"Collegium Historicum do wynajęcia". Studenci znów walczą o dawny Dom Partii

Baner rozwieszony na Collegium Historicum

25 lat temu studenci zajęli budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Poznaniu. Pokojowa okupacja zakończyła się przekazaniem Domu Partii Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza. Dziś uczelnia zastanawia się nad sprzedażą budynku. Po ćwierć wieku historia zatoczyła koło - w niedzielę studenci rozpoczęli protest. Od tej akcji odcina się jednak Parlament Samorządu Studentów UAM.

W niedzielę na budynku Collegium Historicum rozwieszono płachtę, na której znalazło się przerobione logo UAM - orzeł ubrany w cylinder trzymający w szponach dwa worki z dolarami oraz napis "Collegium do wynajęcia. Informacje na www.amu.edu.pl". W ten sposób część studentów sprzeciwia się możliwej komercjalizacji budynku Collegium Historicum. Od października Wydział Historii przeniesiony będzie na Morasko, a UAM rozważa sprzedaż lub wynajem gmachu przy ul. Św. Marcin.

"To ważne miejsce pamięci"

Studenci wysłali także oświadczenie do mediów. Apelują do wszystkich, którym los ulicy Św. Marcin nie jest obojętny, by sprzeciwili się planom odbierania Collegium Historicum jego funkcji publicznej.

"Obowiązkiem świadomych mieszkanek i mieszkańców Poznania jest obrona każdej przestrzeni, która wzmacnia naszą lokalną wspólnotę i służy interesom miasta. Dawny Dom Partii pełni taką funkcję jako przestrzeń uniwersytecka i ważne miejsce pamięci. Uważamy, że największa poznańska uczelnia, którą jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, nie powinna przykładać ręki do dalszej degradacji ulicy Św. Marcin" - napisali.

"Żadna forma nacisku nie zadziała pozytywnie"

Baner wisiał zaledwie kilka godzin. W poniedziałek rano nie było go już na budynku. - Żadna forma nacisku nie zadziała na nas pozytywnie, szczególnie gdy jest niezgodna z prawem - komentuje sprawę Dominika Narożna, rzecznik prasowa UAM.

Przyszłość budynku, który uczelnia przejęła po Komitecie Wojewódzkim PZPR w 1990 r., nadal jest nieznana. - Sondujemy rynek, brane pod uwagę są różne możliwości - sprzedaż, wynajem jak i zatrzymanie budynku i przeznaczenie go na inne cele niż dotychczas. Wybierzemy rozwiązanie, które będzie najkorzystniejsze dla pracowników i studentów. Jesteśmy otwarci na rozmowy w tej sprawie - przekazała tvn24.pl Narożna.

Od akcji odcina się Parlament Samorządu Studentów UAM. "Samorząd Studencki, który jest przedstawicielem studentów, także nie wyobraża sobie komercjalizacji Historicum, jednak forma protestu i zabieranie głosu w imieniu całej braci studenckiej przez kilku anonimowych studentów budzi wątpliwości. Kreatorów akcji zapraszamy do rozmów, które powinny odbywać się przy wysłuchaniu argumentów wszystkich stron i mieć charakter akademicki. Jako Parlament Samorządu Studentów UAM będziemy poszukiwać rozwiązań, które będą przede wszystkim korzystne dla studentów naszej Uczelni oraz zabierać aktywny głos w dyskusji, gdyż nam także leżą na sercu losy Collegium Historicum" - czytamy w oświadczeniu parlamentu.

Historia na językach

Na odpowiednim zagospodarowaniu budynku zależy także miastu. 29 stycznia, dokładnie w rocznicę rozwiązania PZPR, które przez 40 lat zajmowało ten obiekt, radni komisji rewitalizacji będą rozmawiać z zastępcą prezydenta Poznania Mariuszem Wiśniewskim na temat możliwości wykorzystania budynków, które opustoszeją, gdy wydziały uniwersytetu przeniosą się na Morasko.

