"Collegium Historicum do wynajęcia". Studenci znów walczą o dawny Dom Partii

Baner rozwieszony na Collegium Historicum

25 lat temu studenci zajęli budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Poznaniu. Pokojowa okupacja zakończyła się przekazaniem Domu Partii Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza. Dziś uczelnia zastanawia się nad sprzedażą budynku. Po ćwierć wieku historia zatoczyła koło - w niedzielę studenci rozpoczęli protest. Od tej akcji odcina się jednak Parlament Samorządu Studentów UAM.

W niedzielę na budynku Collegium Historicum rozwieszono płachtę, na której znalazło się przerobione logo UAM - orzeł ubrany w cylinder trzymający w szponach dwa worki z dolarami oraz napis "Collegium do wynajęcia. Informacje na www.amu.edu.pl". W ten sposób część studentów sprzeciwia się możliwej komercjalizacji budynku Collegium Historicum. Od października Wydział Historii przeniesiony będzie na Morasko, a UAM rozważa sprzedaż lub wynajem gmachu przy ul. Św. Marcin.

"To ważne miejsce pamięci"

Studenci wysłali także oświadczenie do mediów. Apelują do wszystkich, którym los ulicy Św. Marcin nie jest obojętny, by sprzeciwili się planom odbierania Collegium Historicum jego funkcji publicznej.

"Obowiązkiem świadomych mieszkanek i mieszkańców Poznania jest obrona każdej przestrzeni, która wzmacnia naszą lokalną wspólnotę i służy interesom miasta. Dawny Dom Partii pełni taką funkcję jako przestrzeń uniwersytecka i ważne miejsce pamięci. Uważamy, że największa poznańska uczelnia, którą jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, nie powinna przykładać ręki do dalszej degradacji ulicy Św. Marcin" - napisali.

"Żadna forma nacisku nie zadziała pozytywnie"

Baner wisiał zaledwie kilka godzin. W poniedziałek rano nie było go już na budynku. - Żadna forma nacisku nie zadziała na nas pozytywnie, szczególnie gdy jest niezgodna z prawem - komentuje sprawę Dominika Narożna, rzecznik prasowa UAM.

Przyszłość budynku, który uczelnia przejęła po Komitecie Wojewódzkim PZPR w 1990 r., nadal jest nieznana. - Sondujemy rynek, brane pod uwagę są różne możliwości - sprzedaż, wynajem jak i zatrzymanie budynku i przeznaczenie go na inne cele niż dotychczas. Wybierzemy rozwiązanie, które będzie najkorzystniejsze dla pracowników i studentów. Jesteśmy otwarci na rozmowy w tej sprawie - przekazała tvn24.pl Narożna.

Od akcji odcina się Parlament Samorządu Studentów UAM. "Samorząd Studencki, który jest przedstawicielem studentów, także nie wyobraża sobie komercjalizacji Historicum, jednak forma protestu i zabieranie głosu w imieniu całej braci studenckiej przez kilku anonimowych studentów budzi wątpliwości. Kreatorów akcji zapraszamy do rozmów, które powinny odbywać się przy wysłuchaniu argumentów wszystkich stron i mieć charakter akademicki. Jako Parlament Samorządu Studentów UAM będziemy poszukiwać rozwiązań, które będą przede wszystkim korzystne dla studentów naszej Uczelni oraz zabierać aktywny głos w dyskusji, gdyż nam także leżą na sercu losy Collegium Historicum" - czytamy w oświadczeniu parlamentu.

Historia na językach

Na odpowiednim zagospodarowaniu budynku zależy także miastu. 29 stycznia, dokładnie w rocznicę rozwiązania PZPR, które przez 40 lat zajmowało ten obiekt, radni komisji rewitalizacji będą rozmawiać z zastępcą prezydenta Poznania Mariuszem Wiśniewskim na temat możliwości wykorzystania budynków, które opustoszeją, gdy wydziały uniwersytetu przeniosą się na Morasko.

