Premiera teledysku "Czerwone okulary”, występy zespołów na czele z gwiazdorską Orkiestrą Dorosłych Dzieci oraz Bieg "Policz się z cukrzycą”. A dzień wcześniej ciekawe imprezy na torze Wschodzący Białystok i stadionie miejskim. Tak przedstawia się tegoroczny program białostockiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
TVN WARNER BROS. DISCOVERY PO RAZ 9. JEST GŁÓWNYM PARTNEREM MEDIALNYM FINAŁU WOŚP
"Od morza aż po szczyty Tatr / Miłość wielka płynie w nas / Serca nasze nicią połączone / W walce z wrogiem zza szpitalnych okien". Tak zaczynają się "Czerwone okulary" czyli specjalna piosenka, która jest poświęcona Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.
- Podczas finału WOŚP w Białymstoku teledysk do piosenki będzie kilkukrotnie prezentowany na telebimie – mówi Magda Łapińska z białostockiego sztabu WOŚP.
Inicjatywy Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej
Białostocki finał WOŚP, odbędzie się jak co roku w sercu miasta – na Rynku Kościuszki. Impreza rusza o godzinie 15.30.
- Podczas finału ma być też prezentowana jeszcze jedna inicjatywa wspomnianej kliniki. Na scenie zaprezentowany zostanie będzie łańcuch onkobohaterów – zapowiada Łapińska.
Pacjenci z 18 klinik leczących dzieci z chorobami nowotworowymi w całej Polsce dostali w przesyłkach z białostockiej kliniki około tysiąca dwustu kolorowych koralików do nawlekania na sznurki. Liczba nie jest przypadkowa. Tyle jest średnio w ciągu roku przypadków różnego rodzaju chorób onkologicznych u dzieci. Sznurki z nawleczonymi koralikami stworzą, podczas finału WOŚP, wspomniany łańcuch onkobohaterów.
Wystąpią muzycy ze znanych polskich zespołów rockowych
Natomiast jeśli chodzi o koncerty, na scenie zobaczymy m.in. 4EVER (zespół znany z energetycznych tanecznych przebojów), Rusted Teeth (młody zespół rozwijający swoją karierę na białostockiej scenie alternatywnej) czy też Orkiestrę Dorosłych Dzieci.
Ten ostatni zespół (wcześniej założone w grudniu 2023 roku Dorosłe Dzieci) pojawił się w zeszłym roku na koncercie w Warszawie z okazji 32. Finału WOŚP. W składzie zobaczyliśmy muzyków znanych z zespołów Ira, Oddział Zamknięty, czy Acid Drinkers. W tym roku artyści wystąpią w Białymstoku. Można się spodziewać, że usłyszymy utwory wchodzące w skład klasyki polskiego rocka.
Trzon zespołu stanowią: Kuba Płucisz – gitara (ex IRA), Grzegorz Kupczyk – wokal (CETI, ex Turbo, Non Iron), Piotr "Peter" Łukaszewski – gitara (PTAKY, ex m.in. IRA, Skawalker, Fuzz), Sebastian Makowski - wokal (PTAKY), Grzegorz "Ornette" Stępień – bas, wokal (Ornette, ex Oddział Zamknięty), Maciej "Ślimak" Starosta – perkusja (Acid Drinkers, Flapjack i SIQ), Paweł "Gunsess" Oziabło – gitara (Oddział Zamknięty, Schody).
Zagra perkusista, któremu 22 lata temu pomógł sprzęt WOŚP
Na scenie zobaczymy też, łączący emo z jazzem Oversleep Academy – zespół, w którym na perkusji gra 22-letni Jan Kulik. Muzyk był wcześniakiem. Urodził się z niedowagą. Było zagrożenie, że nigdy nie będzie ani widział ani słyszał. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wyposażyła w tamtym czasie białostocki szpital w nowoczesny sprzęt. Dzięki temu chłopak miał zapewnioną najlepszą opiekę. Jan Kulik zagra w niedzielę na kolejnym już finale orkiestry. Pierwszy raz wystąpił na koncercie zorganizowanym przez Jurka Owsiaka gdy miał zaledwie siedem lat.
Podczas białostockiego finału orkiestry zobaczymy też Tribbsa. To pseudonim Mikołaja Trybulca, znanego DJ, producenta muzycznego i kompozytora, znany z innowacyjnego łączenia gatunków muzycznych oraz współprace z taki artystami jak Smolasty, Laidback Luke czy Alok.
Będzie Maestro Chives czy też Zorka
Na koncert w ramach WOŚP zaprasza też Maestro Chives – białostocki muzyk, którego utwory w marcu zeszłego roku wysłuchało (w serwisie muzycznym Spotify) prawie cztery miliony osób, dzięki czemu znalazł się na drugim miejscu w zestawieniu najczęściej odtwarzanych za granicą polskich artystów.
Wystąpią też: wykonujący muzykę z pogranicza disco polo i dance zespół Extazy; znany z łączenia emo, pop punku i rapu Mikołaj Wiśniosz oraz występujący od ponad 20 lat zespół Zorka, który wykonuje każdy rodzaj muzyki weselnej, z naciskiem m.in. na tradycyjną muzykę ukraińską i białoruską.
Tak wygląda harmonogram występów: godz. 15.30 (4EVER), 16.10 (Rusted Teeth), 17.05 (Zorka), 18.00 (Oversleep Academy), 19.00 (Orkiestra Dorosłych Dzieci), 20.00 (Światełko do nieba), 20.10 (Tribbs), 21.25 (Mikołaj Wiśniosz), 22.20 (Extazy), 23.00 (Maestro Chives).
Pobiegną, aby "policzyć się z cukrzycą"
- Dodatkową atrakcją będzie też 19. Bieg "Policz się z cukrzycą. Odbędzie się w godzinach 9-13. Przewidziane są trzy trasy biegowe - 300 metrów, kilometr oraz pięć kilometrów – mówi Magda Łapińska.
Jak co roku organizatorzy dają możliwość wzięcia udziału wszystkim w każdym wieku.
"Możecie iść, biec, samemu bądź z ulubioną ekipą, rodziną czy też psem. Mamy się dobrze bawić!" – czytamy na profilu facebookowym białostockiego sztabu orkiestry.
Będzie można skorzystać z badań
Wspólnota akademicka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku udzieli natomiast porad zdrowotnych.
- W niedzielę w Galerii Jurowiecka w godz. 12-18 można będzie skorzystać m.in. z takich badań jak: pomiar składu ciała, badanie USG szyi, ocena zmian skórnych czy też badania EKG dzieci. Można też będzie wylicytować prace stworzone przez dzieci z Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK – zaznacza Magda Łapińska.
Atrakcja dla dzieci na stadionie oraz ciekawa wystawa
Zaprasza też imprezy towarzyszące dzień wcześniej, czyli w sobotę – 25 stycznia.
- Na stadionie miejskim (czyli Chorten Arenie w Białymstoku) w godzinach 15.30 -18.30 można ciekawie spędzić czas w ramach Czerwonej Strefy Orkiestrowej Zabawy. W programie znajdzie się m.in. spotkanie z Kolorkiem, czyli Karolem Stefanowicz (jednym z najpopularniejszych tiktokerów młodego pokolenia znanym jako "Turysta z Podlasia") oraz z wybitną lekkoatletką Kamilą Lićwinko. Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii Białystok zaprasza natomiast na naukę szczotkowania zębów i wspólne zabawy i konkursy pokazujące jak dbać o zdrowie jamy ustnej – zachęca nasza rozmówczyni.
Dzieci będą też mogły skorzystać z placu zabaw czy też pograć w tenisa stołowego. W programie jest też m.in. sportowy tor przeszkód, możliwość przymierzenia wojskowych mundurów oraz nauka pierwszej pomocy.
Na godzinę 17 zaplanowano natomiast wernisaż wystawy zdjęć pt. "Państwo Kluseczkowie" autorstwa Magdaleny Topczewskiej i premiera książki "Saga rodu Kluseczków. Olek i Barbara zakochana Para" autorstwa doktor Małgorzaty Sawickiej-Żukowskiej, kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii UDSK. To opowieść o przyjaźni i zmaganiu się z chorobą dwojga małych pacjentów kliniki: Olka i Basi.
Coś dla miłośników driftingu
- Również w sobotę, tyle że w godzinach od 9 do 16, ciekawa impreza będzie się odbywała na Torze Wschodzący Białystok – zachęca Magda Łapińska.
W ramach - organizowanej razem z East Side Drift oraz MotoFretką - MotoOrkiestry jedni z najlepszych kierowców driftingowych zabiorą chętnych w niezapomnianą podróż.
- Wystarczy wrzucić coś do puszki i można przejechać się w fotelu pasażera. Przybywać można całymi rodzinami - podkreśla nasza rozmówczyni.
WOŚP 2025. Letnia zadyma w środku zimy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 1993 roku. Od 32 lat Fundacja WOŚP dzięki jednodniowym zbiórkom publicznym, które nazywane są Finałami - wspiera polski system opieki zdrowotnej: kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla szpitali, prowadzi osiem ogólnopolskich programów medycznych, realizuje program edukacyjny oraz promuje zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne.
W ciągu 32 Finałów WOŚP zebrała blisko 2,3 miliarda złotych, które przeznaczono na zakup 74,5 tysiąca najróżniejszych urządzeń medycznych. Podczas większości Finałów Orkiestra grała, aby poprawić jakość opieki medycznej dla dzieci. Ale nie tylko. Fundacja między innymi w ubiegłych dwóch latach prowadziła zbiórki również na rzecz osób dorosłych: w 2023 roku na walkę z sepsą, a w 2024 roku - na leczenie chorób płuc.
Motywem przewodnim 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci, a towarzyszy mu hasło: "Gramy na zdrowie!". Zebrane środki przeznaczone zostaną na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej.
33. Finał WOŚP odbędzie się w niedzielę 26 stycznia, ale część tradycyjnych inicjatyw - jak na przykład warszawski Bieg "Policz się z cukrzycą!" - zorganizowana zostanie w sobotę 25 stycznia. Wszystkie najważniejsze wydarzenia będzie można śledzić na antenach TVN24, TVN, TTV, w serwisach MAX, Player.pl, TVN24 GO oraz w portalu tvn24.pl.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24