- Dyskusja dotyczyć będzie nie tylko Collegium Historicum, ale generalnie obecności uniwersytetu w śródmieściu w zestawieniu do planów miasta wynikających z Programu dla Śródmieścia - wyjaśnia wiceprezydent Poznania.

Jednym z pomysłów na wykorzystanie przestrzeni budynku Wydziału Historii jest powstanie Muzeum Enigmy - w tym miejscu przed II wojną światową mieściło się, bowiem biuro szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w którym pracowali Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Inne pomysły mówią m.in. utworzeniu muzeum Solidarności, przeniesieniu Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 r. czy izby pamięci PZPR a nawet muzeum PRL.

40 lat z partią

Budynek przy ul. Św. Marcin wybudowano w 1950 r. w miejsce zniszczonego podczas II wojny światowej gmachu intendentury wojskowej, w którym pracowali wspomniani "łamacze Enigmy". Autorem projektu "Domu Partii" był wybitny poznański architekt Władysław Czarnecki. PZPR zajmował budynek przez 40 lat. W styczniu 1990 r. po spontanicznej, choć dobrze przygotowanej akcji, studenci zajęli budynek i rozpoczęli w nim okupację.

- Nasza akcja była konsekwencją przygotowań PZPR do ostatniego zjazdu, na którym miało dojść do rozwiązania partii. Nic nie wskazywało, by nowa partia, która miała powstać na jego gruzach, dobrowolnie zwolniła budynek i zrezygnowała ze swojej uprzywilejowanej sytuacji majątkowej – tłumaczył 24 lata po akcji Filip Kaczmarek, ówczesny przewodniczący Niezależnego Zrzeszenia Studentów UAM a dziś przewodniczący poznańskiej Platformy Obywatelskiej.

W kwietniu podjęto decyzję o przekazaniu budynku uniwersytetowi. Przeniesiono tam Wydział Historii.

CZYTAJ WIĘCEJ O OKUPACJI BUDYNKU PRZEZ STUDENTÓW W 1990 R.

Budynek jak prezent ślubny

Dziś Kaczmarek krytycznie ocenia pomysł ewentualnej sprzedaży gmachu. - To trochę jak ze sprzedawaniem prezentu ślubnego. Można to zrobić, ale jednak nie wypada. Oczywiście uniwersytet ma do tego prawo, jednak czysto komercyjne podejście nie jest najlepsze - podkreśla Kaczmarek, który akcję studentów oceniła jednak krytycznie. "To nie jest dobry pomysł. A modyfikacja orła okropna. Nie lubię" - napisał na jednym z portali społecznościowych.

Zobacz całe oświadczenie studentów, którzy rozwiesili baner na budynku Wydziału Historii:

My, studentki i studenci, poznaniacy i poznanianki, pragniemy wyrazić nasz kategoryczny sprzeciw wobec jakichkolwiek planów komercjalizacji budynku Collegium Historicum. Od lat z niepokojem obserwujemy procesy zachodzące na ulicy Św. Marcin. Jedno z najważniejszych poznańskich miejsc, przemienia się na naszych oczach w zagłębie banków i sieciowych sklepów. Uważamy, że trzeba się stanowczo przeciwstawić temu procesowi.Obowiązkiem świadomych mieszkanek i mieszkańców Poznania jest obrona każdej przestrzeni, która wzmacnia naszą lokalną wspólnotę i służy interesom miasta. Dawny Dom Partii pełni taką funkcję jako przestrzeń uniwersytecka i ważne miejsce pamięci. Uważamy, że największa poznańska uczelnia, którą jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, nie powinna przykładać ręki do dalszej degradacji ulicy Św. Marcin. Następne historyczne miejsce w naszym mieście może przestać pełnić funkcję publiczną. Budynek, który został przejęty i oddany społeczeństwu - co ważne: również dzięki studenckiemu zaangażowaniu - teraz stoi przed groźbą przemiany w kolejny biurowiec lub oddział banku, pełniący jedynie funkcję komercyjną. Przyszłość budynku Collegium Historicum jest niepewna, choć ze względu na historię jego wartości nie powinno się mierzyć jedynie w złotówkach. Apelujemy do wszystkich, którym los ulicy Św. Marcin nie jest obojętny, by w sposób zdecydowany sprzeciwili się wszelkim planom odbierania Collegium Historicum jego funkcji publicznej.

