Politycy na pomoc Rokicie. Nawet Miller "ulży cierpieniu i się dorzuci"

Aktualizacja:
Leszek Miller "też się dorzuci" do zbiórki
Leszek Miller "też się dorzuci" do zbiórki
tvn24
Politycy skomentowali problemy Jana Rokity z komornikiemtvn24

Pomysł zbiórki na pomoc Janowi Rokicie komentują politycy różnych opcji. Jedni deklarują, że się dołożą, inni jeszcze się zastanawiają. Najostrzej w sprawie wypowiedział się szef SLD Leszek Miller. Polityk nie ma wąpliwości: Rokita na swój los zasłużył, ale wspaniałomyślnie deklaruje, że się nad założycielem PO zlituje.

Pomysł zbiórki na pomoc Janowi Rokicie rzucił europoseł Marek Migalski. Wszystko po informacjach o tym, że komornik ściga Rokitę po przegranym procesie z byłym szefem policji Konradem Kornatowskim. Rokita sześć lat temu powiedział, że Kornatowski był w latach 80. jako prokurator zamieszany w tuszowanie pobicia opozycjonisty i nazwał go "nikczemnym prokuratorem". Dziś za te słowa ma zapłacić około 350 tys. zł, co dla Rokity jest kwotą, która go 'zrujnuje".

Rokita zasłużył

Szef SLD Leszek Miller ocenił, że "gwiazdy komisji Rywina nie spotkał jakiś szczęśliwy los". - Pan Jan Rokita przeżywa to, co przeżywa, a druga gwiazda - pan Ziobro - błąka się gdzieś po peryferiach polskiej polityki. Spotkała ich zasłużona kara. Jak patrzę na Rokitę i Ziobro, to pomału zaczynam wierzyć, że sprawiedliwość istnieje - powiedział Miller.

I dodał: - Nie sądzę, żeby tutaj można było dopatrywać się działań politycznych. To jest zrozumiałe, że w takich sytuacjach ludzie szukają jakiegoś wytłumaczenia politycznego. Sam też to robiłem, jak miałem kłopoty - podkreślił.

Oceniając pomysł zbiórki na Rokitę Miller stwierdził: - Jeżeli odezwali się jacyś przyjaciele Jana Rokity, którzy chcą przeprowadzić zbiórkę pieniężną to świetnie. Pomyślałem sobie, że nie mogę być taki nieprzejednany. Wobec tego, jeżeli będzie organizowana zbiórka na rzecz poprawy sytuacji Jana Rokity, to niezależnie od tego, co o nim myślę, dorzucę się. Trzeba ulżyć cierpieniu, z którym mamy do czynienia - ocenił polityk.

Pomagać, ale niekoniecznie o tym mówić

Paweł Olszewski z PO podkreślił w TVN24, że ma "pewien problem z Jankiem Rokitą". - Z jednej strony natury emocjonalnej, bo jest to człowiek niezwykle zasłużony nie tylko dla PO, ale też dla Polski. Z drugiej strony od jakiegoś czasu obserwuję coś dziwnego w zachowaniu Rokity. Mam też mieszane odczucia po tym wyroku i po zachowaniu Rokity po tym wyroku, ponieważ jak jeszcze współpracowaliśmy w ramach klubu, to Rokita był pierwszą osobą, która mówiła o standardach, poszanowaniu poszczególnych instytucji państwa i równości wszystkich wobec prawa. Tutaj się dziwnie zachowuje, choć sam Kornatowski też nie jest człowiekiem z mojej bajki - powiedział Olszewski.

I dodał: - Sformułowania o braku niezawisłości sądów, o przestawianiu wajchy - jakby ktoś polował na Rokitę - są dla mnie co najmniej śmieszne. Decyzję o odejściu z polityki Jan Rokita podjął samodzielnie i od tego momentu w kategoriach polityki nikt się nim nie zajmował. Tego typu sformułowania są bliższe teoriom spiskowym [Antoniego - red.] Macierewicza niż wartościom, którym hołdował Jan Rokita, gdy był w PO - ocenił poseł.

