają podobnie - komentuje Kacper Jeneralski, dziennikarz TVN Turbo.

Jak będzie wyglądał polski samochód elektryczny? Jest 66 propozycji

66 projektów zakwalifikowało się do finału trwającego konkursu na karoserię polskiego samochodu elektrycznego. - Wysoki poziom merytoryczny projektów spowodował, że jury konkursu będzie miało z czego wybierać - ocenia Maciej Kość, szef ElectroMobility Poland, spółki zajmującej się stworzeniem polskiego auta na prąd.

Z wojska na tor wyścigowy. Kosze wracają do łask

Nieraz wyglądają, jakby właśnie wróciły z frontu wojennego. Są przygotowane do przetrwania nawet na najtrudniejszych trasach. Jak podkreślają właściciel, po to przecież zostały zaprojektowane. Kosze, bo o nich mowa to dodatkowa część w motocyklu, która ma swój autonomiczny napęd. Dzięki czemu, wytrzymałość całej maszyny rośnie. Jednak dzisiaj ostało się mało oryginalnych egzemplarzy i większość z motocykli to składaki. Materiał ze zlotu fanów uzbrojonych motocykli w wideo z programu "Raport" TVN Turbo.

Oto zardzewiały gruchot. Właściciel nazywa go perełką

Zardzewiały, niejeżdżący i z porwaną tapicerką. Mimo to jest skarbem w garażu właściciela. Egzemplarz wyjątkowy, Sunbeam Talbot 70, który ma już prawie 80 lat. Jego produkcja trwała tylko 2 lata, w ciągu których zbudowano jedynie około 3,5 tysiąca sztuk. A, jak tłumaczy właściciel, tylko niewielka część z nich trafiła do sprzedaży. Od tamtej pory odstał swoje w garażu. - Dopiero później znawcy uświadomili mi, jaką kupiłem perełkę - mówi właściciel. Więcej w wideo z programu "Raport" TVN Turbo.

Auta na prąd to konieczność, bo "ropy może zabraknąć do 2040 roku"

Silniki elektryczne, brak skrzyni biegów i cisza podczas jazdy - to cechy charakterystyczne dla elektryków. - Robimy takie samochody żeby oszczędzić paliwa, bo są tacy ludzie, które twierdzą, że ropy naftowej zabraknie do 2040-2050 roku - wskazuje we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Rafał Jemielita z TVN Turbo. Niestety ich główną wadą dziś jest cena, model na prąd często kosztuje dwa razy tyle, co egzemplarz poruszający się w oparciu o silnik benzynowy.

Od dostawczaka do obiektu pożądania. Legendarne auto wraca do łask

Charakterystyczna paka i ogromna kierownica. Na zakroczymski rynek nadciągnęli fani legendarnego żuka. To tam odbył się czwarty zlot miłośników polskiego dostawczaka z czasów PRL-u. Uczestniczyło w nim 60 samochodów. Właściciele zauważają, że żuk wraca do łask i staje się pożądanym autem. W czasie spotkania wybrano nawet najbardziej elegancki egzemplarz. Żeby wygrać konkurs, właściciel pracował nad wyglądem swojej ciężarówki sześć lat. Jak sam mówił, żuk prawie w całości składa się z nowych części. Stara została tylko rama. Materiał z programu "Raport" TVN Turbo.

Oblany egzamin na prawo jazdy. Chcą, by za porażkę płacił instruktor

Mało kto zdaje egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem. Zdaniem niektórych, oblany test niekoniecznie musi być winą zdającego. W porażce swój udział może mieć też instruktor, który niedostatecznie przygotował do egzaminu. Dlatego padła propozycja, by za trzecie podejście płacił ten, kto kandydata na kierowcę szkolił.

Tydzień pod znakiem najtańszego tankowania w tym roku

Bieżący tydzień na rynku paliw detalicznych w Polsce mija pod znakiem najtańszego tankowania w tym roku. Średnie ceny wszystkich paliw poszły w dół - wskazali eksperci rynku paliwowego. Według nich spadków cen należy oczekiwać również w przyszłym tygodniu.