Autor: Filip Czekała / Źródło: TVN 24 Poznań

Pozostałe wiadomości

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku poinformowała, że 24 lutego 2025 roku wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych - dyrektorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Chodzi o apartamenty, z których korzystał między innymi Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta wspierany przez PiS, wcześniej szef Muzeum IIWŚ.

Jest śledztwo w sprawie pokoi i apartamentów należących do Muzeum II Wojny Światowej

Jest śledztwo w sprawie pokoi i apartamentów należących do Muzeum II Wojny Światowej

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

27 lutego w prokuraturze ma się odbyć przesłuchanie byłego premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie wyborów kopertowych - dowiedziała się nieoficjalnie TVN24.

TVN24 nieoficjalnie: w czwartek przesłuchanie Morawieckiego

TVN24 nieoficjalnie: w czwartek przesłuchanie Morawieckiego

Źródło:
TVN24

Interwencje Waszyngtonu w wybory do Bundestagu były "nie mniej dramatyczne, drastyczne i wreszcie oburzające niż interwencje, które widzieliśmy z Moskwy" - powiedział po ogłoszeniu wyników exit poll Friedrich Merz, który prawdopodobnie zostanie kanclerzem Niemiec. Lider CDU mówił o "ogromnej presji z dwóch stron".

"Dramatyczne, drastyczne, oburzające". Merz o "interwencjach" w wybory w Niemczech

"Dramatyczne, drastyczne, oburzające". Merz o "interwencjach" w wybory w Niemczech

Źródło:
CNN, TVN24
Dzieci siwe ze stresu

Dzieci siwe ze stresu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie skończyło się na 10 minutach i nie miało być to godzinne spotkanie - powiedział w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek o rozmowie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w USA. Dodał, że "było to bardzo dobre spotkanie, na którym prezydent omówił wszystkie najważniejsze sprawy".

"Nie skończyło się na 10 minutach". Mastalerek o kulisach spotkania Duda-Trump

"Nie skończyło się na 10 minutach". Mastalerek o kulisach spotkania Duda-Trump

Źródło:
Radio Zet, PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych (bez uwzględnienia inflacji) w styczniu 2025 była wyższa niż przed rokiem o 4,8 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Analitycy oczekiwali wzrostu o 1,5 procent.

"Ale urwał". Najnowsze dane ze sklepów

"Ale urwał". Najnowsze dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Przez tydzień trwały poszukiwania 26-latki z gminy Kłodzko. W niedzielę policjanci znaleźli ciało zaginionej Katarzyny B. Jej były partner usłyszał zarzut zabójstwa. On też wskazał miejsce, gdzie znajdowały się zwłoki. Do zabójstwa się jednak nie przyznaje. - Przedstawione przez niego wyjaśnienia są absurdalne - powiedział Mariusz Pindera, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Znaleziono ciało zaginionej 26-latki. Jej były partner usłyszał zarzut zabójstwa

Znaleziono ciało zaginionej 26-latki. Jej były partner usłyszał zarzut zabójstwa

Źródło:
TVN24

Według najnowszych informacji, przekazanych w poniedziałek, papież "miał dobrą noc, przespał ją i odpoczywa". Franciszek przebywa w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc, jego stan jest określany jako krytyczny.

Najnowsze informacje o stanie zdrowia papieża. Komunikat

Najnowsze informacje o stanie zdrowia papieża. Komunikat

Źródło:
Reuters

Pomimo interwencji rządowej masło nadal drożeje. W styczniu jego cena była niemal o 30 procent wyższa niż rok wcześniej. A to jeszcze nie koniec - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Tyle może kosztować masło na Wielkanoc

Tyle może kosztować masło na Wielkanoc

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano w Alejach Jerozolimskich zderzyło się siedem samochodów osobowych. Nie ma osób poszkodowanych. Były spore utrudnienia.

