Głosowanie za granicą z problemami. "Dla nas będzie to wyzwanie"

Źródło:
TVN24
Głosy na wagę złota. Jak przebiega organizacja wyborów poza granicami Polski?
Głosy na wagę złota. Jak przebiega organizacja wyborów poza granicami Polski? TVN24
wideo 2/8
Głosy na wagę złota. Jak przebiega organizacja wyborów poza granicami Polski? TVN24

W części państw przebywający za granicą Polacy nie będą mogli głosować w wyborach prezydenckich. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyjaśnia, że jest to spowodowane pandemią COVID-19. Utrudnione skorzystanie z prawa wyborczego mogą mieć również osoby zamieszkujące kraje, w których głosować można jedynie korespondencyjnie. Reporterka "Czarno na białym" Paulina Tomanek sprawdziła, jak wygląda organizacja wyborów za granicą.

W niektórych krajach, takich jak Chile, Kuwejt, Peru czy Wenezuela Polacy w ogóle nie będą mogli zagłosować w wyborach prezydenckich. - W samym Chile przebywa ponad tysiąc Polaków. (...) Odbiera się nam prawo do wypowiedzenia naszych decyzji - powiedziała w rozmowie z TVN24 Anna De Mondey, Polka mieszkająca w Chile.

W części państw głosowanie będzie możliwe tylko korespondencyjnie. Na całą procedurę, czyli rejestrację, otrzymanie pakietu, zagłosowanie i odesłanie, polski rząd wyznaczył kilka dni. - Dla nas będzie to wyzwanie, żeby te pakiety odesłać do konsulatu w określonym terminie - powiedziała Aleksandra Maciejowska, Polka, która mieszka w Wielkiej Brytanii.

ZOBACZ WIĘCEJ: W JAKICH KRAJACH MOŻNA GŁOSOWAĆ W LOKALU, A W JAKICH KORESPONDENCYJNIE?

Mniej komisji wyborczych i kilka dni na odesłanie pakietów

W krajach, gdzie głosowanie będzie tylko korespondencyjne, pakiety wyborcze muszą trafić do Polaków do 22 czerwca włącznie. Z powrotem w konsulacie muszą się znaleźć cztery dni później.

Wybory prezydenta RP przez Polaków mieszkających za granicą organizuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Chęć głosowania za granicą zgłosiło rekordowe ponad 380 tysięcy Polaków. Chociaż wyborców jest więcej, to komisji wyborczych będzie mniej niż podczas ostatnich wyborów parlamentarnych. Na konferencji prasowej 15 czerwca wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk mówił, że jeżeli głosowanie ma charakter korespondencyjny, to nie liczy się liczba komisji, a liczba osób w komisjach.

Liczba ta rzeczywiście ma znaczenie, ale dopiero kiedy pakiet dotrze do komisji. Tymczasem według Polaków mieszkających za granicą, z którymi rozmawiało TVN24, gdy jest mało dni na odesłanie pakietu, a dużo kilometrów do komisji, to szansa na to, że głos dotrze na czas maleje. - Poczta nie działa tak sprawnie i tak szybko jak przed pandemią - powiedziała Olga Rodzik, Polka mieszkająca we Francji. Dodatkowo w części francuskich miejscowości rozpoczęły się właśnie lokalne strajki pocztowców, które mogą jeszcze bardziej opóźnić ten proces.

Na wspomnianej konferencji prasowej wiceminister Wawrzyk mówił również, że "to, jaka forma głosowania jest w danym państwie dopuszczalna, to czy w ogóle wybory możemy w danym państwie przeprowadzić, to nie jest decyzja polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych". - To władze danego państwa decydują o tych dwóch aspektach - wyjaśniał wówczas. Zapytany o to przez TVN24 francuski parlamentarzysta odpowiedział, że "w przypadku emigrantów obowiązują zasady głosowania w Polsce, zasady głosowania w polskich urzędach konsularnych i ambasadach we Francji podlegają państwu polskiemu". "Władze francuskie nie są zatem właściwe do decydowania o sposobie głosowania we Francji przez Polaków" - dodał.

Tylko korespondencyjnie mogą głosować również Polacy mieszkający na Malcie - ich obwód wyborczy znajduje się we Włoszech. Jak mówią mieszkający tam Polacy, w przeciągu wyznaczonych sześciu dni pakiety wyborcze mogą nie dotrzeć do komisji. Dodatkowo Polacy próbujący się zarejestrować do głosowania zgłaszali problemy z rejestracją do głosowania.

Głosowanie za granicą. Polacy obawiają się, że nie zdążą wysłać pakietów
Głosowanie za granicą. Polacy obawiają się, że nie zdążą wysłać pakietówTVN24

"Wygląda na to, że istnieje obawa, że te 300 tysięcy głosów może o czymś decydować"

Wiceminister Wawrzyk na wspomnianej konferencji wyjaśniał również, czemu w części krajów w ogóle nie powstały komisje wyborcze. Mówił, że w części państw, np. w Kuwejcie, sytuacja pandemiczna nie pozwala na wyjście z domu, nie działają też operatorzy pocztowi, więc przeprowadzenie wyborów w takim państwie prowadziłoby do złamania tamtejszego prawa. Stwierdził, że w Kuwejcie średnia dzienna zachorowań to sześć tysięcy osób.

Wiceszef MSZ: mamy zarejestrowane dotąd 290 tys. osób, które chcą głosować
Wiceszef MSZ: mamy zarejestrowane dotąd 290 tys. osób, które chcą głosowaćTVN24

Pani Monika Mohamed, która w Kuwejcie mieszka od 30 lat, powiedziała dla TVN24, że trudno jej to skomentować. - Jeżeli ktoś, kto pracuje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych wie, że Kuwejt nie jest jakimś ogromnym państwem, że my mamy tutaj łącznie Kuwejtczyków i cudzoziemców myślę, że około 4,5 miliona, to gdybyśmy tak od lutego chorowali po sześć tysięcy dziennie, to my byśmy już tutaj wszyscy byli chorzy po kilka razy. Jak wynika z danych z worldometers.info, dzienna liczba zakażonych w Kuwejcie od jakiegoś czasu utrzymuje się na poziomie porównywalnym do sytuacji w Polsce, a liczby sześciu tysięcy wykrytych przypadków dziennie nigdy tam nie odnotowano.

Zapytany o to wiceminister Wawrzyk stwierdził, że "tak mu przekazali". W rozmowie z TVN24 zapewnił, że to zweryfikuje. Czy to to zrobił, reporterce "Czarno na białym" nie udało się jednak dowiedzieć - w ostatniej chwili, tłumacząc się pilnymi obowiązkami, wiceminister wycofał się z umówionej rozmowy przed kamerą.

Zdaniem Ryszarda Schnepfa, byłego wiceministra spraw zagranicznych i byłego ambasadora RP w USA "wygląda na to, że istnieje obawa, że te 300 tysięcy głosów może o czymś decydować". - Większość jest liberalna, myśli w kategoriach demokratycznych o państwie polskim i chciałoby zmiany - dodał.

Schnepf razem z 31 innymi byłymi ambasadorami podpisał się pod listem, jak to określili, przeciw utrudnianiu Polonii głosowania w wyborach prezydenckich. W liście zwrócili uwagę na problemy z systemem rejestracji, mylące polecenia na stronach placówek, niekompetencję urzędników oraz zmniejszenie liczby komisji wyborczych.

Autorka/Autor:Paulina Tomanek, mart

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot po raz kolejny nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości nieco ponad pół miliona złotych. Kumulacja w loterii wzrosła do 520 milionów złotych.

Wyniki Eurojackpot z 19 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 19 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
Lotto.pl

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Argentyńscy senatorowie przyznali sobie 136-procentowe podwyżki. Sprawa stała się czołowym tematem w mediach. Decyzję podjęto bowiem poprzez podniesienie ręki i nie można jednoznacznie wskazać, kto jak zagłosował. Prezydent Javier Milei skrytykował decyzję o podwyżkach diet w kraju zmagającym się z kryzysem. "Tak właśnie działa kasta" - napisał w serwisie X.

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Źródło:
PAP, Buenos Aires Herald

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24