Nagrodzone Złotą Palmą w Cannes "Życie Adeli" otworzy 13. edycję festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty, który potrwa we Wrocławiu od 18 do 28 lipca - poinformowali organizatorzy. Główną gwiazdą muzycznej sceny festiwalu będzie Mike Patton z zespołem Tomahawk.
Pełny program 13. Nowych Horyzontów, imprezy filmowo-muzycznej, zaprezentował na środowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor festiwalu Roman Gutek.
Jak powiedział, pokazanych będzie ponad 350 filmów, z których przeszło 140 będzie mieć polskie premiery. Pierwszego dnia publiczność obejrzy filmy: "Życie Adeli - Rozdział 1 i 2" w reżyserii Abdellatifa Kechicha, "Vic+Flo zobaczyły niedźwiedzia" Denisa Cote i "Computer Chess" Andrew Bujalskiego.
Nagrodzone filmy
"Życie Adeli", które zdobyło Złotą Palmę na tegorocznym festiwalu w Cannes, opowiada o wchodzącej w dorosłe życie paryskiej nastolatce.
- Obraz tworzącego we Francji Tunezyjczyka fascynuje prostotą, naturalnością, świetną grą młodych aktorek, intensywnymi emocjami i sensualnością. Reżyser unika taniego melodramatyzmu, jest bezstronny, swoim bohaterkom pozostawia wolność wyboru - podkreślają organizatorzy Nowych Horyzontów.
Komedia "Vic+Flo zobaczyły niedźwiedzia", nakręcona przez reżysera z Kanady, wywalczyła Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie. "Computer Chess" to film jednego z najważniejszych twórców amerykańskiego kina niezależnego.
Na zakończenie Nowych Horyzontów pokazany zostanie z kolei dramat "W imię..." w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, z Andrzejem Chyrą i Mateuszem Kościukiewiczem w obsadzie.
Grand Prix i 20 tys. euro nagrody
- W najważniejszej festiwalowej sekcji, Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty, wystartują niekonwencjonalne, autorskie filmy, poszukujące nowych form wyrazu, wybrane spośród setek nadesłanych oraz oglądanych przez selekcjonerów na festiwalach na całym świecie" - zapowiedzieli organizatorzy.
Najlepszemu filmowi jurorzy przyznają Grand Prix i 20 tys. euro dla jego twórcy.
Odbędzie się też m.in. Międzynarodowy Konkurs Filmy o Sztuce. Pokazane będą np.: "Elektro Moskva" Dominika Spritzendorfera i Eleny Tichonowej oraz "Jak zrobić Peaches" w reżyserii samej Peaches, znanej performerki. "Elektro Moskva" to "wyprawa w świat radzieckiej elektroniki, futurystycznych syntezatorów i eksperymentalnej muzyki" - czytamy w programie. "Jak zrobić Peaches" to natomiast "elektro-opera napisana, wyreżyserowana i zagrana przez królową elektro-popu, feministyczną prowokatorkę i seksualnie progresywną performerkę".
Od neobaroku francuskiego...
W ramach pokazów specjalnych zaprezentowany będzie m.in. film Austriaka Gustava Deutscha "Shirley: wizje rzeczywistości" (2013). W filmie tym na ekranie "ożywionych" zostaje trzynaście obrazów znanego amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera.
- Obrazy zostają zanimowane i tworzą spekulację na temat życia w hopperowskiej Ameryce - tłumaczą organizatorzy festiwalu.
Jak przypomninają, Hopper (1882-1967) "portretował od lat 30. do 60. życie w wielkim mieście: spotkania w półmroku stacji benzynowych, oświetlone sztucznym światłem biurowe romanse, samotność hotelowych pokoi, trujący urok barów czynnych całą dobę". "Obrazy Hoppera są tak intrygujące, bo są psychologicznymi zagadkami, zatrzymanymi kadrami z sytuacji, które za chwile mają się rozegrać albo właśnie się wydarzyły" - zwracają uwagę organizatorzy wrocławskiej imprezy.
Elementem programu 13. edycji Nowych Horyzontów będzie też przegląd neobaroku francuskiego: filmów Jean-Jacquesa Beineixa, Luca Bessona i Leosa Caraxa. "Na początku lat 80. zerwali oni z naturalizmem francuskiej kinematografii. Zaproponowana przez nich postmodernistyczna estetyka opierała się na efektownej stronie wizualnej, czerpiącej z wideoklipów, komiksów, reklamy, a także na nieskrępowanej zabawie filmowymi gatunkami i znanymi już narracjami, opowiadanymi świeżo, często z domieszką czarnego humoru, absurdu i romantyzmu" - czytamy w festiwalowym opisie ich twórczości.
Zobaczyć można będzie wszystkie pełnometrażowe filmy Caraxa, np. "Chłopak spotyka dziewczynę" (1984), "Zła krew" (1986) i "Holy Motors" (2012). Filmy Beineixa, które obejrzy wrocławska publiczność, to z kolei m.in.: "Diva" (1981) i "Betty" (1986), a w ramach pokazów filmów Bessona festiwal przypomni m.in. "Wielki błękit" (1988).
... do cyberpunku
Bohaterem specjalnej retrospektywy będzie Walerian Borowczyk (1923-2006), jeden z najważniejszych eksperymentatorów w polskim kinie, autor filmów animowanych, prowokator, malarz, scenarzysta, scenograf, pisarz, grafik. W programie znajdą się animacje i krótkie filmy tego reżysera oraz wybór filmów pełnometrażowych, zrealizowanych w Polsce i we Francji. Zobaczyć można będzie np: "Goto - wyspę miłości" (1969), "Opowieści niemoralne" (1974), "Bestię" (1975), "Dzieje grzechu" (1975).
Zaplanowano ponadto filmowy cykl "cyberpunk". Pokazane będą "kultowe pozycje, które stały się bazą cyberpunkowego kanonu oraz flirtujące z tym gatunkiem eksperymenty - najbardziej stylowe retro-wizje i nowe wycieczki na peryferia celuloidowej cyberprzestrzeni". W programie - m.in. film science-fiction "World on a Wire" (1973) Niemca Rainera Wernera Fassbindera oraz horror "Videodrome" (1983) Kanadyjczyka Davida Cronenberga.
Przez 11 festiwalowych wieczorów działać ma Klub Festiwalowy w Muzeum Miejskim w Arsenale, gdzie codziennie będzie można usłyszeć muzykę na żywo w wykonaniu znanych artystów.
Zagra Patton i Tomahawk
Główną gwiazdą muzycznej sceny Nowych Horyzontów będzie amerykański wokalista, kompozytor, multinstrumentalista i producent Mike Patton, znany z zespołów Faith No More, Tomahawk, Fantomas i Mr. Bungle. We Wrocławiu Patton wystąpi z grupą Tomahawk. Koncert odbędzie się 22 lipca. W skład Tomahawk, oprócz Pattona, wchodzą: gitarzysta Duane Denison (znany także z zespołu The Jesus Lizard) i perkusista John Stanier (znany również z grupy Helmet).
- Występ Tomahawk będzie jedynym koncertem w Polsce, częścią europejskiego tournee promującego najnowszą, znakomicie przyjętą przez krytyków płytę +Oddfellows+, wydaną po sześciu latach przerwy - podsumowują organizatorzy Nowych Horyzontów.
Autor: balu/roody / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: nowehoryzonty.pl