Moto

Moto

Nawigacja w samochodzie. Nowe mapy zaskoczą kierowców dokładnością

Rozwój jednej technologii napędza drugą. Paradoksalnie prace nad samochodami autonomicznymi mają spory wpływ na jazdę klasycznymi autami. Chodzi o systemy nawigacyjne. Dziś mapy w samochodach pozwalają na to, by określić naszą pozycję co do kilku centymetrów, a już wkrótce będzie to z dokładnością kilku milimetrów. Zobacz program "Raport" w TVN Turbo.

Firmy ubezpieczeniowe zapłacą więcej rodzinom ofiar wypadków

Odszkodowanie wypłacane będzie szybciej, mniej ma być także spraw sądowych - to głównie założenia szykowanej zmiany przepisów w sprawie wypłaty zadośćuczynienia dla rodzin ofiar wypadków drogowych. Efektem ma być także wzrost kwot otrzymywanych od ubezpieczycieli. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Jak zmienić koła w samochodzie? Błędy mogą słono kosztować

Czy zmieniając koło można uszkodzić zawieszenie? Można, a to nie jedyne zagrożenie. Niektórzy kierowcy zmieniają koła u profesjonalistów, inni robią to sami na parkingach lub w garażach. Oszczędzają tym samym czas i pieniądze, ale mogą też narazić się na dodatkowe koszty. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Zaprojektują nowy fragment S19 we wschodniej Polsce

Otworzono oferty na koncepcję programową odcinka trasy Via Carpatia między Lublinem a Lubartowem - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Blisko 24-kilometrowy fragment ma kosztować około 900 milionów złotych i powinien być gotowy do 2024 roku.

"Zero wypadków, zero emisji spalin, zero korków". GM pokazał nowe auto

Autonomiczny pojazd powstał w wykupionym przez motoryzacyjnego giganta start-upie Cruise. General Motors wiąże z nim wielkie nadzieje i liczy, że samochód szybko zakończy niezbędne testy i udowodni swoją niezawodność. Koncern w ubiegłym roku za miliard dolarów przejął firmę, która stworzyła autonomiczny pojazd. Teraz chce stworzyć na tej bazie cały system autonomicznego transportu.

Polski samochód na prąd. Ruszyły poszukiwania partnera

Spółka ElectroMobility Poland rozpoczęła postępowanie, które ma doprowadzić do znalezienia partnera w pracach nad polskim samochodem elektrycznym. Według ministra energii, państwo planuje przeznaczyć duże kwoty na uruchomienie produkcji auta na prąd.

Błędy przy tankowaniu zimą. Jak nie uszkodzić auta?

Czy można źle zatankować samochód? Okazuje się, że można i wcale nie chodzi tutaj o nalanie nieodpowiedniego paliwa. Temperatura spada, a w takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na swoje nawyki przy dystrybutorze, bo okazuje się, że wielu kierowców popełnia dość istotne błędy. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Ogromna szansa dla fabryki Opla w Gliwicach

Zamiast rozbudowywać w tym celu fabrykę w słowackiej Trnavie francuski koncern PSA do produkcji 200 tys. silników benzynowych wykorzysta zakłady Opla w polskich Gliwicach lub w węgierskim Szentgotthardzie - podała francuska gazeta "Les Echos".

To nie telefon najbardziej przeszkadza w prowadzeniu auta. Nowe dane

Rozmowę przez telefon komórkowy, kiedy kierowca trzyma go przy uchu, uważano do tej pory za najbardziej niebezpieczną w ruchu drogowym. Tymczasem okazuje się, że podobnie bywa z z zestawem głośnomówiącym. Do takiego wniosku doszli australijscy naukowcy. Ich badania dowodzą, że to nie telefon, a sama rozmowa rozprasza kierowców za kółkiem. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Niedrogi i o dużym zasięgu. Polacy "projektują" wymarzony wóz elektryczny

Do 2040 roku co czwarty samochód na świecie ma być autem elektrycznym. Spółka ElectroMobility Poland postanowiła zapytać Polaków, czego oczekiwaliby od wymarzonego "elektryka". Powinien być wyprodukowany w Polsce, rodzinny, o zasięgu co najmniej 150 kilometrów, a jego ładowanie powinno trwać nie dłużej niż 2 godziny. Liczą się też koszty. Za samochód elektryczny Polacy nie chcą płacić więcej niż 60 tysięcy złotych. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Szkody parkingowe często bez odszkodowania. Ubezpieczyciele mają argument

Szkody parkingowe często powstają, na przykład przy otwieraniu drzwi i uderzeniu w stojący obok samochód. W tej sytuacji poszkodowany kierowca zgłasza się do ubezpieczyciela, żeby otrzymać pieniądze z OC sprawcy. Jednak zakład nierzadko odmawia wypłaty odszkodowania. Sprawę zbadano w programie "Raport" TVN Turbo.

Stare bramki straszą i utrudniają jazdę. Kiedy będzie nowy pobór opłat na drogach?

Nieczynne bramki na A2 w okolicach Brwinowa pod Warszawą ciągle nie działają i co gorsza, nie zanosi się na to, aby z autostrady zniknęły. Metalowe słupy i betonowe przeszkody stoją tak już prawie sześć lat i powodują coraz większe korki. Ostatnio stały się nawet areną pseudo sportowych zawodów. Jak długo będą straszyć kierowców sprawdzał reporter programu "Raport" w TVN Turbo.

Celica Psikuty i BMW Małysza. Wyjątkowe pojazdy trafiły pod młotek

W ostatnim czasie można kupić wiele pojazdów, którymi poruszali się znani sportowcy, aktorzy i piosenkarze. Nergal sprzedaje swój słynny motocykl Behemoth Bike. Aby stać się jego właścicielem, trzeba wydać aż 230 tysięcy dolarów, czyli prawie milion złotych. Za dużo mniej zostało sprzedane BMW Tedego i Buick Przemysława Salety. Pod młotek trafiło również byłe auto Adama Małysza, które jest sprzedawane przez obecnego, trzeciego już właściciela. Daewoo Nexia należąca do Kudłatego z "Kilera", czyli Sławomira Suleja, zostało niegdyś sprzedane za zaledwie 1800 złotych. Cały czas do kupienia jest kanarkowa Toyota Celica, którą szpanował grany przez Pawła Deląga Jarosław Psikuta, jeden z bohaterów filmu "Chłopaki nie płaczą". Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Rekordowy miesiąc w motoryzacji. Te auta Polacy wybierali najczęściej

Blisko 46 tysięcy nowych samochodów osobowych i dostawczych zarejestrowano w Polsce w październiku tego roku. To o jedną czwartą więcej niż wynosił dotychczasowy rekord dla analogicznego miesiąca z poprzedniego roku - wynika ze wstępnych danych Centralnej Ewidencji Pojazdów, o których informuje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Wzrost trwa nieprzerwanie od kwietnia 2015 roku.

1,4 tysiąca stacji kontroli wciąż niepodłączonych do CEPiK-u 2.0

Coraz więcej stacji kontroli pojazdów podłącza się do CEPiK-u 2.0. Na 4,7 tysięcy wszystkich stacji we wtorek w systemie wciąż brakowało jednak ponad 1,4 tysiąca - poinformował rzecznik resortu cyfryzacji Karol Manys. Nowy system nie działa jednak wszędzie poprawnie, problemy przy rejestracji pojazdów występują miedzy innymi w Rudzie Śląskiej.