- Dyskusja dotyczyć będzie nie tylko Collegium Historicum, ale generalnie obecności uniwersytetu w śródmieściu w zestawieniu do planów miasta wynikających z Programu dla Śródmieścia - wyjaśnia wiceprezydent Poznania.

Jednym z pomysłów na wykorzystanie przestrzeni budynku Wydziału Historii jest powstanie Muzeum Enigmy - w tym miejscu przed II wojną światową mieściło się, bowiem biuro szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w którym pracowali Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Inne pomysły mówią m.in. utworzeniu muzeum Solidarności, przeniesieniu Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 r. czy izby pamięci PZPR a nawet muzeum PRL.

40 lat z partią

Budynek przy ul. Św. Marcin wybudowano w 1950 r. w miejsce zniszczonego podczas II wojny światowej gmachu intendentury wojskowej, w którym pracowali wspomniani "łamacze Enigmy". Autorem projektu "Domu Partii" był wybitny poznański architekt Władysław Czarnecki. PZPR zajmował budynek przez 40 lat. W styczniu 1990 r. po spontanicznej, choć dobrze przygotowanej akcji, studenci zajęli budynek i rozpoczęli w nim okupację.

- Nasza akcja była konsekwencją przygotowań PZPR do ostatniego zjazdu, na którym miało dojść do rozwiązania partii. Nic nie wskazywało, by nowa partia, która miała powstać na jego gruzach, dobrowolnie zwolniła budynek i zrezygnowała ze swojej uprzywilejowanej sytuacji majątkowej – tłumaczył 24 lata po akcji Filip Kaczmarek, ówczesny przewodniczący Niezależnego Zrzeszenia Studentów UAM a dziś przewodniczący poznańskiej Platformy Obywatelskiej.

W kwietniu podjęto decyzję o przekazaniu budynku uniwersytetowi. Przeniesiono tam Wydział Historii.

CZYTAJ WIĘCEJ O OKUPACJI BUDYNKU PRZEZ STUDENTÓW W 1990 R.

Budynek jak prezent ślubny

Dziś Kaczmarek krytycznie ocenia pomysł ewentualnej sprzedaży gmachu. - To trochę jak ze sprzedawaniem prezentu ślubnego. Można to zrobić, ale jednak nie wypada. Oczywiście uniwersytet ma do tego prawo, jednak czysto komercyjne podejście nie jest najlepsze - podkreśla Kaczmarek, który akcję studentów oceniła jednak krytycznie. "To nie jest dobry pomysł. A modyfikacja orła okropna. Nie lubię" - napisał na jednym z portali społecznościowych.

Zobacz całe oświadczenie studentów, którzy rozwiesili baner na budynku Wydziału Historii:

My, studentki i studenci, poznaniacy i poznanianki, pragniemy wyrazić nasz kategoryczny sprzeciw wobec jakichkolwiek planów komercjalizacji budynku Collegium Historicum. Od lat z niepokojem obserwujemy procesy zachodzące na ulicy Św. Marcin. Jedno z najważniejszych poznańskich miejsc, przemienia się na naszych oczach w zagłębie banków i sieciowych sklepów. Uważamy, że trzeba się stanowczo przeciwstawić temu procesowi.Obowiązkiem świadomych mieszkanek i mieszkańców Poznania jest obrona każdej przestrzeni, która wzmacnia naszą lokalną wspólnotę i służy interesom miasta. Dawny Dom Partii pełni taką funkcję jako przestrzeń uniwersytecka i ważne miejsce pamięci. Uważamy, że największa poznańska uczelnia, którą jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, nie powinna przykładać ręki do dalszej degradacji ulicy Św. Marcin. Następne historyczne miejsce w naszym mieście może przestać pełnić funkcję publiczną. Budynek, który został przejęty i oddany społeczeństwu - co ważne: również dzięki studenckiemu zaangażowaniu - teraz stoi przed groźbą przemiany w kolejny biurowiec lub oddział banku, pełniący jedynie funkcję komercyjną. Przyszłość budynku Collegium Historicum jest niepewna, choć ze względu na historię jego wartości nie powinno się mierzyć jedynie w złotówkach. Apelujemy do wszystkich, którym los ulicy Św. Marcin nie jest obojętny, by w sposób zdecydowany sprzeciwili się wszelkim planom odbierania Collegium Historicum jego funkcji publicznej.