Morawiecki kreśli wizję polskiej motoryzacji. "Możemy być głównym graczem"

Myślę, że wkrótce staniemy się jednym z głównych globalnych graczy na rynku części samochodowych, a w przyszłości może również jednym z głównych producentów samochodów - powiedział w środę w Jawczycach wicepremier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też, że "za dwa-trzy lata będziemy mieli kilkaset, jeśli nie powyżej tysiąca autobusów elektrycznych jeżdżących po polskich miastach".

Motoryzacyjny gigant chce dać drugie życie bateriom. By magazynować energię

Sojusz Renault-Nissan planuje w Europie budowę zakładu magazynowania energii, który korzystać będzie z wyeksploatowanych baterii samochodowych. Inwestycja ma pełnić funkcję elektrowni, zdolnej dostarczyć energię elektryczną do 120 tysięcy gospodarstw domowych. W ten sposób koncern motoryzacyjny chce "dać drugie życie bateriom z samochodów elektrycznych" - podaje agencja Reutera, powołując się na źródła.

Rząd zajmie się przewozem pasażerów samochodami osobowymi

Równe zasady powinny dotyczyć wszystkich podmiotów realizujących przewozy osób samochodami osobowymi – ocenił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Zapowiedział, że w tym tygodniu pod obrady rządu trafi projekt ustawy regulującej tę kwestię.

Bez kasy, licencji i płacenia podatków. Pięć zarzutów wobec Ubera

Po trzech latach obecności Ubera w Polsce z jego aplikacji korzysta milion osób. Jednak o kontrowersjach wokół amerykańskiego giganta mówią nie tylko taksówkarze, którzy tracą klientów, ale także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministerstwo Finansów. Jakie konkretnie zarzuty stawiają Uberowi?

Zlot miłośników legendarnej Syreny. Właściciel "musi mieć duszę i charakter"

Najstarszy model obecny na rajdzie, z 1963 roku, był o 9 lat starszy od swojego właściciela. Jak mówił jeden z uczestników, Syrenki sprzedają się po kilkadziesiąt tysięcy, ale są jeszcze takie, które można kupić za niewielkie pieniądze. Jednak najbardziej znanych modeli 101 i 102 zostało już niewiele. Więcej materiale z programu "raport" TVN Turbo.

Legendarna polska marka pokazała nowe motocykle

Romet prezentuje nowości motocyklowe dla fanów różnego rodzaju jazdy. Wszystkie trzy modele, które mogą prowadzić kierowcy z prawem jazdy typu B, rozpędzają się maksymalnie do 90 kilometrów na godzinę. Ale z górki prędkość dochodzi nawet do setki. O właściwościach nowych motocykli szerzej w materiale z programu "Raport" TVN Turbo.

Nie zdały testu, ale zawisną przy drogach. Sekundniki zaczną odliczać czas na światłach

Zielone światło. Takie od resortu infrastruktury i budownictwa otrzymał pomysł na wprowadzenie sekundników. Przydrożne urządzenia będą odliczać czas do zmiany światła. Jeszcze kilka lat temu, ministerstwo przeciwne było montażowi, bo zegary uważało za niebezpieczne. Dlatego niektórych dziwi zmiana zdania. Szczególnie, że podczas pilotażu w Grudziądzu nie przeszły próby pozytywnie. Z drugiej strony, za pomysłem sekundników optują kierowcy. Ich zdaniem, zegarki zapobiegną nieracjonalnym i gwałtownym manewrom. O racjach obu stron w programie "Raport" TVN Turbo.

Jazda "zderzak w zderzak" i bez kierunkowskazów. Autostrady przestają być bezpieczne

Nie włączają kierunkowskazów, uporczywie jeżdżą lewym pasem lub "zderzak w zderzak", gwałtownie hamują, a nawet parkują, gdzie zechcą. Oto tyko kilka zarzutów, jakie można postawić kierowcom jeżdżącym po autostradach w Polsce. Tymczasem, ruch na tego rodzaju drogach stale się nasila i drogi szybkiego ruchu zaczynają pękać w szwach. Czyli o wypadek coraz łatwiej. Do tej pory uważane za najbezpieczniejsze trasy, drogi szybkiego ruchu tracą swój status. Materiał z programu "Raport" TVN Turbo