Czy dołoży się do zbiorki? - Nie zastanawiałem się nad tym. Myślę, że warto ludziom pomagać. Uważam jednak, że takie publiczne deklaracje odnośnie zrzutki na Jana Rokitę są uwłaczające godności Rokity. Warto pomagać, ale niekoniecznie warto o tym mówić - zaznaczył Olszewski.

Politycy skomentowali sytuację Jana Rokity
Politycy skomentowali sytuację Jana Rokitytvn24

Czy tak powinno być?

Nad inicjatywą pomocy Rokicie zastanowiłby się też Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski. Zastrzegł jednak, że nie wie, czy taki pomysł podoba się samemu zainteresowanemu. Zapowiedział, że sprawą Rokity będzie chciał "zainteresować prezydium Sejmu". - Zwrócę się do marszałek [Ewy - red.] Kopacz, czy w taki sposób tego typu sprawy powinny być rozstrzygane. Mam wątpliwości, czy nie doszło do pewnej cenzury prewencyjnej wobec byłego polityka i parlamentarzysty, i czy ten wyrok nie stanowi zagrożenia dla wolności słowa w Polsce - ocenił polityk.

Dodał, że wiele na to wskazuje, że ktoś przekręcił wajchę w sprawie Rokity, bo "po sześciu latach jego nieobecności w polskiej polityce nagle pojawiają się dwa istotne z jego puntu widzenia wydarzenia". - Dziwne, że dopiero po sześciu latach przypomniano sobie o Janie Rokicie - powiedział Mularczyk.

- Myślę, że to dosyć bulwersująca sytuacja, że były wicepremier, wieloletni parlamentarzysta, osoba bardzo istatna dla polskiego życia publicznego po 1989 roku, jest w taki sposób traktowana przez wymiar sprawiedliwości. Generalnie wobec Rokity mamy zarzut, że złamał wolność słowa, ale powstaje pytanie, czy za złamanie wolności słowa może być taka kara, która rujnuje Rokitę w sposób dokumentny. On będzie zniszczony cywilnie po wykonaniu tego wyroku - powiedział polityk.

W wydanym oświadczeniu Solidarna Polska poinformowała, że zwróci się do Prezydium Sejmu z wnioskiem o udzielenie pomocy "koledze" Janowi Rokicie.

Koledzy pomogą?

Do zbiórki dorzuci się wicemarszałek Sejmu Ceazary Grabarczyk. Polityk zadeklarował to w RMF FM. Pytany, ile jest skłonny przeznaczyć pieniędzy, odparł: - Ile będzie trzeba.

- Były już różne sytuacje i koleżanki i koledzy potrafili się znaleźć i zachować - powiedział Grabarczyk.

Dodał, że jego zdaniem trudno obronić słowa Rokity o "przestawieniu wajchy". - Mnie jest przykro, że on wypowiada takie zdania. Ale nie zwracał się do nas o pomoc i wsparcie. Na pewno nie odmówilibyśmy, bo wiem, że już rozmawiają koledzy o tym jak pomóc - podkreślił Grabarczyk.

Dorzucić się można

Sprawę Rokity skomentował szef klubu parlamentarnego PSL Jan Bury. - W moim przekonaniu, jeśli jesteśmy państwem prawa, a jesteśmy - i Jan Rokita tworzył fundamenty polskiego państwa prawa - to dziś powątpiewanie w to, że wyroki sądu mogą być nieuczciwe, to jest podmywanie fundamentów Polski jako państwa prawa - powiedział polityk.

I dodał: - Być może dla Jana Rokity jest to dotkliwa kara, wielka krzywda i zbyt wysoki wyrok. Można o tym dyskutować, ale wyrok zapadł. Ja mogę się dorzucić ze swoich pieniędzy także na to, żeby zebrać do kapelusza dla pana Jana Rokity tę kwotę, być może trzeba zrobić zbiórkę publiczną, ale nie podmywajmy podstaw państwa prawa, czyli wymiaru sprawiedliwości - podkreślił Bury.

Bury też może się dorzucić do zbiórki na Rokitę
Bury też może się dorzucić do zbiórki na Rokitętvn24

Chory wymiar sprawiedliwości

Sprawę Rokity ocenił też krótko szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem to przykład "choroby wymiaru sprawiedliwości".