Autor: Filip Czekała / Źródło: TVN 24 Poznań

Pozostałe wiadomości

Dwoje dzieci zginęło, a dziewięcioro innych jest rannych po ataku nożownika w Southport w północno-zachodniej Anglii. Aż sześcioro z dziewięciorga dzieci walczy o życie. Lekarze starają się też uratować dwoje dorosłych opiekunów, którzy zostali zaatakowani w czasie zabawy w domu kultury. Napastnika zatrzymano. To 17-latek. Premier Wielkiej Brytanii, król Karol III i królowa Kamila w osobnych oświadczeniach napisali, że są "głęboko wstrząśnięci" zbrodnią. Książę William i księżna Kate napisali, że jako rodzice nie potrafią sobie wyobrazić tej tragedii.

Atak nożownika w Southport na Wyspach. Dwoje dzieci nie żyje, sześcioro w stanie krytycznym

Atak nożownika w Southport na Wyspach. Dwoje dzieci nie żyje, sześcioro w stanie krytycznym

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, BBC, tvn24.pl

- Viktora Orbana boli to, że Polska współdecyduje o polityce całej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, odnosząc się do słów węgierskiego premiera, który skrytykował polski rząd. Jak mówił Grabiec, "to jest takie tupanie nogą, trochę przypominające dziecko, które się zdenerwowało". - Węgry zostały same. Nie ma już rządu PiS-u, który wspierałby Orbana - stwierdził.

Szef kancelarii Tuska: Orban tupie nogą jak dziecko. Nie będzie cukierka. Węgry zostały same

Szef kancelarii Tuska: Orban tupie nogą jak dziecko. Nie będzie cukierka. Węgry zostały same

Źródło:
TVN24

Barbara Nowak zastąpiła na stanowisku pełnomocnika PiS w Krakowie Michała Drewnickiego - poinformował w poniedziałek odwołany z tej funkcji polityk. "To nie może być prawda. Ktoś musiałby stracić kontakt z rzeczywistością, żeby dymisjonować Michała Drewnickiego" - skomentowała zmianę Beata Szydło.

Barbara Nowak nową pełnomocniczką PiS w Krakowie. Beata Szydło: to nie może być prawda

Barbara Nowak nową pełnomocniczką PiS w Krakowie. Beata Szydło: to nie może być prawda

Źródło:
tvn24.pl

"Wierzymy, że Amerykanie chcą prawdziwej wolności i bezpieczeństwa, które oferuje wiceprezydentka Harris, a nie fałszywych, zmanipulowanych kłamstw Elona Muska i Donalda Trumpa" - tak rzeczniczka kampanii Kamali Harris skomentowała spreparowane nagranie opublikowane przez Elona Muska na platformie X. Wideo stworzone przez sztuczną inteligencję mogło wprowadzać odbiorców w błąd - tłumaczą eksperci. Do godziny 17 w poniedziałek wideo zyskało ponad 120 milionów odsłon i pod wpisem Muska wciąż nie dołączono do niego tak zwanej notki społeczności, która przestrzega przed fejkiem.

Elon Musk zamieścił fejkowe wideo ze zmanipulowanym głosem Kamali Harris. Jest reakcja jej sztabu

Elon Musk zamieścił fejkowe wideo ze zmanipulowanym głosem Kamali Harris. Jest reakcja jej sztabu

Źródło:
PAP

Japońska agencja meteorologiczna wydała w poniedziałek dla 38 prefektur ostrzeżenie przed zagrażającą życiu falą upałów. Tego dnia w południe na wielu obszarach na wschodzie Honsiu - głównej wyspy Japonii - odnotowano temperatury sięgające 40 stopni Celsjusza.