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Zarzuty znieważenia, stosowania gróźb karalnych i uszkodzenia ciała usłyszała kobieta, która miała pobić i poniżać osobę z niepełnosprawnością. O sprawie zrobiło się głośno, gdy do sieci trafiły nagrania z całego zdarzenia.

Biła, poniżała i oddała mocz na osobę z niepełnosprawnością. Usłyszała zarzuty

Biła, poniżała i oddała mocz na osobę z niepełnosprawnością. Usłyszała zarzuty

Źródło:
tvn24.pl

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko o rozmowie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek.

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

To było okropne. Był w najgorszym stanie, w jakim go kiedykolwiek widziałem - mówił były asystent księcia Williama Jason Knauf. W zeszłym roku podano do wiadomości publicznej, że z chorobą nowotworową zmagają się żona księcia Walii, księżna Kate i jego ojciec, król Karol III.

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Źródło:
BBC
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Jestem dumny z Ukrainy" - oznajmił w trzecią rocznicę inwazji zbrojnej Rosji prezydent Wołodymyr Zełenski. Oddał hołd tym, którzy zginęli i wyraził wdzięczność wszystkim, którzy pracują na rzecz jego kraju.

"Jestem wdzięczny". Wpis prezydenta Ukrainy

"Jestem wdzięczny". Wpis prezydenta Ukrainy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę odbyły się przedterminowe wybory do niemieckiego Bundestagu. Pod wieloma względami są historyczne. Ich zwycięzcą został konserwatywny blok CDU/CSU. Lider ugrupowania Friedrich Merz pretenduje do stanowiska kanclerza federalnego. Wyniki wskazują na najwyższą od kilkudziesięciu lat frekwencję, na sukces skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec AfD i najsłabszy w powojennych Niemczech wynik socjaldemokratów. Oto co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech.

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Samolot z Nowego Jorku do Nowego Delhi wylądował na lotnisku w Rzymie z powodu alarmu bombowego. Po kilku godzinach sprawdzania maszyny stwierdzono, że alarm był fałszywy. Na pokładzie samolotu było 199 osób.

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Źródło:
PAP

W Regułach pod Warszawą doszło do zderzenia pociągu Warszawskiej Kolei Dojazdowej z samochodem osobowym.

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedną rzecz chcemy zrobić. Chcemy pokazać polskiemu społeczeństwu, ale też polskim przedsiębiorcom, których jest ponad trzy miliony w naszym kraju, że potrafimy zorganizować w sposób absolutnie profesjonalny coś, co do tej pory nie udało nikomu. Dlaczego? Trudno by urzędnicy deregulowali sami siebie - powiedział Rafał Brzoska, prezes InPostu, szef zespołu do spraw deregulacji, w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24.

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Źródło:
tvn24.pl

Bohaterowi tego materiału od 12 lat zanikają płuca. Oddycha dzięki butlom z tlenem, ale ich wynajęcie kosztuje, tak jak i prąd, bez którego nie będą działać. Renta już od dawna na to nie wystarcza, więc pożycz, i ma długi. Ogromne. Ratunkiem byłby przeszczep, ale wciąż nie ma na to szans.

Od 12 lat znikają mu płuca. Urządzenia, które podają mu tlen, pracują całą dobę, a ceny prądu są wyższe niż jego renta

Od 12 lat znikają mu płuca. Urządzenia, które podają mu tlen, pracują całą dobę, a ceny prądu są wyższe niż jego renta

Źródło:
Fakty TVN

Drogowcy z powiatu radomskiego w ostatnich tygodniach zebrali blisko 200 starych opon porzuconych w rowach wzdłuż dróg powiatowych. Podejrzewają, że prawdopodobnie pozbywają się ich w ten sposób zakłady wulkanizacyjne lub przedsiębiorcy, chcący uniknąć kosztów utylizacji.

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl