Światowe media: Polska bardziej przyjazna Żydom niż inne kraje Europy Zachodniej

W nowoczesnym gmachu na warszawskim Muranowie, w centrum dawnej dzielnicy żydowskiej, znajduje się Muzeum Historii Żydów PolskichKuryłowicz & Associates

We wtorek wielkie otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Na ten dzień zaplanowano uroczystości z udziałem prezydentów Polski i Izraela. Ale światowe media o walorach muzeum piszą już od kilku dni, a przy okazji zauważają, że "Polska jest teraz bardziej przyjazna Żydom niż inne kraje Europy Zachodniej, gdzie antysemityzm znowu jest widoczny".

Z okazji otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich, które stanęło na warszawskim Muranowie, w centrum dawnego żydowskiego getta, światowe media przypominają wielowiekową tradycję Żydów w Polsce, których pozostała "śladowa mniejszość".

"Niemcy zniszczyli ten kraj. Mało który z żydowskich Izraelczyków nie wzdrygnie się, kiedy słyszy słowo 'Polska'. Dla nich Polska to Auschwitz, Treblinka, Majdanek. Warszawskie getto. Pogrom w Kielcach. Antysemicka kampania rządu Gomułki w 1968. Dla większości z nich Polska jest wciąż jedynym w swoim rodzaju cmentarzem" - zauważa Hannah Luehmann, dziennikarka niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Galeria Pierwsze Spotkania Muzeum Historii Żydów Polskich

Zwiedzając lśniący szklanymi elewacjami gmach muzeum, którym się zachwyca ("przestrzeń, światło, naturalne materiały, dbałość o każdy szczegół"), jednocześnie pisze, że naprawdę ma się wrażenie zanurzenia się w historii.

"Polsce często się zarzuca, że ciężko przychodzi jej rozliczenie się z przeszłością. To satysfakcjonujące, że nowe żydowskie muzeum, znajduje jasny i wiarygodny język, kiedy mówi o obchodzeniu się z przeszłością, o dziedzictwie żydowskiej kultury i jej odradzającej się w Polsce obecności" - pisze autorka artykułu.

Narodowa tęsknota, aby odzyskać część zapomnianej przeszłości

Również "New York Times" ocenia, że staliśmy się bardziej przyjaźni Żydom. "Podczas, gdy antysemityzm znowu stał się bardziej widoczny w całej Europie, coś zupełnie innego rośnie w ogromnym budynku w centrum Warszawy" - ocenia Rick Lyman.

Galeria Miasteczko Muzeum Historii Żydów Polskich

Dziennikarz wylicza, że w 1939 roku w naszym kraju było 3,5 miliona Żydów, wojnę przeżyło około 300 tysięcy z nich, ale 90 procent wyemigrowało, głównie do USA i Izraela. Teraz liczba Żydów mieszkających w Polsce to ok. 25 tys. I - jak zauważa rozmówca Lymana - być może dlatego, że jest ich tak mało, żydowskość nie jest problemem w codziennym życiu większości Polaków.

Jest jeszcze jeden powód. "Od upadku komunizmu w Polsce pojawiła się swego rodzaju narodowa tęsknota, aby odzyskać część zapomnianej przeszłości, której dominującą częścią byli Żydzi i kultura żydowska" - podsumowuje dziennikarz.

Muzeum, w którym chodzi nie o śmierć, lecz o życie

"Jerusalem Post" potwierdza to przekonanie: "Wraz z nowym muzeum Polska stara się odzyskać zapomnianą przeszłość, gdy była rajem dla Żydów". Izraelski dziennik stwierdza nawet, że nasz kraj jest teraz bardziej przyjazny niż wiele państw Europy Zachodniej.

Galeria Zagłada Muzeum Historii Żydów Polskich

"Żydzi są bici na ulicach w Niemczech, Francji czy Skandynawii, gdzie synagogi są palone, tu nie ma żadnej z tych rzeczy. Myślę, że teraz bezpieczniej chodzić po Warszawie w jarmułce niż w niektórych dzielnicach Paryża" - mówi Piotr Kadlcik, wiceprezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Natomiast BBC cytuje prof. Barbarę Kirshenblatt-Gimblett, Żydówkę polskiego pochodzenia, dyrektorkę ekspozycji inaugurującej działalność Muzeum Historii Żydów Polskich. "To muzeum jest inne niż wszystkie porównywalne projekty, ponieważ nie chodzi w nim o śmierć, lecz o życie, o tysiąc lat żydowskiej obecności w Polsce, zanim weszli do niej Niemcy. Mamy moralny obowiązek pamiętać nie tylko, jak Żydzi zginęli, ale także jak żyli, bo teraz świat wie więcej o tym, jak umarli" - deklaruje Kirshenblatt-Gimblett.

Zgadza się z tym podejściem m.in. "The Economist", który chwali Polskę za to, że "przeżywa nieoczekiwany renesans kultury żydowskiej". "Nowe Muzeum Historii Żydów Polskich powinno zintensyfikować światową debatę na temat, jak należy myśleć o muzeach przedstawiających zagadnienia tożsamości narodowej" - zauważa.

Galeria Na żydowskiej ulicy Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum za 67 mln dolarów

Na otwarcie placówki przewidziano nie tylko uroczystości z udziałem prezydentów Polski i Izraela, ale wiele atrakcji artystycznych. Z koncertem wystąpi legendarny nowojorski klarnecista David Krakauer, zaprezentowany zostanie także spektakl muzyczny "My, Żydzi Polscy" w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego, a w finale wieczoru wystąpi Tomasz Stańko, który wykona napisaną specjalnie dla muzeum suitę "Polin".

Od wtorku będzie można oglądać stałą wystawę "1000 lat historii Żydów polskich", która zajmuje podziemny poziom muzeum i składa się z ośmiu galerii na powierzchni ponad 4 tys. metrów kwadratowych.

Galeria Wyzwania nowoczesności Muzeum Historii Żydów Polskich

- Towarzyszyć jej będą wystawy czasowe. W budynku znajdują się także m.in. już przygotowane sale projekcyjne i warsztatowe Centrum Edukacyjnego oraz wielofunkcyjna sala: audytoryjna, kinowa i koncertowa - informują organizatorzy.

Muzeum Historii Żydów Polskich, którego koszt to 67 mln dolarów, powstało naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie przy ul. Anielewicza 6. Inicjatorem jego utworzenia było Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. W 2005 roku ogłoszono werdykt jury na projekt muzeum, który wygrał fiński architekt Rainer Mahlamaki.

Autor: am/ja/kwoj / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kuryłowicz & Associates

Pozostałe wiadomości

"Prezydent wyznaczył na komisarza do przeprowadzenia wyboru Prezesa Izby Cywilnej Sądu Najwyższego nielegalnie powołanego do tego Sądu neosędziego. Bez zgody premiera i jego podpisu, takie wyznaczenie byłoby nieważne (...). Ale premier się zgodził" - czytamy we wpisie, który zamieścił w mediach społecznościowych sędzia Izby Karnej SN Włodzimierz Wróbel. Odniósł się do opublikowanego we wtorek postanowienia prezydenta, które nosi kontrasygnatę premiera. Według Wróbla Donald Tusk, podpisując dokument, umożliwił "niekonstytucyjne działania Prezydenta". W sprawie postanowienia wysłaliśmy pytania do Centrum Informacyjnego Rządu.

Spór o Sąd Najwyższy i krytyka Tuska. "Premier się zgodził, umożliwiając niekonstytucyjne działania prezydenta"

Spór o Sąd Najwyższy i krytyka Tuska. "Premier się zgodził, umożliwiając niekonstytucyjne działania prezydenta"

Źródło:
TVN24, OKO.press

Wypadek z udziałem żołnierzy na Podlasiu. Poseł klubu PiS Michał Woś usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. Wojciech Szczęsny zakończył piłkarską karierę. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 28 sierpnia.

Wypadek żołnierzy, kłopoty byłego wiceministra, decyzja Szczęsnego

Wypadek żołnierzy, kłopoty byłego wiceministra, decyzja Szczęsnego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

917 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zwoła na środę spotkanie rady NATO-Ukraina z inicjatywy Kijowa. Były pięściarz reprezentacji Ukrainy Denis Jaszczuk zginął na froncie. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Nowy akt oskarżenia przeciwko Donaldowi Trumpowi został ogłoszony we wtorek przez specjalnego prokuratora Jacka Smitha. Dotyczy on prób utrzymania się przy władzy byłego prezydenta USA, mimo przegranych wyborów w 2020 roku. Nowy, okrojony akt dokument uwzględnia orzeczenie Sądu Najwyższego z 1 lipca przyznające politykowi częściowy immunitet.

Nowy akt oskarżenia przeciwko Trumpowi

Nowy akt oskarżenia przeciwko Trumpowi

Źródło:
PAP

We wtorek po południu Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z uczestnikami trwającego w Olsztynie Campusu Polska Przyszłości. Kiedy wchodził na scenę, z publiczności słychać było buczenie, a także wykrzykiwane wielokrotnie pytanie: "Gdzie aborcja?!". Mówiąc o zmianach w prawie dotyczącym przerywania ciąży, wicepremier i szef MON wskazywał, że jego ugrupowanie postuluje tu dwa kroki: najpierw przyjęcie ustawy przywracającej stan prawny sprzed 2020 roku, a następnie rozpisanie referendum.

"Gdzie aborcja?!" na powitanie Kosiniaka-Kamysza

"Gdzie aborcja?!" na powitanie Kosiniaka-Kamysza

Źródło:
TVN24, PAP

Karabinierzy na wniosek prokuratury dokonali we wtorek w Castel Volturno na południu Włoch sądowego zajęcia osiedla 43 nielegalnych letnich domów na wybrzeżu, w których wypoczywali członkowie rodzin szefów tamtejszej mafii, kamorry - podały lokalne media.

Sądowe zajęcie osiedla wakacyjnych domków

Sądowe zajęcie osiedla wakacyjnych domków

Źródło:
PAP

Dwóch żołnierzy zostało rannych w wyniku nieszczęśliwego wypadku, do którego doszło podczas przekazywania broni w trakcie zmiany posterunku w pobliżu miejscowości Nowa Łuka (województwo podlaskie) - poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W komunikacie dodano, że "życiu obu żołnierzy nie zagraża niebezpieczeństwo".

Dwóch żołnierzy rannych w wyniku "nieszczęśliwego wypadku". "Padły niekontrolowane strzały"

Dwóch żołnierzy rannych w wyniku "nieszczęśliwego wypadku". "Padły niekontrolowane strzały"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Poseł klubu PiS, polityk Suwerennej Polski Michał Woś usłyszał we wtorek zarzut przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku z zakupem oprogramowania Pegasus ze środków z Funduszu Sprawiedliwości. W rozmowie z dziennikarzami były wiceminister stwierdził, że jego zdaniem Prokuratura Krajowa działa jako "organ nieuprawniony". Rzecznik PK poinformował, że wobec Wosia zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji.

Michał Woś usłyszał zarzut. "Prokurator zastosował środek zapobiegawczy"

Michał Woś usłyszał zarzut. "Prokurator zastosował środek zapobiegawczy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Władze Namibii zapowiedziały ubój 723 dzikich zwierząt, w tym słoni, zebr i hipopotamów, by rozdać ich mięso ofiarom katastrofalnej suszy. Jak argumentuje tamtejszy resort środowiska, w obliczu wykorzystania dużej rezerwy żywności, może dojść do zaostrzenia konfliktów między ludźmi a zwierzętami. Do tej pory upolowano prawie 160 z nich.

723 dzikie zwierzęta do zabicia. Mięso ma trafić do ofiar suszy

723 dzikie zwierzęta do zabicia. Mięso ma trafić do ofiar suszy

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot po raz kolejny nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 380 milionów złotych. Najwyższe wygrane, drugiego stopnia, padły w Niemczech.

Wyniki Eurojackpot z 27 sierpnia. Jakie liczby padły podczas losowania?

Wyniki Eurojackpot z 27 sierpnia. Jakie liczby padły podczas losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z komendy wojewódzkiej w Radomiu zatrzymali urzędnika podejrzanego o przyjmowanie łapówek od animatorów zajęć sportowych. 58-latek został przyłapany na gorącym uczynku, gdy przyjmował tysiąc złotych.

"Urzędnika zatrzymano podczas przyjęcia łapówki"

"Urzędnika zatrzymano podczas przyjęcia łapówki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o odzyskaniu "Portretu Marszałka Józefa Piłsudskiego" i książki "Kultura i sztuka ludu żydowskiego na ziemiach polskich". Obraz trafi do Muzeum Historii Polski, a książka zostanie włączona do ocalałej części przedwojennego historycznego zbioru bibliotecznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w Bibliotece Narodowej.

Zaginiony podczas wojny cenny obraz leżał na strychu, prawdopodobnie 85 lat

Zaginiony podczas wojny cenny obraz leżał na strychu, prawdopodobnie 85 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Były senator PiS Waldemar Bonkowski, decyzją gdańskiego sądu, wyjdzie z więzienia. Sąd zgodził się zamienić karę więzienia na opaskę elektroniczną. Polityk ma ją nosić do 3 października tego roku. Mężczyzna został skazany za znęcanie się nad psem ze szczególnym okrucieństwem. Do zdarzenia doszło w marcu trzy lata temu.

Były senator PiS nie skończy kary w więzieniu, otrzyma opaskę elektroniczną

Były senator PiS nie skończy kary w więzieniu, otrzyma opaskę elektroniczną

Źródło:
TVN24, tvn24.pl
Jedna położna, sześć domowych porodów pod lupą prokuratury. Jest już decyzja sądu pielęgniarek

Jedna położna, sześć domowych porodów pod lupą prokuratury. Jest już decyzja sądu pielęgniarek

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Niecały rok po wygranej w wyborach Tuska Niemcy piszą nam podręczniki historii?", "rząd Tuska dał zielone światło dla niemieckiej polityki historycznej" - taki przekaz rozpowszechniają politycy PiS i Konfederacji. Powodem jest czwarta część podręcznika do historii dla szkół podstawowych. Co stoi za tą manipulacją polityków? Historia - nomen omen - powstawania tej serii podręczników wiele wyjaśnia.

"Niemcy piszą nam podręczniki historii"? O co chodzi z tą książką

"Niemcy piszą nam podręczniki historii"? O co chodzi z tą książką

Źródło:
Konkret24

Badania wykazały, że u jednego z nastolatków hospitalizowanych z objawami zatrucia po wycieczce w Tatrach wykryto norowirusa. Pozostałe próbki nie zostały jeszcze przebadane. Sanepid przestrzega w związku z tym przed piciem wody z tatrzańskich potoków - pisze w tej sprawie m.in. do przewodników górskich.

Turyści w Tatrach z objawami zatrucia. Sanepid zna potencjalną przyczynę i przestrzega

Turyści w Tatrach z objawami zatrucia. Sanepid zna potencjalną przyczynę i przestrzega

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Dziennikarze programu UWAGA! TVN rozmawiali z pracownikiem firmy, która zajmowała się regeneracją akumulatorów w kamienicy w Poznaniu, gdzie doszło do pożaru i wybuchu. Mężczyzna przekazał, że klienci przynosili stare akumulatory i trzeba było w nich założyć nowe ogniwa. I to właśnie one - jak mówi mężczyzna - były powodem małych pożarów, które wybuchały tam nawet dwa, trzy razy w tygodniu. - Jak się połączył plus z plusem, to te blaszki się nagrzewały i ogień się pojawiał. Gasili to w ten sposób, że wrzucali to do piasku - opisał mężczyzna. Śledztwo w sprawie pożaru w kamienicy i śmierci dwóch strażaków prowadzi poznańska prokuratura.

Wybuch w kamienicy w Poznaniu. "W tygodniu dochodziło tam do małych pożarów, które gaszono piaskiem"

Wybuch w kamienicy w Poznaniu. "W tygodniu dochodziło tam do małych pożarów, które gaszono piaskiem"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Akrobatka występującego na całym świecie kanadyjskiego Cirque du Soleil spadła z wysokości podczas przedstawienia w amerykańskim Portland. Kobieta trafiła do szpitala i jest pod stałą opieką lekarzy.

Akrobatka słynnego cyrku spadła z wysokości podczas występu. Trafiła do szpitala

Akrobatka słynnego cyrku spadła z wysokości podczas występu. Trafiła do szpitala

Źródło:
ABC News, ABC7 Chicago

Trzynastoletnia córka chirurga miała nawiercić otwór w czaszce ciężko rannego mężczyzny, operowanego po wypadku w lesie - informują austriackie media, pisząc o "wielkim skandalu" w szpitalu w Grazu. Poszkodowany pacjent twierdzi, że o sprawie dowiedział się z mediów.

"Wielki skandal" w szpitalu. Co robiła 13-latka z wiertarką na sali operacyjnej

"Wielki skandal" w szpitalu. Co robiła 13-latka z wiertarką na sali operacyjnej

Źródło:
ENEX, Kronen Zeitung, Sky News
Mniej wiernych, mniej z tacy. Kościół idzie w biznes bez podatku

Mniej wiernych, mniej z tacy. Kościół idzie w biznes bez podatku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zespół Oasis potwierdził na swojej stronie internetowej reaktywację i zapowiedział na 2025 rok 14 koncertów w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Informacja ukazała się równocześnie na profilach w mediach społecznościowych założycieli grupy - braci Noela i Liama Gallagherów.

Zespół Oasis potwierdza reaktywację: to się dzieje. Zaplanowano 14 koncertów

Zespół Oasis potwierdza reaktywację: to się dzieje. Zaplanowano 14 koncertów

Źródło:
tvn24.pl

Rosja przerzuciła na kierunek kurski 30 tysięcy żołnierzy - poinformował we wtorek naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych Ołeksandr Syrski. Liczba ta rośnie - dodał. Ofensywa wojsk ukraińskich w przygranicznym obwodzie rosyjskim trwa od początku sierpnia.

Rosjanie przerzucili 30 tysięcy żołnierzy do przygranicznego regionu

Rosjanie przerzucili 30 tysięcy żołnierzy do przygranicznego regionu

Źródło:
Ukraińska Prawda, NV

Baza paliw w Proletarsku w obwodzie rostowskim zaatakowana 18 sierpnia przez ukraińskie drony wciąż płonie. Władze nie ogłosiły ewakuacji, a ludzie opuszczają miasto na własną rękę - relacjonuje portal rosyjskiej sekcji Radia Swoboda. Lokalne media podają, że mieszkańcy "już nie zbierają na leki dla strażaków, wykupują natomiast maseczki ochronne z aptek".

Baza paliw płonie 10. dobę. Rosjanie uciekają na własną rękę, bo ewakuacji nie ma

Baza paliw płonie 10. dobę. Rosjanie uciekają na własną rękę, bo ewakuacji nie ma

Źródło:
PAP, 161

Filmowe hity w rozszerzonych wersjach, nowe odcinki znanych programów - platforma Max przygotowała szereg nowości na ostatni tydzień wakacji.

Filmowe hity w rozszerzonych wersjach, emocje w reality show. Nowości tygodnia na Max

Filmowe hity w rozszerzonych wersjach, emocje w reality show. Nowości tygodnia na Max

Źródło:
TVN, prasa.wbdpoland.pl, tvn24.pl