Ponad 40 stopni. Wydano ostrzeżenia przed udarem cieplnym

Ponad 40 stopni. Wydano ostrzeżenia przed udarem cieplnym

Źródło:
PAP, 3.nhk.or.jp

- Obowiązkiem Państwowej Komisji Wyborczej jest wnikliwe zbadanie sprawozdania komitetu wyborczego. Sama PKW określiła przed wyborami parlamentarnymi, co jest, a co nie jest naruszeniem Kodeksu wyborczego - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef kancelarii premiera Jan Grabiec. Dodał, że "dokładnie ten układ" ma pismo KPRM do członków PKW. - Wytyczna PKW, przepisy prawa i dziesiątki przykładów naruszeń tego sformułowania - przekazał.

"Dziesiątki przykładów naruszeń". Grabiec o tym, jak skonstruowane jest pismo do PKW

"Dziesiątki przykładów naruszeń". Grabiec o tym, jak skonstruowane jest pismo do PKW

Źródło:
TVN24

- Procedura jest nieco skomplikowana i ona może jeszcze ewokować różnymi zakrętami w ramach tego postępowania - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, były sędzia TSUE, były prezes TK. Komentował wnioski o uchylenie immunitetów europosłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, jakie dziś zostały skierowane przez prokuratora generalnego Adam Bodnara do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli.

Co z immunitetami Wąsika i Kamińskiego? Profesor Safjan: mogą pojawić się zakręty

Co z immunitetami Wąsika i Kamińskiego? Profesor Safjan: mogą pojawić się zakręty

Źródło:
TVN24

W sześciu departamentach we Francji doszło do celowego uszkodzenia infrastruktury telekomunikacyjnej - podały w poniedziałek media. Służby poszukują sprawców.

Najpierw kolej, teraz światłowody. Uszkodzenia w kilku francuskich departamentach

Najpierw kolej, teraz światłowody. Uszkodzenia w kilku francuskich departamentach

Źródło:
PAP

Polacy w minionym roku spędzili ponad 26 milionów dni na zwolnieniach lekarskich od psychiatrów. W 2020 roku liczba ta wynosiła jeszcze 23,8 miliona dni. Zaburzenia psychiczne, między innymi depresja, znajdują się w czołówce przyczyn L4 w naszym kraju. Paweł Żebrowski z ZUS w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wyjaśnia, jakie prawa i obowiązki wynikają z tytułu przebywania na L4 właśnie od psychiatry i czy różnią się one od tych wystawionych przez pozostałych lekarzy.

Czy na zwolnieniu od psychiatry można wyjechać na wakacje?

Czy na zwolnieniu od psychiatry można wyjechać na wakacje?

Źródło:
tvn24.pl

Wydarzenia upamiętniające powstańczy zryw w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oznaczają zmiany w ruchu, parkowaniu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ratusz publikuje program wydarzeń zaplanowanych nie tylko na 1 sierpnia, ale także na kolejne dni.

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W masowej wyobraźni Powstanie Warszawskie jest czarno-białe, bo takie są zdjęcia z tamtego okresu. Ale przecież niebo było niebieskie, drzewa zielone, pył po bombardowaniu szary, a krew czerwona. Z okazji 80. rocznicy zrywu ukazał się album zawierający 100 fotografii z 1944 roku, które zostały pokolorowane. Trafią też na plenerową wystawę na ogrodzeniu Łazienek Królewskich.

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Piękni są", "tak trzeba reagować", "walcz Francjo, najstarsza córo kościoła" - chwalą internauci mieszkańców Paryża, którzy rzekomo "wyszli na ulice" w proteście przeciwko ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich. Fragment inscenizacji przypominający obraz "Ostatnia wieczerza" wzbudził bowiem oburzenie w wielu krajach. Lecz rozsyłane teraz nagranie nie ma nic wspólnego z igrzyskami.

Po ceremonii otwarcia igrzysk "na ulice Paryża wyszli chrześcijanie"? Wyjaśniamy

Po ceremonii otwarcia igrzysk "na ulice Paryża wyszli chrześcijanie"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Nawet dożywocie grozi 48-latkowi, który włamał się do jednego z domów w Środzie Wielkopolskiej i ranił młotkiem 84-latkę oraz jej syna. Kobieta zmarła w szpitalu, a jej syn, wikariusz z parafii w Dąbrówce, wciąż jest hospitalizowany. Podejrzany przyznał się do zarzucanych mu czynów. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował 3-miesięczny tymczasowy areszt wobec mężczyzny.

Matka księdza nie żyje, za duchownego modlą się parafianie. 48-latek przyznał się do winy

Matka księdza nie żyje, za duchownego modlą się parafianie. 48-latek przyznał się do winy

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Przyczyną zatrucia prawie 30 osób kąpiących się w ostatnim czasie nad jeziorem Zagłębocze (Lubelskie) były noworowirusy, wywołujące tak zwaną jelitówkę - poinformował w poniedziałek sanepid. Zaapelował jednocześnie o przestrzeganie zasad higieny osobistej.

Kąpali się w jeziorze, prawie 30 osób się zatruło. Sanepid o przyczynie

Kąpali się w jeziorze, prawie 30 osób się zatruło. Sanepid o przyczynie

Źródło:
PAP

Silna nawałnica przetoczyła się w niedzielę przez Mazury i Warmię. Była porównywalna z tak zwanym białym szkwałem, który przeszedł przez mazurskie jeziora w 2007 roku. Na jeziorze Niegocin zginęły co najmniej dwie osoby. Trwają poszukiwania zaginionego mężczyzny, który pływał z jedną z ofiar na łodzi.

Dwie osoby utonęły na Mazurach. Trwają poszukiwania zaginionego mężczyzny     

Dwie osoby utonęły na Mazurach. Trwają poszukiwania zaginionego mężczyzny     

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl, TVN24

Kim Dzong Un osobiście nadzorował ewakuację około pięciu tysięcy mieszkańców miejscowości dotkniętych powodzią - przekazano w reżimowych północnokoreańskich mediach. Opublikowano w nich też propagandowe zdjęcia, na których widać dyktatora patrzącego na powódź z okien swojego luksusowego samochodu.

Luksusowy SUV Kim Dzong Una w wodzie. Dyktator miał tak nadzorować ewakuację

Luksusowy SUV Kim Dzong Una w wodzie. Dyktator miał tak nadzorować ewakuację

Źródło:
PAP

W nocy z wtorku na środę na polskim niebie po raz kolejny mogą się pojawić zorze. Prognozy pogody kosmicznej wskazują na wystąpienie burzy magnetycznej, która może wywołać świetlny spektakl.

"Tańczące światła" mogą zalśnić na naszym niebie. Kiedy się ich spodziewać

"Tańczące światła" mogą zalśnić na naszym niebie. Kiedy się ich spodziewać

Źródło:
PAP, CBK PAN, "Z głową w gwiazdach"

Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał dziś do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli wnioski o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej europosłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Bodnar wystąpił z wnioskami o uchylenie immunitetów Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi

Bodnar wystąpił z wnioskami o uchylenie immunitetów Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Resort rozwoju i technologii zawiadamia prokuraturę w sprawie przeznaczenia w 2023 roku niemal sześciu milionów złotych na promocję programów mieszkaniowych - przekazał w poniedziałek minister Krzysztof Paszyk. Resort powołał się na NIK, według której te pieniądze miały być wydane "niegospodarnie".

"Minister w sposób niecelowy i niegospodarny wydatkował 5,269 miliona złotych na realizację kampanii"

"Minister w sposób niecelowy i niegospodarny wydatkował 5,269 miliona złotych na realizację kampanii"

Źródło:
PAP

"Petycja 'Stop okaleczaniu dzieci' jest atakiem na ogół społeczności osób transpłciowych oraz poważnym podważeniem zasady samostanowienia i autonomii cielesnej człowieka. Przemycane w niej zapisy de facto prowadziłyby do wykluczenia tranzycji większości dorosłych osób trans" - piszą organizacje zajmujące się tematem. Projekt autorstwa Ordo Iuris został skierowany do dalszych prac w Sejmie.

Projekt zakazu tranzycji u nieletnich skierowany do dalszych prac w Sejmie. Atak "podważający autonomię cielesną" człowieka

Projekt zakazu tranzycji u nieletnich skierowany do dalszych prac w Sejmie. Atak "podważający autonomię cielesną" człowieka

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ksiądz Adam Boniecki dostał na swoje 90. urodziny wyjątkowy prezent - symbolizujący długowieczność cedr, który został posadzony na krakowskich Plantach. - To jest dar dla mnie i od razu powiedzieli, że go tu trzeba zasadzić i się szalenie cieszę. Nie będzie nas, będzie las - mówił ks. Boniecki.

"Kraków potrzebuje tego, co uosabia ksiądz Boniecki". Wyjątkowe drzewo na 90. urodziny

"Kraków potrzebuje tego, co uosabia ksiądz Boniecki". Wyjątkowe drzewo na 90. urodziny

Źródło:
PAP, TVN24

1 sierpnia mija 80 lat od dnia wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji dodatek do "Gazety Wyborczej" "Ale Historia" wydrukował rozmowę byłego wiceszefa gazety Jarosława Kurskiego ze Zbigniewem Gluzą, szefem Ośrodka Karta. Rozmowa dotyczy sensu Powstania, a jej tytuł "Kto jest winien godziny W" wskazuje, że będą to głosy w toczącym się od lat sporze o sens najtragiczniejszego wydarzenia naszej współczesnej historii.  

Rocznica

Rocznica

Źródło:
tvn24.pl

1 sierpnia byłem jeszcze dzieckiem, miałem niecałe 12 lat - mówi Jan Witkowski, pseudonim "Jaś". Wspomina, że dla niego i wielu mieszkańców miasta powstanie było zaskoczeniem, które zamieniło się w radość.

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trudno tu odnieść sukces uczciwie" - mówi w oficjalnym zwiastunie "Pingwina" tytułowy bohater grany przez Colina Farrella. Nowy, ośmioodcinkowy serial z miasta Gotham to spin-off hitowego "Batmana" z 2022 roku. HBO właśnie ujawniło, kiedy odbędzie się jego premiera i gdzie będzie można go zobaczyć.

Nowy hit z uniwersum Batmana. Wiadomo, kiedy premiera "Pingwina"

Nowy hit z uniwersum Batmana. Wiadomo, kiedy premiera "Pingwina"

Źródło:
tvn24.pl

Piękny Kazimierz Dolny i festiwal filmowy BNP Paribas Dwa Brzegi, gdzie już po raz 18. na fanów kina z całej Polski oprócz pokazów filmowych czekają liczne spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Na miejscu jest nasze reporterka filmowa Ewelina Witenberg, która rozmawiała z aktorem Maciejem Radelem, gwiazdą serialu "Lady Love", który powstaje dla platformy streamingowej Max.

W Kazimierzu Dolnym trwa festiwal BNP Paribas Dwa Brzegi. Maciej Radel: pluję sobie w brodę, że jestem tu tak późno

W Kazimierzu Dolnym trwa festiwal BNP Paribas Dwa Brzegi. Maciej Radel: pluję sobie w brodę, że jestem tu tak późno

Źródło:
Fakty po Południu TVN24