- Skoro wymiar sprawiedliwości jest łaskawy dla zbrodniarzy komunistycznych - gen. Jaruzelski i gen. Kiszczak unikają odpowiedzialności, a prześladowany jest Jan Rokita, za to, że ośmielił się ocenić negatywnie pana Kornatowskiego, to jest absurd i dowód tego, że w Polsce brakuje sprawiedliwości - powiedział.

- Tu nie chodzi też o to, że mamy do czynienia z konkretnym przypadkiem. Chodzi o chorobę wymiaru sprawiedliwości. Jan Rokita jest przykładem tego, że wymiar sprawiedliwości w Polsce jest chory - dodał Błaszczak. Podkreślił, że do zbiorki na Rokitę dołożyłby się "jakoś symbolicznie".

Mariusz Błaszczak o sprawie Jana Rokity
Mariusz Błaszczak o sprawie Jana Rokitytvn24

Autor: mn\mtom,iga/k / Źródło: tvn24.pl, TVN24, RMF FM

Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę poznamy kandydata PiS na prezydenta. Zdaniem politologa dr Tomasza Słomki zapowiedź poparcia bezpartyjnego kandydata wskazuje na Karola Nawrockiego. - Nawrocki może wejść w swoistą legendę polityczną o swojej bezpartyjności - stwierdził. Dodał, że fakt jego małej rozpoznawalności może być z jednej strony słabością, a z drugiej atutem. - Można mu przypisać pewną nową narrację, nową historię - powiedział Słomka.

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Źródło:
TVN24
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mężczyzna zginął, gdy drzewo uderzyło w jego samochód na drodze w hrabstwie Hampshire w Wielkiej Brytanii. To trzecia ofiara śmiertelna burzy Bert niosącej intensywne opady śniegu, ulewy i wichury - poinformowała w niedzielę BBC. Zamknięto wiele dróg, są też utrudnienia w ruchu kolejowym. W sobotę wieczorem tysiące domów były bez prądu.

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kuba mierzy się z przerwami w dostawach energii elektrycznej. Dotyczą - jak podają tamtejsze media - nawet połowy terytorium kraju. W sobotę dopłynęły tam dwa tankowce z łącznym ładunkiem 126 tysięcy ton oleju napędowego - podały niezależne kubańskie media. Choć transport pochodzi z portów w Danii i Holandii, "przypuszcza się, że ten szacowany na 81 milionów dolarów transport został opłacony z kredytu udzielonego przez Rosję" - przekazał niezależny kubański portal 14ymedio.

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią i oblodzeniem w różnych częściach kraju. Na terenie kilku województw może również niebezpiecznie silnie wiać.

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Źródło:
IMGW
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W niedzielę po południu odbędzie się konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, partia ma ogłosić decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji będzie to szef IPN Karol Nawrocki.

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał. Ten wybór zostanie zaprezentowany w niedzielę.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

Policjanci w Jeleniej Górze (woj. dolnośląskie) zatrzymali 19-letniego kuriera, który kradł przesyłki klientów. Łupem złodzieja padły telefony komórkowe o łącznej wartości blisko 15 tysięcy złotych.

Kurier zamiast dostarczać, kradł przesyłki klientów

Kurier zamiast dostarczać, kradł przesyłki klientów

Źródło:
tvn24.pl

Jeden z gości ogrodu zoologicznego w Kurytybie na południu Brazylii wskoczył do stawu z hipopotamami, a następnie przedostał się do miejsca, w którym przebywały małpy - poinformowały lokalne media. Strażnikom zoo udało się schwytać mężczyznę, po czym przekazali go służbom.

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Źródło:
PAP

W stołecznym Muzeum Farmacji można oglądać wystawę "Ziółka, drzewka, y chróściki". Prace współczesnej artystki Agnieszki Brzeżańskiej zostały wkomponowane w obiekty wystawy stałej przybliżającej historię leków oraz aptekarstwa.

Aptekarskie utensylia, zapach bylicy i prace współczesnej artystki. "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

Aptekarskie utensylia, zapach bylicy i prace współczesnej artystki. "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl