Ca艂kowitego zakazu aborcji chc膮 autorzy obywatelskiego projektu, kt贸ry pod koniec czerwca powinien trafi膰 do Sejmu. Po 艣wi臋tach rozpocznie si臋 zbi贸rka podpis贸w pod t膮 propozycj膮.
Projekt i uzasadnienie ustawy przygotowali eksperci Instytutu Ordo Iuris. W ubieg艂ym tygodniu przed艂o偶ono go marsza艂kowi Sejmu wraz z zawiadomieniem o zawi膮zaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji". W inicjatyw臋 zaanga偶owanych jest szereg organizacji, m.in. Fundacja Pro - Prawo do 偶ycia, Centrum Wspierania Inicjatyw dla 呕ycia i Rodziny, Instytut im. Ks. Piotra Skargi, Fundacja 呕ycie.
Ca艂kowity zakaz aborcji?
Obecnie w Polsce, w my艣l ustawy o planowaniu rodziny, ochronie p艂odu ludzkiego i warunkach przerywania ci膮偶y, aborcj臋 mo偶na przeprowadzi膰, gdy ci膮偶a stanowi zagro偶enie dla 偶ycia lub zdrowia kobiety ci臋偶arnej, jest du偶e prawdopodobie艅stwo ci臋偶kiego i nieodwracalnego upo艣ledzenia p艂odu albo nieuleczalnej choroby zagra偶aj膮cej jego 偶yciu lub gdy ci膮偶a powsta艂a w wyniku czynu zabronionego, np. gwa艂tu. Autorzy projektu chc膮 uchyli膰 obecnie obowi膮zuj膮ce prawne mo偶liwo艣ci przerwania ci膮偶y. Jak podaj膮, realizuje on "postulat pe艂nej, r贸wnoprawnej ochrony 偶ycia i zdrowia ka偶dego dziecka zar贸wno przed, jak i po urodzeniu oraz usuwa istniej膮ce - oceniane jako niekonstytucyjne i nieetyczne - okoliczno艣ci uchylaj膮ce ochron臋 偶ycia dziecka w okresie prenatalnym". R贸wnocze艣nie - jak podkre艣laj膮 autorzy projektu - zobowi膮zuje on pa艅stwo do roztoczenia opieki nad rodzinami, w kt贸rych wychowuj膮 si臋 dzieci niepe艂nosprawne lub pocz臋te w okoliczno艣ciach zwi膮zanych z pope艂nieniem czynu zabronionego.
Zbi贸rka podpis贸w
- Zgodnie z prawem zbieranie podpis贸w pod projektem mo偶e trwa膰 3 miesi膮ce. Spodziewam si臋, 偶e b臋dzie si臋 to dzia艂o przez ca艂y kwiecie艅, maj i czerwiec, a z ko艅cem czerwca wymagana liczba podpis贸w zostanie z艂o偶ona do laski marsza艂kowskiej razem z projektem - powiedzia艂 prezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris Jerzy Kwa艣niewski. Doda艂, 偶e w贸wczas Sejm b臋dzie musia艂 w ci膮gu trzech miesi臋cy przeprowadzi膰 pierwsze czytanie projektu. Pod projektem komitet musi zebra膰 100 tys. podpis贸w. "Dotychczas w projektach obrony 偶ycia ten pr贸g by艂 kilkukrotnie przekraczany" - powiedzia艂 Kwa艣niewski. Wnioskodawcy proponuj膮 zmian臋 tytu艂u ustawy - zamiast "o planowaniu rodziny, ochronie p艂odu ludzkiego i warunkach dopuszczalno艣ci przerywania ci膮偶y" mia艂by on brzmie膰: "o powszechnej ochronie 偶ycia ludzkiego i wychowaniu do 偶ycia w rodzinie". Pierwszy artyku艂 projektowanej ustawy zak艂ada, 偶e ka偶dy cz艂owiek ma przyrodzone prawo do 偶ycia od chwili pocz臋cia, "to jest po艂膮czenia si臋 偶e艅skiej i m臋skiej kom贸rki rozrodczej, a 偶ycie i zdrowie dziecka od jego pocz臋cia pozostaj膮 pod ochron膮 prawa".
Aborcja a konstytucja
Autorzy projektu podkre艣laj膮 w uzasadnieniu, 偶e brak jest dostatecznie precyzyjnych i uzasadnionych kryteri贸w pozwalaj膮cych na dokonanie zr贸偶nicowania warto艣ci 偶ycia w zale偶no艣ci od fazy rozwojowej cz艂owieka. - Od momentu powstania 偶ycie ludzkie staje si臋 wi臋c warto艣ci膮 chronion膮 konstytucyjnie. Dotyczy to tak偶e fazy prenatalnej - twierdz膮. W tym kontek艣cie przywo艂uj膮 Konwencj臋 o Prawach dziecka, kt贸ra m贸wi, 偶e "dziecko z uwagi na sw膮 niedojrza艂o艣膰 fizyczn膮 oraz umys艂ow膮, wymaga szczeg贸lnej opieki i troski, a zw艂aszcza w艂a艣ciwej ochrony prawnej, zar贸wno przed, jak i po urodzeniu". Wnioskodawcy zastrzegaj膮 w uzasadnieniu, 偶e konstytucyjna gwarancja ochrony 偶ycia nale偶y do najwa偶niejszych warto艣ci, ale nie ma ona charakteru absolutnego. Oznacza to, 偶e w drodze wyj膮tku prawo mo偶e dopuszcza膰 sytuacje, kiedy rezygnuje z ochrony 偶ycia jednostki na rzecz innej lub nawet to偶samej warto艣ci, np. gdy zagro偶one jest 偶ycie i matki i dziecka. Pytany o takie sytuacje Kwa艣niewski, powiedzia艂, 偶e og贸lne normy prawa karnego oferuj膮 ju偶 teraz w艂a艣ciwe zasady rozstrzygania w wypadku kolizji r贸wnorz臋dnych d贸br i nie jest potrzebny specjalny ustawowy wyj膮tek dla ochrony 偶ycia. - Co wi臋cej, ka偶dy ustawowy i generalny wyj膮tek od ochrony 偶ycia by艂by sprzeczny z porz膮dkiem konstytucyjnym. Jednocze艣nie z zasad og贸lnych prawa karnego wynika, 偶e gdy wa偶ymy w konkretnym przypadku dwa r贸wne dobra prawnie chronione, jakim jest 偶ycie matki i 偶ycie dziecka, to nie jest przest臋pstwem uchylenie jednego z nich - wyja艣ni艂. - Dla unikni臋cia wszelkich w膮tpliwo艣ci, z uwagi g艂贸wnie na spo艂eczny odbi贸r tego projektu, ta og贸lna zasada zosta艂a powt贸rzona w proponowanych przepisach szczeg贸lnych prawa karnego - doda艂.
"Nie istnieje prawo do nieurodzenia dziecka"
W uzasadnieniu podkre艣lono, 偶e "w 艣wietle wsp贸艂czesnych standard贸w medycznych aborcja nie mo偶e zosta膰 w 偶adnych okoliczno艣ciach uznana za niezb臋dn膮 dla ratowania 偶ycia matki". "Je偶eli istniej膮 jakiekolwiek inne narz臋dzia pozwalaj膮ce unikn膮膰 zagro偶enia dla dobra w postaci 偶ycia matki, w贸wczas nie ma uzasadnienia dla po艣wi臋cania 偶ycia dziecka pocz臋tego" - czytamy w uzasadnieniu. W innym miejscu wskazano, 偶e "nauka prawa konstytucyjnego nie pozostawia w膮tpliwo艣ci, i偶 s艂uszny jest wniosek o zdecydowanym pierwsze艅stwie ochrony 偶ycia przed ochron膮 zdrowia". Wyja艣niaj膮c uchylenie przepisu zezwalaj膮cego na aborcj臋 z powodu ci臋偶kiego uszkodzenia p艂odu czy nieuleczalnej choroby, wnioskodawcy podkre艣laj膮, 偶e ten zapis nie znajduje uzasadnienia w ustawie zasadniczej. "Nie spos贸b znale藕膰 w konstytucji normy, kt贸ra uzasadnia艂aby traktowanie ludzi ci臋偶ko i nieodwracalnie b膮d藕 nieuleczalnie chorych jako niezas艂uguj膮cych na pe艂n膮 ochron臋 偶ycia i zdrowia" - wskazano. Jednocze艣nie w projekcie zaproponowano zapisy, 偶e organa administracji rz膮dowej oraz samorz膮du terytorialnego s膮 zobowi膮zane zapewni膰 pomoc materialn膮 i opiek臋 rodzinom wychowuj膮cym dzieci dotkni臋te ci臋偶kim upo艣ledzeniem albo chorob膮 zagra偶aj膮c膮 ich 偶yciu. Taka sama pomoc mia艂aby przys艂ugiwa膰 dzieciom, kt贸re zosta艂y pocz臋te w wyniku czynu zabronionego, oraz ich matkom. Aborcji nie wolno by艂oby wykona膰 tak偶e w贸wczas, gdy ci膮偶a jest efektem zgwa艂cenia czy seksualnego wykorzystania bezradno艣ci lub upo艣ledzenia. Jak czytamy w uzasadnieniu, nie mo偶na decydowa膰 o posiadaniu dziecka w sytuacji, gdy dziecko to ju偶 rozwija si臋 w fazie prenatalnej. "Innymi s艂owy, nie istnieje prawo do nieurodzenia dziecka" - wyja艣niono.
Nowy przedmiot w szko艂ach?
Podkre艣lono, 偶e cho膰 zgwa艂cenie stanowi zachowanie przest臋pcze i karygodne, to dziecko "w 偶aden spos贸b nie ponosi winy za czyn, kt贸ry jego ojciec wyrz膮dzi艂 jego matce". Jak dodano, gdyby aborcja zosta艂a wykonana, to sta艂oby si臋 jeszcze wi臋ksze z艂o, bowiem kolejn膮 ofiar膮 tej sytuacji by艂oby dziecko. W projekcie znajduje si臋 tak偶e zapis, wprowadzaj膮cy do szk贸艂 wychowanie do 偶ycia w rodzinie obejmuj膮ce wiedz臋 o zasadach odpowiedzialnego rodzicielstwa oraz warto艣ci rodziny i ludzkiego 偶ycia od pocz臋cia do naturalnej 艣mierci. Do Kodeksu karnego mia艂by zosta膰 wprowadzony zapis, 偶e "dzieckiem pocz臋tym jest cz艂owiek w prenatalnym okresie rozwoju, od chwili po艂膮czenia si臋 偶e艅skiej i m臋skiej kom贸rki rozrodczej" oraz zapisy z sankcjami - m.in. za spowodowanie 艣mierci dziecka pocz臋tego (kara pozbawiania wolno艣ci od 3 miesi臋cy do lat 5). Sankcje mia艂by by膰 tak偶e za pomoc w aborcji lub nak艂anianie do niej. Przest臋pstwa natomiast - w my艣l projektu - nie pope艂ni艂by lekarz, je偶eli 艣mier膰 dziecka pocz臋tego by艂aby nast臋pstwem dzia艂a艅 koniecznych dla ratowania matki. Wobec matek, kt贸re umy艣lnie spowoduj膮 艣mier膰 dziecka pocz臋tego, s膮d m贸g艂by zastosowa膰 nadzwyczajne z艂agodzenie kary, a nawet odst膮pi膰 od jej wymierzenia.
Kolejna taka pr贸ba
Poprzedni obywatelski projekt zmierzaj膮cy do wprowadzenia zakazu aborcji, przygotowany z inicjatywy Fundacji Pro - prawo do 偶ycia, rozpatrywany by艂 we wrze艣niu, pod koniec ubieg艂ej kadencji Sejmu. Z inicjatywy tej organizacji podejmowanych by艂o r贸wnie偶 kilka wcze艣niejszych pr贸b zaostrzenia obowi膮zuj膮cych przepis贸w dotycz膮cych aborcji. Fundacja konsekwentnie zabiega o zaostrzenie ustawy i co kilka lat wnosi do Sejmu obywatelskie projekty. W zesz艂ym roku autorzy projektu r贸wnie偶 chcieli, by aborcja by艂a niedopuszczalna, bez 偶adnych wyj膮tk贸w. Jednocze艣nie proponowali wprowadzenie przepisu, zgodnie z kt贸rym nie pope艂ni przest臋pstwa lekarz ratuj膮cy kobiet臋 w ci膮偶y, je艣li w wyniku jego dzia艂a艅 leczniczych 偶ycie straci dziecko. Wcze艣niej, we wrze艣niu 2013 r. Fundacja Pro zg艂osi艂a projekt zakazuj膮cy tzw. aborcji eugenicznej - gdy wyst臋puje du偶e prawdopodobie艅stwo upo艣ledzenia p艂odu lub nieuleczalnej choroby. W poprzedniej kadencji Sejmu by艂o w sumie pi臋膰 pr贸b zmiany przepis贸w okre艣laj膮cych, w jakich sytuacjach mo偶na przerwa膰 ci膮偶臋 - dwukrotnie usi艂owano je zliberalizowa膰, trzykrotnie - zaostrzy膰.
Naciski na episkopat?
Jak poinformowa艂a w poniedzia艂ek "Rzeczpospolita", powo艂uj膮c si臋 na 藕r贸d艂o w艂asne, politycy PiS mieliby usi艂owa膰 wywrze膰 presj臋 na episkopat, by ten powstrzyma艂 obro艅c贸w 偶ycia przed pochopnym dzia艂aniem.
Jeden z polityk贸w PiS mia艂 powiedzie膰 nieoficjalnie, 偶e Jaros艂aw Kaczy艅ski spotka艂 si臋 niedawno z abp. Stanis艂awem G膮deckim. - T艂umaczy艂 przewodnicz膮cemu episkopatu, 偶e debata na temat aborcji b臋dzie w tej chwili bardzo niebezpieczna i mo偶e sko艅czy膰 si臋 nawet upadkiem rz膮du Beaty Szyd艂o - mia艂 powiedzie膰 informator w rozmowie z "Rzeczpospolit膮". Episkopat wyda艂 w tej sprawie specjalne o艣wiadczenie. "Nie ma 偶adnej presji ze strony obecnie rz膮dz膮cych, kt贸ra mia艂aby na celu zmian臋 stanowiska Przewodnicz膮cego KEP abp. Stanis艂awa G膮deckiego w sprawie ochrony ka偶dego 偶ycia ludzkiego - czytamy w o艣wiadczeniu rzecznika Episkopatu, ks. Paw艂a Rytel-Andrianika, kt贸ry dodaje, 偶e tylko w marcu br. Konferencja Episkopatu Polski, kt贸rej przewodzi abp G膮decki, wyda艂a trzy dokumenty w obronie 偶ycia nienarodzonych" - czytamy na stronie episkopatu.
Autor: mw/kk / 殴r贸d艂o: PAP, Rzeczpospolita, Episkopat.pl